Pátek , 09. 06. 2023

Stanislava

Potraviny do mikrovlnky: které byste nikdy v ní nikdy neměli ohřívat?

Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
potraviny
Jaké potraviny neohřívat v mikrovlnce? (foto: ezy.cz)

13. 09. 2021

Kuře a vejce

Přestože se kuřecí objevuje v mnoha předvařených hotovkách do mikrovlnky, nepatří mezi potraviny k ohřívání vhodné. Mnohem lépe uděláte, pokud sáhnete po krůtím, nebo třeba po vepřovém. Kuřeti obecně pozdější konzumace vůbec nesvědčí. V kuřeti obsažené bílkoviny se totiž rozkládají rychleji než bílkoviny v jiných masech.

Úplně nejlepší je jíst kuře studené poté, co jej tepelně upravíte nějakou šetrnou metodou, například v parním hrnci.

A podobně jsou na tom i vejce, nejen slepičí. Ačkoli si někteří lidé, hlavně studenti na vysokoškolských kolejích, dnes dělají míchaná vajíčka v mikrovlnce, tyto potraviny je nejzdravější uvařené na naměkko. Ani vejci totiž vysoké teploty a dlouhá tepelná úprava nesvědčí. V mikrovlnce pak dojde k intenzivnímu lokálnímu zahřátí, které je pro vejce ještě horší než třeba smažení.

Brambory, řepa a houby

Do mikrovlnky však nepatří i některé bezmasé pokrmy. Třeba všechna jídla, která obsahují houby. V těch jsou totiž lipoidy, fosfatidy a éterické oleje, které mohou v mikrovlnce uvolňovat toxické látky. Ty by přitom při jiné přípravě vůbec nevznikly. Podobně je na tom i řepa, která je prospěšná vysokým obsahem dusičnanů. Ty se přitom v mikrovlnce rozkládají a vytvářejí nové chemické sloučeniny.

Asi nejvíc vás překvapí poslední položka našeho seznamu. Brambory se totiž staly jedním ze základních stavebních kamenů českého jídelníčku. Zejména když si uvědomíme, že jsou základem nejen pro hranolky a bramborové knedlíky, ale i pro krokety, noky nebo halušky.

A všechna tahle jídla do mikrovlnky také nepatří. Ohřívání v mikrovlnce totiž znehodnocuje bramborový škrob, hlavní zdroj sacharidů v bramborách.

Na negativní účinky ohřívání v mikrovlnné troubě pamatujte i při ořhívání jiných potravin. Najde se jich vícero, nejen výše zmíněné. Zejména však při výše uvedených buďte na pozoru a jejich ohřívání v tomto domácím spotřebiči se vyvarujte.

K TÉMATU  Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Banánová slupka najde v domácnosti své využití. Proč ji nevyhazovat?

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.

Nepřehlédněte

Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek