Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Srovnání olejů v kuchyni. Který je nejlepší?

Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
srovnání olejů
Jaké oleje jsou nejlepší? (Foto: 123RF)

30. 06. 2021

Slunečnicový olej

Srovnání olejů začněme slunečnicovou verzí. Pokud jde o složení, slunečnicový olej není o nic horší než ostatní oleje. Obsahuje rostlinné tuky, které zlepšují fungování oběhového a nervového systému, mají příznivý vliv na stav pokožky.

Slunečnicový olej navíc pomáhá očistit toxiny a zlepšit fungování kardiovaskulárního systému a mozku. Jeho použití v kuchyni je všem známo, proto se pojďme vrhnout na objevování ještě dalších olejů.

slunečnicový olej
Slunečnicový olej se už dávno netěší tak velké popularitě. (Foto: 123RF)

Olivový olej

Výhody olivového oleje jsou jednoznačné: obsahuje obrovské množství tělu prospěšných látek jako vitamíny A, E, D, K, vápník, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny… Všechny tyto složky pomáhají normalizovat krevní tlak, snižovat množství „špatného“ cholesterolu, zlepšit funkci mozku a stav paměti.

Díky svým vlastnostem pomáhá olej zlepšovat kvalitu pokožky, nehtů a vlasů. Olivový olej také zabraňuje stárnutí pokožky a je silným stimulantem imunity.

srovnání olejů olivový
Olivový olej bývá součástí i zdravějších jídel. (foto: 123RF)

Jak „oliváč“ využít v kuchyni?

Tento olej je ideální pro zálivku zeleninových salátů i pro vaření při nízkých teplotách, tedy pro dušení! Faktem je, že olivový olej je bohatý na mononenasycené mastné kyseliny a jsou méně citlivé na teplo než polynenasycené. Nebojte se na něm smažit či jej zastudena přidávat do polévek. Nejlepší ze všeho je však namočit do něj kousek čerstvého chleba a jen tak pojídat spolu se sýrem.

Kokosový olej

Kokosový polej má dnes mnoho variant a pokud chcete opravdu ten kvalitní, jež budete konzumovat, e lepší si připlatit. Zvolte tedy raději dražší variantu, která bude obsahovat označení bio. Vysoce kvalitní kokosový olej by neměl obsahovat „extra“ přísady ve formě zahušťovadel, dochucovadel, stabilizátorů a konzervantů.

Platí pravidlo, že čím méně přísad ve složení, tím lépe. Kokosový olej pomáhá tělu bojovat proti zánětu, zvyšuje imunitu, zlepšuje spánek a normalizuje hladinu cukru v krvi.

kokosový olej
Kokosový olej se používá nejen při vaření. (foto: 123RF)

Jak jej použít v kuchyni?

 Tento olej má široké použití při vaření. Jeho jemná vůně dodá pokrmům neobvyklou, lehkou chuť. Je velmi zdravý, a proto jej často používají maminky například pro smažení palačinek svým milovaným ratolestem. Nerozpadá se totiž pod vlivem vysokých teplot, což znamená, že se nestává karcinogenním.

K TÉMATU  Menopauza. Jaké jsou příznaky? Proč se s ní současné ženy umí lépe vypořádat a jak?

Avšak kokosový olej je bohatý na nasycené tuky, což znamená, že nadměrná konzumace vede ke zvýšení „špatného“ cholesterolu a vzniku obezity. Kromě toho může olej způsobit alergické reakce.

Dýňový olej

Dýňový olej se extrahuje z pražených lisovaných semen. Mezi těmi, kteří se starají o své zdraví, je tento druh oleje vysoce ceněn právě díky šetrnému typu výroby (lisování za studena), při kterém je možné zachovat maximální množství užitečných vlastností.

Tento typ oleje se také používá jako součást komplexní terapie při léčbě srdečních chorob. I při externím použití je tento olej schopen „léčit“ – lze ho aplikovat na popáleniny, protože má protizánětlivé a hojivé vlastnosti.

dýňový olej
I z dýní lze připravit skvělý olej. (foto: 123RF)

Jak ho využít v kuchyni?

Zkuste tento olej použít do zálivky (můžete jej zkombinovat s jablečným octem), přidat do polévky nebo pokapat pečenou zeleninu. Do dýňové polévky se hodí skvěle jako jemné dochucovadlo, které zvýrazní její chuť a dodá zdraví prospěšné látky. Dýňový olej se však nedoporučuje smažit kvůli nízkému bodu kouření.

Na jaké oleje ještě natrefíte?

  • Palmový olej lze nazvat „analogem“ olivového oleje právě kvůli jeho příznivým vlastnostem.
  • Avokádový olej je zase bohatý na vitamin E, přírodní antioxidant, podporuje detoxikaci a omlazení těla.
  • Lněný olej obsahuje mnoho mastných kyselin, pomáhá normalizovat funkci jater, detoxikuje tělo a spaluje cukr.
  • Konopný olej je vhodný pro ty, kteří trpí nespavostí, protože má příznivý účinek na centrální nervový systém a má uklidňující vlastnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Lněný olej proti zánětům a na zažívání. Co dalšího umí?

Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek