Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Amarylis – působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat

Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
amarylis
Pěstování rostliny jménem amarylis není žádná věda. (foto: 123RF)

14. 10. 2021

Amarylis má původ v jižní Africe 

Při hledání rostliny v zahradnictví může vaši pozornost upoutat ještě jedna květina, která je jí nadmíru podobná. Je to hvězdník. Zatímco ten má svůj původ v Jižní Americe, kořeny rostliny amarylis sahají až do daleké jižní Afriky. A zatímco první vykvétá především na Vánoce, ta druhá dělá radost po celý rok.  

Vyberte si ten správný 

I když nemluvíme o příliš náročné pokojové rostlině, která by vyžadovala extrémní porci pozornosti, zahynout může velice rychle. Důvodem nemusí být naše nedostatečná starostlivost ani naše naopak nadměrná péče. Na vině může být špatná volba. Stejně jako při koupi jiných pokojových rostlin, i v tomto případě vyberte kvalitní, dobře kvetoucí a vypadající amarylis.  

Většinou je k zakoupení v podobě cibulí, proto se dívejte, jestli náhodou někde nehnije nebo jestli vypadá zdravě. Rozhodně se nedívejte pouze na barvu květů. Těch byste se nedočkali, pakliže byste si domů přinesli rostlinu s viditelnou infekcí nebo plísní.  

Rostlinu co nejdříve přesaďte 

Ať už květinu dostanete nebo si ji zakoupíte v podobě cibule, v každém případě ji co nejdříve přesaďte. Nikdy nevíte, jak starý nebo nekvalitní je substrát, v němž jste si ji přenesli přes práh domu. Proto jí dopřejte pořádnou dávku živin. Nemusíte se ani shánět po speciálních substrátech, bohatě stačí ten určený pokojovým rostlinám.  

Při přesazování sáhněte spíše po menším květináči. Amarylis nemá zrovna v lásce prostorné nádoby. Sázíme pouze spodní část cibule, horní zůstává nad zeminou.  

Jaké stanoviště zvolit? 

Amarylis je rostlina, kterou budete pravděpodobně neustále přemísťovat. Na jaře se dává za okno na okenní parapet, a to proto, aby se probudila a vyrašila, poté hned vyhnala své nádherné květy. Až květina odkvete a přijde léto, je dobré ji dát za okno, dál od přímých slunečních paprsků. Ty jsou v létě velice nebezpečné a mohou ji i přes okno spálit.  

K TÉMATUPěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Nemusíte se bát ji přemístit na balkon, ovšem i zde se vyvarujte přímým slunečním paprskům. A až přijde podzim, přeneste amarylis na chladné a suché místo. 

Je čas na zazimování 

Abychom pomyslný kalendář uzavřeli, musíme zmínit také zimu. Jelikož amarylis nemá v lásce teploty pohybující se pod bodem mrazu, je zapotřebí rostlinu zazimovat. Od podzimu nám sídlí na suchém a chladném místě, kde se ostatně může uchýlit k zimnímu spánku.  

Během zimy seschnou její listy. Je to přirozený proces, rostlina si z nich bere živiny potřebné k přežití. Až ji zase vytáhnete na jaře na sluníčko, opatrně je odstraňte. Ukážou se pak nové.  

Ještě je třeba konstatovat, že se amarylis nezalévá během zimy. Dokonce se nevyndává z květníku. Zkrátka se nechá tak jako jiné cibuloviny.  

Jak zalévat amarylis? 

Až se opět probudí ze svého zimního spánku, nepřehánějte to se zálivkou. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani amarylis nemá v lásce přelití. Rostlinu zaléváme od jara do podzimu, a to raději méně často, ale větším množstvím vody. Většinou stačí zalévání jednou týdně. 

Přemokřením hrozí nejen zahynutí rostliny, ale také vznik plísní a škůdců. Bohužel i tuto rostlinu podobná havěť nenechá na pokoji. Zejména roztočík nebo cibulovka narcisová napadá krásně kvetoucí živou dekoraci. Často se objevuje také třásněnka skleníková nebo červec. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Dracéna – známá kráska do každého moderního interiéru. Jak ji pěstovat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?

Nepřehlédněte

Retro je v kurzu už několik let, a dotklo se i domácího osvětlení. Můžete si tak pořídit i lampu ve stylu vintage. Tedy věci, které se tváří, jako by za sebou měly celé věky. Toto designové osvětlení navíc vypadá, jako by pocházelo z období páry, a dá zařadit dokonce do kategorie steampunk. Takové industriální lampy vytvoří hřejivou atmosféru, a navíc můžete mít doma i úplný originál.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek