Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Barvy interiéru: jak na nás působí? S černou opatrně

Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
barvy interiéru
Barvy interiéru na nás mohou mít vliv. (zdroj foto: www.123rf.com)

21. 01. 2021

Teplé a studené barvy

Každá barva má celou škálu odstínů, a ty bývají rozděleny na teplé a studené. Jaké barvy však přinést do interiéru? Zatímco studené odstíny klidní naši fyzickou a duševní aktivitu, teplé barvy působí přesně naopak – zvyšují náš výkon.

Mezi studenými odstíny se pak dá pocítit vliv chladu, odstupu a klidu. Světlé tóny chladných barev jsou například vhodné do velmi slunečných prostor, kde si přejete zklidnit svou aktivitu – například do ložnice. Syté studené tóny pak dokážou dokonce působit nepříjemně. Syté teplé odstíny jsou pro naše oči někdy až příliš dráždivé – a v takovém prostoru není vhodné relaxovat.

S černou opatrně

Černou barvu máme všichni většinou spojeni se smutkem a ztrátou. Není příliš vhodné se touto barvou obklopovat, ale chápeme, že možná i vy vlastníte například kuchyňskou linku v této barvě, a dokonce v lesklém provedení. Právě tento trend v domácnostech totiž frčel před několika málo lety.

Dnes se již ví, že černá domů nepatří. Je to silně zemitá barva a slouží jen jako doplněk, nikoli pro roli dominanty bytu.

Šedá je chladná, už je to tak

Vyznavači minimalistického stylu se bez šedé rozhodně neobejdou. Spolu se skleněným povrchem a bílými doplňky představuje jasný pojem o tom, jak má vypadat vysoce moderní byt. I zde byste ale měli volit opatrně, ať váš prostor nepůsobí příliš odtažitě a studeně.

Sytý odstín šedé by si do svých prostor neměli dávat lidé se sklony k depresivním náladám. V kanceláři se na první pohled jeví jako správná volba, ale lidé mnohem raději vidí na zdech béžovou – ta je totiž teplým odstínem.

Žlutá barva se dá dobře přizpůsobit

Potřebujete zahřát beznadějně studený severní pokoj? Vsaďte na odstín teplé žluté s nádechem indického kari. Také banánová vám prostor prohřeje. Tyto dvě barvy jsou skvělou volbou i pro inspirativní pokojíček pro malé děti nebo do veřejných prostor škol a školek. Naopak studený odstín citrónově žluté se skvěle hodí pro prosluněnou kuchyni nebo pro chodby, kde si přejete interiér ochladit.

K TÉMATU  Seznamte se s trendy v bydlení pro rok 2023: Bude IN příroda i cyberpunk

Oranžové barvy interiéru zahřejí a potěší

Další z barev, které v jakékoliv intenzitě dokážou zahřát celý prostor. Vhodná je například do ordinací dětských lékařů, pro dětské pokoje nebo pro prostory nemocnic. Všude tam, kde se hodí trochu toho teplého pohlazení pro duši. Naopak oranžová není vhodná pro jižní části domu, kde by působila jako optický přehřívač.

Červená je dobrý doplněk

I s červenou barvou se v interiérech setkáváme, a to zejména jako s výraznými doplňky jinak architektonicky strohých prostor. Tlumené tóny červené se hodí do obývacích pokojů, kuchyní nebo cukráren. R

ůžový nádech je vhodný i pro dětské oddělení nemocnic nebo pro kavárny. Cihlové odstíny sluší také fasádám. Příliš sytá červená ale dokáže evokovat pocit býčích zápasů, a proto bychom ji do interiérů domovů raději nevolili.

Fialová je klidná, ale i mystická

Skvělý tip pro obchůdek s ezoterickým zbožím. Fialová odjakživa v lidech vzbuzovala mystiku. Také pro klidný kout kavárny je fialová výmalba, obzvláště tón v tónu, výborný tah. Do bytových interiérů se fialová v klidném pastelovém odstínu dá použít pro vstupní prostory, dětské pokoje, nebo ložnice.

Modré barvy v domácnosti

Svěží barva nám evokuje průzračnou barvu moře, nebe a nekonečných dálek. Proč si ji nedopřát třeba v koupelně, na toaletě nebo jako skvělý tip pro výmalbu wellness? Pokud máte ložnici nebo dětský pokoj orientovaný na jih, tato barva vám zajistí ty nejsladší sny.

Zelená nás podporuje v tvorbě i práci

Svěží barva jarní zeleně se skvěle hodí jako příjemné pozadí pro naše oči. V prostoru, kde vládne jarní barva, se dobře pracuje i tvoří. Rozhodně si ji ale nespleťte s chladným hráškovým odstínem!

Bílá je barvou čistoty

Barva čistoty a nevinnosti se dá kombinovat naprosto se vším. Bílou barvou nikdy nic nepokazíte – a měnit můžete jen jednotlivé doplňky. Váš prostor si tak změníte, jak často budete chtít.

K TÉMATU  10 zajímavých nápadů, jak využít rohy ve vašem domě

A co vy? Jaké barvy interiéru jsou vám příjemné? Nenastal už náhodou i u vás čas na příjemnou změnu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fototapeta růže v několika variacích jako skvělý dárek

Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.

Nepřehlédněte

Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek