Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Smartphony, tablety i televize produkují modré světlo. Kdy našemu organismu prospívá a kdy naopak škodí?

Z lékařských výzkumů vyplývá, že pro lidský organismus je kromě intenzity světla důležitá i barva tohoto světla. Nejsilnější účinek má modré světlo, naopak světlo oranžové a červené nás ovlivňuje mnohem méně.
Nejsilnější účinek má na náš organismus modré světlo
zdroj: 123RF.com

21. 02. 2019

Modré světlo vede ke špatné kvalitě spánku, a nejen to!

Tento druh světla, označovaný na zářivkách „cool white“, má na organismus nejsilnější účinek. Nevadí nám tedy v průběhu dne, kdy naopak aktivizuje organismus. K večeru, kdy slunce zapadá, po vzoru pralidí potřebujeme světlo více do oranžova a červena. Modrá barva vás může připravit o kvalitní spánek a být původcem řady nemocí.

Vědci z univerzity v Toledu také zjistili, že se modré světlo podílí na degradaci zraku. Takže čím více budete sedět u tabletů, chytrých telefonů nebo televize, tím větší je předpoklad, že kvalita vašeho zraku bude postupně stárnout. Když budete dvě hodiny denně používat čtečku, nebo číst na tabletu, pravděpodobně budete během pár let potřebovat brýle. Mnohem dříve než někdo, kdo čte totéž v tištěné podobě.

Nejvíc škodí večer, a hlavně mladým a dětem

Jestliže se až do poslední chvilky, než jdete spát, věnujete třeba práci na počítači, riskujete narušení rytmu vnitřních hodin. Proto se doporučuje nepoužívat modré světlo minimálně hodinu a půl před spaním. U dětí a mladých lidí je to ještě horší. Může dojít k poruše imunitního systému, a tím zvýšení rizika výskytu rakoviny, spánkových poruch a kardiovaskulárních onemocnění. Jestliže jim chcete za odměnu dopřát hru na tabletu, udělejte to spíš před večeří, než těsně před spaním. To jim raději přečtěte knížku nebo pusťte audiopohádku.

Co když chcete večer pracovat, koukat na seriál nebo si zahrát hru?

Není nutné hned z obav o své zdraví přerušit činnosti, které máte ráda, ale všeho s mírou. Eliminovat riziko můžete tím, že těch 90 minut před spaním věnujete tištěné knize, časopisu, nebo svému partnerovi. K tomu si pořiďte LED žárovku, na níž se dá ovládat a přepínat barva. Když ji namontujete do noční lampičky, budete večer usínat v červeném spektru a ráno se budit odpočatá do modrého. Nebo použijte pomůcky, které modré světlo alespoň částečně odfiltrují. Na trhu jsou různé brýle. Některé jsou schopny odfiltrovat až 98 % modrého světla, ale zase vidíte oranžově.

K TÉMATU  Jak si z bytu či domu vytvořit harmonický domov. Deset tipů, které přinesou klid a vyváženost

Pro displeje mobilů a počítačů již existují aplikace, které vám upraví barvy a zabarví monitor do červena.  Jednou z nejznámějších je f.lux, pro Android je perfektní alternativou Twilight. Apple má zase pro uživatele iPhonu 5s a novější funkci nazvanou Night Shift.

Barevné spektrum, teplota, intenzita a index CRI

Jestliže přemýšlíte, čím svítit v ložnici, čím v pokoji a jaké si pořídit noční světlo do chodby, řiďte se při nákupu třemi faktory, uvedenými na obalu tepelného zdroje. Prvním je informace o teplotě světla v hodnotě K (stupně Kelvina). Stejně důležitým údajem je CRI (colour rendering index – index věrnosti podání barev). Jeho maximální hodnota je 100 a vyjadřuje, jak moc se umělý zdroj světla podobá světlu přírodnímu. Čím vyšší hodnota, tím blíž ke klasickému slunečnímu světlu – a tím tedy lépe.

Intenzita světla by se měla k večeru snižovat. Organismus si tak zvyká, že přijde hodina spánku. Na dobré vidění večer je ideální intenzita 15 luxů a méně u žárovky s nižší teplotou světla (cca 2000 K).

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Vaše venkovní sauna na zahradě, to je příjemné pocení v přírodě. Svoji roli hraje i čerstvý vzduch, na který vycházíte ze sauny ven. Ochlazení si dopřejete ve venkovním bazénu nebo v zimě přímo ve sněhu! Sauny se dají postavit na klíč, od těch nejmenších pro dva, až po prostorné zahradní sauny s předsíňkou nebo odpočívárnou. Zajímavou variantou jsou i prosklené dveře nebo stěny sauny. Prohlédněte si galerii a třeba se necháte inspirovat!
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.

Nepřehlédněte

Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek