Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Art deco: Styl bydlení pro milovnice Velkého Gatsbyho

Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
art deco
Art deco je elegantní, luxusní a noblesní styl.

01. 09. 2022

Bez barev se neobejdete

Styl Art Deco rozhodně není pro každého. Mezi jeho poznávací znamení patří zejména barevná paleta, která je ve většině případů výrazná. Na výběr máte hned ze dvou možností.

  1. Neutrálnější cesta – kdy vsadíte na syté barvy jako je krémová, hnědá, čokoládová nebo také černá, které doplníte o výrazné geometrické vzory.
  2. Divočejší – v hlavní roli by měly být doplňky v barvách jako je žlutá, červená, zelená a také modrá.
lampa
Tmavé barvy nabírají ve stylu Art deco nový rozměr.

Stylový nábytek je základem

Součástí stylu Art deco jsou elegantní tvary. Právě ty se většinou promítnou u nábytku. Ten by měl být těžký, výrazný a mohutný, aby co nejlépe zaplnil prostor a stal se tak dominantou místnosti. V některých formách tohoto stylu je také kladen důraz na kombinaci minimalismu a retra.

Také na povrchové úpravě nábytku záleží. Pro tento styl je typický luxus – a od toho se odráží i všechno ostatní. Tudíž lesklé povrchy, zrcadla s výraznými zlatými rámy a leštěné kovy by rozhodně neměly chybět.

kala
Typickou květinou pro Art deco je kala.

Geometrické vzory

Abyste vytvořili dokonalou místnost ve stylu Art deco, bez výrazného geometrického vzoru se prostě neobejdete. Pokud nevíte, jak tyto jednoduché, přímočaré linie zakomponovat ke všemu ostatnímu, začněte od podlahy, a to doslova. Právě tam jsou geometrické detaily nejideálnější. Jestliže nemáte tolik odvahy, zkuste to nejprve s textiliemi, jako jsou koberce, přikrývky a polštáře.

Zaměřte se na dobové doplňky

Nemusíme snad objasňovat, že doplňky jsou tím, co skutečně upevňuje styl v místnosti a podtrhuje atmosféru. V tomto případě vedou designové prvky z 20. a 30. let 20 století. Velké oblibě se těší nahé ženské postavy, zvířata, slunce – například sluneční paprsky z leštěného kovu kolem zrcadla jsou trefou do černého.

art deco
Styl dotváří doplňky.

Nic nezkazíte také designovými předměty jiných kultur, jako jsou indiánské sošky, egyptské textilie apod. Nebojte se také přírodních prvků, jako nefrit, slonovina, obsidián a křišťál, stejně jako stále nadčasový chrom a stříbro. Nejlepších výsledků dosáhnete, když se zaměříte na předměty – zejména zrcadla, lampy a nástěnné obrazy – které kombinují dva nebo více těchto detailů.

K TÉMATU  Kreativní DIY nápady, které povýší váš domov na nový level. Tohle budete chtít také!

I tapety mohou být nadčasové

Ač se zdá, že tapetám už dávno odzvonilo, není tomu tak. Dnešní trh nabízí nespočet možností, jak si jimi zkrášlit své bydlení. Pro styl Art deco jsou skvělou volbou. Pamatujte, že nic se nemá přehánět, ty doby, kdy se tapetovaly všechny čtyři stěny v místnosti, jsou pryč. Zaměřte se na jednu hlavní stěnu, která bude místnosti dominovat a zbytek dolaďte jemnějšími doplňky – samozřejmě v závislosti na tapetě.

Zamilovala jste se do interiérů ve filmu Velký Gatsby?

Všeho s mírou

I když styl Art deco nejvíce definuje pojem „opulentnost“, při jeho realizaci byste se měli držet na uzdě. Váš interiér by totiž mohl působit jako jeden velký cirkusový chaos, kde se nebudete ani vy ani vaše návštěva cítit dobře.

Art deco ve zkratce:

  • Hlavními znaky je symetrie, zlatá barva, lesk, sklo, stříbro, zrcadla, porcelán.
  • Nejtypičtější rostlinou pro tento styl je kala neboli kornoutovka.
  • Prvky mají geometrický tvar se zaoblenými hranami.
  • Interiér je vymalován zemitými tóny, které kontrastují s výraznými barvami doplňků.
  • V interiéru by měly být zakomponované figurální lampy a honosné lustry.
  • Typickou podlahou v kuchyni nebo koupelně je podlaha se vzorem šachovnice.

Pustíte se do této odvážné rekonstrukce?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tapety se navrací do módy. Jaké se dostávají do popředí?

Bydlení ve stylu Provence pro všechny romantické duše

Zdroje článku:
www.britannica.com, www.bobvila.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.
Firemní večírky, svatby, narozeninové oslavy nebo rande. Vybrat správné oblečení pro tu kterou příležitost, je samo o sobě dost obtížné.
Věčná krása, která žena by po ní neprahla? Proto se dennodenně snažíme našemu přání přiblížit a stojí nás to nejen velké úsilí, ale především peníze.
Podzim už je tady a vy pomalu měníte i svůj šatník. Jaké budou podzimní trendy 2023 a co si na sebe obléknout? Inspirujte se našimi tipy.
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Zvažujete, co si dát za kuchyňskou linku? Budete následovat trendy nebo dáte raději na vlastní vkus? Máme pro vás inspiraci, která vám pomůže s výběrem.
Rozchod může být komplikovaný a emotivní proces, avšak někdy přesto zůstává láska mezi lidmi i po konci vztahu. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje této citlivé situaci, kdy i přes rozhodnutí o rozchodu zůstává mezi bývalými partnery láska. Prozkoumáváme možnosti, jak s tímto paradoxem pracovat, jak najít rovnováhu mezi uzavřením minulosti a udržením vzájemného respektu a lásky.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!

Výběr článků

V obchodním světě, kde konkurence prudce roste, je neustálý rozvoj obchodních dovedností klíčový pro dosažení úspěchu. V našem článku "Rozvoj obchodních dovedností! Proč je důležité na sobě pracovat?" prozkoumáme, jaké konkrétní dovednosti jsou v dnešním podnikatelském prostředí nejžádanější. Přineseme vám náhled na to, proč je neustálý osobní a profesní růst klíčový a jak může vývoj vašich dovedností ovlivnit váš kariérní postup. Připravte se na inspiraci a tipy, jak efektivně investovat do svého vlastního profesního rozvoje a stát se konkurenceschopným hráčem na trhu.
Karel Šíp, známý český moderátor a hudebník, oslavuje 79. narozeniny. Jeho životní příběh je plný osobních i profesních výzev, které formovaly jeho kariéru i osobní život.
Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!

Nepřehlédněte

Všimli jste si, jak se doba s každým rokem mění? Takové proměny najdete všude – v jídle, módě i v kosmetice. A zatímco ještě nedávno platilo, že čím víc kosmetiky jste si nanesli na pleť, tím jste byli více cool, dnes už se vše zase vrací zpátky k jednoduchosti.
Český jazyk a jeho gramatika není vaší silnou stránkou? Žádný učený z nebe nespadl, pomůžeme vám naučit se alespoň psát správně velká a malá písmena u všeho, co souvisí s Vánocemi. Pak můžete bez obav začít rozesílat vánoční přání.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek