Středa , 29. 03. 2023

Soňa

Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle

Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

03. 01. 2020

Kdy přichází menopauza

Menopauza, také označovaná jako přechod nebo klimakterium, je lékařský termín pro poslední přirozené menstruační krvácení. Dochází k menší produkci ženských hormonů, vyhasíná činnost vaječníků a mizí menstruace. Už po 40. roce života se může objevit menstruace nepravidelně. Toto období se označuje jako premenopauza.

Tři čtvrtiny žen má potíže

Podle odborníků má až 75 % žen v tomto období tělesné, zdravotní a psychické potíže. Z toho u 45 % žen jsou to obtíže velice nepříjemné nebo těžké. Až u 60 % žen se objevují potíže především psychické. Může to být nespavost, nesoustředěnost, podrážděnost, úzkostnost, i deprese. Jen zhruba 25 % žen projde přechodem bez obtíží.

Potíže mohou trvat i několik let

Měnící se hladiny hormonů způsobují řadu příznaků, které mohou trvat měsíce i léta. Z fyziologických potíží jsou nejčastější návaly horka, pocení a výkyvy nálad. Snižuje se pružnost kůže, v intimních oblastech dochází k vaginální suchosti, svědění a pálení.

Mohou přijít také výrazné zdravotní potíže, mezi něž patří osteoporóza, neboli řídnutí kostí. Zvyšuje se možnost srdečního onemocnění, vysokého krevního tlaku a zvýšení cholesterolu.

Menopauza má vliv i na psychickou rovinu. Často dochází k poruchám spánku, protože klesá hladina estrogenu. Tím dochází k narušení některých chemických procesů v mozku, mezi něž patří i regulace spánkového hormonu – melatoninu.

Lékaři doporučují hormonální terapii

Užívání léků, které obsahují estrogen a progesteron, má nahradit funkci vaječníků. Přestože je hormonální terapie účinná při léčbě návalů horka, výkyvů nálad, suchosti sliznic i nespavosti, má stejně jako každá jiná léčba, několik vedlejších příznaků. Bývá to například nevolnost, otoky dolních končetin, a také nárůst tělesné hmotnosti. Jestliže chcete jít jinou cestou, poohlédněte se po přírodních preparátech.

Psychika a tělo v harmonii

Nejprve si ovšem položte základní otázky: Jak kvalitní je vaše stravování? Máte dost pohybu? Odpočíváte dostatečně? To jsou totiž často ty nejlevnější a nejdostupnější léky na mnoho problémů.

K TÉMATU  Fit i z pohodlí domova

I když jste třeba právě v zaměstnání na vrcholu, nezapomínejte na sebe. Vždyť zdravý životní styl, a zvláště dostatek pohybu, je přímo úměrný vaší výkonnosti i dobré náladě. Navíc úpravou jídelníčku můžete předejít i zdravotním potížím, které by vás mohly čekat třeba právě v podobě osteoporózy.

Vyzkoušejte zdraví z přírody

Pozitivní vliv má užívání přírodních preparátů obsahujících takzvané fytoestrogeny. Tyto látky, podobné v ženském těle přirozeně se vyskytujícím estrogenům, naleznete v obilovinách, zelenině, luštěninách i některých bylinkách. V organismu mohou působit jako slabá forma estrogenu a některé z nich mají dokonce pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Výhodou přírodních doplňků stravy je vysoká bezpečnost, minimum vedlejších účinků a překvapivě vysoká účinnost.

Které bylinky pomohou?

Ploštičník hroznatý pomáhá při návalech horka či suchosti vaginální sliznice. Třezalka tečkovaná účinkuje na výkyvy nálad a zklidňuje psychiku. Květy červeného jetele slouží k prevenci osteoporózy a pomáhají předcházet nemocem kardiovaskulárního systému. Ženšen uleví od výkyvů nálad a poruch spánku. Navíc má velmi pozitivní vliv na kvalitu sexuálního života. Kořen anděliky vyrovnává hladinu estrogenů, zmírňuje křeče během PMS, ulevuje od návalů horka a může zmírnit bolesti pánve v menopauze. Čajem ze šalvěje zmírníte návaly horka a pocení. A konečně chmel, z něhož nemusí mít radost jen milovníci tohoto zlatého moku. Má uklidňující účinky a pozitivní vliv na psychické potíže.

Bylinky a jejich užívání konzultujte s odborníky

Než začnete užívat bylinky, které jste si nasbírala v přírodě, určitě se poraďte se svým gynekologem i praktickým lékařem. Je třeba ověřit možné interakce s léky, které užíváte. Nikdy neužívejte více preparátů nebo bylin najednou bez konzultace s odborníkem.

A jak se s menopauzou vypořádáváte vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek