Pátek , 07. 10. 2022

Justýna

Banánová slupka najde v domácnosti své využití. Proč ji nevyhazovat?

Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
banánová slupka
Věděli jste, že banánová slupka se nevyhazuje? (Foto: 123RF)

03. 09. 2021

Pojďte se inspirovat!

Představíme vám skutečně neuvěřitelné vlastnosti banánové slupky, které byste určitě měli vzít na vědomí a tyhle tipy někdy vyzkoušet. Takže jdeme na to! Co dokáže banánová slupka? Může být použita v domácnosti při vaření, jako čistící prostředek nebo jako pomocník na zahradě. Použití je velice různorodé a rozhodně není jen jedno.

Nebojte se s ní vařit

Aby bylo maso šťavnaté a jemné, před pečením ho obalte banánovou slupkou a zajistěte kulinářskou nití. Speciální enzymy obsažené ve slupce učiní tuhé maso jemné. Tento trik se často používá v asijské kuchyni. Z banánové slupky se á dokonce uvařit čaj, až tak dalece se dá využít!

Pokud se bojíte použít ji v kuchyni

Můžete si zvolit jinou variantu jejího využití, a to jako krmivo pro zvířata. Přidejte nasekané banánové slupky do krmiva pro prasata nebo králíky. Jen nezapomeňte odstranit samolepky ze slupky, než je dáte zvířatům! Nevhodné je však využití banánové slupky ve hnojišti, pařeništi nebo v kompostéru. Tam prostě nepatří a je lepší je vyhodit jednoduše do koše.

Banánová slupka dokonce léčí

Banánové slupky obsahují přírodní oleje a enzymy, které výrazně pomohou zmírnit následky popálenin, škrábanců a odřenin. Postačí připevnit vnitřní stranu slupky k poškozené oblasti a na chvíli ji tam ponechat. Slupka bude také užitečná pro zmírnění příznaků onemocnění, jako je akné.

V takovém případě jej natřete přes postiženou oblast. Je třeba poznamenat, že banánová slupka obecně dobře vyživuje a zvlhčuje pokožku, takže mnoho žen ji používá k omlazení.

Bělení zubů je jasný fakt

Jelikož jsme se dotkli kosmetických aspektů, bylo by užitečné říci, že pomocí banánové slupky si můžete vybělit zuby. Obsahuje totiž mnoho minerálů jako je draslík, vápník, hořčík, mangan a fosfor. Ty blahodárně působí na zubní sklovinu a obnovují její bělost. Po vyčištění zubní pastou dvě minuty potírejte slupkou vaše zuby. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat!

K TÉMATU  Jak zařídit malou koupelnu, když není místa nazbyt?

Prevence před mšicemi

Umístění banánové slupky do země kolem základny rostliny pomůže udržet mšice dále od vaší milované květiny. Za tímto účelem nakrájejte kůru na malé kousky, nechte uschnout a zakopejte v krátké vzdálenosti od rostliny. Pamatujte ale, že více banánových slupek může přilákat vosy a hlodavce při hledání potravy.

Slupka může být použita k čištění vody

Banánová slupka účinně absorbuje olovo a měď, které nejsou pro naše tělo příliš prospěšné. Je to tedy skvělý přirozený filtr. Jen ji na chvíli ponechte namočenou v nádobě s vodou. Taky se jedná o vynikající hnojivo pro pokojové rostliny. Nechte slupku vařit v čisté vodě jen jeden den a získejte produkt, který vašim květinám dodá potřebné stopové prvky a energii. Výsledné hnojivo lze ředit v poměru 1: 5.

Slupka velmi dobře čistí příbory

Rozmixujte slupku na kaši a zřeďte trochou vody, aby se vytvořila jakási pasta. Pomocí této pasty otřete lžíce a vidličky a uvidíte, jak se stříbro před našimi očima doslova rozjasní! Nakonec opláchněte přilepené zbytky a příbory vyleštěte. Při čištění domu jsou banánové slupky vůbec nepostradatelné. Může nahradit leštidlo na nábytek, nádherně setřít nečistoty a poskytnout lesk různým povrchům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na úspornou domácnost? Náklady sníží fotovoltaika i tepelné čerpadlo

Jak zútulnit domácnost a nevydat se ze všech úspor?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek