Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Art deco: Styl bydlení pro milovnice Velkého Gatsbyho

Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
art deco
Art deco je elegantní, luxusní a noblesní styl.

01. 09. 2022

Bez barev se neobejdete

Styl Art Deco rozhodně není pro každého. Mezi jeho poznávací znamení patří zejména barevná paleta, která je ve většině případů výrazná. Na výběr máte hned ze dvou možností.

  1. Neutrálnější cesta – kdy vsadíte na syté barvy jako je krémová, hnědá, čokoládová nebo také černá, které doplníte o výrazné geometrické vzory.
  2. Divočejší – v hlavní roli by měly být doplňky v barvách jako je žlutá, červená, zelená a také modrá.
lampa
Tmavé barvy nabírají ve stylu Art deco nový rozměr.

Stylový nábytek je základem

Součástí stylu Art deco jsou elegantní tvary. Právě ty se většinou promítnou u nábytku. Ten by měl být těžký, výrazný a mohutný, aby co nejlépe zaplnil prostor a stal se tak dominantou místnosti. V některých formách tohoto stylu je také kladen důraz na kombinaci minimalismu a retra.

Také na povrchové úpravě nábytku záleží. Pro tento styl je typický luxus – a od toho se odráží i všechno ostatní. Tudíž lesklé povrchy, zrcadla s výraznými zlatými rámy a leštěné kovy by rozhodně neměly chybět.

kala
Typickou květinou pro Art deco je kala.

Geometrické vzory

Abyste vytvořili dokonalou místnost ve stylu Art deco, bez výrazného geometrického vzoru se prostě neobejdete. Pokud nevíte, jak tyto jednoduché, přímočaré linie zakomponovat ke všemu ostatnímu, začněte od podlahy, a to doslova. Právě tam jsou geometrické detaily nejideálnější. Jestliže nemáte tolik odvahy, zkuste to nejprve s textiliemi, jako jsou koberce, přikrývky a polštáře.

Zaměřte se na dobové doplňky

Nemusíme snad objasňovat, že doplňky jsou tím, co skutečně upevňuje styl v místnosti a podtrhuje atmosféru. V tomto případě vedou designové prvky z 20. a 30. let 20 století. Velké oblibě se těší nahé ženské postavy, zvířata, slunce – například sluneční paprsky z leštěného kovu kolem zrcadla jsou trefou do černého.

art deco
Styl dotváří doplňky.

Nic nezkazíte také designovými předměty jiných kultur, jako jsou indiánské sošky, egyptské textilie apod. Nebojte se také přírodních prvků, jako nefrit, slonovina, obsidián a křišťál, stejně jako stále nadčasový chrom a stříbro. Nejlepších výsledků dosáhnete, když se zaměříte na předměty – zejména zrcadla, lampy a nástěnné obrazy – které kombinují dva nebo více těchto detailů.

K TÉMATU  Co dělat, když máte ucpaný odpad?

I tapety mohou být nadčasové

Ač se zdá, že tapetám už dávno odzvonilo, není tomu tak. Dnešní trh nabízí nespočet možností, jak si jimi zkrášlit své bydlení. Pro styl Art deco jsou skvělou volbou. Pamatujte, že nic se nemá přehánět, ty doby, kdy se tapetovaly všechny čtyři stěny v místnosti, jsou pryč. Zaměřte se na jednu hlavní stěnu, která bude místnosti dominovat a zbytek dolaďte jemnějšími doplňky – samozřejmě v závislosti na tapetě.

Zamilovala jste se do interiérů ve filmu Velký Gatsby?

Všeho s mírou

I když styl Art deco nejvíce definuje pojem „opulentnost“, při jeho realizaci byste se měli držet na uzdě. Váš interiér by totiž mohl působit jako jeden velký cirkusový chaos, kde se nebudete ani vy ani vaše návštěva cítit dobře.

Art deco ve zkratce:

  • Hlavními znaky je symetrie, zlatá barva, lesk, sklo, stříbro, zrcadla, porcelán.
  • Nejtypičtější rostlinou pro tento styl je kala neboli kornoutovka.
  • Prvky mají geometrický tvar se zaoblenými hranami.
  • Interiér je vymalován zemitými tóny, které kontrastují s výraznými barvami doplňků.
  • V interiéru by měly být zakomponované figurální lampy a honosné lustry.
  • Typickou podlahou v kuchyni nebo koupelně je podlaha se vzorem šachovnice.

Pustíte se do této odvážné rekonstrukce?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tapety se navrací do módy. Jaké se dostávají do popředí?

Bydlení ve stylu Provence pro všechny romantické duše

Zdroje článku:
www.britannica.com, www.bobvila.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Odřeniny, drobné popáleniny, pořezání a další drobná poranění kůže přirozeně patří k letním sportům, dětským hrám, turistice, opékání špekáčků či grilování. Nejen děti, ale celé rodiny bývají více aktivní, podnikají řadu výletů, zkouší nová dobrodružství, sportují, chodí po horách nebo dovádějí na pláži. Některým úrazům lze předejít, ale často za ně bohužel může neovlivnitelná náhoda. Pak se vyplatí vědět, jak takové odřeniny, spáleniny od slunce nebo třeba říznutí co nejrychleji ošetřit.
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.
Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.

Nepřehlédněte

Když jsme se s manželem nastěhovali do nového domu po rekonstrukci, pořád se nám na něm něco nezdálo. Sem tam se ozývaly zvláštní loupavé zvuky - a omítka se loupala na místech, kde nebyl žádný důvod k vlhkosti. Nakonec jsme v domě prostě a jednoduše necítili dobře. Tenkrát jsme spojení "energetický úklid" vůbec neznali.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek