Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Kilogramy zeleniny z vlastní zahrádky po celý rok? Profesionální indoor pěstitelé radí jak na to!

Indoor pěstování se v mnohém podobá venkovnímu zahradničení, ale s jedním velkým rozdílem, sklízet budete celoročně.
pěstování
Indoor pěstování se v mnohém podobá venkovnímu zahradničení, ale s jedním velkým rozdílem, sklízet budete celoročně.

Výhodami indooru je nejen efektivita, na malém prostoru je možné vypěstovat ohromné množství jídla, ale také to, že se nemusíte omezovat pouze na druhy, kterým se u nás daří venku. Vhodnými druhy pro indoor pěstování jsou:

–          rajčata

–          saláty

–          bylinky

–          chilli papričky

–          microgreens

–          jahody

–          exotické rostliny

Pěstební box, vaše malá rajská zahrada

Grow box neboli pěstební stan je středobodem domácího indooru. Většina zahradníků si vystačí s grow boxem velikosti přibližně šatní skříně, který poskytuje 1 až 2 m² pěstební plochy. Že se vám to zdá málo? Indoor kultivace rostlin je neskutečně efektivní a za správných okolností i na tak malé ploše vypěstujete klidně desítky kilogramů rajčat nebo hromadu bylinek na váš stůl.

Pěstební stan můžete postavit klidně do rohu místnosti nebo schovat do komory. Jediné, na co si musíte při výběru místa pro grow box pohlídat, je přívod elektřiny pro zapojení světel a vzduchotechniky. Postačí běžná zásuvka. Místnost s pěstebním stanem nemusí mít okna, ale měla by být dobře větratelná.

Světlo, základ života

Jak jistě víte, všechny rostliny potřebují světlo. Za pomoci fotosyntézy pak přeměňují kyslík a vodu na cukry, tedy energii, kterou potřebují k růstu, kvetení i tvorbě semen. Bez dostatku světla rostliny rychle vyčerpají své zásoby energie, jejich růst se zastaví a mohou dokonce uhynout. Z toho důvodu například pokojovky za oknem v zimních měsících, kdy je světla méně, rostou jen málo nebo vůbec.

Zdrojem světla při indoor pěstování není slunce, ale umělé osvětlení. K tomu slouží speciální LED svítidla, která dodávají rostlinám přesně takové záření, které potřebují. Výhodou je, že osvícení rostlin je konstantní, nerušené mraky, změnami počasí nebo ročního období. Představte si, že by na vaše rajčata v zahrádce od rána do večera svítilo polední slunce. A přesně to je při indoor pěstování možné!

K TÉMATU  Vánoce přicházejí! Prohlédněte si jednoduché dekorace, které navodí tu správnou atmosféru!

Při výběru pěstebního světla pro váš grow box se nejprve zamyslete, co nejraději pěstujete? Chcete do kuchyně nosit voňavé bylinky a chutné saláty? Při kultivaci méně náročných neplodících druhů rostlin si vystačíte s menším svítidlem na růst, jako je například TLED 42 W. Nebo byste rádi ochutnali šťavnatá rajčata či pořádně pálivé papričky? V takovém případě se poohlédněte po o něco výkonnějším pěstebním svítidlem například 440 W Quantum Board od URBAN PRO.

Vzduchotechnika a další

Stejně jako lidé i rostliny dýchají a do okolí vypouštějí vodní páru, kterou je nutné z grow boxu odvětrávat. K tomu slouží odtahové ventilátory, které odsávají z pěstebního prostoru „vydýchaný“ vzduch a jejich výkon musí odpovídat velikosti grow boxu. Odsávací ventilátor musí být také dostatečně tichý a spolehlivý, protože poběží nonstop. Rozhodně se vyhněte hlučným axiálním ventilátorům (VKS), používaným například v koupelnách.

Při pěstební ploše 1-2 m² vám bude stačit odtahový ventilátor s výkonem 100-400 m³. Nicméně roli hraji další faktory, jako je délka vzduchových rozvodů nebo potřeba regulace. Pokud jste v indoor pěstování naprostými nováčky, rozhodně se neváhejte poradit s odborníky na indoor pěstování v některém z growmarketů. Poradí vám nejen s nákupem pěstebního stanu a vhodného ventilátoru, ale i s výběrem dalšího příslušenství.

Jak začít s indoorem?

Pěstování rostlin zasazených v půdě v květináčích je stále nejběžnějším způsobem indoor zahradničení, zdaleka ne však jediným. Při indooru můžete pěstovat rostliny také například hydroponicky, tedy bez půdy za pomocí živného roztoku. Nebo naopak chcete vyzkoušet organická hnojiva a vypěstovat si vlastní zeleninu v bio kvalitě? Je to jen na vás!

Svět domácího indoor pěstování je neskutečně pestrý a v předchozích řádcích jsme vám odhalili jen špičku ledovce. Pokud jsme vás navnadili a vy se chcete do indooru pustit naplno, neváhejte a zapátrejte na internetu. Objevíte nejen obrovské množství zdrojů, včetně blogů o indoor pěstování, ale také obrovskou komunitu nadšených zahrádkářů, kteří se nebojí začátečníkům poradit. 

Zdroje článku:
growmarket
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Období dovolených nemusí skončit s prázdninami. Máme pro vás tip na úžasné místo, ze kterého se vám nebude chtít ani odjet. Místo, ve kterém si na své přijdou milovníci osvěžujícího koupání, objevování památek i nadšenci pro horskou turistiku.
Trávíte u počítače celý den v práci? Používáte během práce mobilní telefon nebo tablet? Pak je na čase zaměřit se na to, abyste volný čas vyhradila čemukoliv, jen by to toho neměly spadat moderní technologie.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
Úspěšným se člověk nerodí, úspěšným se stává. Je to pravda, anebo si to vymysleli jen lidé, aby si mezi sebou nezáviděli? Peníze, zdraví, hodnoty, štěstí, sláva. Ten, kdo má tohle všechno, je jistě úspěšný. I to, v jakém znamení horoskopu jsme se narodili, nám může mnohé napovědět.
Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Vibrátory, nevibrační penisy, afrodiziaka, lubrikační gely, masážní oleje. Mnoho žen si stále myslí, že nic takového nepotřebuje, pokud žije v dobrém partnerském vztahu. Ale položme si otázku, zda po každodenním spěchu a stresu máme často chuť na sex. Možná jsou to právě tyto erotické pomůcky, které mohou zlepšit kvalitu společně prožitých intimních okamžiků.
My ženy každý den vyhlížíme návrat partnera, a tak trochu potají doufáme, že nás alespoň jednou za čas překvapí krásnou kytičkou. Květiny milujeme, jsou pro nás symbolem toho, že na nás tomu druhému záleží. Dřív pánové nosili domů květiny pravidelně, dnes je to jiné. Pánové, pokud jste sem tajně zabloudili a hledáte tip, jaké květiny mají ženy rády, čtěte dál!
Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
Téměř každá žena se chce líbit. Minimálně sobě, některé i svému partnerovi. Co to pro ni znamená? Mít zejména pěkně upravené vlasy, případně nehty, obličej s jemným make-upem a oblečení, které podtrhne její osobité kouzlo. Problémem je, že spousta žen vůbec netuší, jaký je jejich styl oblékání. A tak různě experimentují – a není to prostě ono.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Jak upravovat meme obrázky nebo fotky přímo v aplikaci WhatsApp? Jak změnit font textu? Jak si pohrát s nahraným záznamem zvukové zprávy? Zkuste tyto tipy.

Výběr článků

V dnešním světě spojeném s technologiemi se stává digitální detox klíčovým prvkem pro udržení zdravých mezilidských vztahů. Náš článek o digitálním detoxu vám přináší inspiraci a návody, jak osvěžit svůj život od digitálních vlivů. Od obnovení osobního spojení po nalezení rovnováhy mezi online a offline světem, objevte cestu k zdravějším vztahům skrze digitální odpočinek.
Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
Zůstala byste i v zimě ráda věrná svým oblíbeným roztrhaným džínům, (plisovaným) sukním a společenským sakům? Jde to, pokud ovládáte jedno kouzlo.

Nepřehlédněte

Asi každý nám dáte za pravdu, že hraní je důležitou součástí vývoje dítěte. Když odloží miminko chrastítko, tak se přesouvá jeho zvídavost k okolí. Navíc se mu v tomto období (1 až 3 roky) rozvíjí pohyb, řeč i myšlení. Jaké vhodné hračky pořídit právě těmto dětem?
Už na gymnáziu jsem věděla, co chci dělat. Chtěla jsem se stát fyzioterapeutkou, pracovat s lidmi a pomáhat jim od bolesti. Jenže to nebylo tak snadné, na vysokou jsem se nedostala, ani napoprvé, ani napodruhé, a tak jsem to vzdala a rozhodla jsem se, že se stanu masérkou. A pak přišla hodně lákavá nabídka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek