Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Jak se starat o jizvy po akné a mít zase krásnou pleť?

V každém věku se ženám nebo mužům může na obličeji objevit akné. Mnozí to pak snášejí s velkou nelibostí a o to hůř jim je, pokud po akné na pokožce zůstanou jizvy, které jsou důsledkem jeho nesprávné nebo předčasné léčby.
jizvy po akné
Jak bojovat s jizvami po akné? (Foto: 123RF)

12. 11. 2021

Někteří jizvy po akné považují za sympatické, jiní se jich chtějí za každou cenu zbavit. K odstranění jizev vede mnoho cest a často je nutné vyzkoušet několik z nich, dokud nedojdete úspěchu. Mnozí mluví přímo o komplexní terapii. Jak to tedy s jizvami po akné je doopravdy a můžete se jich zbavit i vy?

Jak se jizvy objevují?

Akné je běžné kožní onemocnění, které postihuje asi 80 % lidí ve věku od 11 do 30 let. Jizvy po akné jsou bohužel poměrně častým jevem, který znepokojuje ženy s mastnou a problémovou pletí. Objevují se nejčastěji kvůli tomu, že je léčba akné provedená nevhodně a péče o pokožku nebyla v období výskytu akné pečlivá.

Výsledkem je, že se reliéf obličeje stává nerovnoměrným, s malými důlky. Nikdy si však nevyčítejte, že byste se o pokožku snad nestarali správně. Akné je velice komplexní záležitost a je dost možné, že jste dělali vše, co jste mohli, avšak akné se nezhojilo správně.

Metod záchrany je hned několik

Pokud se podíváme na to, kolik cest vede k odstranění jizev po akné, napadne nás jako první, že se určitě jedná o hodně palčivý problém. Akné trápí obrovskou část populace, a tak mnoho farmaceutických firem řeší, jak lidem od jizev pomoci. Problémem je, že ne každá metoda slaví u každého úspěch. K léčbě jizev po akné se obvykle používá několik metod:

  • Krémy a masti – odlupují vrchní vrstvu pokožky a brání růstu buněk pojivové tkáně.
  • Mezoterapie (jehličkování) – koktejly vitamínů, aminokyselin a kyseliny hyaluronové vyplňují volné prostory v pokožce a vytvářejí rovnoměrný vzhled.
  • Chemický peeling – dermatolog aplikuje na kůži chemický roztok, jehož výsledkem je tvorba regenerované pokožky.
  • Dermabraze – tento postup se provádí mechanickým škrábáním povrchové vrstvy pokožky.
  • Laserová terapie – obsahuje několik metod, přičemž všechny jsou považované za nejúčinnější pro léčbu jizev po akné.
K TÉMATU  Domácí recepty z růže: vyrobte si pleťovou vodu na omlazení pokožky, masku nebo salát z růží

Jak postupovat?

V prvé řadě se poraďte se svým dermatologem, který vám poradí ze všech nejlépe. Nehrňte se do první léčby jizev, na kterou narazíte. Je nutné dobře stanovit, která z metod bude nejvhodnější pro vás a váš typ pleti.

Rovněž je důležité mít realistická očekávání, čeho lze dosáhnout pomocí kosmetických ošetření. I když terapie může určitě zlepšit vzhled vašich jizev, nemůže vás jich úplně zbavit. Může se také stát, že vám váš lékař doporučí více než jeden typ léčby, v závislosti na vašich potřebách.

Je možné odstranit akné doma?

Odborníci jsou ve svém názoru jednotní: zbavit se akné doma je nemožné. Ale riziko poškození kůže v důsledku takového amatérského výkonu je velmi vysoké. Pokud se vám hned nechce k lékaři, zkuste kontaktovat svou kosmetičku, která vaši pleť vyčistí a dá i několik rad, jak se o ni správně starat.

Někteří kosmetologové s klienty s jizvami po akné mají bohaté zkušenost a dovedou vám zdatně poradit. Zeptejte se ve svém okolí, jistě vám někdo poradí, jelikož podobné problémy řeší nemalé procento lidí.

Pokud se vám akné teprve objevilo

Pamatujte na jedno: vždy je mnohem snazší vzniku jizev zabránit, než je odstranit. Tudíž, pokud momentálně akné trpíte, neváhejte a navštivte oborníka, který vás seznámí se situací a poradí vám, jak nejlépe jednat, abyste vzniku jizev předešli. Taková návštěva se rozhodně vyplatí, pokud nechcete řešit problém, který může poté následovat.

Přejeme vám hodně zdaru!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak hydratovat pokožku? Možností je vícero

Tvář bez nedokonalostí? Tou správnou volbou je obličejová jóga

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.
Kdo by se nechtěl probouzet za vůně čerstvě uvařené kávy. Káva je ten nejlepší životabudič a dnes si řada lidí bez šálku dobře uvařeného kofeinového nápoje nedokáže představit den. Patříte také mezi kávové nadšence? Pak byste jede takový kávovar měli mít i doma. Jenže nabídka na trhu je tak rozmanitá a široká! Po jakém kávovaru sáhnout, ptáte se? Poradíme vám!
Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Cesta k úspěšné kariéře může být složitá a plná výzev. Manažeři musejí být schopni rychle a efektivně implementovat své znalosti do pracovních procesů, rychle a správně rozhodovat a mít široký rozhled.
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Je sice pravdou, že jsme všichni netrpělivě čekali až se dostaví léto. V horkých letních měsících se nám ale nechtějí nosit tenisky nebo jinak uzavřené boty. V důsledků vysokých teplot mohou někomu také nohy začít otékat. V tuto chvíli přichází na scénu dámské sandály. Jaké jsou typy a s čím je vhodné je kombinovat? Může je nosit opravdu každá dáma a hodí se ke každé příležitosti? Všechny tyto informace jsme zjistili za vás.
Módní trendy jsou charakteristické svou vrtkavostí. Jednu sezónu žhavý model, druhou zase zapomenutý propadák! Oblečení a doplňky mají výsostné postavení v našich životech, především ženy zajímá, co je právě šik! Móda je business, a právě proto se neustále mění.
Vychutnejte si nejzábavnější kompilaci ze společného života s domácími mazlíčky. Psi a kočky jsou úžasní, a i přes jejich rozdíly mají spoustu společného. Patří mezi zvířátka, která máme doma nejčastěji. A umí tropit pěkné vylomeniny!
Jste vtipní? Přemýšlejte o tom. Myslíte si, že máte dobrý smysl pro humor? Humor je něco, co nás všechny spojuje, od zábavných textových zpráv až po hloupé memy. Svět miluje dobrý smích. Jak jsou na tom jednotlivá znamení s humorem?

Výběr článků

Není nad to používat jen tu kosmetiku, u níž přesně víte, co obsahuje. Tak se vyhnete alergiím a dalším nežádoucím reakcím. Proto vám přinášíme tipy na přírodní kosmetiku, kterou si v klidu sama vyrobíte doma.
Krásné a dobře upravené vlasy bez ohledu na povětrnostní podmínky a roční období – to je sen každé ženy. Zvláště v dnešní době není vždy možné využívat služby kadeřnických salonů. Proto stojí za to vybavit se doma speciálními přístroji, kterými svým vlasům dodáte zcela nový vzhled. K takovým patří právě žehlička na vlasy. Víte ale, jak vybrat tu správnou?

Nepřehlédněte

Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Tohle vás dojme! Opuštěné a hladové kotě naříká na ulici mezi odpadky, než si ho všimnou dobří lidé, kteří mu dají najíst. Podívejte se, jak jim drobeček začne pomalu důvěřovat a nakonec se z divokého kotěte stane domácí mazlíček.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek