Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Tipy pro samoživitelky, jak to zvládnout po finanční stránce

Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
finanční tipy pro samoživitelky
Jak mohou vylepšit svou finanční situaci samoživitelky? (zdroj foto: www.123rf.com)

03. 11. 2020

Projděte si své výdaje 

Podle posledních statistik se každým rokem rozvede přes pětadvacet tisíc manželství. V drtivé většině případů se rozvádí především lidé mající nezletilé dítě, které tak rázem přistane do péči jednoho z rodičů. A jak již bylo zmíněno, většinou je dítě svěřeno do matčiny péče.

Matky samoživitelky se tak rázem ptají, jak to mají zvládnout po finanční stránce. Ne vždy druhý rodič přispívá do rodinného rozpočtu a mnohdy je na domácnost i dítě žena zcela sama.  

Vůbec prvním krokem, který by měla žena udělat a podstoupit, je prostudování svých výdajů. Za co se pravidelně utrácí? Co se musí uhradit a co je naopak jenom výmysl, který se kupovat nemusel? Je třeba své výdaje rozdělit na povinné, výjimečné a nepovinné. Zkrouhnout zejména ty, které byly zbytečné a snažit se odkládat něco stranou každý měsíc.  

Začněte šetřit při nákupu i při vaření 

Své úspory je možné zvýšit tak, že začnete šetřit při nákupu i při vaření. Než se vydáte nakupovat, udělejte si seznam toho, co máte nakoupit. Seznam vás při nakupování bude kontrolovat, nedovolí vám nakoupit to, co na seznamu není. Je to psychologická hra.  

Stejně tak se snažte nakupovat jenom to, co skutečně potřebujete. Nakupovat potraviny ve slevě je sice skvělé, na druhou stranu, proč nakupovat věci ve slevě, když je stejně nestihnete spotřebovat? Šetřit při nakupování jde ruku v ruce s nulovým plýtváním jídlem.  

Začněte platit hotově 

Mezi další tipy pro samoživitelky patří i platba v hotovosti. Dělá vám potíže udržet se, když víte, že na kreditní kartě máte peníze k dispozici? V tom případě zkuste platit pouze hotově.

Spočítejte si, kolik peněz by vám mohlo vystačit na týden. Tuto částku si vždy v pondělí vyberte a snažte s ní vyjít po zbytek týdne. Když něco ušetříte, skvěle! Můžete se třeba něčím potěšit nebo si částku odložit stranou. Když s částkou nevyjdete, zamyslete se nad tím, jestli jste za něco neutráceli až příliš či jestli jste neutráceli zbytečně.  

K TÉMATU  Tetování může snížit šanci na získání zaměstnání. Kde je to problém a kde to nevadí

Zlepšete si svou kvalifikaci 

Zejména v dnešní době není těžké získat si kvalifikaci. Obecně platí, že čím více kvalifikace člověk má, tím lépe se mu shání práce – a to i při mateřské dovolené. Zejména ženy při mateřské dovolené si často pokládají otázku, jak mohou kvalifikaci získat, když nonstop hlídají své nezletilé, malé dítě.

Využít mohou různých on-line kurzů a online školení, které jim přinesou zmiňovanou a potřebnou kvalifikaci, díky níž si posléze najdou práci svých snů za skvělé peníze.  

Druhý přivýdělek patří také mezi finanční tipy pro samoživitelky

S předcházejícím bodem souvisí i další tip, jak to zvládnout po finanční stránce, když je žena na dítě sama. S dalším přivýdělkem se situace zvládne zase o něco líp. Druhý přivýdělek nemusí být stejně velký jako příjem z hlavní pracovní činnosti. Může se jednat o pár tisíc korun, nikoli o desítky tisíc.  

Takovým přivýdělkem se myslí například vyplňování dotazníků, psaní článků nebo například výroba bytových doplňků. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Byl vám nevěrný? Okamžitý rozchod nemusí být řešení

Předmanželská smlouva chrání váš majetek nebo dědictví. Co si ohlídat

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.

Nepřehlédněte

Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek