Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Těhotenská cukrovka. Co vás všechno může potkat?

Zdroj:123rf.com

16. 10. 2017

Těhotenská cukrovka se nejčastěji objevuje po 20. týdnu těhotenství a upravuje se po porodu. Se svými 2-15% výskytu patří k nejčastějším onemocněním v těhotenství. Zpravidla se vyskytuje u žen, které mají cukrovku v rodinné anamnéze (zejména v rodině matky), u obézních maminek či žen starších 35 let. Nejedná se o závažné onemocnění, ale nelze je ani podceňovat s ohledem na možný vznik diabetické poruchy u narozeného dítěte. Pacientky jsou většínou léčeny pouze dietou s nižším obsahem cukrů. Tam, kde dieta nestačí, je třeba zahájit podávání inzulínu, který se po porodu obvykle vysazuje. Součástí léčby by měl být i těhotenský tělocvik.

Mohou za to hormony

Vznik této nemoci úzce souvisí s působením hormonů, dědičnými dispozicemi a nadváhou. Podle statistik se ze tří čtvrtin případů situace po porodu upraví, existuje ovšem zvýšené riziko rozvoje diabetu II. typu ve vyšším věku. Na základě různých vyšetření bylo zjištěno, že asi 50% žen s těhotenskou cukrovkou onemocní do 10 let na diabetes mellitus.

Ženám, které měly těhotenskou cukrovku, se doporučuje mírná diabetická dieta i mimo těhotenství. Je však třeba celou problematiku prodiskutovat s ošetřujícím lékařem a s příslušným diabetologem.

Rizika pro dítě a matku

Rizika pro plod jsou vyšší v případě, že se cukrovka objeví už na samém začátku těhotenství. Navíc nemusí být vždy okamžitě diagnostikována, protože porucha látkové výměny již nastala a těhotná žena necítí žádné subjektivní potíže. Pokud by nemoc nebyla kompenzována, hrozí vývojové vady – narozené děti mívají poruchy s adaptací, nemají dokonale vyzrálou plicní tkáň, upadají do hypoglykemie a mívají méně vápníku. Tomu však lze docela dobře předejít. Maminky docházejí pravidelně do diabetologické poradny a sleduje se u nich hodnota glykemie před a po jídle.

Cukr v krvi matky se pupeční šňůrou dostává do krevního oběhu dítěte a to má pak stejně jako jeho matka zvýšenou hladinu cukru v krvi. Přirozenou reakcí organismu je, že již funkční slinivka břišní u dítěte začíná produkovat větší množství inzulínu a právě zvýšená hladina inzulínu a cukru v krvi může být příčinou dalších komplikací.

K TÉMATU  Bláznivý Aladin, animák Tajný život mazlíčků 2 nebo Psí poslání 2. Vyrazte s dětmi do kina

Ročně se objeví mezi těhotnými kolem 300 pacientek, které mají těhotenskou cukrovku a asi 30-50 z nich si musí píchat inzulín. Kontroly jsou nezbytné a maminky by je neměly podceňovat. Postupujícím těhotenstvím se totiž tolerance k cukru zhoršuje.

Mamince se ale doporučuje ve zdravé životosprávě pokračovat i po porodu, protože u ní existuje dispozice k cukrovce II. typu a stejně tak by měla ke zdravé životosprávě vést i své děti. Zjistilo se totiž, že děti matek, které v těhotenství trpěly cukrovkou, mívají asi v 5% sklon k cukrovce.

Jak žít s těhotenskou cukrovkou?

Nález těhotenské cukrovky samozřejmě neznamená, že celý zbytek těhotenství stráví maminka o chlebu a vodě – denně by však neměla zkonzumovat více než 250 gramů sacharidů (v případě těžší cukrovky pouhých 175 g).

Je třeba:

 • jíst pravidelně, častěji a menší množství
 • sledovat zpočátku váhu jednotlivých potravin a jejich energetickou hodnotu
 • vylučovat ze stravy lehce vstřebatelné sacharidy jako je glukóza, sacharóza a maltóza
 • konzumovat sacharidy ve formě mléka, pečiva (tmavého), těstovin, rýže, zeleniny a ovoce
 • omezit tuky a konzumovat méně tučné bílkoviny, přestože nemají téměř žádné sacharidy
 • snížit příjem cholesterolu a omezit solení

Dopoledne se nedoporučuje jíst mléčné výrobky, protože byla zjištěna stoupající glykemická křivka. Je třeba dbát opatrnosti u ovoce, které je sice zdravé a má hodně vitaminů, ale obsahuje také větší množství sacharidů. Vitamíny je možno přirozeně nahradit konzumací zeleniny. Pro plnou kontrolu nad vaším stavem se doporučuje přísné omezení výrobků s velkým obsahem nasycených tuků a mastných kyselin.

 • Jezte dostatek ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva (ale važte porce a nepřekračujte jejich denní počet)
 • Jezte ryby, drůbež bez kůže a pouze libové maso namísto tučného
 • Pijte pouze nízkotučné mléčné produkty
 • Sýry jezte do maximálně 30 % tuku v sušině, ideální je kupovat 20%
 • Vejce byste měla jíst maximálně dvě za týden – bílky je možné jíst bez omezení
 • Při cukrovce je důležité hodně pít, protože při ní dochází k vyšším ztrátám vody v ledvinách. Hlídat pitný režim bude tedy nezbytností. Neměla byste vypít méně než 2 litry denně – kromě toho snížíte vznik infekcí močových cest.
K TÉMATU  9 způsobů, jak naučit dítě poslušnosti

Kdo je k těhotenské cukrovce náchylnější?

Počet maminek, které těhotenskou cukrovkou trpí, je mnohem vyšší než dříve – zvláště proto, že cukrovka samotná je v populaci mnohem častější. Za její hlavní přičiny se pokládá nedostatek pohybu, obezita a stres. Těhotenská cukrovka je častější u těch maminek, které již v rodinné anamnéze cukrovku mají, ale neznamená to automaticky, že se u nich v těhotenství objeví také. Spíše než nemoci, stresy, léky a anamnéza hrají pro vznik těhotenské cukrovky hormonální změny, kterými si každá těhotná prochází. Například u starších rodiček je častější.

Problematičtější je těhotenství pro matku, která již cukrovkou (I. nebo II. typu) trpěla před otěhotněním. Mateřství je však dnes reálné i pro tento typ žen. Podmínkou je však respektování řady doporučení.

Rozhodnou-li se manželé, že budou mít dítě, je třeba těhotenství cíleně připravovat s předstihem. Již před početím totiž musí žena kompenzovat cukrovku a péče o těhotnou pak spočívá v přísné kontrole. Pokud vše maminka dodržuje, nemusí se čekání na miminko příliš obávat.

Komu riziko hrozí?

 • ženy nad 25 let
 • těhotné ženy s nadváhou
 • ženy s cukrovkou v rodině
 • ženy, které již porodily příliš velké nebo postižené děti
 • ženy s těhotenskou cukrovkou v předešlém těhotenství

Následky

Co hrozí matce?

 • infekce močových cest a zánět ledvin
 • vysoký krevní tlak v těhotenství
 • zvýšené množství plodové vody
 • nutnost operativního porodu

Co hrozí dítěti?

 • makrosomie – nadměrný růst
 • poruchy dýchání
 • hypoglykemie po porodu, neboť zaniká zdroj cukru od matky
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
S blížícím se létem se všechny ženy těší na slunečné dny a plážové dovolené. Je to čas, kdy si můžeme vychutnat sluneční paprsky a přidat trochu barvy našemu životu. Ale abychom si užily sluníčka v plné míře, je důležité chránit naši pokožku a zároveň dosáhnout krásného a přirozeného opálení. V tomto článku vám přinášíme tipy na inovativní produkty, které vám pomohou dosáhnout dokonalého letního vzhledu. Od krému do solária až po samoopalovací krém na obličej - máme pro vás všechno!
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek