Domů » Reklama » 4 tipy pro váš klidnější spánek, pokud partner chrápe
Reklama Zdraví

4 tipy pro váš klidnější spánek, pokud partner chrápe

chrápání
Zdroj obr. Daaaria / Shutterstock.com
Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.

Když pomineme vtipná doporučení, pak lze vyzkoušet i osvědčené rady:

  1. Vyhnout se konzumaci alkoholu.
  2. V případě alergie, ať partner užije léky ke zlepšení průchodnosti dýchacích cest.
  3. Doporučuje se vyvýšit matraci nebo si vzít o jeden polštář navíc.
  4. Použít chránič sluchu.

Chránič sluchu může vyřešit váš problém s partnerem, který chrápe. Neřeší to však jádro tohoto problému. Pokud váš partner chrápe často a hlasitě, měl by zvážit prohlídku u svého lékaře. Stane se, že občas chrápe každý. Zejména, je-li člověk velmi unavený nebo posilněný alkoholem. Z chrápání by se však neměla stát denní záležitost.

Mezi nejčastější příčiny chrápání patří

  • Věk – čím je člověk starší, tím je větší pravděpodobnost, že začne chrápat. Je to dáno fyzickými změnami, kdy se sníží svalový tonus v krku a hrdlo ze zúží. Stárneme úplně všichni a nelze to nijak změnit. Pomoci však může změna životního stylu a speciální cviky.

Nadváha – k častým důvodům, kdy člověk začne chrápat, patří i nárůst tělesné váhy. A to proto, že tuková tkáň v hrdle tlačí na dýchací trubici, čímž se prostor v krku zúží. V tomto případě existuje řešení, a tím je redukce váhy. Do doby, než váš partner zhubne, můžete navštívit e-shop Hoffmann Group a koupit si tzv. špunty do uší (ochrana uší před hlukem). Přeci jen hubnutí je otázkou týdnů i měsíců.

  • Problém s nosem a dutinami – ucpané dýchací cesty mohou být další příčinou chrápání. Ty mohou být ucpané dočasně (nachlazení, rýma) ale i trvale – z důvodu chronického onemocnění či alergie.

Chrápání však může znamenat i spánkovou apnoe, kdy se dýchání i několikrát během noci na krátkou dobu přeruší. Klasické chrápání kvalitu spánku tolik nenarušuje, v tom je zásadní rozdíl. V případě podezření, že nejde jen o běžné chrápání, je více než doporučené navštívit lékaře a zjistit skutečnou příčinu. Chrápání otravuje život jak chrápajícímu, tak jeho partnerovi, proto pracujte na jeho eliminaci.