Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Současná doba se zdá snadnější. Tak proč jsme pořád ve stresu a nic nestíháme?

V dnešní době máme spoustu pomocníků, o kterých si generace před námi mohly nechat jen zdát. Vysávají za nás roboti, praní prádla přenecháváme pračce, máme také myčku, tudíž nemusíme špinavé nádobí mít ručně. V mnoha ohledech, jak se zdá, máme vše vlastně jednodušší. Proč ale paradoxně i tak nemáme čas a nejsme tak šťastní a v klidu, jak bychom měli být?
doba
Máme spoustu vymožeností a stejně je doba těžká.

18. 04. 2023

18. 04. 2023

Současná doba se nám snaží všechno usnadnit, a když si porovnáme běžné pracovní dny naše a našich babiček, najdeme hodně rozdílů. A to, pro co my máme pomocníky, generace před námi musely řešit svépomocí. I přesto všechno si každý druhý stěžuje na nedostatek času, málo energie, nevíme, co a kam dřív. A teď si vezměte, kdybyste po příchodu z práce museli vysát sami, umýt nádobí v ruce, vyprat třeba prádlo v neckách… prostě nemyslitelné. Proč ale i přesto nemáme tolik času na sebe i na rodinu, a proč se nám o pohodě může maximálně tak zdát?

Více prokrastinujete

Pocit, že nestíháte, i když máte po ruce vše, čím si ulehčujete život, může pramenit z toho, že prokrastinujete, což je vlastnost, kterou zejména dnes trpí mnozí z nás. Občas se prokrastinace zaměňuje s odpočinkem, ovšem rozdíl je v tom, že při prokrastinaci (byť nic velkého neděláme) přímo neodpočíváme.

Výsledkem je situace, kdy po procitnutí máte tendenci dohonit vše v rekordním čase, místo toho, abyste si povinnosti rozložili tak, abyste je stíhali v pohodě a s úsměvem. Najít inspiraci můžeme u našich předků. Už naše babičky měly jasně dané, co každý den budou dělat. A možná na tom opravdu něco je.

Co si z toho vzít: Mějte na každý den plán a lépe si organizujte svůj čas.

Pořád přijímáme nové výzvy

Když už se nám nějaký ten čas uvolní, máme tendence zaplnit ho něčím jiným, přijmout další výzvu. Ovšem málokdy naše pozornost plyne tam, kam by správně měla. Když za nás pomocníci uklidí, proč si třeba nenajít nějakou brigádu, kterou našetříme na dovolenou, tedy na další požitek?

A tím se dostáváme do koloběhu, který přinese to samé zas a znovu – stres a pocit, že nic nestíháme (hlavně, když přijde nečekaná situace, se kterou úplně nepočítáme). Proč ale nevyužít volný čas jinak a hezčeji. Zahrát si s dětmi hru, jít na procházku, zkrátka mít rovnováhu mezi povinnostmi, pracovním životem i rodinou, což naši předci zvládali dokonale.

K TÉMATU  6 rad jak si užít Vánoce bez stresu a nezbláznit se z toho

Co si z toho vzít: Mějte ve svém životě rovnováhu v práci, rodině i osobním životě.

pomoc
Kam zmizela pohoda?

Žijeme víc online a málo v realitě

Být online je jistá výhoda, ovšem kdysi něco takového nebylo. A vlastně ten konzervativnější svět byl v mnohých ohledech lepší.

  • Teď dost často trávíme čas na sítích, a přiznejme si, že kolikrát zbytečně, co z toho vlastně máme…
  • Pořád držíme v ruce telefon místo toho, abychom víc mluvili. I to může být důvodem odcizení, nepochopení a špatné komunikace v rámci vztahů i rodiny.
  • Víc unikáme do světa her. Zkreslujeme tak reálný svět, od kterého utíkáme.
  • Víc spolu mluvíme na dálku nebo si píšeme přes messenger místo toho, abychom se viděli naživo.

A mohli bychom pokračovat. I když je to určitý druh zábavy, který do téhle doby tak nějak patří, nebylo to bez toho onlinu o něco lepší? Bylo, a možná bychom byli bez něj dokonce i spokojenější.

Co si z toho vzít: Užívejte si více času s těmi nejbližšími v reálném světě.

přetížená
Občas je toho na nás zkrátka moc.

Naše hodnoty jsou někde jinde

I když se máme dobře, stále míváme potřebu toho víc dosáhnout, splnit si více snů, mít více majetku, mít na to se lépe oblékat, budovat vše kolem sebe. Někdy ale místo toho, abychom dokázali žít skromněji a měli hodnoty trochu jinde, se pořád za něčím nezastavitelně ženeme.

Mít sny a jít si za nimi je zcela v pořádku, ovšem jen když nejsou na úkor našeho života. Ne nadarmo se říká, že ten, kdo se dře, aby něco měl, pak dost možná padne zdravím a stejně si nic neužije. Naši předci v sobě měli více skromnosti a méně cílů, než máme my. I když ano, v něčem jim možná nahrávala i doba – byly bezúročné půjčky, dostupnější bydlení, větší jistota práce, v podstatě ani nebylo kam jezdit. Ale i tak je to věc, která určitě stojí k zamyšlení.

K TÉMATU  Vánoce, vánoce přicházejí...

Co si z toho vzít: Umět se trochu zastavit a být i vděčný, za to, co mám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

Jak účinně zatočit s věčným odkládáním činností na jindy? Zkuste osvědčené metody!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Produkty s nakousnutým jablíčkem patří dlouhodobě k hitům. To ostatně prokazuje i fakt, že společnost Apple stojí na bedně v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. A pravděpodobně se ještě nějaký ten pátek mezi první trojkou udrží. Přináší totiž neustále nové a nové produkty, které jsou s obrovským zájmem a nadšením kupovány. Vezměme si takové Apple Watch – to je produkt budoucnosti, nemyslíte? Jen hrstka lidí však ví o všech věcech, které hodinky umí a ovládají.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.
Jistě to znáte – někdy máte prostě chuť pustit si nějakou bláznivou komedii a veškeré starosti vyhodit na chvíli z hlavy. Pokud chcete strávit pohodový večer a zasmát se, přinášíme vám tipy na filmy, které by u vás mohly uspět. Některé z nich vás budou jen bavit, jiné vám mohou připadat trochu hořké, některé ve vás přece jen zasejí semínko vážnějších myšlenek, které vás budou provázet ještě pár následujících dní.
Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Rozhodli jste se sobě nebo svým blízkým udělat radost a koupit jim chytré hodinky? Dalo by se říct, že chytré hodinky jsou výkřikem módy a že je to trend, který je budoucností. I proto je každý chce mít. Zvyšující poptávka vede ke zvyšující se nabídce a rázem není tak snadné vybrat si jedny, které nám budou dělat společnost. Pojďme si tedy prozradit, jak vybrat chytré hodinky, které budou tím nejlepším parťákem v každodenním životě.

Nepřehlédněte

Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek