Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

Čisté, jednoduché a funkční, to je bydlení ve stylu Japandi. Jak jej docílit?

Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
japandi
Bydlení ve stylu Japandi je pro všechny, kteří mají rádi jednoduchost a řád.

30. 11. 2022

V posledních letech zažívá styl Japandi velký boom a v interiérovém designu se stává jedničkou. Tak proč si ho nepustit i k sobě domů?

4 prvky typické pro Japandi bydlení

Existuje několik prvků, které jsou typické pro Japandi a pokud chcete tento styl vnést i do vaší domácnosti, je třeba se alespoň řídit jeho základy.

japandi
Jednoduché, vkusné a funkční bydlení.

1. Minimalismus, vzdušnost a klid

Minimalismus, vzdušnost a klidné prostředí – to je to, co Japandi naprosto vystihuje. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Zapomeňte na ozdobné sošky a přeplácaný interiér dekoracemi a nábytkem. Vše, co v domácnosti naleznete, by mělo plnit svůj účel a být funkční.

Jen tak docílíte toho, že ve vaší domácnosti nebudou žádné přebytečné a nevyužívané předměty. Chce to vnést do bydlení také hodně světla a prostoru. Věřte, že ani minimalisticky zařízené bydlení nemusí být chudé, neosobní a studené. 

2. Přírodní materiály a udržitelnost

Přírodní materiály hrají prim. Jsou to právě ony, které mohou dobře posloužit jako dekorativní prvky a zútulňují domácnost v Japandi stylu. Mezi nejčastěji využívané materiály patří kůže, kov, kámen, beton, bavlna, dřevo a další

3. Jednoduchý nábytek

Příznačný pro Japandi styl je také jednoduchý nábytek, kterého pořídíte spíše pomálu. Záleží jen na vás, jestli využijete světlý nábytek typický pro skandinávský styl nebo tmavší barvy typické pro Japonsko. V každém případě by měl nábytek mít zaoblené tvary.

4. Světlé, zemité a neutrální barvy

Jestliže chcete vnést Japandi styl do svého domova, využívejte přitom hlavně světlých a neutrálních odstínů barev a jejich kombinace. Jsou jimi například šedá, pastelová zelená, hnědá, pastelová růžová, odstíny béžové a další. 

japandi
Moderní Japandi interiér laděný do béžové.

Jak zařídit domácnost v Japandi stylu?

Pokud vás zajímají konkrétní tipy, pojďte se společně s námi podívat na praktické rady, které při realizaci Japandi bydlení využívat.

  • Ať už zařizujete obývací pokoj, kuchyň nebo třeba ložnici, soustřeďte se na to, abyste použili maximálně 3 barvy. Všechny barvy by se měly příjemně doplňovat a obohacovat. Stěny doporučujeme vymalovat světlou neutrální barvou, která bude dobře odrážet denní světlo do prostoru. Oblíbenou alternativou je také dřevěný obklad. 
  • Co se týče nábytku, ústředním kusem by měla být pohovka – dostatečně velká, nízká, lehká, vyrobená z přírodních materiálů a s dlouholetou životností. Doplnit ji můžete lněnými a bavlněnými dekami či polštáři. Využít můžete k posezení také nízké taburety nebo již zmiňované kvalitní polštáře. 
  • Ostatním nábytkem šetřete a vybírejte ho hlavně funkčně. Není potřeba pořizovat nadbytečné police či skříně. Dekorací, které byste na ně umístili, je v tomto stylu opravdu málo. Prakticky jedinými dekoracemi do domácnosti jsou přírodní textilie, keramika, přírodniny a živé rostliny, nejčastěji bonsaje, bambusy, kapradiny, kokedamy a rostliny v závěsných květináčích. Opatrně pracujte s nástěnnými dekoracemi.  
  • Ani osvětlení byste neměli podceňovat – do domácnosti se snažte pouštět co nejvíce denního světla. Všechna světla, která do domácnosti pořizujete, by měla být jednoduchá, čistá, elegantní a rozhodně nemusíte zůstávat jen u stropních svítidel. Dobře v Japandi stylu vypadají i volně stojící lampy nebo originální závěsné lampy. 
K TÉMATU  10 způsobů, jak efektivně a přirozeně zvlhčit vzduch v domácnosti
japandi
Za přípustné dekorace se považují živé květiny či látky.

Japandi nejen bydlet, ale i žít

Aby se vám ve stylu Japandi dobře bydlelo, je třeba podle něj také trochu žít a mít zvnitřnělé některé hodnoty, které přináší. Jednoduše – pokud milujete svůj chaos, rozházené papíry na stole a neumíte vyhodit pro někoho možná zbytečné dekorace ve vašem domě, nebude to to pravé pro vás. 

Japandi se vám dostane pod kůži pokud máte rádi čistotu, řád, jednoduchost a i vy sami umíte žít udržitelně a funkčně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Art deco: Styl bydlení pro milovnice Velkého Gatsbyho

Skandinávský styl bydlení: Minimalismus skloubený s přírodou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek