Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Nadupané detektivky z pera těch nejlepších autorů. Které musíte jako fanda napětí přečíst?

Přemýšlíte, co dělat během volného odpoledne, kdy je venku nevlídno a v televizi nejde nic, co by vás dvakrát bavilo? Je načase si sednout nad oblíbenou knížkou a s čajem v ruce se pořádně začíst do děje.
detektivky
Napětí, drama a příběh jako hrom! Tihle autoři nezklamou. (foto: 123RF)

07. 03. 2022

Abyste danému okamžiku dodala ty pravé grády, co místo tradiční romantické beletrie sáhnout po trošce adrenalinu a oprášit z knihovny detektivky? Tohle jsou ti nejlepší autoři, kteří za skvělými detektivními příběhy stojí.

Agáta Christie jako královna detektivek 

Jsou příběhy, které nám nedají spát. A přesně takové máme nejraději. Když totiž knížka nedovolí čtenáři, aby ji opustil, může si spisovatel poklepat po rameni. Přesně to mohla i několikrát za svůj život udělat Agáta Christie, která se dnes označuje za královnu detektivních příběhů. Pokud někdo dokázal dodat knize pořádnou porci adrenalinu, napětí a zamotaný, nepředvídatelný děj, byla to právě ona.  

Agáta Christie je dnes už nežijící legendou, která naprosto ovládla i po smrti kriminální žánr. Dodnes se řadí k nejúspěšnějším autorům všech dob. Na svém kontu má více jak osmdesát románů, pohádkových knih i divadelních her, jež byly přeložené do více jak stovky jazyků. Dohromady prodala přes tři miliardy výtisků, a to ještě ani zdaleka s prodejem nekončí. 

Její vůbec nejznámější detektivky jsou příběhy s detektivem Herculem Poirotem v hlavní roli. Jeho ztvárnění známe také z televizních obrazovek.

Jo Nesbo kraluje současnému století 

Pokud se Agáta Christie označuje za královnu detektivních příběhů, tak Jo Nesbo je králem, nebo alespoň princem v témže žánru. Jeho knihy jsou ihned po vydání vyprodané, protože se jeho příběhy dostávají čtenářům velice rychle pod kůži. Velmi často se označuje za muže všech tváří, protože jeho cesta k první knize byla poněkud rozpačitá – tedy alespoň co se jeho snů o ideálním povolání týče. Než se dostal k profesi spisovatele, chtěl být fotbalistou nebo rockovou hvězdou. Nakonec ho však nejvíce proslavil román, který vydal v roce 1997. A od té doby jeho tvorba neutuchá. 

K TÉMATU  Miloš Zeman očima Martina Komárka. Kniha, která stojí za to!

Kniha Netopýr, Červenka nese smrt nebo Sněhulák. Jeho díla spojuje mnohdy jeden detektiv, ale není to vždy podmínkou. Na jeho kontě se nachází kromě detektivních příběhů i řada povídek pro děti, které jsou nikoliv kriminálního, ale humorného rázu. 

Stieg Larsson stojí za známou trilogií 

Stieg Larsson je poměrně kontroverzní osobnost mnoha tváří. Znát ho můžete jako investigativního novináře, také významného odpůrce pravicového extremismu, nebo právě jako spisovatele, který má na svědomí velice úspěšné detektivky – konkrétně trilogii Milénium, která však vyšla až po autorově smrti. Je ale velká škoda, že ho nakonec dostihl těžký infarkt myokardu, protože kdyby ještě žil pár let, nedočkali bychom se tří děl, ale rovnou deseti. Dnes pouze trilogie totiž byla původně zamýšlená jako desetidílná sága, která by byla bezesporu skvělý počtením.  

Čtenáři si tak nyní musí vystačit pouze s třídílným povídáním o novináři a svéhlavé hrdince. Pokud jste ještě nečetli, rozhodně se do toho pusťte co nejdříve. Stojí to za to.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších

Kniha nejen pro budoucí podnikatelky? Máme jich pro vás rovnou 5

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete-li jít s dobou, pořiďte si do vašeho šatníku alespoň jednu stylovou dámskou mikinu. Pokud netušíte, jaké kousky budou v letošní sezóně in, nemusíte zoufat. My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto se pojďte inspirovat společně s námi. Máme pro vás nejrůznější tipy na trendy kousky a dokonce vám prozradíme, jak je vkusně zakomponovat do letošního outfitu
Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
Poznala jste skvělého chlapa a všechno mezi vámi vypadá na dobré cestě. Už se scházíte nějaký ten pátek, je vám spolu dobře. Vy ale začínáte mít pochybnosti, jestli s vámi počítá do budoucna, nebo vás vnímá jen jako krátkodobý románek. Jak poznat, že mu jde o vážný vztah a nikoli o krátké povyražení?
Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.
Jak často nemáte chuť v mrazivých dnech na salát, a přesto si ho dáte. Přece musíte pamatovat na své zdraví a zkonzumovat každý den tu správnou dávku zeleniny. Bude vám ale vaše tělo vděčné, když ho budete v zimě zásobovat syrovou zeleninou? V jakých případech je zpracování zeleniny vhodnější?

Výběr článků

Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
Na stromech žloutne listí, venku se střídá déšť, vítr a mlha, je čas na změnu šatníku. Po letních měsících zase vytáhnout podzimní kabáty a bundy. Před ochlazením se musíme chránit (ledaže byste byli velcí otužilci). Potřebujete kabát nový? Tohle vše by měl splňovat.

Nepřehlédněte

Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek