Pondělí , 28. 11. 2022

René

Bolí a krade krásu: Jak vyzrát na vbočený palec a ještě lépe – jak mu předejít?

Celé léto jste strávila v teniskách, protože vám sráží sebevědomí neposlušný vbočený palec? Nechodíte kvůli němu ani na pedikúru? V tom případě vám prozradíme, jak na něj vyzrát, abyste další léto byla do sandálů připravená.
vbočený palec
Vbočený palec vzniká z několika příčin.

04. 10. 2022

04. 10. 2022

Když se objeví v životě (nebo teda spíš na nohách) vbočený palec, neznačí to obvykle nic moc dobrého. Nejde samozřejmě o život ohrožující věc, ovšem ti, kteří ho mají, a zažili jeho projevy v plné síle, se přiklání k názoru, že to není zrovna žádný med. A aby toho nebylo málo, kvůli svému pokřivení nevypadá dobře v otevřených botách, což zase pro změnu řeší víc ženy, které si na hezkých nožkách prostě zakládají. Co ho vlastně způsobuje a jak mu vrátit jeho původní vzhled?

Špatné návyky i vrozená nepříjemnost

Vbočený palec (známý také jako hallux valgus) je v podstatě deformita, která vznikne jako důsledek poklesu klenby nohy, tedy té příčné i podélné. Palec se v takovou chvíli stáčí směrem k ostatním prstům, kloub palce proto vyčnívá, otéká a mnohdy bývá červený. V takovou chvíli dochází k rotaci palce a výrazným změnám v nártní kosti. A jak je zřejmé, vbočený palec se neobjeví jen tak ze dne na den.

Většinou bývá důsledkem vrozené vady (což prostě ovlivnit nedokážeme), ovšem největší podíl má zejména špatný styl chůze, nošení úzké obuvi (ano, ty boty s úzkou špičkou, které tlačí prsty nepřiměřeně k sobě), dlouhá a statická zátěž, hypermobilita, nedostatečnost vaziva, ale i délka první nártní kosti.

Jak se vbočený palec projevuje?

Samozřejmě by se hodilo říct, že ho poznáte viditelným zakřivením, ovšem v čerstvých počátcích bývá přítomná hlavně bolest a zvláštní pocit tahu a píchání v oblasti kloubu. Právě to je předzvěstí budoucího vbočeného palce, která, pokud se včas nepodchytí, bude samozřejmě pokračovat. Jakmile se ale palec stočí směrem k ostatním prstům, přestane vám sedět obuv a váš palec najednou začne mít omezenou funkci a pohyblivost, problém je na světě. Dost často se pak jeho špatný stav propisuje i do ostatních částí těla – začnou vás postupně zlobit kolena, kyčle i páteř. 

K TÉMATU  5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky
vbočený palec
Grafika znázorňující vbočený palec.

Na co se zaměřit v případě vbočeného palce?

Pokud vás začne trápit vbočený palec, je vhodné vyladit některé věci k dokonalosti.

  • Předně byste se měli zaměřit na pohodlnou a dostatečně volnou obuv.
  • Samozřejmostí by měla být i zdravá chůze a také pravidelné cvičení. Jedině tak můžete zlepšit dosavadní stav, předejít zhoršení a případné operaci. Jako první se začíná s konzervativní léčbou, která spočívá v rehabilitaci. Naučené cviky je pak nutné pravidelně provádět i doma. Vděčné je třeba lehké tahání palce na opačnou (tedy přirozenou stranu) a v takové pozici chvíli setrvat. Zrovna tak snažit se palec tahat směrem nahoru, ve vyrovnané pozici. 

Naštěstí doba je natolik přívětivá, že nabízí dostatečně široké možnosti, jak se v pohodlí domova starat o vbočený palec. Jedná se zejména o různé gelové pomocníky, které si nasadíte na prsty, čímž vytvoříte zdravé a pevné posazení prstů. Pokud je budete nosit každý den, můžete poměrně brzy spatřit zlepšení, alespoň co se míry bolestivosti týče.

palec
Existují nejrůznější gelové vložky a nástavce, které v boji s vbočeným palcem pomáhají.

Na podobném principu fungují i takzvané adjustační ponožky, které napravuje mezery a deformity v oblasti prstů. Pokud je však vbočený palec v takovém stavu, že nepomáhá vůbec nic, nezbývá nic jiného než operační zákrok a rehabilitace. I po operaci je ale nutné odstranit příčinu, aby se vbočený palec nevracel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

Zdroje článku:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14386-bunions-hallux-valgus
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?

Nepřehlédněte

Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek