Středa , 29. 11. 2023

Zina

Kilogramy zeleniny z vlastní zahrádky po celý rok? Profesionální indoor pěstitelé radí jak na to!

Indoor pěstování se v mnohém podobá venkovnímu zahradničení, ale s jedním velkým rozdílem, sklízet budete celoročně.
pěstování
Indoor pěstování se v mnohém podobá venkovnímu zahradničení, ale s jedním velkým rozdílem, sklízet budete celoročně.

Výhodami indooru je nejen efektivita, na malém prostoru je možné vypěstovat ohromné množství jídla, ale také to, že se nemusíte omezovat pouze na druhy, kterým se u nás daří venku. Vhodnými druhy pro indoor pěstování jsou:

–          rajčata

–          saláty

–          bylinky

–          chilli papričky

–          microgreens

–          jahody

–          exotické rostliny

Pěstební box, vaše malá rajská zahrada

Grow box neboli pěstební stan je středobodem domácího indooru. Většina zahradníků si vystačí s grow boxem velikosti přibližně šatní skříně, který poskytuje 1 až 2 m² pěstební plochy. Že se vám to zdá málo? Indoor kultivace rostlin je neskutečně efektivní a za správných okolností i na tak malé ploše vypěstujete klidně desítky kilogramů rajčat nebo hromadu bylinek na váš stůl.

Pěstební stan můžete postavit klidně do rohu místnosti nebo schovat do komory. Jediné, na co si musíte při výběru místa pro grow box pohlídat, je přívod elektřiny pro zapojení světel a vzduchotechniky. Postačí běžná zásuvka. Místnost s pěstebním stanem nemusí mít okna, ale měla by být dobře větratelná.

Světlo, základ života

Jak jistě víte, všechny rostliny potřebují světlo. Za pomoci fotosyntézy pak přeměňují kyslík a vodu na cukry, tedy energii, kterou potřebují k růstu, kvetení i tvorbě semen. Bez dostatku světla rostliny rychle vyčerpají své zásoby energie, jejich růst se zastaví a mohou dokonce uhynout. Z toho důvodu například pokojovky za oknem v zimních měsících, kdy je světla méně, rostou jen málo nebo vůbec.

Zdrojem světla při indoor pěstování není slunce, ale umělé osvětlení. K tomu slouží speciální LED svítidla, která dodávají rostlinám přesně takové záření, které potřebují. Výhodou je, že osvícení rostlin je konstantní, nerušené mraky, změnami počasí nebo ročního období. Představte si, že by na vaše rajčata v zahrádce od rána do večera svítilo polední slunce. A přesně to je při indoor pěstování možné!

K TÉMATU  Vypěstujte si na zahradě mandle. Mandloň vám bude dělat radost nejen plody

Při výběru pěstebního světla pro váš grow box se nejprve zamyslete, co nejraději pěstujete? Chcete do kuchyně nosit voňavé bylinky a chutné saláty? Při kultivaci méně náročných neplodících druhů rostlin si vystačíte s menším svítidlem na růst, jako je například TLED 42 W. Nebo byste rádi ochutnali šťavnatá rajčata či pořádně pálivé papričky? V takovém případě se poohlédněte po o něco výkonnějším pěstebním svítidlem například 440 W Quantum Board od URBAN PRO.

Vzduchotechnika a další

Stejně jako lidé i rostliny dýchají a do okolí vypouštějí vodní páru, kterou je nutné z grow boxu odvětrávat. K tomu slouží odtahové ventilátory, které odsávají z pěstebního prostoru „vydýchaný“ vzduch a jejich výkon musí odpovídat velikosti grow boxu. Odsávací ventilátor musí být také dostatečně tichý a spolehlivý, protože poběží nonstop. Rozhodně se vyhněte hlučným axiálním ventilátorům (VKS), používaným například v koupelnách.

Při pěstební ploše 1-2 m² vám bude stačit odtahový ventilátor s výkonem 100-400 m³. Nicméně roli hraji další faktory, jako je délka vzduchových rozvodů nebo potřeba regulace. Pokud jste v indoor pěstování naprostými nováčky, rozhodně se neváhejte poradit s odborníky na indoor pěstování v některém z growmarketů. Poradí vám nejen s nákupem pěstebního stanu a vhodného ventilátoru, ale i s výběrem dalšího příslušenství.

Jak začít s indoorem?

Pěstování rostlin zasazených v půdě v květináčích je stále nejběžnějším způsobem indoor zahradničení, zdaleka ne však jediným. Při indooru můžete pěstovat rostliny také například hydroponicky, tedy bez půdy za pomocí živného roztoku. Nebo naopak chcete vyzkoušet organická hnojiva a vypěstovat si vlastní zeleninu v bio kvalitě? Je to jen na vás!

Svět domácího indoor pěstování je neskutečně pestrý a v předchozích řádcích jsme vám odhalili jen špičku ledovce. Pokud jsme vás navnadili a vy se chcete do indooru pustit naplno, neváhejte a zapátrejte na internetu. Objevíte nejen obrovské množství zdrojů, včetně blogů o indoor pěstování, ale také obrovskou komunitu nadšených zahrádkářů, kteří se nebojí začátečníkům poradit. 

Zdroje článku:
growmarket
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek