Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Srovnání olejů v kuchyni. Který je nejlepší?

Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
srovnání olejů
Jaké oleje jsou nejlepší? (Foto: 123RF)

30. 06. 2021

Slunečnicový olej

Srovnání olejů začněme slunečnicovou verzí. Pokud jde o složení, slunečnicový olej není o nic horší než ostatní oleje. Obsahuje rostlinné tuky, které zlepšují fungování oběhového a nervového systému, mají příznivý vliv na stav pokožky.

Slunečnicový olej navíc pomáhá očistit toxiny a zlepšit fungování kardiovaskulárního systému a mozku. Jeho použití v kuchyni je všem známo, proto se pojďme vrhnout na objevování ještě dalších olejů.

slunečnicový olej
Slunečnicový olej se už dávno netěší tak velké popularitě. (Foto: 123RF)

Olivový olej

Výhody olivového oleje jsou jednoznačné: obsahuje obrovské množství tělu prospěšných látek jako vitamíny A, E, D, K, vápník, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny… Všechny tyto složky pomáhají normalizovat krevní tlak, snižovat množství „špatného“ cholesterolu, zlepšit funkci mozku a stav paměti.

Díky svým vlastnostem pomáhá olej zlepšovat kvalitu pokožky, nehtů a vlasů. Olivový olej také zabraňuje stárnutí pokožky a je silným stimulantem imunity.

srovnání olejů olivový
Olivový olej bývá součástí i zdravějších jídel. (foto: 123RF)

Jak „oliváč“ využít v kuchyni?

Tento olej je ideální pro zálivku zeleninových salátů i pro vaření při nízkých teplotách, tedy pro dušení! Faktem je, že olivový olej je bohatý na mononenasycené mastné kyseliny a jsou méně citlivé na teplo než polynenasycené. Nebojte se na něm smažit či jej zastudena přidávat do polévek. Nejlepší ze všeho je však namočit do něj kousek čerstvého chleba a jen tak pojídat spolu se sýrem.

Kokosový olej

Kokosový polej má dnes mnoho variant a pokud chcete opravdu ten kvalitní, jež budete konzumovat, e lepší si připlatit. Zvolte tedy raději dražší variantu, která bude obsahovat označení bio. Vysoce kvalitní kokosový olej by neměl obsahovat „extra“ přísady ve formě zahušťovadel, dochucovadel, stabilizátorů a konzervantů.

Platí pravidlo, že čím méně přísad ve složení, tím lépe. Kokosový olej pomáhá tělu bojovat proti zánětu, zvyšuje imunitu, zlepšuje spánek a normalizuje hladinu cukru v krvi.

kokosový olej
Kokosový olej se používá nejen při vaření. (foto: 123RF)

Jak jej použít v kuchyni?

 Tento olej má široké použití při vaření. Jeho jemná vůně dodá pokrmům neobvyklou, lehkou chuť. Je velmi zdravý, a proto jej často používají maminky například pro smažení palačinek svým milovaným ratolestem. Nerozpadá se totiž pod vlivem vysokých teplot, což znamená, že se nestává karcinogenním.

K TÉMATUNejčastější problémy v těhotenství. Které to jsou a jak je řešit?

Avšak kokosový olej je bohatý na nasycené tuky, což znamená, že nadměrná konzumace vede ke zvýšení „špatného“ cholesterolu a vzniku obezity. Kromě toho může olej způsobit alergické reakce.

Dýňový olej

Dýňový olej se extrahuje z pražených lisovaných semen. Mezi těmi, kteří se starají o své zdraví, je tento druh oleje vysoce ceněn právě díky šetrnému typu výroby (lisování za studena), při kterém je možné zachovat maximální množství užitečných vlastností.

Tento typ oleje se také používá jako součást komplexní terapie při léčbě srdečních chorob. I při externím použití je tento olej schopen „léčit“ – lze ho aplikovat na popáleniny, protože má protizánětlivé a hojivé vlastnosti.

dýňový olej
I z dýní lze připravit skvělý olej. (foto: 123RF)

Jak ho využít v kuchyni?

Zkuste tento olej použít do zálivky (můžete jej zkombinovat s jablečným octem), přidat do polévky nebo pokapat pečenou zeleninu. Do dýňové polévky se hodí skvěle jako jemné dochucovadlo, které zvýrazní její chuť a dodá zdraví prospěšné látky. Dýňový olej se však nedoporučuje smažit kvůli nízkému bodu kouření.

Na jaké oleje ještě natrefíte?

  • Palmový olej lze nazvat „analogem“ olivového oleje právě kvůli jeho příznivým vlastnostem.
  • Avokádový olej je zase bohatý na vitamin E, přírodní antioxidant, podporuje detoxikaci a omlazení těla.
  • Lněný olej obsahuje mnoho mastných kyselin, pomáhá normalizovat funkci jater, detoxikuje tělo a spaluje cukr.
  • Konopný olej je vhodný pro ty, kteří trpí nespavostí, protože má příznivý účinek na centrální nervový systém a má uklidňující vlastnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Lněný olej proti zánětům a na zažívání. Co dalšího umí?

Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.

Nepřehlédněte

S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek