Domů » Životní styl » Jak zvládnout stres v předvánoční době? Pusťte ho z hlavy! Co všechno udělat, abyste byly spokojené?
Vánoce a s nimi spojen stres
zdroj: 123RF.com
Životní styl

Jak zvládnout stres v předvánoční době? Pusťte ho z hlavy! Co všechno udělat, abyste byly spokojené?

Možná už je pozdě a jedete na vlně nervozity. Stres pomalu narůstá. I tak ještě stihnete zabrzdit a svátky prožít v klidu. Dejte na našich 5 rad, které vám pomohou nadbytečný stres odbourat. Ale znáte to, vše je v hlavě, takže pokud hlava nechce, tak vám ani voňavá relaxační koupel nepomůže.

Také přejete všem klidné a pohodové Vánoce i celý advent? Nepřejete si to hlavně pro sebe? Vánoce jsou takový každoroční zesilovač emocí. A většinou těch negativních. Přiznejme si ale, že většinu stresů si děláme sami. Ano, sami, ve své hlavě. Svými přehnanými nároky na sebe, svým pseudohrdinstvím, že vše stihneme. Ano, my ženy zvládáme multitasking bez problémů, ale v období vánoc je to neskutečně náročné. Jak tedy na to, abychom se stresu zbavily alespoň částečně?

1) Co vše je nutné udělat, abyste byly spokojené

Přemýšlejte, co je opravdu ještě nutné stihnout. Ne proto, aby byly Vánoce dokonalé a plné lesku, ale pro to,aby jste byly v klidu a spokojené. Opravdu musíte po nocích péct další 4 druhy cukroví? Není příjemnější sednout si společně? Ocení to někdo, když napečete ty další 4 druhy cukroví nebo je to jen pro váš pocit? A co nemít uhoněné vánoce, ale klidné, bez dalšího cukroví? Pokud je toto pro vás nemyslitelné, přemýšlejte podruhé. Vše je jen ve vaší hlavě a ten stres si způsobujete sama. Ne, opravdu se svět nezboří a rodina nezemře hlady, když nebude 12 druhů cukroví, nablýskaná okna. A co tomu řeknou ostatní? Nic, budou vás obdivovat, že si umíte užít klidu místo honičky a stresu.

2) Začnete teď

Ještě vše stihnete. Pokud jste si u bodu 1 udělali seznam, tak teď ho proškrtejte a zkraťte. Nechte na něm pouze to nejdůležitější. A začněte hned. Rozložte si povinnosti do celého dne, aby vám nakonec nezbylo jen pár hodin na vše. Nemáte nakoupeno? Nakupte nebo nákup objednejte. Nemáte žádné cukroví? Ještě stihnete upéct nejméně dva druhy cukroví. Třeba hned měkké perníčky, vanilkové rohlíčky, šlehačkové nebo nepečené kuličky – to jsou ty nejednodušší druhy. A víc jich stejně nepotřebujete. Pokud ano, kupte ho. A předvánoční úklid? To je jen nafouklá bublina. Uklízíte přeci průběžně, ne? Nemusí být vygruntováno do posledního smítka.

3) Nečekejte, že bude všechno perfektní

A dokonalé. To je jen ve filmech a příbězích. Život takový není. Vyměňte dokonalý úklid za radost vašich blízkých ze společně strávených chvil. Za úsměvy. Za procházku, na které se opravdu uvolníte a užijete si ji. Horký čaj nebo grog po návratu domů je také fajn.

4) Řekněte si o pomoc

Vánoce nejsou jen pro vás, ne? Zapojte celou rodinu i přátele. Pečte společně s kamarádkami, užijete si přitom spoustu zábavy. Děti zas nechte zdobit stromek, možná bude přeplácaný, ale budou z něj mít obrovskou radost. K večernímu tajnému balení dárků si pusťte hezký film. Jděte s přáteli třeba na svařák. Čím víc vás na to bude, tím lépe.

5) Užijte si to

Nezapomeňte, že vše má svůj cíl, a to není večerní hostina s plnými stoly nebo kupy dárků pod stromkem. Vánoce jsou svátky klidu a pokory, ne konzumu. Zkuste si je prostě užít bez zbytečných stresů. Uvolněte se a pusťte je z hlavy.

A nezapomeňte, že to nejcennější, co můžete ostatním dát, je váš čas a vaše pozornost. Odpoutejte myšlenky od předvánočního shonu a smějte se, povídejte si, radujte se společně. I přes neumyté nádobí ve dřezu vám bude lépe, než kdybyste seděli nabručení a vystresovaní pod rozsvíceným stromkem.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest