Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Nadupané detektivky z pera těch nejlepších autorů. Které musíte jako fanda napětí přečíst?

Přemýšlíte, co dělat během volného odpoledne, kdy je venku nevlídno a v televizi nejde nic, co by vás dvakrát bavilo? Je načase si sednout nad oblíbenou knížkou a s čajem v ruce se pořádně začíst do děje.
detektivky
Napětí, drama a příběh jako hrom! Tihle autoři nezklamou. (foto: 123RF)

07. 03. 2022

Abyste danému okamžiku dodala ty pravé grády, co místo tradiční romantické beletrie sáhnout po trošce adrenalinu a oprášit z knihovny detektivky? Tohle jsou ti nejlepší autoři, kteří za skvělými detektivními příběhy stojí.

Agáta Christie jako královna detektivek 

Jsou příběhy, které nám nedají spát. A přesně takové máme nejraději. Když totiž knížka nedovolí čtenáři, aby ji opustil, může si spisovatel poklepat po rameni. Přesně to mohla i několikrát za svůj život udělat Agáta Christie, která se dnes označuje za královnu detektivních příběhů. Pokud někdo dokázal dodat knize pořádnou porci adrenalinu, napětí a zamotaný, nepředvídatelný děj, byla to právě ona.  

Agáta Christie je dnes už nežijící legendou, která naprosto ovládla i po smrti kriminální žánr. Dodnes se řadí k nejúspěšnějším autorům všech dob. Na svém kontu má více jak osmdesát románů, pohádkových knih i divadelních her, jež byly přeložené do více jak stovky jazyků. Dohromady prodala přes tři miliardy výtisků, a to ještě ani zdaleka s prodejem nekončí. 

Její vůbec nejznámější detektivky jsou příběhy s detektivem Herculem Poirotem v hlavní roli. Jeho ztvárnění známe také z televizních obrazovek.

Jo Nesbo kraluje současnému století 

Pokud se Agáta Christie označuje za královnu detektivních příběhů, tak Jo Nesbo je králem, nebo alespoň princem v témže žánru. Jeho knihy jsou ihned po vydání vyprodané, protože se jeho příběhy dostávají čtenářům velice rychle pod kůži. Velmi často se označuje za muže všech tváří, protože jeho cesta k první knize byla poněkud rozpačitá – tedy alespoň co se jeho snů o ideálním povolání týče. Než se dostal k profesi spisovatele, chtěl být fotbalistou nebo rockovou hvězdou. Nakonec ho však nejvíce proslavil román, který vydal v roce 1997. A od té doby jeho tvorba neutuchá. 

K TÉMATU  Herci z Harryho Pottera dnes: Jak vypadají a co dělají?

Kniha Netopýr, Červenka nese smrt nebo Sněhulák. Jeho díla spojuje mnohdy jeden detektiv, ale není to vždy podmínkou. Na jeho kontě se nachází kromě detektivních příběhů i řada povídek pro děti, které jsou nikoliv kriminálního, ale humorného rázu. 

Stieg Larsson stojí za známou trilogií 

Stieg Larsson je poměrně kontroverzní osobnost mnoha tváří. Znát ho můžete jako investigativního novináře, také významného odpůrce pravicového extremismu, nebo právě jako spisovatele, který má na svědomí velice úspěšné detektivky – konkrétně trilogii Milénium, která však vyšla až po autorově smrti. Je ale velká škoda, že ho nakonec dostihl těžký infarkt myokardu, protože kdyby ještě žil pár let, nedočkali bychom se tří děl, ale rovnou deseti. Dnes pouze trilogie totiž byla původně zamýšlená jako desetidílná sága, která by byla bezesporu skvělý počtením.  

Čtenáři si tak nyní musí vystačit pouze s třídílným povídáním o novináři a svéhlavé hrdince. Pokud jste ještě nečetli, rozhodně se do toho pusťte co nejdříve. Stojí to za to.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších

Kniha nejen pro budoucí podnikatelky? Máme jich pro vás rovnou 5

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.
8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?
Vidět kvést nebo rodit rostlinku, kterou jsme si vypěstovali ze semínka, je čistá radost každého zahrádkáře. Celá řada zelenin i květin se musí vysévat včas, protože mají dlouhou vegetační dobu. Tak abyste stihly sezónu, je nutné se setím začít již nyní v únoru!
Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.
Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
Uskladnění vína musí mít nějaký pořádek. O ten se postarají stojany na víno a vinotéky, které jsou praktickým i designovým doplňkem interiéru. Materiálem číslo jedna je dřevo, ale kromě toho opravovaného dolehl i sem trend palet. Opravdovou chloubou domu je potom vinný sklípek do spirály se vstupem rovnou z kuchyně nebo jídelny.

Výběr článků

Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Jsou krásní, slavní a bohatí a díky jejich neúnavné píli ve svém oboru mají tolik peněz, že si mohou dovolit koupit doslova cokoli. Jednou z velmi oblíbených investic jsou luxusní rezidence na těch nejprestižnějších adresách.
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?

Nepřehlédněte

V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Objevte kouzlo vintage módy, která se v roce 2024 vrací na scénu s novou silou. Zjistěte, proč retro kousky oslovují moderní fashionisty a jak je začlenit do vašeho šatníku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek