Neděle , 10. 12. 2023

Julie

Bolí a krade krásu: Jak vyzrát na vbočený palec a ještě lépe – jak mu předejít?

Celé léto jste strávila v teniskách, protože vám sráží sebevědomí neposlušný vbočený palec? Nechodíte kvůli němu ani na pedikúru? V tom případě vám prozradíme, jak na něj vyzrát, abyste další léto byla do sandálů připravená.
vbočený palec
Vbočený palec vzniká z několika příčin.

04. 10. 2022

04. 10. 2022

Když se objeví v životě (nebo teda spíš na nohách) vbočený palec, neznačí to obvykle nic moc dobrého. Nejde samozřejmě o život ohrožující věc, ovšem ti, kteří ho mají, a zažili jeho projevy v plné síle, se přiklání k názoru, že to není zrovna žádný med. A aby toho nebylo málo, kvůli svému pokřivení nevypadá dobře v otevřených botách, což zase pro změnu řeší víc ženy, které si na hezkých nožkách prostě zakládají. Co ho vlastně způsobuje a jak mu vrátit jeho původní vzhled?

Špatné návyky i vrozená nepříjemnost

Vbočený palec (známý také jako hallux valgus) je v podstatě deformita, která vznikne jako důsledek poklesu klenby nohy, tedy té příčné i podélné. Palec se v takovou chvíli stáčí směrem k ostatním prstům, kloub palce proto vyčnívá, otéká a mnohdy bývá červený. V takovou chvíli dochází k rotaci palce a výrazným změnám v nártní kosti. A jak je zřejmé, vbočený palec se neobjeví jen tak ze dne na den.

Většinou bývá důsledkem vrozené vady (což prostě ovlivnit nedokážeme), ovšem největší podíl má zejména špatný styl chůze, nošení úzké obuvi (ano, ty boty s úzkou špičkou, které tlačí prsty nepřiměřeně k sobě), dlouhá a statická zátěž, hypermobilita, nedostatečnost vaziva, ale i délka první nártní kosti.

Jak se vbočený palec projevuje?

Samozřejmě by se hodilo říct, že ho poznáte viditelným zakřivením, ovšem v čerstvých počátcích bývá přítomná hlavně bolest a zvláštní pocit tahu a píchání v oblasti kloubu. Právě to je předzvěstí budoucího vbočeného palce, která, pokud se včas nepodchytí, bude samozřejmě pokračovat. Jakmile se ale palec stočí směrem k ostatním prstům, přestane vám sedět obuv a váš palec najednou začne mít omezenou funkci a pohyblivost, problém je na světě. Dost často se pak jeho špatný stav propisuje i do ostatních částí těla – začnou vás postupně zlobit kolena, kyčle i páteř. 

K TÉMATU  Zapomeňte na exotiku! Nejkrásnější rakouská jezera jsou pro letní dovolenou jako stvořená
vbočený palec
Grafika znázorňující vbočený palec.

Na co se zaměřit v případě vbočeného palce?

Pokud vás začne trápit vbočený palec, je vhodné vyladit některé věci k dokonalosti.

  • Předně byste se měli zaměřit na pohodlnou a dostatečně volnou obuv.
  • Samozřejmostí by měla být i zdravá chůze a také pravidelné cvičení. Jedině tak můžete zlepšit dosavadní stav, předejít zhoršení a případné operaci. Jako první se začíná s konzervativní léčbou, která spočívá v rehabilitaci. Naučené cviky je pak nutné pravidelně provádět i doma. Vděčné je třeba lehké tahání palce na opačnou (tedy přirozenou stranu) a v takové pozici chvíli setrvat. Zrovna tak snažit se palec tahat směrem nahoru, ve vyrovnané pozici. 

Naštěstí doba je natolik přívětivá, že nabízí dostatečně široké možnosti, jak se v pohodlí domova starat o vbočený palec. Jedná se zejména o různé gelové pomocníky, které si nasadíte na prsty, čímž vytvoříte zdravé a pevné posazení prstů. Pokud je budete nosit každý den, můžete poměrně brzy spatřit zlepšení, alespoň co se míry bolestivosti týče.

palec
Existují nejrůznější gelové vložky a nástavce, které v boji s vbočeným palcem pomáhají.

Na podobném principu fungují i takzvané adjustační ponožky, které napravuje mezery a deformity v oblasti prstů. Pokud je však vbočený palec v takovém stavu, že nepomáhá vůbec nic, nezbývá nic jiného než operační zákrok a rehabilitace. I po operaci je ale nutné odstranit příčinu, aby se vbočený palec nevracel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

Zdroje článku:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14386-bunions-hallux-valgus
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
Zoufalé manželky – kdo by neznal tento legendární seriál a jeho 4 hlavní představitelky? Když tedy pomineme Mary Alice, která to zabalila již v pilotním dílu. Ani se jí nedivíme, když dopředu znala scénář. Asi nebyla jediná, kdo se nedokázal vyznat v té spleti nekonečných vražd, zmizení, sousedských válek a podrazů.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.
Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek