Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Jak vkusně a moderně zařídit malý byt

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
jak zařídit malý byt
Zařizování malého bytu nemusí být věda. (foto: 123RF)

27. 10. 2021

Zatímco při zařizování větších domácností se při nakupování nábytku nemusíte prakticky ohlížet doprava, doleva, při zabydlování menších domovů je třeba k jednotlivým kouskům přistupovat takticky, strategicky. Zařídit menší byt je totiž poměrně náročné, zejména pokud se v něm chcete trochu pohybovat a neskákat jako kamzíci po nábytku. Jak ale bylo zmíněno, stačí se řídit několika pravidly.  

Výrazné barvy kradou prostor 

Podle bytových architektů je třeba upustit od výrazných barev. Ty jsou totiž zloději prostoru (alespoň toho optického). Naopak se vyplatí vsadit na krémovost a v ideálním případě na jednoduchou bílou.  

Lidé si bohužel neuvědomují, co všechno umí barvy. Zlepšují i zhoršují náladu, ovlivňují náš každodenní postoj a emoce a také si nemile pohrávají právě s prostorem v příbytku. Při zařizování menších domácností mají tabu barvy, jako jsou žlutá, výrazná červená, temná modrá nebo svítivě zelená. Povolena je především bílá, kterou se poté nebojte zkombinovat s výraznějším odstínem, jehož nositeli budou bytové doplňky méně výrazného charakteru. 

Lamino vyhrává 

Mnoho lidí touží po útulném domově, kde se budou cítit nadmíru příjemně. Proto si jednotlivé pokoje touží vybavit masivem, který je doslova nositelem útulnosti a zmiňované příjemnosti. Ve skutečnosti se ale tento materiál nehodí kamkoliv. Problém nastává s malými domácnostmi, v nichž svou pozornost zaměřte na lamino. To je navíc levnější, méně masivní, jednoduché a lze o pořídit v bílém odstínu, což opět opticky zvětší dostupné prostory. 

Vhodné nejsou ani masivní police nebo skříně. Opět sázejte na něco jednoduššího, v potaz přichází i odlehčené kovové konstrukce nebo transparentní plast. Když zvolíte nábytek na nožičkách, dojde k optickému odlehčení domova. 

Světlo má vstup povolen 

Při zařizování malých bytových jednotek je klíčem jedno – dosáhnout optické velikosti. S tím pomohou nejen světlé tóny barev, ale vše umocní světlo jako takové. I proto se do těchto příbytků často sází na prvky skandinávského bydlení, v němž mají červenou záclony a mohutné závěsy, které světlo spíše kradou, než ho podporují. 

K TÉMATU  Jaké jsou nejčastější potíže při vyhledávání nemovitosti?

Jistě nám dá každý za pravdu, když řekneme, že světlo umí divy. Do svého menšího příbytku ho proto přineste v maximální míře. Pokud se nechcete vzdát záclon, volte pavučinkovou alternativu. Kromě jednoho centrálního osvětlení nainstalujte domů ještě alespoň tři přídavná. A nebojte se ani zrcadel, která umístíte nejen do koupelny. Ta světlo z jeho zdrojů dál rozptýlí. 

Zrcadlo je mocný čaroděj 

Právě zrcadla jsou velkým trendem poslední doby. Pokud se zajímáte o svět bydlení, víte, že své místo nachází nejen ve zmiňovaných koupelnách, ale také v ložnicích a obývacích pokojích. Jsou vkusným bytovým doplňkem, který navíc rozptyluje světlo i do míst, kam se běžně nemá šanci dostat.  

Při výběru rozhoduje váš vlastní vkus. Jestli bude zrcadlo v kovových rámech nebo bude bez výrazných okrajů, to je ryze na vás. Platí ale, že se nebojte velikosti a kulatosti. 

Další tipy, jak zařídit malý byt 

  • Vždycky udržujte pořádek. Úložné prostory pohlcující jinak rozházené věci mějte po ruce. 
  • Nevzdávejte se pohodlí. Sedací souprava patří do domácnosti, jen ji volte praktickou (čili menší, leč rozkládací). 
  • Sklopný jídelní stůl je stále vyhledávanějším řešením. 
  • Vestavěné skříně do chodeb ušetří prostor v jednotlivých místnostech. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Bydlení v boho stylu? Pokoj vás musí zahřát u srdce 

Anglický styl bydlení: prim hrají masivní zrcadla i krb

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Neexistuje žádný univerzální návod, jak si zařídit moderní obývací pokoj. Každý člověk je totiž jiný a každý z nás má odlišný vkus. Důležité proto je, abyste si obývací pokoj vybavili tak, aby se vám v něm příjemně žilo, působil harmonicky a měli jste tam vše, co potřebujete k relaxu a času společně strávenému s rodinou.
Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.
Pracovní ani sportovní výkony už nejsou co dřív. Únava se stupňuje a energie je na minimu. Máte-li to stejně, pak je na čase dobít „baterky“ a začít si opět užívat život naplno. Soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který vám vrátí elán do života. Kromě životabudiče získáte i důležité vitaminy a minerály pro své srdce, jež vám za ně poděkuje.
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  

Nepřehlédněte

Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek