Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Bolí a krade krásu: Jak vyzrát na vbočený palec a ještě lépe – jak mu předejít?

Celé léto jste strávila v teniskách, protože vám sráží sebevědomí neposlušný vbočený palec? Nechodíte kvůli němu ani na pedikúru? V tom případě vám prozradíme, jak na něj vyzrát, abyste další léto byla do sandálů připravená.
vbočený palec
Vbočený palec vzniká z několika příčin.

04. 10. 2022

04. 10. 2022

Když se objeví v životě (nebo teda spíš na nohách) vbočený palec, neznačí to obvykle nic moc dobrého. Nejde samozřejmě o život ohrožující věc, ovšem ti, kteří ho mají, a zažili jeho projevy v plné síle, se přiklání k názoru, že to není zrovna žádný med. A aby toho nebylo málo, kvůli svému pokřivení nevypadá dobře v otevřených botách, což zase pro změnu řeší víc ženy, které si na hezkých nožkách prostě zakládají. Co ho vlastně způsobuje a jak mu vrátit jeho původní vzhled?

Špatné návyky i vrozená nepříjemnost

Vbočený palec (známý také jako hallux valgus) je v podstatě deformita, která vznikne jako důsledek poklesu klenby nohy, tedy té příčné i podélné. Palec se v takovou chvíli stáčí směrem k ostatním prstům, kloub palce proto vyčnívá, otéká a mnohdy bývá červený. V takovou chvíli dochází k rotaci palce a výrazným změnám v nártní kosti. A jak je zřejmé, vbočený palec se neobjeví jen tak ze dne na den.

Většinou bývá důsledkem vrozené vady (což prostě ovlivnit nedokážeme), ovšem největší podíl má zejména špatný styl chůze, nošení úzké obuvi (ano, ty boty s úzkou špičkou, které tlačí prsty nepřiměřeně k sobě), dlouhá a statická zátěž, hypermobilita, nedostatečnost vaziva, ale i délka první nártní kosti.

Jak se vbočený palec projevuje?

Samozřejmě by se hodilo říct, že ho poznáte viditelným zakřivením, ovšem v čerstvých počátcích bývá přítomná hlavně bolest a zvláštní pocit tahu a píchání v oblasti kloubu. Právě to je předzvěstí budoucího vbočeného palce, která, pokud se včas nepodchytí, bude samozřejmě pokračovat. Jakmile se ale palec stočí směrem k ostatním prstům, přestane vám sedět obuv a váš palec najednou začne mít omezenou funkci a pohyblivost, problém je na světě. Dost často se pak jeho špatný stav propisuje i do ostatních částí těla – začnou vás postupně zlobit kolena, kyčle i páteř. 

K TÉMATU  3 nejčastější chyby při saunování, které vám uškodí
vbočený palec
Grafika znázorňující vbočený palec.

Na co se zaměřit v případě vbočeného palce?

Pokud vás začne trápit vbočený palec, je vhodné vyladit některé věci k dokonalosti.

  • Předně byste se měli zaměřit na pohodlnou a dostatečně volnou obuv.
  • Samozřejmostí by měla být i zdravá chůze a také pravidelné cvičení. Jedině tak můžete zlepšit dosavadní stav, předejít zhoršení a případné operaci. Jako první se začíná s konzervativní léčbou, která spočívá v rehabilitaci. Naučené cviky je pak nutné pravidelně provádět i doma. Vděčné je třeba lehké tahání palce na opačnou (tedy přirozenou stranu) a v takové pozici chvíli setrvat. Zrovna tak snažit se palec tahat směrem nahoru, ve vyrovnané pozici. 

Naštěstí doba je natolik přívětivá, že nabízí dostatečně široké možnosti, jak se v pohodlí domova starat o vbočený palec. Jedná se zejména o různé gelové pomocníky, které si nasadíte na prsty, čímž vytvoříte zdravé a pevné posazení prstů. Pokud je budete nosit každý den, můžete poměrně brzy spatřit zlepšení, alespoň co se míry bolestivosti týče.

palec
Existují nejrůznější gelové vložky a nástavce, které v boji s vbočeným palcem pomáhají.

Na podobném principu fungují i takzvané adjustační ponožky, které napravuje mezery a deformity v oblasti prstů. Pokud je však vbočený palec v takovém stavu, že nepomáhá vůbec nic, nezbývá nic jiného než operační zákrok a rehabilitace. I po operaci je ale nutné odstranit příčinu, aby se vbočený palec nevracel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

Zdroje článku:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14386-bunions-hallux-valgus
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.
Domácí kosmetika vznikne během chvilky! Oční linky, stíny, tvářenka, rtěnka a lesk v jednom, make-up i pudr. Šest receptů, které překvapí svou jednoduchostí a plně nahradí kupované produkty. Nevěříte?
Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?
Nezapomínejte, že víkend je hlavně o odpočinku! Co vám přinesou volné dny napoví horoskop, který připravila astroložka Naďa Šmídová.
Jaro je tady a s ním můžeme náš šatník obohatit o stylové oblečení, boty a o svěží módní doplňky. Že netušíte, co je právě trendy? Nevadí! Na následujících řádcích si na aktuální hity na poli módy posvítíme pěkně zblízka. Vy se jen pohodlně usaďte a nechte se inspirovat společně s námi, bude to stát za to.
Také jste vždy toužili po zahradě, kde vše bude v souladu s vaší duší a myslí? Objevte 10 způsobů, jak se dokonale spojit s přírodou ve vaší zahradě.
Přichází období, kdy vystavujeme mnohé, v zimě skryté, části těla světu na odiv. Pokud jste zvyklé se holit, pak vám jistě přijde vhod jeden domácí recept na krémové mýdlo na depilaci. Zamilujete si ho. Výborně se roztírá a dobře pění. Navíc působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jdeme na to?
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.

Výběr článků

Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.

Nepřehlédněte

Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Tahle kočka si užívá víkendový relax a v klidu sleduje video s ptáky na chytrém zařízení. Rušit se od lenošení ale rozhodně nenechá a svůj oblíbený tablet jen tak nepustí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek