Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Banánová slupka najde v domácnosti své využití. Proč ji nevyhazovat?

Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
banánová slupka
Věděli jste, že banánová slupka se nevyhazuje? (Foto: 123RF)

03. 09. 2021

Pojďte se inspirovat!

Představíme vám skutečně neuvěřitelné vlastnosti banánové slupky, které byste určitě měli vzít na vědomí a tyhle tipy někdy vyzkoušet. Takže jdeme na to! Co dokáže banánová slupka? Může být použita v domácnosti při vaření, jako čistící prostředek nebo jako pomocník na zahradě. Použití je velice různorodé a rozhodně není jen jedno.

Nebojte se s ní vařit

Aby bylo maso šťavnaté a jemné, před pečením ho obalte banánovou slupkou a zajistěte kulinářskou nití. Speciální enzymy obsažené ve slupce učiní tuhé maso jemné. Tento trik se často používá v asijské kuchyni. Z banánové slupky se á dokonce uvařit čaj, až tak dalece se dá využít!

Pokud se bojíte použít ji v kuchyni

Můžete si zvolit jinou variantu jejího využití, a to jako krmivo pro zvířata. Přidejte nasekané banánové slupky do krmiva pro prasata nebo králíky. Jen nezapomeňte odstranit samolepky ze slupky, než je dáte zvířatům! Nevhodné je však využití banánové slupky ve hnojišti, pařeništi nebo v kompostéru. Tam prostě nepatří a je lepší je vyhodit jednoduše do koše.

Banánová slupka dokonce léčí

Banánové slupky obsahují přírodní oleje a enzymy, které výrazně pomohou zmírnit následky popálenin, škrábanců a odřenin. Postačí připevnit vnitřní stranu slupky k poškozené oblasti a na chvíli ji tam ponechat. Slupka bude také užitečná pro zmírnění příznaků onemocnění, jako je akné.

V takovém případě jej natřete přes postiženou oblast. Je třeba poznamenat, že banánová slupka obecně dobře vyživuje a zvlhčuje pokožku, takže mnoho žen ji používá k omlazení.

Bělení zubů je jasný fakt

Jelikož jsme se dotkli kosmetických aspektů, bylo by užitečné říci, že pomocí banánové slupky si můžete vybělit zuby. Obsahuje totiž mnoho minerálů jako je draslík, vápník, hořčík, mangan a fosfor. Ty blahodárně působí na zubní sklovinu a obnovují její bělost. Po vyčištění zubní pastou dvě minuty potírejte slupkou vaše zuby. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat!

K TÉMATU  11 geniálních vychytávek, které udělají jednodušší život maminkám s malými dětmi

Prevence před mšicemi

Umístění banánové slupky do země kolem základny rostliny pomůže udržet mšice dále od vaší milované květiny. Za tímto účelem nakrájejte kůru na malé kousky, nechte uschnout a zakopejte v krátké vzdálenosti od rostliny. Pamatujte ale, že více banánových slupek může přilákat vosy a hlodavce při hledání potravy.

Slupka může být použita k čištění vody

Banánová slupka účinně absorbuje olovo a měď, které nejsou pro naše tělo příliš prospěšné. Je to tedy skvělý přirozený filtr. Jen ji na chvíli ponechte namočenou v nádobě s vodou. Taky se jedná o vynikající hnojivo pro pokojové rostliny. Nechte slupku vařit v čisté vodě jen jeden den a získejte produkt, který vašim květinám dodá potřebné stopové prvky a energii. Výsledné hnojivo lze ředit v poměru 1: 5.

Slupka velmi dobře čistí příbory

Rozmixujte slupku na kaši a zřeďte trochou vody, aby se vytvořila jakási pasta. Pomocí této pasty otřete lžíce a vidličky a uvidíte, jak se stříbro před našimi očima doslova rozjasní! Nakonec opláchněte přilepené zbytky a příbory vyleštěte. Při čištění domu jsou banánové slupky vůbec nepostradatelné. Může nahradit leštidlo na nábytek, nádherně setřít nečistoty a poskytnout lesk různým povrchům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na úspornou domácnost? Náklady sníží fotovoltaika i tepelné čerpadlo

Jak zútulnit domácnost a nevydat se ze všech úspor?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Konečně přišla rodinná dovolená. Očekáváte, že si odpočinete od všech starostí. Chcete si přece pořádně užít zasloužené volno! Těšíte se, že si budete užívat, jenže všechno může dopadnout jinak. Jak se nepohádat na dovolené? A jak se po dovolené nerozejít?
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?
Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!
Menstruační kalíšek rozdělil ženy na dva tábory – ty, co si bez něho menstruaci nedokáží představit a ty, které jsou jeho zarytými odpůrkyněmi. Ať tak, či onak, menstruační kalíšky jsou pomůckou, která ženám v mnohém uleví. V článku se dozvíte vše o menstruačním kalíšku i o jeho výhodách a nevýhodách.
Léto nepochybně patří k vůbec nejoblíbenějšímu období, které většina z nás vždy netrpělivě vyhlíží. Ostatně není nic lepšího, než si užívat sluneční paprsky, hodit opalovačku a vyblbnout se v prohřáté vodě. Jenže co když pohodovou idylku naruší příchod menstruace?
Máte doma kočku? Pak určitě budete souhlasit, že nad jejím chováním někdy zůstává rozum stát.
Léto se pomalu přetáčí v podzim. Sluníčka ubývá, začíná školní rok a hrozí nám podzimní stres. Jak se mu vyhnout, zůstat v klidu a udržet si letní náladu?
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!

Výběr článků

Léto je nejkrásnější období v roce. A přináší s sebou také zážitky, na které se nezapomíná. Jaké jsou výhody letního flirtu, a proč by jej měl alespoň jednou za život zkusit každý z nás? Letní románek je prostě nezapomenutelný!
Problematické partie trápí nejvíce v létě. Chcete nosit pěkné letní věci, ale když se více odhalíte, budou mnohem výraznější i partie, které nejsou chloubou vaší postavy. Jak se obléknout letně, módně, a přitom úměrně své postavě?

Nepřehlédněte

Poznala jste skvělého chlapa a všechno mezi vámi vypadá na dobré cestě. Už se scházíte nějaký ten pátek, je vám spolu dobře. Vy ale začínáte mít pochybnosti, jestli s vámi počítá do budoucna, nebo vás vnímá jen jako krátkodobý románek. Jak poznat, že mu jde o vážný vztah a nikoli o krátké povyražení?
Silvestr je čas oslav, radosti a společenských setkání, a otázka alkoholu a jeho role ve společenském kontextu může vyvolat rozporuplné pocity. V dnešním článku na Dámské Lize se zamýšlíme nad tématem pití alkoholu během silvestrovských oslav, zejména v pracovním prostředí. Přinášíme vám přehled možností, etikety a důležitých aspektů, které byste měli vzít v úvahu, abyste si mohli s kolegy připít k novému roku s respektem a uvědoměním.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek