Středa , 29. 11. 2023

Zina

Amarylis – působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat

Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
amarylis
Pěstování rostliny jménem amarylis není žádná věda. (foto: 123RF)

14. 10. 2021

Amarylis má původ v jižní Africe 

Při hledání rostliny v zahradnictví může vaši pozornost upoutat ještě jedna květina, která je jí nadmíru podobná. Je to hvězdník. Zatímco ten má svůj původ v Jižní Americe, kořeny rostliny amarylis sahají až do daleké jižní Afriky. A zatímco první vykvétá především na Vánoce, ta druhá dělá radost po celý rok.  

Vyberte si ten správný 

I když nemluvíme o příliš náročné pokojové rostlině, která by vyžadovala extrémní porci pozornosti, zahynout může velice rychle. Důvodem nemusí být naše nedostatečná starostlivost ani naše naopak nadměrná péče. Na vině může být špatná volba. Stejně jako při koupi jiných pokojových rostlin, i v tomto případě vyberte kvalitní, dobře kvetoucí a vypadající amarylis.  

Většinou je k zakoupení v podobě cibulí, proto se dívejte, jestli náhodou někde nehnije nebo jestli vypadá zdravě. Rozhodně se nedívejte pouze na barvu květů. Těch byste se nedočkali, pakliže byste si domů přinesli rostlinu s viditelnou infekcí nebo plísní.  

Rostlinu co nejdříve přesaďte 

Ať už květinu dostanete nebo si ji zakoupíte v podobě cibule, v každém případě ji co nejdříve přesaďte. Nikdy nevíte, jak starý nebo nekvalitní je substrát, v němž jste si ji přenesli přes práh domu. Proto jí dopřejte pořádnou dávku živin. Nemusíte se ani shánět po speciálních substrátech, bohatě stačí ten určený pokojovým rostlinám.  

Při přesazování sáhněte spíše po menším květináči. Amarylis nemá zrovna v lásce prostorné nádoby. Sázíme pouze spodní část cibule, horní zůstává nad zeminou.  

Jaké stanoviště zvolit? 

Amarylis je rostlina, kterou budete pravděpodobně neustále přemísťovat. Na jaře se dává za okno na okenní parapet, a to proto, aby se probudila a vyrašila, poté hned vyhnala své nádherné květy. Až květina odkvete a přijde léto, je dobré ji dát za okno, dál od přímých slunečních paprsků. Ty jsou v létě velice nebezpečné a mohou ji i přes okno spálit.  

K TÉMATU  Jak připravit zahradu na zimu a jaké práce na podzim nesmíte vynechat?

Nemusíte se bát ji přemístit na balkon, ovšem i zde se vyvarujte přímým slunečním paprskům. A až přijde podzim, přeneste amarylis na chladné a suché místo. 

Je čas na zazimování 

Abychom pomyslný kalendář uzavřeli, musíme zmínit také zimu. Jelikož amarylis nemá v lásce teploty pohybující se pod bodem mrazu, je zapotřebí rostlinu zazimovat. Od podzimu nám sídlí na suchém a chladném místě, kde se ostatně může uchýlit k zimnímu spánku.  

Během zimy seschnou její listy. Je to přirozený proces, rostlina si z nich bere živiny potřebné k přežití. Až ji zase vytáhnete na jaře na sluníčko, opatrně je odstraňte. Ukážou se pak nové.  

Ještě je třeba konstatovat, že se amarylis nezalévá během zimy. Dokonce se nevyndává z květníku. Zkrátka se nechá tak jako jiné cibuloviny.  

Jak zalévat amarylis? 

Až se opět probudí ze svého zimního spánku, nepřehánějte to se zálivkou. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani amarylis nemá v lásce přelití. Rostlinu zaléváme od jara do podzimu, a to raději méně často, ale větším množstvím vody. Většinou stačí zalévání jednou týdně. 

Přemokřením hrozí nejen zahynutí rostliny, ale také vznik plísní a škůdců. Bohužel i tuto rostlinu podobná havěť nenechá na pokoji. Zejména roztočík nebo cibulovka narcisová napadá krásně kvetoucí živou dekoraci. Často se objevuje také třásněnka skleníková nebo červec. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Dracéna – známá kráska do každého moderního interiéru. Jak ji pěstovat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?

Nepřehlédněte

Barva bot o vás hodně prozradí a v případě lodiček to platí dvojnásob. Vyberte si barvu podle svého vkusu a osobnosti a doplňte svůj outfit chytře a vkusně. Lodičky jsou klasické dámské boty, kterými nikdy žádný model nepokazíte. Můžete je brát na slavnostní příležitosti k róbám, ale využijete je i v casual módě. Ženy v byznysu je také ocení ke kostýmkům nebo do práce na jednání. Lodičky jsou kouzelně ženské, proto se vyplatí mít jich víc párů. Jaké barvy by neměly chybět ve vašm obetníku objevíte v tomto článku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek