Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

Barvy interiéru: jak na nás působí? S černou opatrně

Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
barvy interiéru
Barvy interiéru na nás mohou mít vliv. (zdroj foto: www.123rf.com)

21. 01. 2021

Teplé a studené barvy

Každá barva má celou škálu odstínů, a ty bývají rozděleny na teplé a studené. Jaké barvy však přinést do interiéru? Zatímco studené odstíny klidní naši fyzickou a duševní aktivitu, teplé barvy působí přesně naopak – zvyšují náš výkon.

Mezi studenými odstíny se pak dá pocítit vliv chladu, odstupu a klidu. Světlé tóny chladných barev jsou například vhodné do velmi slunečných prostor, kde si přejete zklidnit svou aktivitu – například do ložnice. Syté studené tóny pak dokážou dokonce působit nepříjemně. Syté teplé odstíny jsou pro naše oči někdy až příliš dráždivé – a v takovém prostoru není vhodné relaxovat.

S černou opatrně

Černou barvu máme všichni většinou spojeni se smutkem a ztrátou. Není příliš vhodné se touto barvou obklopovat, ale chápeme, že možná i vy vlastníte například kuchyňskou linku v této barvě, a dokonce v lesklém provedení. Právě tento trend v domácnostech totiž frčel před několika málo lety.

Dnes se již ví, že černá domů nepatří. Je to silně zemitá barva a slouží jen jako doplněk, nikoli pro roli dominanty bytu.

Šedá je chladná, už je to tak

Vyznavači minimalistického stylu se bez šedé rozhodně neobejdou. Spolu se skleněným povrchem a bílými doplňky představuje jasný pojem o tom, jak má vypadat vysoce moderní byt. I zde byste ale měli volit opatrně, ať váš prostor nepůsobí příliš odtažitě a studeně.

Sytý odstín šedé by si do svých prostor neměli dávat lidé se sklony k depresivním náladám. V kanceláři se na první pohled jeví jako správná volba, ale lidé mnohem raději vidí na zdech béžovou – ta je totiž teplým odstínem.

Žlutá barva se dá dobře přizpůsobit

Potřebujete zahřát beznadějně studený severní pokoj? Vsaďte na odstín teplé žluté s nádechem indického kari. Také banánová vám prostor prohřeje. Tyto dvě barvy jsou skvělou volbou i pro inspirativní pokojíček pro malé děti nebo do veřejných prostor škol a školek. Naopak studený odstín citrónově žluté se skvěle hodí pro prosluněnou kuchyni nebo pro chodby, kde si přejete interiér ochladit.

K TÉMATUZajímavé vánoční dekorace do vašeho domova! Připravte se na Štědrý den a vytvořte doma tu správnou atmosféru!

Oranžové barvy interiéru zahřejí a potěší

Další z barev, které v jakékoliv intenzitě dokážou zahřát celý prostor. Vhodná je například do ordinací dětských lékařů, pro dětské pokoje nebo pro prostory nemocnic. Všude tam, kde se hodí trochu toho teplého pohlazení pro duši. Naopak oranžová není vhodná pro jižní části domu, kde by působila jako optický přehřívač.

Červená je dobrý doplněk

I s červenou barvou se v interiérech setkáváme, a to zejména jako s výraznými doplňky jinak architektonicky strohých prostor. Tlumené tóny červené se hodí do obývacích pokojů, kuchyní nebo cukráren. R

ůžový nádech je vhodný i pro dětské oddělení nemocnic nebo pro kavárny. Cihlové odstíny sluší také fasádám. Příliš sytá červená ale dokáže evokovat pocit býčích zápasů, a proto bychom ji do interiérů domovů raději nevolili.

Fialová je klidná, ale i mystická

Skvělý tip pro obchůdek s ezoterickým zbožím. Fialová odjakživa v lidech vzbuzovala mystiku. Také pro klidný kout kavárny je fialová výmalba, obzvláště tón v tónu, výborný tah. Do bytových interiérů se fialová v klidném pastelovém odstínu dá použít pro vstupní prostory, dětské pokoje, nebo ložnice.

Modré barvy v domácnosti

Svěží barva nám evokuje průzračnou barvu moře, nebe a nekonečných dálek. Proč si ji nedopřát třeba v koupelně, na toaletě nebo jako skvělý tip pro výmalbu wellness? Pokud máte ložnici nebo dětský pokoj orientovaný na jih, tato barva vám zajistí ty nejsladší sny.

Zelená nás podporuje v tvorbě i práci

Svěží barva jarní zeleně se skvěle hodí jako příjemné pozadí pro naše oči. V prostoru, kde vládne jarní barva, se dobře pracuje i tvoří. Rozhodně si ji ale nespleťte s chladným hráškovým odstínem!

Bílá je barvou čistoty

Barva čistoty a nevinnosti se dá kombinovat naprosto se vším. Bílou barvou nikdy nic nepokazíte – a měnit můžete jen jednotlivé doplňky. Váš prostor si tak změníte, jak často budete chtít.

K TÉMATUDěláte z domova? Pracovna je místo, kde se při práci můžete cítit stále jako doma, ale nenechat se rušit okolím

A co vy? Jaké barvy interiéru jsou vám příjemné? Nenastal už náhodou i u vás čas na příjemnou změnu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fototapeta růže v několika variacích jako skvělý dárek

Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.
Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
Rozchod není nikdy příjemný. Ztratíte člověka, na kterém vám ještě před časem velmi záleželo, a v srdci zůstává nepříjemné prázdno. Když se k tomu přidá fakt, že o vás mezi společnými známými váš ex partner mluví velmi nevybíravě, je to nesnesitelné. Máme pro vás tipy, co dělat, abyste tuto situaci zvládla.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek