Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Čisté, jednoduché a funkční, to je bydlení ve stylu Japandi. Jak jej docílit?

Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
japandi
Bydlení ve stylu Japandi je pro všechny, kteří mají rádi jednoduchost a řád.

30. 11. 2022

V posledních letech zažívá styl Japandi velký boom a v interiérovém designu se stává jedničkou. Tak proč si ho nepustit i k sobě domů?

4 prvky typické pro Japandi bydlení

Existuje několik prvků, které jsou typické pro Japandi a pokud chcete tento styl vnést i do vaší domácnosti, je třeba se alespoň řídit jeho základy.

japandi
Jednoduché, vkusné a funkční bydlení.

1. Minimalismus, vzdušnost a klid

Minimalismus, vzdušnost a klidné prostředí – to je to, co Japandi naprosto vystihuje. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Zapomeňte na ozdobné sošky a přeplácaný interiér dekoracemi a nábytkem. Vše, co v domácnosti naleznete, by mělo plnit svůj účel a být funkční.

Jen tak docílíte toho, že ve vaší domácnosti nebudou žádné přebytečné a nevyužívané předměty. Chce to vnést do bydlení také hodně světla a prostoru. Věřte, že ani minimalisticky zařízené bydlení nemusí být chudé, neosobní a studené. 

2. Přírodní materiály a udržitelnost

Přírodní materiály hrají prim. Jsou to právě ony, které mohou dobře posloužit jako dekorativní prvky a zútulňují domácnost v Japandi stylu. Mezi nejčastěji využívané materiály patří kůže, kov, kámen, beton, bavlna, dřevo a další

3. Jednoduchý nábytek

Příznačný pro Japandi styl je také jednoduchý nábytek, kterého pořídíte spíše pomálu. Záleží jen na vás, jestli využijete světlý nábytek typický pro skandinávský styl nebo tmavší barvy typické pro Japonsko. V každém případě by měl nábytek mít zaoblené tvary.

4. Světlé, zemité a neutrální barvy

Jestliže chcete vnést Japandi styl do svého domova, využívejte přitom hlavně světlých a neutrálních odstínů barev a jejich kombinace. Jsou jimi například šedá, pastelová zelená, hnědá, pastelová růžová, odstíny béžové a další. 

japandi
Moderní Japandi interiér laděný do béžové.

Jak zařídit domácnost v Japandi stylu?

Pokud vás zajímají konkrétní tipy, pojďte se společně s námi podívat na praktické rady, které při realizaci Japandi bydlení využívat.

  • Ať už zařizujete obývací pokoj, kuchyň nebo třeba ložnici, soustřeďte se na to, abyste použili maximálně 3 barvy. Všechny barvy by se měly příjemně doplňovat a obohacovat. Stěny doporučujeme vymalovat světlou neutrální barvou, která bude dobře odrážet denní světlo do prostoru. Oblíbenou alternativou je také dřevěný obklad. 
  • Co se týče nábytku, ústředním kusem by měla být pohovka – dostatečně velká, nízká, lehká, vyrobená z přírodních materiálů a s dlouholetou životností. Doplnit ji můžete lněnými a bavlněnými dekami či polštáři. Využít můžete k posezení také nízké taburety nebo již zmiňované kvalitní polštáře. 
  • Ostatním nábytkem šetřete a vybírejte ho hlavně funkčně. Není potřeba pořizovat nadbytečné police či skříně. Dekorací, které byste na ně umístili, je v tomto stylu opravdu málo. Prakticky jedinými dekoracemi do domácnosti jsou přírodní textilie, keramika, přírodniny a živé rostliny, nejčastěji bonsaje, bambusy, kapradiny, kokedamy a rostliny v závěsných květináčích. Opatrně pracujte s nástěnnými dekoracemi.  
  • Ani osvětlení byste neměli podceňovat – do domácnosti se snažte pouštět co nejvíce denního světla. Všechna světla, která do domácnosti pořizujete, by měla být jednoduchá, čistá, elegantní a rozhodně nemusíte zůstávat jen u stropních svítidel. Dobře v Japandi stylu vypadají i volně stojící lampy nebo originální závěsné lampy. 
K TÉMATU  Skládání všeho! Jak ušetřit místo v bytě, garáži nebo na terase? Tyhle vychytávky vás překvapí, kolik úložného prostou navíc se dá získat!
japandi
Za přípustné dekorace se považují živé květiny či látky.

Japandi nejen bydlet, ale i žít

Aby se vám ve stylu Japandi dobře bydlelo, je třeba podle něj také trochu žít a mít zvnitřnělé některé hodnoty, které přináší. Jednoduše – pokud milujete svůj chaos, rozházené papíry na stole a neumíte vyhodit pro někoho možná zbytečné dekorace ve vašem domě, nebude to to pravé pro vás. 

Japandi se vám dostane pod kůži pokud máte rádi čistotu, řád, jednoduchost a i vy sami umíte žít udržitelně a funkčně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Art deco: Styl bydlení pro milovnice Velkého Gatsbyho

Skandinávský styl bydlení: Minimalismus skloubený s přírodou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Máte rádi, když je každá vaše dovolená tak trochu jiná? Co kdyby vaše příští dny volna byly ve znamení luxusu a dobrodružství? Vydejte se na plavbu jachtou s kapitánem po překrásném Jaderském moři. Objevíte krásy chorvatského pobřeží a ostrovů ze zcela jiného úhlu. Takováto dovolená nemusí být ani extrémně předražená, jak si mnozí myslí. Domluvte se s přáteli a náklady za pronájem jachty si rozdělte.
Podzim už je tady a vy pomalu měníte i svůj šatník. Jaké budou podzimní trendy 2023 a co si na sebe obléknout? Inspirujte se našimi tipy.
Většina lidí si myslí, že nový rok je ideální startovací čárou pro nové začátky. Proto si dávají předsevzetí, která pak ale ve většině porušují. Jak na to, aby vám předsevzetí vydrželo? A nejste-li zrovna povaha, která má pevnou vůli, má vůbec smysl si nějaká předsevzetí dávat?
Tak rádi byste se zvedli z posteli a šli se do něčeho pustit! Chtěli byste jít cvičit, učit se do školy, uklidit anebo na něčem pracovat, ale tak moc se vám nechce! Hlavou se vám neustále honí, jak jste líní. V myšlenkách přemýšlíte dokola nad tím, co s tou leností máte udělat. Poznáváte se v tom? Pak je tento článek pro vás jak ušitý na míru. Přečtěte si celý článek a uvidíte, že se vám lenosti podaří zbavit jednou provždy!
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
Ve světě, kde rána po divoké noci mohou přinést více než jen kocovinu, se Klára probouzí s bolestí hlavy, pocitem na zvracení a nejasnými vzpomínkami na předchozí večer. Co začalo jako běžný večer s přáteli, se rychle proměnilo v něco nečekaně zásadního, když se Klára probudí v neznámém prostředí, obklopena nečekaným pohodlím a starostlivostí tajemného muže, který představuje více než jen okouzlující úsměv a aspirin pro její bolest hlavy. Jak se Klára snaží skládat dohromady kousky své noci, odhaluje nejen vášnivé chvíle zapomenutého večera, ale také začíná objevovat hlubší pouto, které mezi ní a tímto mužem vzniklo. "Dámská liga" vás zve na cestu plnou tajemství, vášně a nečekaných zvratů, kde každé nové ráno může znamenat nový začátek nebo odhalení skrytých pravd. Začtěte se do dalšího dílu a sledujte, jak se Klářin příběh bude odvíjet v našem románu na pokračování.
Odstranit dioptrickou vadu, zbavit se navždy brýlí, ale i další zákroky si stále častěji pořizujeme na splátky. Které?
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Některé ženy bohužel mají tu smůlu, že se jim nedaří otěhotnět. Naštěstí existuje možnost umělého oplodnění, díky kterému žena porodí své vytoužené dítě. Pokud přemýšlíte nad dárcovstvím vajíček, ale váháte kvůli tomu, že nevíte, co vás čeká, přečtěte si následující článek, který vám odpoví na spoustu otázek.

Výběr článků

Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.
Zábava a práce v jednom? Sen, který se stává skutečností díky event managementu. Budujte kariéru v tomto oboru. Ukažte svůj manažerský talent a kreativitu organizováním firemních akcí. Toužíte po profesním růstu a dokonalé firemní kultuře?

Nepřehlédněte

Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Pro většinu lidí je ve vztahu nejdůležitější důvěra. Co se ale stane, když dojde k jejímu narušení? To se může stát nejrůznějšími drobnými způsoby – ale může vztah znovu vzkvétat po něčem tak závažném, jako je nevěra?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek