Úterý , 17. 05. 2022

Aneta

Jak vkusně a moderně zařídit malý byt

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
jak zařídit malý byt
Zařizování malého bytu nemusí být věda. (foto: 123RF)

27. 10. 2021

Zatímco při zařizování větších domácností se při nakupování nábytku nemusíte prakticky ohlížet doprava, doleva, při zabydlování menších domovů je třeba k jednotlivým kouskům přistupovat takticky, strategicky. Zařídit menší byt je totiž poměrně náročné, zejména pokud se v něm chcete trochu pohybovat a neskákat jako kamzíci po nábytku. Jak ale bylo zmíněno, stačí se řídit několika pravidly.  

Výrazné barvy kradou prostor 

Podle bytových architektů je třeba upustit od výrazných barev. Ty jsou totiž zloději prostoru (alespoň toho optického). Naopak se vyplatí vsadit na krémovost a v ideálním případě na jednoduchou bílou.  

Lidé si bohužel neuvědomují, co všechno umí barvy. Zlepšují i zhoršují náladu, ovlivňují náš každodenní postoj a emoce a také si nemile pohrávají právě s prostorem v příbytku. Při zařizování menších domácností mají tabu barvy, jako jsou žlutá, výrazná červená, temná modrá nebo svítivě zelená. Povolena je především bílá, kterou se poté nebojte zkombinovat s výraznějším odstínem, jehož nositeli budou bytové doplňky méně výrazného charakteru. 

Lamino vyhrává 

Mnoho lidí touží po útulném domově, kde se budou cítit nadmíru příjemně. Proto si jednotlivé pokoje touží vybavit masivem, který je doslova nositelem útulnosti a zmiňované příjemnosti. Ve skutečnosti se ale tento materiál nehodí kamkoliv. Problém nastává s malými domácnostmi, v nichž svou pozornost zaměřte na lamino. To je navíc levnější, méně masivní, jednoduché a lze o pořídit v bílém odstínu, což opět opticky zvětší dostupné prostory. 

Vhodné nejsou ani masivní police nebo skříně. Opět sázejte na něco jednoduššího, v potaz přichází i odlehčené kovové konstrukce nebo transparentní plast. Když zvolíte nábytek na nožičkách, dojde k optickému odlehčení domova. 

Světlo má vstup povolen 

Při zařizování malých bytových jednotek je klíčem jedno – dosáhnout optické velikosti. S tím pomohou nejen světlé tóny barev, ale vše umocní světlo jako takové. I proto se do těchto příbytků často sází na prvky skandinávského bydlení, v němž mají červenou záclony a mohutné závěsy, které světlo spíše kradou, než ho podporují. 

K TÉMATUNettleton 198 vás ohromí. Je to jeden z nejkrásnějších domů na světě!

Jistě nám dá každý za pravdu, když řekneme, že světlo umí divy. Do svého menšího příbytku ho proto přineste v maximální míře. Pokud se nechcete vzdát záclon, volte pavučinkovou alternativu. Kromě jednoho centrálního osvětlení nainstalujte domů ještě alespoň tři přídavná. A nebojte se ani zrcadel, která umístíte nejen do koupelny. Ta světlo z jeho zdrojů dál rozptýlí. 

Zrcadlo je mocný čaroděj 

Právě zrcadla jsou velkým trendem poslední doby. Pokud se zajímáte o svět bydlení, víte, že své místo nachází nejen ve zmiňovaných koupelnách, ale také v ložnicích a obývacích pokojích. Jsou vkusným bytovým doplňkem, který navíc rozptyluje světlo i do míst, kam se běžně nemá šanci dostat.  

Při výběru rozhoduje váš vlastní vkus. Jestli bude zrcadlo v kovových rámech nebo bude bez výrazných okrajů, to je ryze na vás. Platí ale, že se nebojte velikosti a kulatosti. 

Další tipy, jak zařídit malý byt 

  • Vždycky udržujte pořádek. Úložné prostory pohlcující jinak rozházené věci mějte po ruce. 
  • Nevzdávejte se pohodlí. Sedací souprava patří do domácnosti, jen ji volte praktickou (čili menší, leč rozkládací). 
  • Sklopný jídelní stůl je stále vyhledávanějším řešením. 
  • Vestavěné skříně do chodeb ušetří prostor v jednotlivých místnostech. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Bydlení v boho stylu? Pokoj vás musí zahřát u srdce 

Anglický styl bydlení: prim hrají masivní zrcadla i krb

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek