Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Amarylis – působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat

Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
amarylis
Pěstování rostliny jménem amarylis není žádná věda. (foto: 123RF)

14. 10. 2021

Amarylis má původ v jižní Africe 

Při hledání rostliny v zahradnictví může vaši pozornost upoutat ještě jedna květina, která je jí nadmíru podobná. Je to hvězdník. Zatímco ten má svůj původ v Jižní Americe, kořeny rostliny amarylis sahají až do daleké jižní Afriky. A zatímco první vykvétá především na Vánoce, ta druhá dělá radost po celý rok.  

Vyberte si ten správný 

I když nemluvíme o příliš náročné pokojové rostlině, která by vyžadovala extrémní porci pozornosti, zahynout může velice rychle. Důvodem nemusí být naše nedostatečná starostlivost ani naše naopak nadměrná péče. Na vině může být špatná volba. Stejně jako při koupi jiných pokojových rostlin, i v tomto případě vyberte kvalitní, dobře kvetoucí a vypadající amarylis.  

Většinou je k zakoupení v podobě cibulí, proto se dívejte, jestli náhodou někde nehnije nebo jestli vypadá zdravě. Rozhodně se nedívejte pouze na barvu květů. Těch byste se nedočkali, pakliže byste si domů přinesli rostlinu s viditelnou infekcí nebo plísní.  

Rostlinu co nejdříve přesaďte 

Ať už květinu dostanete nebo si ji zakoupíte v podobě cibule, v každém případě ji co nejdříve přesaďte. Nikdy nevíte, jak starý nebo nekvalitní je substrát, v němž jste si ji přenesli přes práh domu. Proto jí dopřejte pořádnou dávku živin. Nemusíte se ani shánět po speciálních substrátech, bohatě stačí ten určený pokojovým rostlinám.  

Při přesazování sáhněte spíše po menším květináči. Amarylis nemá zrovna v lásce prostorné nádoby. Sázíme pouze spodní část cibule, horní zůstává nad zeminou.  

Jaké stanoviště zvolit? 

Amarylis je rostlina, kterou budete pravděpodobně neustále přemísťovat. Na jaře se dává za okno na okenní parapet, a to proto, aby se probudila a vyrašila, poté hned vyhnala své nádherné květy. Až květina odkvete a přijde léto, je dobré ji dát za okno, dál od přímých slunečních paprsků. Ty jsou v létě velice nebezpečné a mohou ji i přes okno spálit.  

K TÉMATU  Kůže v interiéru. Dokonalý přírodní materiál najde doma i jiné využití, než na sedačky a křesla

Nemusíte se bát ji přemístit na balkon, ovšem i zde se vyvarujte přímým slunečním paprskům. A až přijde podzim, přeneste amarylis na chladné a suché místo. 

Je čas na zazimování 

Abychom pomyslný kalendář uzavřeli, musíme zmínit také zimu. Jelikož amarylis nemá v lásce teploty pohybující se pod bodem mrazu, je zapotřebí rostlinu zazimovat. Od podzimu nám sídlí na suchém a chladném místě, kde se ostatně může uchýlit k zimnímu spánku.  

Během zimy seschnou její listy. Je to přirozený proces, rostlina si z nich bere živiny potřebné k přežití. Až ji zase vytáhnete na jaře na sluníčko, opatrně je odstraňte. Ukážou se pak nové.  

Ještě je třeba konstatovat, že se amarylis nezalévá během zimy. Dokonce se nevyndává z květníku. Zkrátka se nechá tak jako jiné cibuloviny.  

Jak zalévat amarylis? 

Až se opět probudí ze svého zimního spánku, nepřehánějte to se zálivkou. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani amarylis nemá v lásce přelití. Rostlinu zaléváme od jara do podzimu, a to raději méně často, ale větším množstvím vody. Většinou stačí zalévání jednou týdně. 

Přemokřením hrozí nejen zahynutí rostliny, ale také vznik plísní a škůdců. Bohužel i tuto rostlinu podobná havěť nenechá na pokoji. Zejména roztočík nebo cibulovka narcisová napadá krásně kvetoucí živou dekoraci. Často se objevuje také třásněnka skleníková nebo červec. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Dracéna – známá kráska do každého moderního interiéru. Jak ji pěstovat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
Připravte se na příval roztomilosti. Rozpustilé kočičky si hrají, mazlí se a dovádějí, a vyvolají úsměv na tváři i u sebevětšího mrzouta. Proto milujeme domácí mazlíčky.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Máte doma kočku? Pak určitě budete souhlasit, že nad jejím chováním někdy zůstává rozum stát.
„Ten Zdeněk je tak skvělý, vybrala sis opravdu dobře,“ slýchávala Veronika od kamarádů i rodiny. Ve skutečnosti se bála s ním rozejít. Byl to psychopat. Nikdo kromě ní nevěděl, čeho všeho je schopný.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.

Výběr článků

S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?

Nepřehlédněte

Opravdu díky konzumaci placenty snáze „přežijete“ náročné šestinedělí a urychlíte hojení poraněných porodních cest? Ano, říká se to, ale všechno je úplně jinak. Místo těchto pozitiv můžete čekat spíše možnost infekce. Pro vás i vaše dítě!
Děti zoo milují. Některá zvířata jsou pěkně chytrá a chtějí si hrát, a pak se stane, že naše potomky pěkně vystraší. Tučňáci, lvi, tygři, oblíbené zvědavé žirafy nebo velbloudi, ale i medvědi nebo bobr, dorážející přes sklo. Tyhle legrační situace vás pobaví!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek