Pátek , 23. 02. 2024

Petr

Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život

Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
psychohygiena
Starejte se o své psychické zdraví. (foto: 123RF)

19. 07. 2021

19. 07. 2021

Co je psychohygiena?

Psychohygiena je v podstatě soubor cvičení, které mají za úkol upevňovat, zvyšovat a znovu získávat duševní vyrovnanost člověka. Díky metodám psychohygieny si dokážeme vybudovat odolnost proti stresovým situacím i hektickému způsobu života. Naučíme se snášet vypjaté okamžiky a dokážeme je řešit s větší rozvahou.

Cvičením psychohygieny tak získáme nejen duševní nadhled a odolnost vůči nepříznivým vlivům, ale rovněž se prospěšně odrazí i na našem těle, které nebude trpět předčasným stárnutím.

Jaké faktory ovlivňují naší psychickou kondici?

V dnešní době je náš život protkán různými zátěžovými situacemi. Vlivem toho jsou naše tělo i duše vystaveny neustálému tlaku a stresu, cítíme se unavení a naše psychika strádá. Dlouhodobě nedostatečný nebo nekvalitní odpočinek a neschopnost oproštění se od napětí pak může být spouštěcím mechanismem různých psychických poruch a onemocnění.

Psychická disharmonie však nesouvisí pouze s vážnými psychickými diagnózami. Může se projevit i pocitem nenaplněného života, poruchami spánku, depresemi nebo pocitem méněcennosti. S psychickými problémy se potýká každý třetí člověk, a právě proto bychom o svou psychickou kondici měli dbát přinejmenším se stejným úsilím, jako o své tělo.

Proč je psychohygiena důležitá? 

Mnozí z nás se zabývají péčí o své tělo a fyzičku. Zdravě jíme, dodržujeme pitný režim, dodáváme tělu vitamíny a udržujeme ho fit pravidelným pohybem, avšak na duši často zapomínáme. Stále převažuje dojem, že o psychickou kondici by měli pečovat hlavně lidé s nějakou psychickou poruchou, což ovšem není pravda. Abychom si udrželi duševní vyrovnanost a odolnost, měl by se psychohygienou zabývat každý z nás.

Psychohygiena představuje důležitou prevenci před vznikem jak psychických, tak psychosomatických onemocnění. Díky psychohygienickému cvičení se umíme lépe soustředit při práci, vyrovnat se se stresem i neúspěchem a dokonce nás tato metoda dokáže naučit, jak si dopřát kvalitní odpočinek. S duševní rovnováhou se pak ruku v ruce dostaví i dobrá nálada, pozitivní pohled na život a celková spokojenost, což ovlivňuje nejen naše pracovní úspěchy, ale také náš sociální život. 

K TÉMATU  Tancující kráva v supermarketu. Nakupování v Mexiku zpříjemňuje taneční show

5 zásad, které přivedou do každodenního života pohodu

Spánek

Někomu stačí 4 hodiny kvalitního spánku, aby byl ráno svěží, někomu nestačí ani 10 hodin. Pomineme-li dobu věnovanou spánku, která je individuální, zaměříme se spíše na jeho kvalitu. Časté buzení a neschopnost usnout jsou nejčastější příznaky poruch spánku. Pokud nechcete sahat po lécích, máte více možností, jak kvalitu spánku zlepšit.

Základem je chladnější, zatemněná ložnice a čerstvý vzduch. K dalším činnostem, které podpoří spánek, patří levandulová koupel, večerní procházka, meduňkový čaj nebo vypnutí elektroniky alespoň 2 hodiny před ulehnutím. Vhodné je si osvojit určitou pravidelnost i řád, a ukládat se ke spánku ve stejnou dobu.

Aktivní pohyb

Aby mělo tělo potřebu odpočinku, je nutné mu dopřát i výdej energie. Nemusíte trávit každý den několik hodin cvičením a vyčerpat se do morku kostí, ale pravidelné procházky, domácí cvičení jógy nebo běh na čerstvém vzduchu podpoří jak vaši fyzickou kondici, tak zlepší kvalitu spánku.

Kromě viditelných úspěchů v podobě silného těla přináší pravidelný pohyb obrovské benefity i pro vaši duši. Během něj se v těle uvolňují tzv. hormony štěstí, především dopamin, serotonin, endorfin a enkefalin. Díky nim si připadáme spokojenější, uvolněnější a šťastnější.

Vyvážený jídelníček 

Pitný režim a vyvážená strava jde ruku v ruce jak s fyzickou kondicí, tak s duševním zdravím. Pokud je vaše tělo zásobené dostatkem vláhy a vitamínů, odolává lépe únavě i vyčerpanosti, což působí kladně i na vaši duši. Není žádným tajemstvím, že hladový člověk je často nevrlý a podrážděný. Psychohygiena má za jeden z hlavních pilířů vyvážený jídelníček právě proto, že nás pestrá strava zásobuje energií potřebnou ke zvládnutí všech každodenních výzev. 

Seberealizace

Duševní rozvoj a plnění svých malých osobních cílů pomáhá k duševní pohodě. Nezáleží na tom, zda se chcete naučit hrát na hudební nástroj, osvojit si novou techniku malování nebo zdolat vysoký kopec. Je jedno, zda si vytyčíte malý cíl nebo se pustíte do postupného plnění velké výzvy, seberealizace je stěžejní pro udržení dobré psychické kondice. 

K TÉMATU  Ponorková nemoc. Jak se v rodině bránit a úspěšně ubránit velmi vypjatým vztahům

Odpočinek a relax

Někdo si pod odpočinkem představí masáž, jiný zdolávání hory. Relaxace nemusí znamenat, že se natáhnete na gauč k televizi. Odpočinek má mnoho forem a vy si podle svých potřeb a povahy zvolte ten, který vám pomůže vyčistit hlavu od myšlenek a uvolnit tělo od napětí. Zájmy a koníčky nám přinášejí uspokojení.

Probouzejí v nás motivaci k činnostem, ve kterých lze uplatnit svá nadání a schopnosti, a právě proto jsou koníčky skvělou formou relaxace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podivnosti a deformace nás fascinují. Podle psychologů je to normální

Psychosomatika aneb nemoc jako řeč duše

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Zatímco o jiných záležitostech se dokážete bavit dlouhé hodiny, na téma sex ještě jaksi nepřišla řada? Proč je dobré spolu otevřeně mluvit na téma sex, a co získáte, když to zvládnete? Na závěr pro vás máme peprný tip, který rozhodně vyzkoušejte!
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
Silvestr je oslavou plnou světla, radosti a naděje, a pro rodiče s dětmi přináší otázku, jak tuto magickou noc nejlepším způsobem sdílet. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje otázce, kde trávit Silvestr s dětmi. Přinášíme tipy na rodinná přátelská místa a aktivity, kde můžete vytvořit nezapomenutelné chvíle pro vaši rodinu a přivítat nový rok s radostí a láskou.
I nastávající maminky se chtějí líbit. Stejně jako u běžné módy musí být i těhotenské oblečení zároveň komfortní a praktické, a to po celou dobu těhotenství. Kde a jak ale takové oděvy vlastně vybrat?
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.

Výběr článků

Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Lidé se scházejí i rozcházejí z různých důvodů. Někteří se neshodnou v plánech ohledně budoucnosti, jiní se potýkají s nevěrou nebo vyhořením vztahu o sobě samém. Někdy ale dojde v partnerství k takovému soumraku, že možnost rozchodu lítá ve vzduchu. Kdy je jasné, že je odchod od sebe tím nejlepším řešením?
Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.

Nepřehlédněte

Black House má jednu zvláštnost. Voda v mělkém vnitřním bazénu umí v kombinaci s prosklenými stěnami odrážet sluneční světlo do každé části domu. Je koncipován pro maximální využití nepřímého slunečního záření. Podívejte se na tu nádheru.
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek