Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Petr (54): Manželka se nedokáže vyrovnat s tím, že se děti osamostatnily

Naše domácnost byla po dlouhé roky šťastná a plná smíchu. Vychovali jsme opravdu šikovné děti - a obzvláště manželka se celou dobu snažila tak, že se péče o jejich potřeby stala největším koníčkem. Děti se ale osamostatnily a ona najednou propadla depresím.
manzelka
Vylétnutí dětí z hnízda bývá často provázené depresemi. (zdroj foto: www.i60.cz)

08. 10. 2020

Spoustu šťastných let

Naše dvě děti byly to nejkrásnější, co jsme si mohli jako spokojení manželé přát. Náš syn Erik a dcera Monika byli od sebe pouhé dva roky, takže můžu s klidným svědomím říct, že si celé dětství spolu hráli.

Samozřejmě ve škole pak našli své vlastní kamarády, ale partu měli převážně společnou. Kromě jejich chvil s kamarády jsme podnikali i společné výlety a obzvláště víkendové ježdění do kempů po celé republice, to bylo naše. Prožili jsme takto mnoho spokojených let.

Rodičovské radosti i starosti

Samozřejmě cestička nebyla vždy jen prosluněná a vyšlapaná. Mnohokrát jsme se ocitli v nepříjemné situaci. Syn měl v deseti letech zánět mozkových blan a dcera utrpěla nepříjemný úraz na kole, když jí bylo třináct. Naštěstí jsme ale vše zvládli.

V průběhu několika měsíců se z toho dokázali vyhrabat. Největší starost to byla pro ženu, protože vlivem starosti o domácnost i děti upozadila své koníčky a neměla tak žádnou možnost relaxace a odpočinku od starostí. Snažil jsem se jí být oporou.

Děti už nás tolik nepotřebovaly

Během studia na střední škole přišel v naší rodině velký zvrat. Syn se angažoval ve skautu i v místních spolcích, a tak nebyl doma téměř vůbec. A dcera bydlela na internátě, protože se rozhodla pro studium školy, která v našem městečku není.

O víkendech jsme sice podnikali výlety, stále častěji jsme ale vyráželi jen ve dvou. A v té době začaly potíže mé ženy. Místo toho, aby si konečně mohla užívat trochu volna a nemusela pořád uklízet a vařit, začala si na výlety brát fotoalba.

Manželka začala žít v minulosti

Sotva jsme se vrátili na výletě z procházky, těšil jsem se, jak si spolu posedíme u dvojky vína. Manželka místo toho začala prohlížet stará fotoalba z dob, kdy byly děti malé. Neubránila se slzám. Snažil jsem se jí pomoci a říct, že to bylo krásné, ale že nyní se můžeme těšit z toho, že z nich rostou slušní dospělí lidé.

K TÉMATUVaše dítě nezajímají zimní sporty. Co s tím udělat? Nutit ano nebo ne?

Manželka propukla v pláč a vysvětlovala mi, že už na výlety jezdit nechce. Že je jí nejlépe doma. Nějakou dobu jsem jí nechal prostor, ať se smíří s novou životní etapou. Pak to ale začalo nabírat rychlý spád.

Nikam nechodila

Snažil jsem se, aby se moje žena konečně mohla zapojit do zájmových kroužků, do kterých kvůli dětem předtím přestala chodit. Sám moc dobře vím, jak skvělé je mít okruh lidí sdílejících společné zájmy. Ona ale odmítala kamkoliv chodit. A dokonce se přestala účastnit i rodinných oslav a srazů s přáteli, se kterými se vídáme celý život.

Stále vzpomínala na časy, kdy byly děti malé. Naši potomci to všechno pozorovali a snažili se jí pomoci. Mimo to ale měli svůj život a bylo třeba jít dál. Našli si partnery a osamostatnili se. To byla pro mou ženu poslední rána.

Manželka začala mít problémy v práci

Protože se znám se zaměstnavatelem své ženy, jednou mi zavolal a požádal mě o schůzku. Vysvětlil mi, že je moje manželka v posledních měsících pořád zasněná, a že dělá školácké chyby. Měl jsem za úkol ji vrátit zpátky na zem.

V té době jsem ale věděl, že už to sám nedokážu. Slíbil jsem, že udělám vše pro to, aby si svou práci udržela. Majitel firmy je sice rozumný chlap, ale její chování ho už stálo dost peněz, a začala mu tak docházet trpělivost.

Objednal jsem manželku na dva druhy psychoterapie. Jednu klasickou, kdy bude chodit za lékařem. A druhou alternativní, kdy se budou snažit ženě pomoci z hlediska duchovního a energetického. Už se na to skutečně nedá dívat! Absolutně se neumí smířit s tím, že jsou naše děti velké. Přitom jsou oba skvělí mladí lidé.

K TÉMATUJana (35): Utekla jsem s dětmi od násilníka. Teď nás nedokážu živit

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Příběh: Jan (19): Vyspal jsem se se svou nevlastní sestrou. Co teď?

Olivie (43): Postihla nás povodeň a začínáme znovu. Mám ale strach o rodiče

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Léto je v plném proudu a snad každého z nás čeká aspoň jeden výlet. Buď do přírody, někam za hranice nebo jen k babičce na chalupu. Tak či tak, existují tři módní kousky, bez kterých se nikdo neobejde. Tyto věci se hodí pro každou situaci - spaní pod širákem, letní přeháňka v rozpáleném velkoměstě nebo zkrátka jen stylový doplněk na rande s cizinem. Pojď si přečíst následující řádky a objevit, o jaké kousky se jedná.

Nepřehlédněte

Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek