Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Banánová slupka najde v domácnosti své využití. Proč ji nevyhazovat?

Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
banánová slupka
Věděli jste, že banánová slupka se nevyhazuje? (Foto: 123RF)

03. 09. 2021

Pojďte se inspirovat!

Představíme vám skutečně neuvěřitelné vlastnosti banánové slupky, které byste určitě měli vzít na vědomí a tyhle tipy někdy vyzkoušet. Takže jdeme na to! Co dokáže banánová slupka? Může být použita v domácnosti při vaření, jako čistící prostředek nebo jako pomocník na zahradě. Použití je velice různorodé a rozhodně není jen jedno.

Nebojte se s ní vařit

Aby bylo maso šťavnaté a jemné, před pečením ho obalte banánovou slupkou a zajistěte kulinářskou nití. Speciální enzymy obsažené ve slupce učiní tuhé maso jemné. Tento trik se často používá v asijské kuchyni. Z banánové slupky se á dokonce uvařit čaj, až tak dalece se dá využít!

Pokud se bojíte použít ji v kuchyni

Můžete si zvolit jinou variantu jejího využití, a to jako krmivo pro zvířata. Přidejte nasekané banánové slupky do krmiva pro prasata nebo králíky. Jen nezapomeňte odstranit samolepky ze slupky, než je dáte zvířatům! Nevhodné je však využití banánové slupky ve hnojišti, pařeništi nebo v kompostéru. Tam prostě nepatří a je lepší je vyhodit jednoduše do koše.

Banánová slupka dokonce léčí

Banánové slupky obsahují přírodní oleje a enzymy, které výrazně pomohou zmírnit následky popálenin, škrábanců a odřenin. Postačí připevnit vnitřní stranu slupky k poškozené oblasti a na chvíli ji tam ponechat. Slupka bude také užitečná pro zmírnění příznaků onemocnění, jako je akné.

V takovém případě jej natřete přes postiženou oblast. Je třeba poznamenat, že banánová slupka obecně dobře vyživuje a zvlhčuje pokožku, takže mnoho žen ji používá k omlazení.

Bělení zubů je jasný fakt

Jelikož jsme se dotkli kosmetických aspektů, bylo by užitečné říci, že pomocí banánové slupky si můžete vybělit zuby. Obsahuje totiž mnoho minerálů jako je draslík, vápník, hořčík, mangan a fosfor. Ty blahodárně působí na zubní sklovinu a obnovují její bělost. Po vyčištění zubní pastou dvě minuty potírejte slupkou vaše zuby. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat!

K TÉMATU  Třídění odpadu snadno a rychle: Návod, jak se ekologicky zorientovat

Prevence před mšicemi

Umístění banánové slupky do země kolem základny rostliny pomůže udržet mšice dále od vaší milované květiny. Za tímto účelem nakrájejte kůru na malé kousky, nechte uschnout a zakopejte v krátké vzdálenosti od rostliny. Pamatujte ale, že více banánových slupek může přilákat vosy a hlodavce při hledání potravy.

Slupka může být použita k čištění vody

Banánová slupka účinně absorbuje olovo a měď, které nejsou pro naše tělo příliš prospěšné. Je to tedy skvělý přirozený filtr. Jen ji na chvíli ponechte namočenou v nádobě s vodou. Taky se jedná o vynikající hnojivo pro pokojové rostliny. Nechte slupku vařit v čisté vodě jen jeden den a získejte produkt, který vašim květinám dodá potřebné stopové prvky a energii. Výsledné hnojivo lze ředit v poměru 1: 5.

Slupka velmi dobře čistí příbory

Rozmixujte slupku na kaši a zřeďte trochou vody, aby se vytvořila jakási pasta. Pomocí této pasty otřete lžíce a vidličky a uvidíte, jak se stříbro před našimi očima doslova rozjasní! Nakonec opláchněte přilepené zbytky a příbory vyleštěte. Při čištění domu jsou banánové slupky vůbec nepostradatelné. Může nahradit leštidlo na nábytek, nádherně setřít nečistoty a poskytnout lesk různým povrchům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na úspornou domácnost? Náklady sníží fotovoltaika i tepelné čerpadlo

Jak zútulnit domácnost a nevydat se ze všech úspor?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by se nechtěl probouzet za vůně čerstvě uvařené kávy. Káva je ten nejlepší životabudič a dnes si řada lidí bez šálku dobře uvařeného kofeinového nápoje nedokáže představit den. Patříte také mezi kávové nadšence? Pak byste jede takový kávovar měli mít i doma. Jenže nabídka na trhu je tak rozmanitá a široká! Po jakém kávovaru sáhnout, ptáte se? Poradíme vám!
Drží vás stále novoroční předsevzetí? Jste stále odhodlaní zhubnout povánoční kilogramy nebo jste se rozhodli zhubnout nezávisle na tom, že je začátek roku, který se obvykle v duchu plnění novoročních předsevzetí nese? Možná vás trápí, že kilogramy nejdou dolů tak rychle, jak byste očekávali. Na vině může být pomalé spalování. To naštěstí lze podpořit, a to spalovači tuků. Tedy opravdu se jedná o něco, co funguje? Nebo jsou to jenom dobře propagované produkty slibující nám štíhlou a sexy postavu?
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Ačkoliv plastická chirurgie neustále piluje technologie, díky kterým úspěšně bojujeme proti stárnutí, čím dál větší popularitě se těší obličejová jóga. Tušíte správně, je to cvičení jako každé jiné, ovšem face jóga má za cíl procvičit svaly v obličeji. Pokud nevíte jak začít, není nic jednoduššího než dát follow těmto influencerkám a výsledky se brzy dostaví.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek