Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Jak vkusně a moderně zařídit malý byt

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
jak zařídit malý byt
Zařizování malého bytu nemusí být věda. (foto: 123RF)

27. 10. 2021

Zatímco při zařizování větších domácností se při nakupování nábytku nemusíte prakticky ohlížet doprava, doleva, při zabydlování menších domovů je třeba k jednotlivým kouskům přistupovat takticky, strategicky. Zařídit menší byt je totiž poměrně náročné, zejména pokud se v něm chcete trochu pohybovat a neskákat jako kamzíci po nábytku. Jak ale bylo zmíněno, stačí se řídit několika pravidly.  

Výrazné barvy kradou prostor 

Podle bytových architektů je třeba upustit od výrazných barev. Ty jsou totiž zloději prostoru (alespoň toho optického). Naopak se vyplatí vsadit na krémovost a v ideálním případě na jednoduchou bílou.  

Lidé si bohužel neuvědomují, co všechno umí barvy. Zlepšují i zhoršují náladu, ovlivňují náš každodenní postoj a emoce a také si nemile pohrávají právě s prostorem v příbytku. Při zařizování menších domácností mají tabu barvy, jako jsou žlutá, výrazná červená, temná modrá nebo svítivě zelená. Povolena je především bílá, kterou se poté nebojte zkombinovat s výraznějším odstínem, jehož nositeli budou bytové doplňky méně výrazného charakteru. 

Lamino vyhrává 

Mnoho lidí touží po útulném domově, kde se budou cítit nadmíru příjemně. Proto si jednotlivé pokoje touží vybavit masivem, který je doslova nositelem útulnosti a zmiňované příjemnosti. Ve skutečnosti se ale tento materiál nehodí kamkoliv. Problém nastává s malými domácnostmi, v nichž svou pozornost zaměřte na lamino. To je navíc levnější, méně masivní, jednoduché a lze o pořídit v bílém odstínu, což opět opticky zvětší dostupné prostory. 

Vhodné nejsou ani masivní police nebo skříně. Opět sázejte na něco jednoduššího, v potaz přichází i odlehčené kovové konstrukce nebo transparentní plast. Když zvolíte nábytek na nožičkách, dojde k optickému odlehčení domova. 

Světlo má vstup povolen 

Při zařizování malých bytových jednotek je klíčem jedno – dosáhnout optické velikosti. S tím pomohou nejen světlé tóny barev, ale vše umocní světlo jako takové. I proto se do těchto příbytků často sází na prvky skandinávského bydlení, v němž mají červenou záclony a mohutné závěsy, které světlo spíše kradou, než ho podporují. 

K TÉMATU  Kdo vytahal a rozkousal všechny pantofle? Viníci se tváří tak, že by vás nenapadlo je podezírat ani ve snu!

Jistě nám dá každý za pravdu, když řekneme, že světlo umí divy. Do svého menšího příbytku ho proto přineste v maximální míře. Pokud se nechcete vzdát záclon, volte pavučinkovou alternativu. Kromě jednoho centrálního osvětlení nainstalujte domů ještě alespoň tři přídavná. A nebojte se ani zrcadel, která umístíte nejen do koupelny. Ta světlo z jeho zdrojů dál rozptýlí. 

Zrcadlo je mocný čaroděj 

Právě zrcadla jsou velkým trendem poslední doby. Pokud se zajímáte o svět bydlení, víte, že své místo nachází nejen ve zmiňovaných koupelnách, ale také v ložnicích a obývacích pokojích. Jsou vkusným bytovým doplňkem, který navíc rozptyluje světlo i do míst, kam se běžně nemá šanci dostat.  

Při výběru rozhoduje váš vlastní vkus. Jestli bude zrcadlo v kovových rámech nebo bude bez výrazných okrajů, to je ryze na vás. Platí ale, že se nebojte velikosti a kulatosti. 

Další tipy, jak zařídit malý byt 

  • Vždycky udržujte pořádek. Úložné prostory pohlcující jinak rozházené věci mějte po ruce. 
  • Nevzdávejte se pohodlí. Sedací souprava patří do domácnosti, jen ji volte praktickou (čili menší, leč rozkládací). 
  • Sklopný jídelní stůl je stále vyhledávanějším řešením. 
  • Vestavěné skříně do chodeb ušetří prostor v jednotlivých místnostech. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Bydlení v boho stylu? Pokoj vás musí zahřát u srdce 

Anglický styl bydlení: prim hrají masivní zrcadla i krb

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Retro je v kurzu už několik let, a dotklo se i domácího osvětlení. Můžete si tak pořídit i lampu ve stylu vintage. Tedy věci, které se tváří, jako by za sebou měly celé věky. Toto designové osvětlení navíc vypadá, jako by pocházelo z období páry, a dá zařadit dokonce do kategorie steampunk. Takové industriální lampy vytvoří hřejivou atmosféru, a navíc můžete mít doma i úplný originál.

Nepřehlédněte

Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek