Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Současná doba se zdá snadnější. Tak proč jsme pořád ve stresu a nic nestíháme?

V dnešní době máme spoustu pomocníků, o kterých si generace před námi mohly nechat jen zdát. Vysávají za nás roboti, praní prádla přenecháváme pračce, máme také myčku, tudíž nemusíme špinavé nádobí mít ručně. V mnoha ohledech, jak se zdá, máme vše vlastně jednodušší. Proč ale paradoxně i tak nemáme čas a nejsme tak šťastní a v klidu, jak bychom měli být?
doba
Máme spoustu vymožeností a stejně je doba těžká.

18. 04. 2023

18. 04. 2023

Současná doba se nám snaží všechno usnadnit, a když si porovnáme běžné pracovní dny naše a našich babiček, najdeme hodně rozdílů. A to, pro co my máme pomocníky, generace před námi musely řešit svépomocí. I přesto všechno si každý druhý stěžuje na nedostatek času, málo energie, nevíme, co a kam dřív. A teď si vezměte, kdybyste po příchodu z práce museli vysát sami, umýt nádobí v ruce, vyprat třeba prádlo v neckách… prostě nemyslitelné. Proč ale i přesto nemáme tolik času na sebe i na rodinu, a proč se nám o pohodě může maximálně tak zdát?

Více prokrastinujete

Pocit, že nestíháte, i když máte po ruce vše, čím si ulehčujete život, může pramenit z toho, že prokrastinujete, což je vlastnost, kterou zejména dnes trpí mnozí z nás. Občas se prokrastinace zaměňuje s odpočinkem, ovšem rozdíl je v tom, že při prokrastinaci (byť nic velkého neděláme) přímo neodpočíváme.

Výsledkem je situace, kdy po procitnutí máte tendenci dohonit vše v rekordním čase, místo toho, abyste si povinnosti rozložili tak, abyste je stíhali v pohodě a s úsměvem. Najít inspiraci můžeme u našich předků. Už naše babičky měly jasně dané, co každý den budou dělat. A možná na tom opravdu něco je.

Co si z toho vzít: Mějte na každý den plán a lépe si organizujte svůj čas.

Pořád přijímáme nové výzvy

Když už se nám nějaký ten čas uvolní, máme tendence zaplnit ho něčím jiným, přijmout další výzvu. Ovšem málokdy naše pozornost plyne tam, kam by správně měla. Když za nás pomocníci uklidí, proč si třeba nenajít nějakou brigádu, kterou našetříme na dovolenou, tedy na další požitek?

A tím se dostáváme do koloběhu, který přinese to samé zas a znovu – stres a pocit, že nic nestíháme (hlavně, když přijde nečekaná situace, se kterou úplně nepočítáme). Proč ale nevyužít volný čas jinak a hezčeji. Zahrát si s dětmi hru, jít na procházku, zkrátka mít rovnováhu mezi povinnostmi, pracovním životem i rodinou, což naši předci zvládali dokonale.

K TÉMATU  Dovolená pro seniory nebo dovolená 55+ je teď hitem reklamních kampaní. Stojí opravdu nabízené výhody za to?

Co si z toho vzít: Mějte ve svém životě rovnováhu v práci, rodině i osobním životě.

pomoc
Kam zmizela pohoda?

Žijeme víc online a málo v realitě

Být online je jistá výhoda, ovšem kdysi něco takového nebylo. A vlastně ten konzervativnější svět byl v mnohých ohledech lepší.

  • Teď dost často trávíme čas na sítích, a přiznejme si, že kolikrát zbytečně, co z toho vlastně máme…
  • Pořád držíme v ruce telefon místo toho, abychom víc mluvili. I to může být důvodem odcizení, nepochopení a špatné komunikace v rámci vztahů i rodiny.
  • Víc unikáme do světa her. Zkreslujeme tak reálný svět, od kterého utíkáme.
  • Víc spolu mluvíme na dálku nebo si píšeme přes messenger místo toho, abychom se viděli naživo.

A mohli bychom pokračovat. I když je to určitý druh zábavy, který do téhle doby tak nějak patří, nebylo to bez toho onlinu o něco lepší? Bylo, a možná bychom byli bez něj dokonce i spokojenější.

Co si z toho vzít: Užívejte si více času s těmi nejbližšími v reálném světě.

přetížená
Občas je toho na nás zkrátka moc.

Naše hodnoty jsou někde jinde

I když se máme dobře, stále míváme potřebu toho víc dosáhnout, splnit si více snů, mít více majetku, mít na to se lépe oblékat, budovat vše kolem sebe. Někdy ale místo toho, abychom dokázali žít skromněji a měli hodnoty trochu jinde, se pořád za něčím nezastavitelně ženeme.

Mít sny a jít si za nimi je zcela v pořádku, ovšem jen když nejsou na úkor našeho života. Ne nadarmo se říká, že ten, kdo se dře, aby něco měl, pak dost možná padne zdravím a stejně si nic neužije. Naši předci v sobě měli více skromnosti a méně cílů, než máme my. I když ano, v něčem jim možná nahrávala i doba – byly bezúročné půjčky, dostupnější bydlení, větší jistota práce, v podstatě ani nebylo kam jezdit. Ale i tak je to věc, která určitě stojí k zamyšlení.

K TÉMATU  Návod na nákup hnědého uhlí: Jak najít nejlepší ceny a kvalitu

Co si z toho vzít: Umět se trochu zastavit a být i vděčný, za to, co mám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Jak účinně zatočit s věčným odkládáním činností na jindy? Zkuste osvědčené metody!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Pokud pracujete z domova, například tvoříte weby, píšete články nebo se věnujete jinému odvětví, jistě se setkáváte s problémy, které provází snad každého. Práci z domova si určujete sami, volíte si pracovní dobu i množství práce.
Domácí mazlíčci jsou zkrátka nekonečným zdrojem zábavy. Umí nás pořádně naštvat, ale svou roztomilostí to vždy vyváží. Psi, kočky, ale dokonce opice nebo veverka, ti všichni vás pobaví svými lumpárnami ve videu. Podívejte se na zvířátka v akci!
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Chtěla jsem se s vámi podělit o můj příběh, který může motivovat všechny dámy třicet plus, aby nezanevřely na lásku. I když se sice hledá těžko, a na inzerát potkáte všechno možné, nakonec i vy najdete lásku svého života. Jako já.
Nevíte, jak na Valentýna potěšit partnerku? Připravte romantický večer jak z amerického filmu a uvidíte, že si to společně 100% užijete. Pokud tápete, jak na to, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte úplně vše.
Sérioví vrazi jsou psychicky narušení lidé, kterým ostatní neřeknou jinak než lidské zrůdy. Jejich hlavním povahovým rysem bývá nulová lítost nad lidskými osudy, ačkoliv někteří z nich mohou navenek působit jako velmi spořádaní občané.
Léto? Čas dovolených, výletů s přáteli a hlavně svateb. A všude si vás někdo bude chtít zvěčnit. Jak se před fotoaparátem chovat, aby se vám už nikdy nepomstil? To vás naučíme v jednom rychlém školení! Zkuste to podle našeho manuálu správného focení.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.

Výběr článků

Špatný odhad, spěch anebo úplně nová sůl, to jsou důvody, kdy nejčastěji přesolíme jídlo a ruku na srdce, stalo se nám to asi všem. Než vyhodíte jídlo do koše přečtěte si těchto našich 5 rad, jak pokrm zachránit.
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Jednoduchý čistý design, kombinace dřeva a betonu. To je Ion Adventure Hotel na Islandu, který má vlastní termální lázně s výhledem do okolní přírody. V noci pak můžete přímo z bazénu pozorovat na obloze polární záři nebo se koukat ven proskleným výhledem z restaurace v prvním patře. Nádhera!

Nepřehlédněte

Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek