Úterý , 04. 10. 2022

František

Art deco: Styl bydlení pro milovnice Velkého Gatsbyho

Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
art deco
Art deco je elegantní, luxusní a noblesní styl.

01. 09. 2022

Bez barev se neobejdete

Styl Art Deco rozhodně není pro každého. Mezi jeho poznávací znamení patří zejména barevná paleta, která je ve většině případů výrazná. Na výběr máte hned ze dvou možností.

  1. Neutrálnější cesta – kdy vsadíte na syté barvy jako je krémová, hnědá, čokoládová nebo také černá, které doplníte o výrazné geometrické vzory.
  2. Divočejší – v hlavní roli by měly být doplňky v barvách jako je žlutá, červená, zelená a také modrá.
lampa
Tmavé barvy nabírají ve stylu Art deco nový rozměr.

Stylový nábytek je základem

Součástí stylu Art deco jsou elegantní tvary. Právě ty se většinou promítnou u nábytku. Ten by měl být těžký, výrazný a mohutný, aby co nejlépe zaplnil prostor a stal se tak dominantou místnosti. V některých formách tohoto stylu je také kladen důraz na kombinaci minimalismu a retra.

Také na povrchové úpravě nábytku záleží. Pro tento styl je typický luxus – a od toho se odráží i všechno ostatní. Tudíž lesklé povrchy, zrcadla s výraznými zlatými rámy a leštěné kovy by rozhodně neměly chybět.

kala
Typickou květinou pro Art deco je kala.

Geometrické vzory

Abyste vytvořili dokonalou místnost ve stylu Art deco, bez výrazného geometrického vzoru se prostě neobejdete. Pokud nevíte, jak tyto jednoduché, přímočaré linie zakomponovat ke všemu ostatnímu, začněte od podlahy, a to doslova. Právě tam jsou geometrické detaily nejideálnější. Jestliže nemáte tolik odvahy, zkuste to nejprve s textiliemi, jako jsou koberce, přikrývky a polštáře.

Zaměřte se na dobové doplňky

Nemusíme snad objasňovat, že doplňky jsou tím, co skutečně upevňuje styl v místnosti a podtrhuje atmosféru. V tomto případě vedou designové prvky z 20. a 30. let 20 století. Velké oblibě se těší nahé ženské postavy, zvířata, slunce – například sluneční paprsky z leštěného kovu kolem zrcadla jsou trefou do černého.

art deco
Styl dotváří doplňky.

Nic nezkazíte také designovými předměty jiných kultur, jako jsou indiánské sošky, egyptské textilie apod. Nebojte se také přírodních prvků, jako nefrit, slonovina, obsidián a křišťál, stejně jako stále nadčasový chrom a stříbro. Nejlepších výsledků dosáhnete, když se zaměříte na předměty – zejména zrcadla, lampy a nástěnné obrazy – které kombinují dva nebo více těchto detailů.

K TÉMATU  Známe trendy v bydlení v roce 2020. Hitem bude pastelově zelená barva

I tapety mohou být nadčasové

Ač se zdá, že tapetám už dávno odzvonilo, není tomu tak. Dnešní trh nabízí nespočet možností, jak si jimi zkrášlit své bydlení. Pro styl Art deco jsou skvělou volbou. Pamatujte, že nic se nemá přehánět, ty doby, kdy se tapetovaly všechny čtyři stěny v místnosti, jsou pryč. Zaměřte se na jednu hlavní stěnu, která bude místnosti dominovat a zbytek dolaďte jemnějšími doplňky – samozřejmě v závislosti na tapetě.

Zamilovala jste se do interiérů ve filmu Velký Gatsby?

Všeho s mírou

I když styl Art deco nejvíce definuje pojem „opulentnost“, při jeho realizaci byste se měli držet na uzdě. Váš interiér by totiž mohl působit jako jeden velký cirkusový chaos, kde se nebudete ani vy ani vaše návštěva cítit dobře.

Art deco ve zkratce:

  • Hlavními znaky je symetrie, zlatá barva, lesk, sklo, stříbro, zrcadla, porcelán.
  • Nejtypičtější rostlinou pro tento styl je kala neboli kornoutovka.
  • Prvky mají geometrický tvar se zaoblenými hranami.
  • Interiér je vymalován zemitými tóny, které kontrastují s výraznými barvami doplňků.
  • V interiéru by měly být zakomponované figurální lampy a honosné lustry.
  • Typickou podlahou v kuchyni nebo koupelně je podlaha se vzorem šachovnice.

Pustíte se do této odvážné rekonstrukce?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tapety se navrací do módy. Jaké se dostávají do popředí?

Bydlení ve stylu Provence pro všechny romantické duše

Zdroje článku:
www.britannica.com, www.bobvila.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek