Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Právě teď je vhodný čas na saunování! K čemu všemu vám sauna pomůže a co během pobytu v horku dodržovat?

Zrovna teď je ten správný čas začít chodit do sauny. Proč? Sauna totiž umí zlepšit imunitu, a zabránit tak častému onemocnění. V neposlední řadě vám také dovede vylepšit psychiku!
Sauna
zdroj: 123RF.com

12. 10. 2018

Pravidelným saunováním zvýšíte dlouhodobě odolnost organismu a zbavíte se únavy. Do sauny vždy vstupujte zdraví, když na vás něco leze, už vám sauna nepomůže. Naopak, může se vám nemoc rozjet rychleji. Co ještě nedělejte? V sauně byste neměli trávit čas nalačno, nebo naopak po příliš vydatném a těžkém jídle. A pít alkohol místo vody se tu taky nevyplácí. Před vstupem do sauny si smyjte parfémy ani nekuřte, to se během saunování uvolňuje a může být pro ostatní nepříjemné. Dvě hodiny před saunováním pijte dostatečné množství tekutin, ať máte co potit.

Držte se následujících pravidel

  • V sauně používejte vždy prádlo určené pro saunování. Zapomeňte na plavky, obuv vždy nechte před prohřívárnou. Celé tělo včetně nohou si podložte prostěradlem nebo osuškou, ať pot stéká na ně.
  • Před vstupem do sauny se pořádně osprchujte mýdlem a vodou. Nepoužívejte těžké voňavé sprchové gely nebo masky na vlasy. Pak už mýdlo nepoužívejte, ani na závěr sauny, poškodíte tak ph pokožky.
  • Do sauny byste měli vstupovat vždy sušší, to znamená, že po každém ochlazovacím cyklu ze sebe setřete všechnu vodu. Pijte pravidelně.
  • V sauně dýchejte nosem i ústy. Nemluvte, ale odpočívejte. Zůstávejte tak dlouho, dokud je vám pobyt příjemný. Pak jděte do ledové sprchy, až pak do bazénku. Ponořte i hlavu.
  • Při pocení otírejte z povrchu těla pot. Podpoříte tím nejen otevírání kožních pórů, ale také odplavení nečistot z těla. Využít můžete houbu, lufu nebo jemný kartáč.
  • Správně provedené saunování poznáte tak, že se budete cítit uvolnění a příjemně unavení. Vyhněte se po sauně alkoholu a kouření, ale i námaze, mohlo by to zničit celý proces regenerace organismu. Jezte lehce a dopřejte si klid a pohodu.
  •  Za dva dny byste měli pocítit příval energie. I to je důvod, proč se do sauny zase vrátit.
K TÉMATU  Jednoduché cvičení na bolest zad vám pomůže zbavit se trápení. Mnohdy lépe než prášky

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak si představujete ideální Vánoce? Pravděpodobně s rodinou, vašimi blízkými. V pohodě, v obklopení radosti a štěstí. A samozřejmě v obklopení cukroví, které mizí z talíře rychlostí blesku. A kromě her, které budete hrát, svůj čas strávíte i sledováním oblíbených vánočních snímků, které svou kouzelnou atmosférou a nadějí z nich vyplývající umocní onu vánoční atmosféru, která se line domovem. Co si nezapomenout pustit?
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?

Nepřehlédněte

Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek