Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Jak se starat o jizvy po akné a mít zase krásnou pleť?

V každém věku se ženám nebo mužům může na obličeji objevit akné. Mnozí to pak snášejí s velkou nelibostí a o to hůř jim je, pokud po akné na pokožce zůstanou jizvy, které jsou důsledkem jeho nesprávné nebo předčasné léčby.
jizvy po akné
Jak bojovat s jizvami po akné? (Foto: 123RF)

12. 11. 2021

Někteří jizvy po akné považují za sympatické, jiní se jich chtějí za každou cenu zbavit. K odstranění jizev vede mnoho cest a často je nutné vyzkoušet několik z nich, dokud nedojdete úspěchu. Mnozí mluví přímo o komplexní terapii. Jak to tedy s jizvami po akné je doopravdy a můžete se jich zbavit i vy?

Jak se jizvy objevují?

Akné je běžné kožní onemocnění, které postihuje asi 80 % lidí ve věku od 11 do 30 let. Jizvy po akné jsou bohužel poměrně častým jevem, který znepokojuje ženy s mastnou a problémovou pletí. Objevují se nejčastěji kvůli tomu, že je léčba akné provedená nevhodně a péče o pokožku nebyla v období výskytu akné pečlivá.

Výsledkem je, že se reliéf obličeje stává nerovnoměrným, s malými důlky. Nikdy si však nevyčítejte, že byste se o pokožku snad nestarali správně. Akné je velice komplexní záležitost a je dost možné, že jste dělali vše, co jste mohli, avšak akné se nezhojilo správně.

Metod záchrany je hned několik

Pokud se podíváme na to, kolik cest vede k odstranění jizev po akné, napadne nás jako první, že se určitě jedná o hodně palčivý problém. Akné trápí obrovskou část populace, a tak mnoho farmaceutických firem řeší, jak lidem od jizev pomoci. Problémem je, že ne každá metoda slaví u každého úspěch. K léčbě jizev po akné se obvykle používá několik metod:

  • Krémy a masti – odlupují vrchní vrstvu pokožky a brání růstu buněk pojivové tkáně.
  • Mezoterapie (jehličkování) – koktejly vitamínů, aminokyselin a kyseliny hyaluronové vyplňují volné prostory v pokožce a vytvářejí rovnoměrný vzhled.
  • Chemický peeling – dermatolog aplikuje na kůži chemický roztok, jehož výsledkem je tvorba regenerované pokožky.
  • Dermabraze – tento postup se provádí mechanickým škrábáním povrchové vrstvy pokožky.
  • Laserová terapie – obsahuje několik metod, přičemž všechny jsou považované za nejúčinnější pro léčbu jizev po akné.
K TÉMATU  Jednoduché vychytávky pro vaše vlasy. Jak být vždy rychle připravena pro každou příležitost

Jak postupovat?

V prvé řadě se poraďte se svým dermatologem, který vám poradí ze všech nejlépe. Nehrňte se do první léčby jizev, na kterou narazíte. Je nutné dobře stanovit, která z metod bude nejvhodnější pro vás a váš typ pleti.

Rovněž je důležité mít realistická očekávání, čeho lze dosáhnout pomocí kosmetických ošetření. I když terapie může určitě zlepšit vzhled vašich jizev, nemůže vás jich úplně zbavit. Může se také stát, že vám váš lékař doporučí více než jeden typ léčby, v závislosti na vašich potřebách.

Je možné odstranit akné doma?

Odborníci jsou ve svém názoru jednotní: zbavit se akné doma je nemožné. Ale riziko poškození kůže v důsledku takového amatérského výkonu je velmi vysoké. Pokud se vám hned nechce k lékaři, zkuste kontaktovat svou kosmetičku, která vaši pleť vyčistí a dá i několik rad, jak se o ni správně starat.

Někteří kosmetologové s klienty s jizvami po akné mají bohaté zkušenost a dovedou vám zdatně poradit. Zeptejte se ve svém okolí, jistě vám někdo poradí, jelikož podobné problémy řeší nemalé procento lidí.

Pokud se vám akné teprve objevilo

Pamatujte na jedno: vždy je mnohem snazší vzniku jizev zabránit, než je odstranit. Tudíž, pokud momentálně akné trpíte, neváhejte a navštivte oborníka, který vás seznámí se situací a poradí vám, jak nejlépe jednat, abyste vzniku jizev předešli. Taková návštěva se rozhodně vyplatí, pokud nechcete řešit problém, který může poté následovat.

Přejeme vám hodně zdaru!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak hydratovat pokožku? Možností je vícero

Tvář bez nedokonalostí? Tou správnou volbou je obličejová jóga

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.
Představa, že v davu lidí zahlédneme člověka, do kterého se zamilujeme na první pohled je krásná a šílená zároveň. Lásku na první pohled známe především z romantických filmů, jenže jak to s ní ve skutečnosti je? Opravdu se jedná o lásku na první pohled, nebo jen o přitažlivost, kterou snadno zaměníme s hlubokým citem? Pojďme se tomuto vzácnému jevu podívat na kloub.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Říká se, že střepy přinášejí štěstí. Ještě větší radost vám však udělá, když se žádné sklo nerozbije. Někdy je proto lepší nechat broušený křišťál ve skříni. Takové akce jsou třeba zahradní oslava, piknik s kamarádkami nebo silvestrovský večírek.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.

Nepřehlédněte

Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek