Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Art deco: Styl bydlení pro milovnice Velkého Gatsbyho

Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
art deco
Art deco je elegantní, luxusní a noblesní styl.

01. 09. 2022

Bez barev se neobejdete

Styl Art Deco rozhodně není pro každého. Mezi jeho poznávací znamení patří zejména barevná paleta, která je ve většině případů výrazná. Na výběr máte hned ze dvou možností.

  1. Neutrálnější cesta – kdy vsadíte na syté barvy jako je krémová, hnědá, čokoládová nebo také černá, které doplníte o výrazné geometrické vzory.
  2. Divočejší – v hlavní roli by měly být doplňky v barvách jako je žlutá, červená, zelená a také modrá.
lampa
Tmavé barvy nabírají ve stylu Art deco nový rozměr.

Stylový nábytek je základem

Součástí stylu Art deco jsou elegantní tvary. Právě ty se většinou promítnou u nábytku. Ten by měl být těžký, výrazný a mohutný, aby co nejlépe zaplnil prostor a stal se tak dominantou místnosti. V některých formách tohoto stylu je také kladen důraz na kombinaci minimalismu a retra.

Také na povrchové úpravě nábytku záleží. Pro tento styl je typický luxus – a od toho se odráží i všechno ostatní. Tudíž lesklé povrchy, zrcadla s výraznými zlatými rámy a leštěné kovy by rozhodně neměly chybět.

kala
Typickou květinou pro Art deco je kala.

Geometrické vzory

Abyste vytvořili dokonalou místnost ve stylu Art deco, bez výrazného geometrického vzoru se prostě neobejdete. Pokud nevíte, jak tyto jednoduché, přímočaré linie zakomponovat ke všemu ostatnímu, začněte od podlahy, a to doslova. Právě tam jsou geometrické detaily nejideálnější. Jestliže nemáte tolik odvahy, zkuste to nejprve s textiliemi, jako jsou koberce, přikrývky a polštáře.

Zaměřte se na dobové doplňky

Nemusíme snad objasňovat, že doplňky jsou tím, co skutečně upevňuje styl v místnosti a podtrhuje atmosféru. V tomto případě vedou designové prvky z 20. a 30. let 20 století. Velké oblibě se těší nahé ženské postavy, zvířata, slunce – například sluneční paprsky z leštěného kovu kolem zrcadla jsou trefou do černého.

art deco
Styl dotváří doplňky.

Nic nezkazíte také designovými předměty jiných kultur, jako jsou indiánské sošky, egyptské textilie apod. Nebojte se také přírodních prvků, jako nefrit, slonovina, obsidián a křišťál, stejně jako stále nadčasový chrom a stříbro. Nejlepších výsledků dosáhnete, když se zaměříte na předměty – zejména zrcadla, lampy a nástěnné obrazy – které kombinují dva nebo více těchto detailů.

K TÉMATU  Domácí vonná svíčka: Jak vyrobit bytový doplněk?

I tapety mohou být nadčasové

Ač se zdá, že tapetám už dávno odzvonilo, není tomu tak. Dnešní trh nabízí nespočet možností, jak si jimi zkrášlit své bydlení. Pro styl Art deco jsou skvělou volbou. Pamatujte, že nic se nemá přehánět, ty doby, kdy se tapetovaly všechny čtyři stěny v místnosti, jsou pryč. Zaměřte se na jednu hlavní stěnu, která bude místnosti dominovat a zbytek dolaďte jemnějšími doplňky – samozřejmě v závislosti na tapetě.

Zamilovala jste se do interiérů ve filmu Velký Gatsby?

Všeho s mírou

I když styl Art deco nejvíce definuje pojem „opulentnost“, při jeho realizaci byste se měli držet na uzdě. Váš interiér by totiž mohl působit jako jeden velký cirkusový chaos, kde se nebudete ani vy ani vaše návštěva cítit dobře.

Art deco ve zkratce:

  • Hlavními znaky je symetrie, zlatá barva, lesk, sklo, stříbro, zrcadla, porcelán.
  • Nejtypičtější rostlinou pro tento styl je kala neboli kornoutovka.
  • Prvky mají geometrický tvar se zaoblenými hranami.
  • Interiér je vymalován zemitými tóny, které kontrastují s výraznými barvami doplňků.
  • V interiéru by měly být zakomponované figurální lampy a honosné lustry.
  • Typickou podlahou v kuchyni nebo koupelně je podlaha se vzorem šachovnice.

Pustíte se do této odvážné rekonstrukce?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tapety se navrací do módy. Jaké se dostávají do popředí?

Bydlení ve stylu Provence pro všechny romantické duše

Zdroje článku:
www.britannica.com, www.bobvila.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.
Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.

Nepřehlédněte

Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek