Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Petr (54): Manželka se nedokáže vyrovnat s tím, že se děti osamostatnily

Naše domácnost byla po dlouhé roky šťastná a plná smíchu. Vychovali jsme opravdu šikovné děti - a obzvláště manželka se celou dobu snažila tak, že se péče o jejich potřeby stala největším koníčkem. Děti se ale osamostatnily a ona najednou propadla depresím.
manzelka
Vylétnutí dětí z hnízda bývá často provázené depresemi. (zdroj foto: www.i60.cz)

08. 10. 2020

Spoustu šťastných let

Naše dvě děti byly to nejkrásnější, co jsme si mohli jako spokojení manželé přát. Náš syn Erik a dcera Monika byli od sebe pouhé dva roky, takže můžu s klidným svědomím říct, že si celé dětství spolu hráli.

Samozřejmě ve škole pak našli své vlastní kamarády, ale partu měli převážně společnou. Kromě jejich chvil s kamarády jsme podnikali i společné výlety a obzvláště víkendové ježdění do kempů po celé republice, to bylo naše. Prožili jsme takto mnoho spokojených let.

Rodičovské radosti i starosti

Samozřejmě cestička nebyla vždy jen prosluněná a vyšlapaná. Mnohokrát jsme se ocitli v nepříjemné situaci. Syn měl v deseti letech zánět mozkových blan a dcera utrpěla nepříjemný úraz na kole, když jí bylo třináct. Naštěstí jsme ale vše zvládli.

V průběhu několika měsíců se z toho dokázali vyhrabat. Největší starost to byla pro ženu, protože vlivem starosti o domácnost i děti upozadila své koníčky a neměla tak žádnou možnost relaxace a odpočinku od starostí. Snažil jsem se jí být oporou.

Děti už nás tolik nepotřebovaly

Během studia na střední škole přišel v naší rodině velký zvrat. Syn se angažoval ve skautu i v místních spolcích, a tak nebyl doma téměř vůbec. A dcera bydlela na internátě, protože se rozhodla pro studium školy, která v našem městečku není.

O víkendech jsme sice podnikali výlety, stále častěji jsme ale vyráželi jen ve dvou. A v té době začaly potíže mé ženy. Místo toho, aby si konečně mohla užívat trochu volna a nemusela pořád uklízet a vařit, začala si na výlety brát fotoalba.

Manželka začala žít v minulosti

Sotva jsme se vrátili na výletě z procházky, těšil jsem se, jak si spolu posedíme u dvojky vína. Manželka místo toho začala prohlížet stará fotoalba z dob, kdy byly děti malé. Neubránila se slzám. Snažil jsem se jí pomoci a říct, že to bylo krásné, ale že nyní se můžeme těšit z toho, že z nich rostou slušní dospělí lidé.

K TÉMATU  Jarní prázdniny! Kam na jarní prázdniny s celou rodinou?

Manželka propukla v pláč a vysvětlovala mi, že už na výlety jezdit nechce. Že je jí nejlépe doma. Nějakou dobu jsem jí nechal prostor, ať se smíří s novou životní etapou. Pak to ale začalo nabírat rychlý spád.

Nikam nechodila

Snažil jsem se, aby se moje žena konečně mohla zapojit do zájmových kroužků, do kterých kvůli dětem předtím přestala chodit. Sám moc dobře vím, jak skvělé je mít okruh lidí sdílejících společné zájmy. Ona ale odmítala kamkoliv chodit. A dokonce se přestala účastnit i rodinných oslav a srazů s přáteli, se kterými se vídáme celý život.

Stále vzpomínala na časy, kdy byly děti malé. Naši potomci to všechno pozorovali a snažili se jí pomoci. Mimo to ale měli svůj život a bylo třeba jít dál. Našli si partnery a osamostatnili se. To byla pro mou ženu poslední rána.

Manželka začala mít problémy v práci

Protože se znám se zaměstnavatelem své ženy, jednou mi zavolal a požádal mě o schůzku. Vysvětlil mi, že je moje manželka v posledních měsících pořád zasněná, a že dělá školácké chyby. Měl jsem za úkol ji vrátit zpátky na zem.

V té době jsem ale věděl, že už to sám nedokážu. Slíbil jsem, že udělám vše pro to, aby si svou práci udržela. Majitel firmy je sice rozumný chlap, ale její chování ho už stálo dost peněz, a začala mu tak docházet trpělivost.

Objednal jsem manželku na dva druhy psychoterapie. Jednu klasickou, kdy bude chodit za lékařem. A druhou alternativní, kdy se budou snažit ženě pomoci z hlediska duchovního a energetického. Už se na to skutečně nedá dívat! Absolutně se neumí smířit s tím, že jsou naše děti velké. Přitom jsou oba skvělí mladí lidé.

K TÉMATU  Petra (29): O svém těhotenství jsem se dozvěděla až v pátém měsíci! A celou tu dobu jsem brala drogy

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Příběh: Jan (19): Vyspal jsem se se svou nevlastní sestrou. Co teď?

Olivie (43): Postihla nás povodeň a začínáme znovu. Mám ale strach o rodiče

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.
Máte z „ďolíčků“ na svých stehnech tak trochu depresi? To chce klid! Zkuste na ně vyzrát s pomocí okurky, kokosového oleje, špenátu nebo kapusty. Tyto přírodní poklady mají hodně slibné kosmetické výsledky.
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Pouliční umělci mají nekonečně mnoho zaměření, a jedním z nich je i u nás málo viděná sprejomalba. Mistři tohoto oboru dokážou pomocí plechovek s barvou vytvořit neuvěřitelné skvosty doslova během minut. Svůj potencionální suvenýr tak vidíte přímo během jeho vzniku.
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.
Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.

Výběr článků

Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
V sobotu si dopřejte nějakou aktivitu a pohyb, v neděli potom relaxujte. Co dalšího se objeví o víkendu? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.

Nepřehlédněte

Velkoplošné topení se sice rozmáhá, ale radiátory jsou klasika, kterou známe všichni. Dnes ale mohou vypadat i velice netradičně a ladit s interiérem. Říká se jim sálavé panely, mohou být součástí topného systému nebo fungovat samostatně na elektřinu a můžete je nechat hrdě viditelné v prostoru. Inspirujte se v galerii.
Upevnit do stojanu, vytáhnout krabice s ozdobami a pustit se do díla. První jdou na řadu světýlka! Někdo si ale na stromku postaví Betlém a vláček. Podívejte se na video.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek