Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Jak vkusně a moderně zařídit malý byt

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
jak zařídit malý byt
Zařizování malého bytu nemusí být věda. (foto: 123RF)

27. 10. 2021

Zatímco při zařizování větších domácností se při nakupování nábytku nemusíte prakticky ohlížet doprava, doleva, při zabydlování menších domovů je třeba k jednotlivým kouskům přistupovat takticky, strategicky. Zařídit menší byt je totiž poměrně náročné, zejména pokud se v něm chcete trochu pohybovat a neskákat jako kamzíci po nábytku. Jak ale bylo zmíněno, stačí se řídit několika pravidly.  

Výrazné barvy kradou prostor 

Podle bytových architektů je třeba upustit od výrazných barev. Ty jsou totiž zloději prostoru (alespoň toho optického). Naopak se vyplatí vsadit na krémovost a v ideálním případě na jednoduchou bílou.  

Lidé si bohužel neuvědomují, co všechno umí barvy. Zlepšují i zhoršují náladu, ovlivňují náš každodenní postoj a emoce a také si nemile pohrávají právě s prostorem v příbytku. Při zařizování menších domácností mají tabu barvy, jako jsou žlutá, výrazná červená, temná modrá nebo svítivě zelená. Povolena je především bílá, kterou se poté nebojte zkombinovat s výraznějším odstínem, jehož nositeli budou bytové doplňky méně výrazného charakteru. 

Lamino vyhrává 

Mnoho lidí touží po útulném domově, kde se budou cítit nadmíru příjemně. Proto si jednotlivé pokoje touží vybavit masivem, který je doslova nositelem útulnosti a zmiňované příjemnosti. Ve skutečnosti se ale tento materiál nehodí kamkoliv. Problém nastává s malými domácnostmi, v nichž svou pozornost zaměřte na lamino. To je navíc levnější, méně masivní, jednoduché a lze o pořídit v bílém odstínu, což opět opticky zvětší dostupné prostory. 

Vhodné nejsou ani masivní police nebo skříně. Opět sázejte na něco jednoduššího, v potaz přichází i odlehčené kovové konstrukce nebo transparentní plast. Když zvolíte nábytek na nožičkách, dojde k optickému odlehčení domova. 

Světlo má vstup povolen 

Při zařizování malých bytových jednotek je klíčem jedno – dosáhnout optické velikosti. S tím pomohou nejen světlé tóny barev, ale vše umocní světlo jako takové. I proto se do těchto příbytků často sází na prvky skandinávského bydlení, v němž mají červenou záclony a mohutné závěsy, které světlo spíše kradou, než ho podporují. 

K TÉMATU  28 vychytávek, jak udržet vaši domácnost křišťálově čistou za méně než 15 minut! Nevěříte?

Jistě nám dá každý za pravdu, když řekneme, že světlo umí divy. Do svého menšího příbytku ho proto přineste v maximální míře. Pokud se nechcete vzdát záclon, volte pavučinkovou alternativu. Kromě jednoho centrálního osvětlení nainstalujte domů ještě alespoň tři přídavná. A nebojte se ani zrcadel, která umístíte nejen do koupelny. Ta světlo z jeho zdrojů dál rozptýlí. 

Zrcadlo je mocný čaroděj 

Právě zrcadla jsou velkým trendem poslední doby. Pokud se zajímáte o svět bydlení, víte, že své místo nachází nejen ve zmiňovaných koupelnách, ale také v ložnicích a obývacích pokojích. Jsou vkusným bytovým doplňkem, který navíc rozptyluje světlo i do míst, kam se běžně nemá šanci dostat.  

Při výběru rozhoduje váš vlastní vkus. Jestli bude zrcadlo v kovových rámech nebo bude bez výrazných okrajů, to je ryze na vás. Platí ale, že se nebojte velikosti a kulatosti. 

Další tipy, jak zařídit malý byt 

  • Vždycky udržujte pořádek. Úložné prostory pohlcující jinak rozházené věci mějte po ruce. 
  • Nevzdávejte se pohodlí. Sedací souprava patří do domácnosti, jen ji volte praktickou (čili menší, leč rozkládací). 
  • Sklopný jídelní stůl je stále vyhledávanějším řešením. 
  • Vestavěné skříně do chodeb ušetří prostor v jednotlivých místnostech. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Bydlení v boho stylu? Pokoj vás musí zahřát u srdce 

Anglický styl bydlení: prim hrají masivní zrcadla i krb

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tu a tam každý z nás dostane chuť na dobrý koktejl. Jenže… Když se snažíte nějaké to kilo shodit nebo si chcete udržet štíhlou linii, máte logicky trochu zábrany. Nebo výčitky. Ostatně alkohol zrovna patří k nápojům, kterým bychom se pro štěstí své váhy měli vyhýbat. Ovšem naštěstí ne tak docela.
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Kromě relaxu mohou pomoci zdokonalit váš mozek, tělo nebo třeba i spánek. Hry na mobil už nejsou jen pro děti, tak neváhejte a zkuste si nějakou spolu.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.
První rande, to máte sevřené hrdlo a trému. Někdo se začne o druhé pohlaví zajímat později, ale tenhle malý Casanova ještě nosí dudlík a pleny!
Rodičovský příspěvek čeká navýšení o 80 tisíc korun, nebude se ale vztahovat na každého. Stát chce zavést také zálohované výživné, které má pomoci rodičům samoživitelům a zefektivnit boj s neplatiči alimentů. Na koho se změny vztahují a od kdy by měly platit?
Už se vám někdy do uší dostala voda? Měli jste škytavku nebo vás nesnesitelně bolela hlava? Určitě ano. Naše babičky si s těmito věcmi vždy dokázaly hravě poradit. Naučme se to jako ony!
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Každý den zabrousíte jednou nebo i víckrát na Facebook či Instagram a sledujete své oblíbené účty. Je jedno, co vám přinášejí a dávají. Koukáte na ně, protože vás baví. A čím víc lidí na příspěvek kouká, sdílí ho, komentuje nebo lajkuje, tím větší má potenciál k obchodování. Zkuste to také.
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?

Výběr článků

Chcete zbytek teplých dní prožít na maximum? Chcete, aby si vaše děti z letošního léta odnesly co nejvíce nezapomenutelných zážitků? V takovém případě byste měli podniknout nějaký výlet nebo dovolenou. Teplé počasí ještě není u konce.
Na slavnostním večeru v pražském O2 universu se rozdávaly prestižní Ceny Anděl, přičemž sobotní gala byla svědkem ocenění nejlepších z nejlepších na české hudební scéně. Středem pozornosti se stala kapela November 2nd, která si odnesla ocenění za Nejlepší album, ale světla reflektorů se soustředila i na umělce jako Anna K, David Koller a Viktor Sheen, kteří rovněž zaznamenali významná vítězství.
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.

Nepřehlédněte

Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek