Čtvrtek , 06. 10. 2022

Eliška

Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle

Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

03. 01. 2020

Kdy přichází menopauza

Menopauza, také označovaná jako přechod nebo klimakterium, je lékařský termín pro poslední přirozené menstruační krvácení. Dochází k menší produkci ženských hormonů, vyhasíná činnost vaječníků a mizí menstruace. Už po 40. roce života se může objevit menstruace nepravidelně. Toto období se označuje jako premenopauza.

Tři čtvrtiny žen má potíže

Podle odborníků má až 75 % žen v tomto období tělesné, zdravotní a psychické potíže. Z toho u 45 % žen jsou to obtíže velice nepříjemné nebo těžké. Až u 60 % žen se objevují potíže především psychické. Může to být nespavost, nesoustředěnost, podrážděnost, úzkostnost, i deprese. Jen zhruba 25 % žen projde přechodem bez obtíží.

Potíže mohou trvat i několik let

Měnící se hladiny hormonů způsobují řadu příznaků, které mohou trvat měsíce i léta. Z fyziologických potíží jsou nejčastější návaly horka, pocení a výkyvy nálad. Snižuje se pružnost kůže, v intimních oblastech dochází k vaginální suchosti, svědění a pálení.

Mohou přijít také výrazné zdravotní potíže, mezi něž patří osteoporóza, neboli řídnutí kostí. Zvyšuje se možnost srdečního onemocnění, vysokého krevního tlaku a zvýšení cholesterolu.

Menopauza má vliv i na psychickou rovinu. Často dochází k poruchám spánku, protože klesá hladina estrogenu. Tím dochází k narušení některých chemických procesů v mozku, mezi něž patří i regulace spánkového hormonu – melatoninu.

Lékaři doporučují hormonální terapii

Užívání léků, které obsahují estrogen a progesteron, má nahradit funkci vaječníků. Přestože je hormonální terapie účinná při léčbě návalů horka, výkyvů nálad, suchosti sliznic i nespavosti, má stejně jako každá jiná léčba, několik vedlejších příznaků. Bývá to například nevolnost, otoky dolních končetin, a také nárůst tělesné hmotnosti. Jestliže chcete jít jinou cestou, poohlédněte se po přírodních preparátech.

Psychika a tělo v harmonii

Nejprve si ovšem položte základní otázky: Jak kvalitní je vaše stravování? Máte dost pohybu? Odpočíváte dostatečně? To jsou totiž často ty nejlevnější a nejdostupnější léky na mnoho problémů.

K TÉMATU  Jste v situaci, kdy už nevíte, jak dál? Zkuste nechat věci na čas plynout. Ať se jednoduše stanou!

I když jste třeba právě v zaměstnání na vrcholu, nezapomínejte na sebe. Vždyť zdravý životní styl, a zvláště dostatek pohybu, je přímo úměrný vaší výkonnosti i dobré náladě. Navíc úpravou jídelníčku můžete předejít i zdravotním potížím, které by vás mohly čekat třeba právě v podobě osteoporózy.

Vyzkoušejte zdraví z přírody

Pozitivní vliv má užívání přírodních preparátů obsahujících takzvané fytoestrogeny. Tyto látky, podobné v ženském těle přirozeně se vyskytujícím estrogenům, naleznete v obilovinách, zelenině, luštěninách i některých bylinkách. V organismu mohou působit jako slabá forma estrogenu a některé z nich mají dokonce pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Výhodou přírodních doplňků stravy je vysoká bezpečnost, minimum vedlejších účinků a překvapivě vysoká účinnost.

Které bylinky pomohou?

Ploštičník hroznatý pomáhá při návalech horka či suchosti vaginální sliznice. Třezalka tečkovaná účinkuje na výkyvy nálad a zklidňuje psychiku. Květy červeného jetele slouží k prevenci osteoporózy a pomáhají předcházet nemocem kardiovaskulárního systému. Ženšen uleví od výkyvů nálad a poruch spánku. Navíc má velmi pozitivní vliv na kvalitu sexuálního života. Kořen anděliky vyrovnává hladinu estrogenů, zmírňuje křeče během PMS, ulevuje od návalů horka a může zmírnit bolesti pánve v menopauze. Čajem ze šalvěje zmírníte návaly horka a pocení. A konečně chmel, z něhož nemusí mít radost jen milovníci tohoto zlatého moku. Má uklidňující účinky a pozitivní vliv na psychické potíže.

Bylinky a jejich užívání konzultujte s odborníky

Než začnete užívat bylinky, které jste si nasbírala v přírodě, určitě se poraďte se svým gynekologem i praktickým lékařem. Je třeba ověřit možné interakce s léky, které užíváte. Nikdy neužívejte více preparátů nebo bylin najednou bez konzultace s odborníkem.

A jak se s menopauzou vypořádáváte vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.

Nepřehlédněte

Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek