Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Tipy pro samoživitelky, jak to zvládnout po finanční stránce

Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
finanční tipy pro samoživitelky
Jak mohou vylepšit svou finanční situaci samoživitelky? (zdroj foto: www.123rf.com)

03. 11. 2020

Projděte si své výdaje 

Podle posledních statistik se každým rokem rozvede přes pětadvacet tisíc manželství. V drtivé většině případů se rozvádí především lidé mající nezletilé dítě, které tak rázem přistane do péči jednoho z rodičů. A jak již bylo zmíněno, většinou je dítě svěřeno do matčiny péče.

Matky samoživitelky se tak rázem ptají, jak to mají zvládnout po finanční stránce. Ne vždy druhý rodič přispívá do rodinného rozpočtu a mnohdy je na domácnost i dítě žena zcela sama.  

Vůbec prvním krokem, který by měla žena udělat a podstoupit, je prostudování svých výdajů. Za co se pravidelně utrácí? Co se musí uhradit a co je naopak jenom výmysl, který se kupovat nemusel? Je třeba své výdaje rozdělit na povinné, výjimečné a nepovinné. Zkrouhnout zejména ty, které byly zbytečné a snažit se odkládat něco stranou každý měsíc.  

Začněte šetřit při nákupu i při vaření 

Své úspory je možné zvýšit tak, že začnete šetřit při nákupu i při vaření. Než se vydáte nakupovat, udělejte si seznam toho, co máte nakoupit. Seznam vás při nakupování bude kontrolovat, nedovolí vám nakoupit to, co na seznamu není. Je to psychologická hra.  

Stejně tak se snažte nakupovat jenom to, co skutečně potřebujete. Nakupovat potraviny ve slevě je sice skvělé, na druhou stranu, proč nakupovat věci ve slevě, když je stejně nestihnete spotřebovat? Šetřit při nakupování jde ruku v ruce s nulovým plýtváním jídlem.  

Začněte platit hotově 

Mezi další tipy pro samoživitelky patří i platba v hotovosti. Dělá vám potíže udržet se, když víte, že na kreditní kartě máte peníze k dispozici? V tom případě zkuste platit pouze hotově.

Spočítejte si, kolik peněz by vám mohlo vystačit na týden. Tuto částku si vždy v pondělí vyberte a snažte s ní vyjít po zbytek týdne. Když něco ušetříte, skvěle! Můžete se třeba něčím potěšit nebo si částku odložit stranou. Když s částkou nevyjdete, zamyslete se nad tím, jestli jste za něco neutráceli až příliš či jestli jste neutráceli zbytečně.  

K TÉMATU  Čím se řídit, pokud plánujete dítě a co předtím promyslet?

Zlepšete si svou kvalifikaci 

Zejména v dnešní době není těžké získat si kvalifikaci. Obecně platí, že čím více kvalifikace člověk má, tím lépe se mu shání práce – a to i při mateřské dovolené. Zejména ženy při mateřské dovolené si často pokládají otázku, jak mohou kvalifikaci získat, když nonstop hlídají své nezletilé, malé dítě.

Využít mohou různých on-line kurzů a online školení, které jim přinesou zmiňovanou a potřebnou kvalifikaci, díky níž si posléze najdou práci svých snů za skvělé peníze.  

Druhý přivýdělek patří také mezi finanční tipy pro samoživitelky

S předcházejícím bodem souvisí i další tip, jak to zvládnout po finanční stránce, když je žena na dítě sama. S dalším přivýdělkem se situace zvládne zase o něco líp. Druhý přivýdělek nemusí být stejně velký jako příjem z hlavní pracovní činnosti. Může se jednat o pár tisíc korun, nikoli o desítky tisíc.  

Takovým přivýdělkem se myslí například vyplňování dotazníků, psaní článků nebo například výroba bytových doplňků. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Byl vám nevěrný? Okamžitý rozchod nemusí být řešení

Předmanželská smlouva chrání váš majetek nebo dědictví. Co si ohlídat

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.
Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek