Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.
odolnost
Meditace a dechová cvičení mají blahodárný vliv na zdraví a psychickou pohodu. (foto: 123rf.com)

04. 01. 2022

04. 01. 2022

Stane se to občas snad každému z nás. Někdy míváme období, kdy bychom zdolali i tu nejvyšší horu světa. Ale občas jsou chvíle kdy zjišťujeme, jak je naše psychická i fyzická odolnost křehká. Najednou začneme pociťovat, že něco třeba neseme o něco hůře. Složitěji se dostáváme z určitých situací. Trápí nás něco, nad čím bychom za běžných okolností mávli rukou. Život občas není jednoduchý, ovšem lidská snaha a vynalézavost dokáže i v tomto ohledu značné divy. V zásadě to není něco, s čím bychom si nedokázali poradit. Jak ale znovu nastartovat sám sebe, zlepšit svou duševní i fyzickou kondici a opětovně získat vnitřní i vnější sílu?

Kvalitní a pestrá strava

Opakování je matkou moudrosti, proto i ve věci zvýšení odolnosti je vhodné připomenout, jak důležitá je pro náš život kvalitní a hodnotná strava. Dokáže s námi totiž úplně divy. Pokud ve svém jídelníčku dáte dostatečný prostor všem látkám, které tělo potřebuje a nezapomenete ani na vitamíny a minerály, jste na cestě k úspěchu. Se stravou bohatou na všechny nezbytné látky jde všechno lépe. Tělo dostane to, co po psychické i fyzické stránce opravdu potřebuje.

Pravidelný pohyb

To samé platí také v případě pohybu, který je balzámem na tělo i duši a zvyšuje naši odolnost. Pravidelným pohybem logicky zvyšujeme svou tělesnou kondici, ale prospíváme také psychice, které dopřáváme všechny pozitivní hormony dobré nálady a štěstí. A pokud na to chceme jít opravdu od lesa, není nic lepšího než vsadit na cvičení, které je pro celkovou harmonii těla jako stvořené. Příkladem je třeba klasická jóga. Ještě důležitější je ale vybrat si něco, co vás opravdu naplňuje a baví tak, že bude každý pohyb doslova radostí. A nezáleží na tom, zda to bude třeba běh nebo trénink ve fitku.

K TÉMATU  "Ty se máš, už půjdeš do důchodu!" Skutečně se mají ženy vyššího věku na co těšit? Jaká je současná výše důchodu a co vás čeká?

Dechová cvičení

Ve smyslu zvýšení kondice ale není od věci zapojit se i trochu jiným způsobem. Zkuste dechová cvičení, které vám sice břišní svaly nenaženou, ale zato vám pomůžou uvolnit tělo i mysl. Dokáží zahnat řadu zdravotních obtíží a zvýšit vaši psychickou odolnost. Vědomé dýchání se v posledních letech stává velmi populární a nutno podotknout, že oprávněně.

Meditace na nácvik dýchání. (zdroj: youtube.com/vzorec pro život)

Meditace 

V dnešním uspěchaném světě, kdy pomalu převažují starosti nad radostmi, je občas až nemožné najít si chvilku pro sebe. Okamžik, kdy dokážeme zastavit své tělo, zklidnit myšlenky, jen tak dýchat, načerpávat vnitřní sílu a vědomě věnovat pozornost jen sobě. Žít teď a tady. Meditace má na naše tělo opravdu ohromný vliv, a to zejména pokud si zvolíme správnou techniku i rituál. Každodenní meditace (alespoň po dobu 20 minut) dokáže s naším tělem zázraky. Dokáže nám do života předat určitý nadhled a umožňuje nám pracovat s myšlenkami tak, aby neměly nepříznivý vliv na naše tělo.

Saunování a otužování

Ať už otužování pojmete tak, že si zvolíte saunu, anebo se vrhnete do ledové Vltavy, věřte, že pravidelné otužování má pro tělo i mysl blahodárný vliv. Jedná se o starou metodu, která zlepšuje kondici a příznivě podporuje autonomní nervový systém. Díky pravidelnému otužování budete mít lepší kontrolu nad svým tělem. Získáte větší odolnost proti onemocněním, podpoříte imunitu a výrazně prospějete také duši. Celkově se totiž zklidníte a najednou zjistíte, že i lépe zvládáte stresové situace. To samé platí také v případě sauny, která má ještě další příjemný benefit – dopřává příjemnou relaxaci, která je pro život také podstatná.

Práce se sebou

Z hlediska zvyšování psychické i fyzické odolnosti je na místě začít pracovat i více sám se sebou. Je vhodné zaměřit se na své myšlenky a umět se oprostit od určitých věcí, které vás zatěžují. Začít si uvědomovat konkrétní problémy a hledat v sobě řešení. Práce se sebou přináší řadu výhod. Je to pak určitá forma sebepoznání a možnost najít cestu, jak se umět poprat s mnoha věcmi. Díky tomu podpoříte svou psychiku, která se stane mnohem odolnější. Zároveň zlepšíte kondici i svému tělu, protože jak víme, některé fyzické potíže bývají dost často způsobené právě oslabenou psychikou.

K TÉMATU  Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

Pomoc přírody

Pokud chcete zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost, někdy se vyplatí sáhnout také k přírodě, která nabízí téměř neomezené možnosti z hlediska působení na naše zdraví. Záleží už pak jen na vás, jakou cestou se vydáte. Zda budete zkoušet klasické bylinky, využijete sílu tradiční čínské medicíny nebo půjdete ve stopách homeopatie. U přírody je velká výhoda, že zpravidla nabízí řešení téměř pro každý problém. Jak ale vybrat pro sebe to správné? Buďto můžete vyzkoušet návštěvu odborníka, anebo proniknout do tajů bylinek a hledat pro sebe přesně ty pomocníky, které zrovna potřebujete.

Motivační knihy

Snad téměř v každém knihkupectví můžete narazit na spoustu motivačních knížek, které v sobě ukrývají snadné návody, jak si poradit s kdejakým problémem. A také psychická i fyzická odolnost nejsou výjimkou. Zkuste si proto najít nějakého zajímavého autora a nové myšlenky, poznatky a nápady čerpat z poutavých knih, které budou mít na vaší celkovou odolnost úžasný vliv.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Solné koupele prospívají našemu zdraví i kráse

Jógové pozice pro zdraví: 7 cviků, které protáhnou i potěší

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?

Nepřehlédněte

Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek