Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak

Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Děti a mobilní telefony. Tráví u nich příliš času, ale viníky jsou rodiče
zdroj: 123RF.com

23. 08. 2019

23. 08. 2019

Přílišná benevolence rodičů

Nešvar poslední doby jsou děti a mobilní telefony, které nedají z ruky. Oči přilepené nonstop k displeji tabletu nebo smartphonu, to je obraz současnosti. Všichni na to nadávají, ale příčinou jsou přitom samotní rodiče.

Možnost zavolat kvůli bezpečnosti

Každý to zná. Děti by mobilní telefon nejraději nedaly z ruky. Dnes je úplně běžné, že mají naše ratolesti vlastní chytré zařízení. Rodiče chtějí, aby jim bylo možné kdykoli zavolat a mít o nich přehled. V podstatě je telefon takový bezpečnostní prvek. Jeho využití je přitom ale zcela jiné a možnost zavolat se tak trochu odsouvá na vedlejší kolej.

Neustále online

Děti mají s telefonem často k dispozici online připojení, a pokud data ve svém přístroji nemají nebo jsou alespoň omezená, pohodlně se doma napojí na wi-fi připojení. Jsou tak často nonstop online, a jejich pozornost se proto upíná převážně k telefonu a virtuálnímu světu za obdélníkem displeje. Není se čemu divit, protože i když spousta z nás prohlašuje, že to „za nás“ bylo úplně jiné, kdybychom měli k dispozici podobné zařízení a prostor na to u něho trávit čas, chovali bychom se jako malí často úplně stejně. A tady přichází na řadu hlavní kámen úrazu. Za děti mají zodpovědnost rodiče.

Děti a mobilní telefony. Tráví u nich příliš času, ale viníky jsou rodiče
zdroj: 123RF.com

Rodiče si neví rady

Není to tak dlouho, co internetem proletěla zpráva z twitteru, kde jedna matka ze Spojených států zoufale volá o pomoc. Její devítiletý syn je prý nepříčetný, když mu chce vzít jeho smartphone. Její dotaz skutečně překvapí. Žena se ptá, co prý má dělat.

Děti nám vládnou?

Tento příspěvek se skutečně proslavil a obletěl svět. Nejste sami, kdo nad otázkou neschopné rodičky kroutí hlavou, ale celá situace ukazuje několik věcí. Jednou z nich je, že „západní“ mírumilovná výchova trochu pokulhává. Styl „vychvalujete dítě za cokoli a hlavně na něj nezvyšujte hlas“ zkrátka zatlačil některé rodiče do kouta, neboť přestali přirozeně sami respektovat určité hranice, bez kterých to zkrátka nejde. Další věcí je vlastní příklad. A ten také pokulhává. Na jedné straně něco dítěti říkáme, jinak se ovšem chováme. Dítě je zmatené a vlastně neví, co je správně. Dítě se učí příkladem, nikoli nařízením nebo rozkazem.

K TÉMATUZdravé snídaně pro návrat do školy. Nápady na snadné recepty pro ranní občerstvení

Rozhodujete vy jako rodič

Další věcí je ale fakt, na který mnoho rodičů zapomíná. Telefon možná dítě dostalo jako dárek, ale ono samotné není schopné rozhodnout, kolik času u něj je rozumné strávit. Copak jste se jako malí mohli dívat na televizi celý den? To asi těžko. Většina z nás měla vyhraněné časy, a válet se celý den na gauči prostě rozumný rodič svým potomkům nedovolil. Tak proč se dnes děti povalují s telefony a tablety? Ano, vzdělávání na internetu sice může mít svá pozitiva, ale stejně jako všechno, i tady platí zákon rovnováhy a děti, které u internetu tráví hodiny denně, jsou spíše pouze pasivními konzumenty často hloupého obsahu.

Je třeba si přiznat pravdu

Když dojde řeč na téma děti a mobilní telefony, rodiče mají většinou jasno. Je to špatně a potomci u nich tráví příliš mnoho času. Skutečnost je ale taková, že jsou rodiče sami tím, kdo dětem umožňuje vysedávat u internetu, sjíždět instagram a donekonečna sledovat dětinské youtubery. Rodiče se snaží dětem koupit nový telefon, protože si to jejich děti přejí. Rodiče jim automaticky dávají svůj telefon, když si sami pořídí nový. Rodiče nechávají děti vědomě ležet s tablety v ruce, protože o nich nevědí a nemusí jim vymýšlet program. Neruší sledováním pořadů pro děti, jsou pěkně zalezlí a nikdo o nich neví.

Zámek telefonu je skvělým řešením

Nedávno jsem se doslechl o dvanáctileté dívce, která se aktivně věnuje sportu. Dělá judo, které ji baví, protože je v něm dobrá. Samozřejmě i ona má mobilní telefon, může na něm být ale hodinu denně. Od sedmi ráno do deseti večer, může si ji „vybrat“ kdy jí napadne. Víc ale ne. Na telefon je samozřejmě možné zavolat. Znovu podotýkám, že je jí dvanáct, není to tedy zdaleka úplně malá dívka. Zdá se vám to kruté? Děti sledováním mobilů nerozvíjejí motorické schopnosti a učí se místo vlastní hlavy spoléhat na internet. Doba se sice změnila, a vývoj člověka zůstal stejný. Na to naučit se s internetem i chytrým zařízením bude dostatek času později. Dokud děti rostou, nechte je poznávat svět kolem, a ne ten za displejem.

K TÉMATUUmělá výživa u kojenců. Jak postupovat při výběru?

Předejděte dohadům

Zámek telefonu má navíc ještě jednu obrovskou výhodu. Vzhledem k tomu, že je dohodnuté nastavení předem dané, odpadají diskuze s dětmi o tom, kdy mají odevzdat telefon, že je teď čas spát nebo se učit apod. Toho všeho jste ušetřeni a je to dobře i pro dítě. Vyzkoušejte třeba Google Family Link nebo DinnerTime. Každý telefon ale obsahuje rodičovské nastavení i samotný návod a postup najdete na internetu.

Co si o tom myslíte vy? Jak to funguje u vás doma? Máte nějaké vlastní tipy? Pojďte se s nimi podělit v diskusi pod článkem nebo nám napište na redakce@damskaliga.cz.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.

Nepřehlédněte

Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!
Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek