Domů » Životní styl » Psychika » Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život
Psychika Životní styl

Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život

psychohygiena
Starejte se o své psychické zdraví. (foto: 123RF)
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?

Co je psychohygiena?

Psychohygiena je v podstatě soubor cvičení, které mají za úkol upevňovat, zvyšovat a znovu získávat duševní vyrovnanost člověka. Díky metodám psychohygieny si dokážeme vybudovat odolnost proti stresovým situacím i hektickému způsobu života. Naučíme se snášet vypjaté okamžiky a dokážeme je řešit s větší rozvahou.

Cvičením psychohygieny tak získáme nejen duševní nadhled a odolnost vůči nepříznivým vlivům, ale rovněž se prospěšně odrazí i na našem těle, které nebude trpět předčasným stárnutím.

Jaké faktory ovlivňují naší psychickou kondici?

V dnešní době je náš život protkán různými zátěžovými situacemi. Vlivem toho jsou naše tělo i duše vystaveny neustálému tlaku a stresu, cítíme se unavení a naše psychika strádá. Dlouhodobě nedostatečný nebo nekvalitní odpočinek a neschopnost oproštění se od napětí pak může být spouštěcím mechanismem různých psychických poruch a onemocnění.

Psychická disharmonie však nesouvisí pouze s vážnými psychickými diagnózami. Může se projevit i pocitem nenaplněného života, poruchami spánku, depresemi nebo pocitem méněcennosti. S psychickými problémy se potýká každý třetí člověk, a právě proto bychom o svou psychickou kondici měli dbát přinejmenším se stejným úsilím, jako o své tělo.

Proč je psychohygiena důležitá? 

Mnozí z nás se zabývají péčí o své tělo a fyzičku. Zdravě jíme, dodržujeme pitný režim, dodáváme tělu vitamíny a udržujeme ho fit pravidelným pohybem, avšak na duši často zapomínáme. Stále převažuje dojem, že o psychickou kondici by měli pečovat hlavně lidé s nějakou psychickou poruchou, což ovšem není pravda. Abychom si udrželi duševní vyrovnanost a odolnost, měl by se psychohygienou zabývat každý z nás.

Psychohygiena představuje důležitou prevenci před vznikem jak psychických, tak psychosomatických onemocnění. Díky psychohygienickému cvičení se umíme lépe soustředit při práci, vyrovnat se se stresem i neúspěchem a dokonce nás tato metoda dokáže naučit, jak si dopřát kvalitní odpočinek. S duševní rovnováhou se pak ruku v ruce dostaví i dobrá nálada, pozitivní pohled na život a celková spokojenost, což ovlivňuje nejen naše pracovní úspěchy, ale také náš sociální život. 

5 zásad, které přivedou do každodenního života pohodu

Spánek

Někomu stačí 4 hodiny kvalitního spánku, aby byl ráno svěží, někomu nestačí ani 10 hodin. Pomineme-li dobu věnovanou spánku, která je individuální, zaměříme se spíše na jeho kvalitu. Časté buzení a neschopnost usnout jsou nejčastější příznaky poruch spánku. Pokud nechcete sahat po lécích, máte více možností, jak kvalitu spánku zlepšit.

Základem je chladnější, zatemněná ložnice a čerstvý vzduch. K dalším činnostem, které podpoří spánek, patří levandulová koupel, večerní procházka, meduňkový čaj nebo vypnutí elektroniky alespoň 2 hodiny před ulehnutím. Vhodné je si osvojit určitou pravidelnost i řád, a ukládat se ke spánku ve stejnou dobu.

Aktivní pohyb

Aby mělo tělo potřebu odpočinku, je nutné mu dopřát i výdej energie. Nemusíte trávit každý den několik hodin cvičením a vyčerpat se do morku kostí, ale pravidelné procházky, domácí cvičení jógy nebo běh na čerstvém vzduchu podpoří jak vaši fyzickou kondici, tak zlepší kvalitu spánku.

Kromě viditelných úspěchů v podobě silného těla přináší pravidelný pohyb obrovské benefity i pro vaši duši. Během něj se v těle uvolňují tzv. hormony štěstí, především dopamin, serotonin, endorfin a enkefalin. Díky nim si připadáme spokojenější, uvolněnější a šťastnější.

Vyvážený jídelníček 

Pitný režim a vyvážená strava jde ruku v ruce jak s fyzickou kondicí, tak s duševním zdravím. Pokud je vaše tělo zásobené dostatkem vláhy a vitamínů, odolává lépe únavě i vyčerpanosti, což působí kladně i na vaši duši. Není žádným tajemstvím, že hladový člověk je často nevrlý a podrážděný. Psychohygiena má za jeden z hlavních pilířů vyvážený jídelníček právě proto, že nás pestrá strava zásobuje energií potřebnou ke zvládnutí všech každodenních výzev. 

Seberealizace

Duševní rozvoj a plnění svých malých osobních cílů pomáhá k duševní pohodě. Nezáleží na tom, zda se chcete naučit hrát na hudební nástroj, osvojit si novou techniku malování nebo zdolat vysoký kopec. Je jedno, zda si vytyčíte malý cíl nebo se pustíte do postupného plnění velké výzvy, seberealizace je stěžejní pro udržení dobré psychické kondice. 

Odpočinek a relax

Někdo si pod odpočinkem představí masáž, jiný zdolávání hory. Relaxace nemusí znamenat, že se natáhnete na gauč k televizi. Odpočinek má mnoho forem a vy si podle svých potřeb a povahy zvolte ten, který vám pomůže vyčistit hlavu od myšlenek a uvolnit tělo od napětí. Zájmy a koníčky nám přinášejí uspokojení.

Probouzejí v nás motivaci k činnostem, ve kterých lze uplatnit svá nadání a schopnosti, a právě proto jsou koníčky skvělou formou relaxace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podivnosti a deformace nás fascinují. Podle psychologů je to normální

Psychosomatika aneb nemoc jako řeč duše