Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Petr (54): Manželka se nedokáže vyrovnat s tím, že se děti osamostatnily

Naše domácnost byla po dlouhé roky šťastná a plná smíchu. Vychovali jsme opravdu šikovné děti - a obzvláště manželka se celou dobu snažila tak, že se péče o jejich potřeby stala největším koníčkem. Děti se ale osamostatnily a ona najednou propadla depresím.
manzelka
Vylétnutí dětí z hnízda bývá často provázené depresemi. (zdroj foto: www.i60.cz)

08. 10. 2020

Spoustu šťastných let

Naše dvě děti byly to nejkrásnější, co jsme si mohli jako spokojení manželé přát. Náš syn Erik a dcera Monika byli od sebe pouhé dva roky, takže můžu s klidným svědomím říct, že si celé dětství spolu hráli.

Samozřejmě ve škole pak našli své vlastní kamarády, ale partu měli převážně společnou. Kromě jejich chvil s kamarády jsme podnikali i společné výlety a obzvláště víkendové ježdění do kempů po celé republice, to bylo naše. Prožili jsme takto mnoho spokojených let.

Rodičovské radosti i starosti

Samozřejmě cestička nebyla vždy jen prosluněná a vyšlapaná. Mnohokrát jsme se ocitli v nepříjemné situaci. Syn měl v deseti letech zánět mozkových blan a dcera utrpěla nepříjemný úraz na kole, když jí bylo třináct. Naštěstí jsme ale vše zvládli.

V průběhu několika měsíců se z toho dokázali vyhrabat. Největší starost to byla pro ženu, protože vlivem starosti o domácnost i děti upozadila své koníčky a neměla tak žádnou možnost relaxace a odpočinku od starostí. Snažil jsem se jí být oporou.

Děti už nás tolik nepotřebovaly

Během studia na střední škole přišel v naší rodině velký zvrat. Syn se angažoval ve skautu i v místních spolcích, a tak nebyl doma téměř vůbec. A dcera bydlela na internátě, protože se rozhodla pro studium školy, která v našem městečku není.

O víkendech jsme sice podnikali výlety, stále častěji jsme ale vyráželi jen ve dvou. A v té době začaly potíže mé ženy. Místo toho, aby si konečně mohla užívat trochu volna a nemusela pořád uklízet a vařit, začala si na výlety brát fotoalba.

Manželka začala žít v minulosti

Sotva jsme se vrátili na výletě z procházky, těšil jsem se, jak si spolu posedíme u dvojky vína. Manželka místo toho začala prohlížet stará fotoalba z dob, kdy byly děti malé. Neubránila se slzám. Snažil jsem se jí pomoci a říct, že to bylo krásné, ale že nyní se můžeme těšit z toho, že z nich rostou slušní dospělí lidé.

K TÉMATU  Dítě ve 40. Nejsem na to už moc stará? Co vás všechno čeká a co na to lékaři? Jaká rizika vám i dítku hrozí?

Manželka propukla v pláč a vysvětlovala mi, že už na výlety jezdit nechce. Že je jí nejlépe doma. Nějakou dobu jsem jí nechal prostor, ať se smíří s novou životní etapou. Pak to ale začalo nabírat rychlý spád.

Nikam nechodila

Snažil jsem se, aby se moje žena konečně mohla zapojit do zájmových kroužků, do kterých kvůli dětem předtím přestala chodit. Sám moc dobře vím, jak skvělé je mít okruh lidí sdílejících společné zájmy. Ona ale odmítala kamkoliv chodit. A dokonce se přestala účastnit i rodinných oslav a srazů s přáteli, se kterými se vídáme celý život.

Stále vzpomínala na časy, kdy byly děti malé. Naši potomci to všechno pozorovali a snažili se jí pomoci. Mimo to ale měli svůj život a bylo třeba jít dál. Našli si partnery a osamostatnili se. To byla pro mou ženu poslední rána.

Manželka začala mít problémy v práci

Protože se znám se zaměstnavatelem své ženy, jednou mi zavolal a požádal mě o schůzku. Vysvětlil mi, že je moje manželka v posledních měsících pořád zasněná, a že dělá školácké chyby. Měl jsem za úkol ji vrátit zpátky na zem.

V té době jsem ale věděl, že už to sám nedokážu. Slíbil jsem, že udělám vše pro to, aby si svou práci udržela. Majitel firmy je sice rozumný chlap, ale její chování ho už stálo dost peněz, a začala mu tak docházet trpělivost.

Objednal jsem manželku na dva druhy psychoterapie. Jednu klasickou, kdy bude chodit za lékařem. A druhou alternativní, kdy se budou snažit ženě pomoci z hlediska duchovního a energetického. Už se na to skutečně nedá dívat! Absolutně se neumí smířit s tím, že jsou naše děti velké. Přitom jsou oba skvělí mladí lidé.

K TÉMATU  Miriam (33): Můj manžel bere 6 let drogy. Přišla jsem na to až po svatbě

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Příběh: Jan (19): Vyspal jsem se se svou nevlastní sestrou. Co teď?

Olivie (43): Postihla nás povodeň a začínáme znovu. Mám ale strach o rodiče

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Jste-li uživatelem sociálních sítí, jako jsou Facebook, TikTok či Instagram, jméno Khaby Lame je vám pravděpodobně povědomé. Nebo možná není, ale jakmile zahlédnete jeho fotografii, okamžitě se vám vybaví vtipná videa, jež pravidelně sdílí. A pokud ho ani takto nepoznáváte, postačí si jich pár pustit a zajisté se zařadíte mezi jeho sledující. Jeho originální nápady hýbou virtuálním světem. Bez jediného slova si získal miliony fanoušků a odběratelů, a tím se mu obrátil život vzhůru nohama.
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek