Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Barvy interiéru: jak na nás působí? S černou opatrně

Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
barvy interiéru
Barvy interiéru na nás mohou mít vliv. (zdroj foto: www.123rf.com)

21. 01. 2021

Teplé a studené barvy

Každá barva má celou škálu odstínů, a ty bývají rozděleny na teplé a studené. Jaké barvy však přinést do interiéru? Zatímco studené odstíny klidní naši fyzickou a duševní aktivitu, teplé barvy působí přesně naopak – zvyšují náš výkon.

Mezi studenými odstíny se pak dá pocítit vliv chladu, odstupu a klidu. Světlé tóny chladných barev jsou například vhodné do velmi slunečných prostor, kde si přejete zklidnit svou aktivitu – například do ložnice. Syté studené tóny pak dokážou dokonce působit nepříjemně. Syté teplé odstíny jsou pro naše oči někdy až příliš dráždivé – a v takovém prostoru není vhodné relaxovat.

S černou opatrně

Černou barvu máme všichni většinou spojeni se smutkem a ztrátou. Není příliš vhodné se touto barvou obklopovat, ale chápeme, že možná i vy vlastníte například kuchyňskou linku v této barvě, a dokonce v lesklém provedení. Právě tento trend v domácnostech totiž frčel před několika málo lety.

Dnes se již ví, že černá domů nepatří. Je to silně zemitá barva a slouží jen jako doplněk, nikoli pro roli dominanty bytu.

Šedá je chladná, už je to tak

Vyznavači minimalistického stylu se bez šedé rozhodně neobejdou. Spolu se skleněným povrchem a bílými doplňky představuje jasný pojem o tom, jak má vypadat vysoce moderní byt. I zde byste ale měli volit opatrně, ať váš prostor nepůsobí příliš odtažitě a studeně.

Sytý odstín šedé by si do svých prostor neměli dávat lidé se sklony k depresivním náladám. V kanceláři se na první pohled jeví jako správná volba, ale lidé mnohem raději vidí na zdech béžovou – ta je totiž teplým odstínem.

Žlutá barva se dá dobře přizpůsobit

Potřebujete zahřát beznadějně studený severní pokoj? Vsaďte na odstín teplé žluté s nádechem indického kari. Také banánová vám prostor prohřeje. Tyto dvě barvy jsou skvělou volbou i pro inspirativní pokojíček pro malé děti nebo do veřejných prostor škol a školek. Naopak studený odstín citrónově žluté se skvěle hodí pro prosluněnou kuchyni nebo pro chodby, kde si přejete interiér ochladit.

K TÉMATU  Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Oranžové barvy interiéru zahřejí a potěší

Další z barev, které v jakékoliv intenzitě dokážou zahřát celý prostor. Vhodná je například do ordinací dětských lékařů, pro dětské pokoje nebo pro prostory nemocnic. Všude tam, kde se hodí trochu toho teplého pohlazení pro duši. Naopak oranžová není vhodná pro jižní části domu, kde by působila jako optický přehřívač.

Červená je dobrý doplněk

I s červenou barvou se v interiérech setkáváme, a to zejména jako s výraznými doplňky jinak architektonicky strohých prostor. Tlumené tóny červené se hodí do obývacích pokojů, kuchyní nebo cukráren. R

ůžový nádech je vhodný i pro dětské oddělení nemocnic nebo pro kavárny. Cihlové odstíny sluší také fasádám. Příliš sytá červená ale dokáže evokovat pocit býčích zápasů, a proto bychom ji do interiérů domovů raději nevolili.

Fialová je klidná, ale i mystická

Skvělý tip pro obchůdek s ezoterickým zbožím. Fialová odjakživa v lidech vzbuzovala mystiku. Také pro klidný kout kavárny je fialová výmalba, obzvláště tón v tónu, výborný tah. Do bytových interiérů se fialová v klidném pastelovém odstínu dá použít pro vstupní prostory, dětské pokoje, nebo ložnice.

Modré barvy v domácnosti

Svěží barva nám evokuje průzračnou barvu moře, nebe a nekonečných dálek. Proč si ji nedopřát třeba v koupelně, na toaletě nebo jako skvělý tip pro výmalbu wellness? Pokud máte ložnici nebo dětský pokoj orientovaný na jih, tato barva vám zajistí ty nejsladší sny.

Zelená nás podporuje v tvorbě i práci

Svěží barva jarní zeleně se skvěle hodí jako příjemné pozadí pro naše oči. V prostoru, kde vládne jarní barva, se dobře pracuje i tvoří. Rozhodně si ji ale nespleťte s chladným hráškovým odstínem!

Bílá je barvou čistoty

Barva čistoty a nevinnosti se dá kombinovat naprosto se vším. Bílou barvou nikdy nic nepokazíte – a měnit můžete jen jednotlivé doplňky. Váš prostor si tak změníte, jak často budete chtít.

K TÉMATU  Inspirace pro vás! Nástěnné hodiny obřích rozměrů. Proč z nich neudělat dominantu obývacího pokoje?

A co vy? Jaké barvy interiéru jsou vám příjemné? Nenastal už náhodou i u vás čas na příjemnou změnu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fototapeta růže v několika variacích jako skvělý dárek

Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešním symbolem je jednoznačně srdce. Je sv. Valentýna, a tak jsme pro vás připravili zajímavou galerii. Jak to může vypadat u vás doma? Už máte nějaký ten dárek pro svého milého ve tvaru srdce? Co třeba svíčku, dezertní talířek nebo speciálně prostřený stůl. Užívejte si srdíček, co hrdlo ráčí! Dneska se může!
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?
Nechat děti samotné doma během prázdnin může být velkým krokem jak pro rodiče, tak pro děti. Je důležité se zamyslet nad tím, kdy je vhodné děti nechat samotné a jak zajistit jejich bezpečnost. Otevřená komunikace, zajištění bezpečnosti domova a pravidelné kontroly jsou klíčové. Plánujte jejich aktivity a připravte je na různé situace, které by mohly nastat. Dodržováním těchto kroků můžete zajistit, že vaše děti budou během prázdnin v bezpečí a vy budete mít klidnou mysl.
Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?

Výběr článků

Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Za sny - tak se jmenuje nová audiokniha, kterou načetl zpěvák Richard Krajčo společně se svou manželkou - autorkou knihy, režisérkou a scenáristkou - Karin Krajčo Babinskou. Čtyřy a půl hodiny poslechu bude stát za to. Proč zná knihu zpěvák nazpaměť a jak souvisí s jeho písní Zůstaň se mnou?

Nepřehlédněte

Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek