Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak

Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Děti a mobilní telefony. Tráví u nich příliš času, ale viníky jsou rodiče
zdroj: 123RF.com

23. 08. 2019

23. 08. 2019

Přílišná benevolence rodičů

Nešvar poslední doby jsou děti a mobilní telefony, které nedají z ruky. Oči přilepené nonstop k displeji tabletu nebo smartphonu, to je obraz současnosti. Všichni na to nadávají, ale příčinou jsou přitom samotní rodiče.

Možnost zavolat kvůli bezpečnosti

Každý to zná. Děti by mobilní telefon nejraději nedaly z ruky. Dnes je úplně běžné, že mají naše ratolesti vlastní chytré zařízení. Rodiče chtějí, aby jim bylo možné kdykoli zavolat a mít o nich přehled. V podstatě je telefon takový bezpečnostní prvek. Jeho využití je přitom ale zcela jiné a možnost zavolat se tak trochu odsouvá na vedlejší kolej.

Neustále online

Děti mají s telefonem často k dispozici online připojení, a pokud data ve svém přístroji nemají nebo jsou alespoň omezená, pohodlně se doma napojí na wi-fi připojení. Jsou tak často nonstop online, a jejich pozornost se proto upíná převážně k telefonu a virtuálnímu světu za obdélníkem displeje. Není se čemu divit, protože i když spousta z nás prohlašuje, že to “za nás” bylo úplně jiné, kdybychom měli k dispozici podobné zařízení a prostor na to u něho trávit čas, chovali bychom se jako malí často úplně stejně. A tady přichází na řadu hlavní kámen úrazu. Za děti mají zodpovědnost rodiče.

Děti a mobilní telefony. Tráví u nich příliš času, ale viníky jsou rodiče
zdroj: 123RF.com

Rodiče si neví rady

Není to tak dlouho, co internetem proletěla zpráva z twitteru, kde jedna matka ze Spojených států zoufale volá o pomoc. Její devítiletý syn je prý nepříčetný, když mu chce vzít jeho smartphone. Její dotaz skutečně překvapí. Žena se ptá, co prý má dělat.

Děti nám vládnou?

Tento příspěvek se skutečně proslavil a obletěl svět. Nejste sami, kdo nad otázkou neschopné rodičky kroutí hlavou, ale celá situace ukazuje několik věcí. Jednou z nich je, že “západní” mírumilovná výchova trochu pokulhává. Styl “vychvalujete dítě za cokoli a hlavně na něj nezvyšujte hlas” zkrátka zatlačil některé rodiče do kouta, neboť přestali přirozeně sami respektovat určité hranice, bez kterých to zkrátka nejde. Další věcí je vlastní příklad. A ten také pokulhává. Na jedné straně něco dítěti říkáme, jinak se ovšem chováme. Dítě je zmatené a vlastně neví, co je správně. Dítě se učí příkladem, nikoli nařízením nebo rozkazem.

K TÉMATU  Slovní zásoba u dětí: jak podpořit její rozvoj?

Rozhodujete vy jako rodič

Další věcí je ale fakt, na který mnoho rodičů zapomíná. Telefon možná dítě dostalo jako dárek, ale ono samotné není schopné rozhodnout, kolik času u něj je rozumné strávit. Copak jste se jako malí mohli dívat na televizi celý den? To asi těžko. Většina z nás měla vyhraněné časy, a válet se celý den na gauči prostě rozumný rodič svým potomkům nedovolil. Tak proč se dnes děti povalují s telefony a tablety? Ano, vzdělávání na internetu sice může mít svá pozitiva, ale stejně jako všechno, i tady platí zákon rovnováhy a děti, které u internetu tráví hodiny denně, jsou spíše pouze pasivními konzumenty často hloupého obsahu.

Je třeba si přiznat pravdu

Když dojde řeč na téma děti a mobilní telefony, rodiče mají většinou jasno. Je to špatně a potomci u nich tráví příliš mnoho času. Skutečnost je ale taková, že jsou rodiče sami tím, kdo dětem umožňuje vysedávat u internetu, sjíždět instagram a donekonečna sledovat dětinské youtubery. Rodiče se snaží dětem koupit nový telefon, protože si to jejich děti přejí. Rodiče jim automaticky dávají svůj telefon, když si sami pořídí nový. Rodiče nechávají děti vědomě ležet s tablety v ruce, protože o nich nevědí a nemusí jim vymýšlet program. Neruší sledováním pořadů pro děti, jsou pěkně zalezlí a nikdo o nich neví.

Zámek telefonu je skvělým řešením

Nedávno jsem se doslechl o dvanáctileté dívce, která se aktivně věnuje sportu. Dělá judo, které ji baví, protože je v něm dobrá. Samozřejmě i ona má mobilní telefon, může na něm být ale hodinu denně. Od sedmi ráno do deseti večer, může si ji “vybrat” kdy jí napadne. Víc ale ne. Na telefon je samozřejmě možné zavolat. Znovu podotýkám, že je jí dvanáct, není to tedy zdaleka úplně malá dívka. Zdá se vám to kruté? Děti sledováním mobilů nerozvíjejí motorické schopnosti a učí se místo vlastní hlavy spoléhat na internet. Doba se sice změnila, a vývoj člověka zůstal stejný. Na to naučit se s internetem i chytrým zařízením bude dostatek času později. Dokud děti rostou, nechte je poznávat svět kolem, a ne ten za displejem.

K TÉMATU  Hry na mobil nejsou jen doménou dětí. Zkuste ty, které vás pobaví i procvičí váš mozek!

Předejděte dohadům

Zámek telefonu má navíc ještě jednu obrovskou výhodu. Vzhledem k tomu, že je dohodnuté nastavení předem dané, odpadají diskuze s dětmi o tom, kdy mají odevzdat telefon, že je teď čas spát nebo se učit apod. Toho všeho jste ušetřeni a je to dobře i pro dítě. Vyzkoušejte třeba Google Family Link nebo DinnerTime. Každý telefon ale obsahuje rodičovské nastavení i samotný návod a postup najdete na internetu.

Co si o tom myslíte vy? Jak to funguje u vás doma? Máte nějaké vlastní tipy? Pojďte se s nimi podělit v diskusi pod článkem nebo nám napište na redakce@damskaliga.cz.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Žena a kariéra? Ve vedení státních firem v Česku bylo podle údajů z roku 2018 pouze patnáct vrcholových manažerek. Manažerů oproti tomu ve stejném období pracovalo v těchto firmách 174. Má to několik důvodů. Jedním z nich jsou i předsudky, které musíte jako top manažerka překonávat.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
Pokud chcete dbát na zdravý jídelníček, zaměřte se na naklíčená semena. Obsahují totiž všechny důležité a hodnotné látky, potřebné k životu.
Kdo by neznal kultovní seriál Přátelé, který je oblíbený napříč mnoha generacemi? Rosse, Rachel, Monicu, Joeyho, Chandlera a Phoebe milujeme všichni, ovšem pamatujete si děti, které v seriálu hrály? Kdo ztvárnil Bena a Emmu, jedny z důležitých postav seriálu? A co dělají nyní?
Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Pohřeb je jedna z nejsmutnějších událostí v našem životě. Je tedy potřeba nic nezanedbat a rozloučit se s láskou a pokorou. Přirozenou součástí je čas na klid, truchlení a celkově zpracování této těžké události.
S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?
Dnes hrozí, že vás ovládnou stinné stránky vaší povahy. Chraňte také svou kůži a snažte se ji co nejvíce hydratovat. Co ještě pro dnešek máte udělat a očekávat? Více Naďa Šmídová ve speciálním horoskopu krásy a duševního zdraví.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.

Výběr článků

Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.
Pejskové, kočičky, ale i malí ježci nebo klokan. Zvířecí miminka, která jsou tak roztomilá, že už sladší být ani nemohou. Chlupaté mazlíčky milujeme, a tahle mláďátka jsou prostě k zulíbání. Tohle vám udělá na tváři úsměv!
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?

Nepřehlédněte

Připravuje vás o nervy celulitida nebo akné? Řešení těchto kosmetických problémů představuje olej z čajovníku australského. Mimochodem, ten vás zbaví také lupů a pomáhá zneviditelnit vzhled jizev!
Jak upravovat meme obrázky nebo fotky přímo v aplikaci WhatsApp? Jak změnit font textu? Jak si pohrát s nahraným záznamem zvukové zprávy? Zkuste tyto tipy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek