Sobota , 26. 11. 2022

Artur

Amarylis – působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat

Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
amarylis
Pěstování rostliny jménem amarylis není žádná věda. (foto: 123RF)

14. 10. 2021

Amarylis má původ v jižní Africe 

Při hledání rostliny v zahradnictví může vaši pozornost upoutat ještě jedna květina, která je jí nadmíru podobná. Je to hvězdník. Zatímco ten má svůj původ v Jižní Americe, kořeny rostliny amarylis sahají až do daleké jižní Afriky. A zatímco první vykvétá především na Vánoce, ta druhá dělá radost po celý rok.  

Vyberte si ten správný 

I když nemluvíme o příliš náročné pokojové rostlině, která by vyžadovala extrémní porci pozornosti, zahynout může velice rychle. Důvodem nemusí být naše nedostatečná starostlivost ani naše naopak nadměrná péče. Na vině může být špatná volba. Stejně jako při koupi jiných pokojových rostlin, i v tomto případě vyberte kvalitní, dobře kvetoucí a vypadající amarylis.  

Většinou je k zakoupení v podobě cibulí, proto se dívejte, jestli náhodou někde nehnije nebo jestli vypadá zdravě. Rozhodně se nedívejte pouze na barvu květů. Těch byste se nedočkali, pakliže byste si domů přinesli rostlinu s viditelnou infekcí nebo plísní.  

Rostlinu co nejdříve přesaďte 

Ať už květinu dostanete nebo si ji zakoupíte v podobě cibule, v každém případě ji co nejdříve přesaďte. Nikdy nevíte, jak starý nebo nekvalitní je substrát, v němž jste si ji přenesli přes práh domu. Proto jí dopřejte pořádnou dávku živin. Nemusíte se ani shánět po speciálních substrátech, bohatě stačí ten určený pokojovým rostlinám.  

Při přesazování sáhněte spíše po menším květináči. Amarylis nemá zrovna v lásce prostorné nádoby. Sázíme pouze spodní část cibule, horní zůstává nad zeminou.  

Jaké stanoviště zvolit? 

Amarylis je rostlina, kterou budete pravděpodobně neustále přemísťovat. Na jaře se dává za okno na okenní parapet, a to proto, aby se probudila a vyrašila, poté hned vyhnala své nádherné květy. Až květina odkvete a přijde léto, je dobré ji dát za okno, dál od přímých slunečních paprsků. Ty jsou v létě velice nebezpečné a mohou ji i přes okno spálit.  

K TÉMATU  Pokojové rostliny, které přinesou do domu peníze a hojnost

Nemusíte se bát ji přemístit na balkon, ovšem i zde se vyvarujte přímým slunečním paprskům. A až přijde podzim, přeneste amarylis na chladné a suché místo. 

Je čas na zazimování 

Abychom pomyslný kalendář uzavřeli, musíme zmínit také zimu. Jelikož amarylis nemá v lásce teploty pohybující se pod bodem mrazu, je zapotřebí rostlinu zazimovat. Od podzimu nám sídlí na suchém a chladném místě, kde se ostatně může uchýlit k zimnímu spánku.  

Během zimy seschnou její listy. Je to přirozený proces, rostlina si z nich bere živiny potřebné k přežití. Až ji zase vytáhnete na jaře na sluníčko, opatrně je odstraňte. Ukážou se pak nové.  

Ještě je třeba konstatovat, že se amarylis nezalévá během zimy. Dokonce se nevyndává z květníku. Zkrátka se nechá tak jako jiné cibuloviny.  

Jak zalévat amarylis? 

Až se opět probudí ze svého zimního spánku, nepřehánějte to se zálivkou. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani amarylis nemá v lásce přelití. Rostlinu zaléváme od jara do podzimu, a to raději méně často, ale větším množstvím vody. Většinou stačí zalévání jednou týdně. 

Přemokřením hrozí nejen zahynutí rostliny, ale také vznik plísní a škůdců. Bohužel i tuto rostlinu podobná havěť nenechá na pokoji. Zejména roztočík nebo cibulovka narcisová napadá krásně kvetoucí živou dekoraci. Často se objevuje také třásněnka skleníková nebo červec. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Dracéna – známá kráska do každého moderního interiéru. Jak ji pěstovat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.

Nepřehlédněte

Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek