Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Zjistěte, proč vás bolí bradavky: Důvodem může být i nevhodná podprsenka

Bradavky patří mezi nejcitlivější části ženského těla. Většinou jsou bodem, který při správné stimulaci dokáže u ženy vyvolat vzrušení, ovšem někdy mohou dost bolet. Co může být příčinou bolesti bradavek?
bradavky
Bradavky můžou bolest z různých příčin. Vliv má i spodní prádlo.

31. 03. 2023

Kojení

Během těhotenství jsou ženská prsa velmi citlivá, nemluvě o bradavkách. Žlázy, které se v ňadrech nachází, začínají produkovat mateřské mléko, které je nezbytnou potravou pro novorozence. Kojení je častým důvodem, proč bolí bradavky, a to hned z několika důvodů. Tím nejčastějším je špatná technika kojení, kdy se kojenec špatně přisaje nebo mu to nejde přisát. 

Dalším důvodem může být ucpání mlékovodu, ze kterého může vzniknou nesnesitelně bolestivý zánět prsou. Na záněty jsou vynikající studené obklady, například tvaroh nebo jogurt dokáže zánět z prsa vytáhnout. Stává se, že jakmile je dítě starší a rostou mu zoubky, může do bradavky kousnout. Pokud k tomu dojde, dopřejte svému zraněnému prsu klid a pouze z něj mléko odstříkávejte odsávačkou.

Jakmile vás začnou při kojení bolet bradavky, je vždy lepší se obrátit na laktační poradkyni, která hned zjistí, co je příčinou a jak ji napravit, zejména v začátcích, kdy mnoho novopečených maminek v oblasti kojení tápe.

Nepříjemné infekce

Bradavkám se nevyhýbají ani infekce, které jsou častým zdrojem bolesti bradavek. Mezi ty nejčastější patří mykózy, ovšem objevují se i bakteriální, stafylokokové či virové infekce. Mykóza je často nenápadná infekce, která se nijak zvlášť na bradavkách neprojevuje. Dobře se jí daří tam, kde je tma a vlhko, kožní záhyby pod prsy jsou ideálním místem. Postupně se pak tato infekce dostane až k bradavkám. Důležitá je hygiena a čisté spodní prádlo.

Infekce většinou poznáte podle toho, že bradavky jsou horké, bolest může přijít až dlouho poté. Horkost bradavek je způsobena prouděním velkého množství krve. V každém případě je dobré navštívit lékaře.

Ekzémy a psoriáza

Ekzémy dokážou velmi potrápit, zvláště ty, se kterými se člověk potýká celý život. Bohužel, ani bradavkám se ekzémy nevyhýbají, mohou se objevit prakticky kdekoliv na těle. O to víc bolí na bradavkách, které jsou už samy o sobě tolik citlivé. Je dobré si uvědomit, že ekzémy se objevují tehdy, když například začnete používat nové mýdlo, deodorant, prací prášek nebo krém.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Hormony budiž pochváleny

Jakmile se ekzém objeví, okamžitě přestaňte používat kosmetiku a počkejte dva dny, dokud ekzém nezmizí. Jestliže ani po dvou dnech se ekzému nemůžete zbavit, je dobré návštěvu specialisty neodkládat, mohlo by se jednat o závažnější onemocnění.

Hormony

Je obecně známo, že hormony v ženském těle způsobují mnoho změn, jednou z nich je i citlivost bradavek, která může vyústit až v nepříjemnou bolest. Ta souvisí s menstruací, užíváním nové hormonální antikoncepce, obdobím těhotenství nebo během šestinedělí. Dobrou zprávou je, že hormonální změny během pár dní odezní, s nimi i bolest bradavek.

kojení
Bolest bradavek při kojení je běžná.

Spodní prádlo

Bolest bradavek se objevuje také při nošení některého spodního prádla. Nevhodný materiál a nevhodná velikost bradavky dráždí tím, jak se prádlo o bradavky tře, což způsobí krátkou bolest, která zmizí hned, jakmile vyměníte své staré spodní prádlo za nové. V tomto případě se vyhýbejte krajkám, volte prodyšné a přírodní materiály a hlavně, správnou velikost podprsenky.

Štítná žláza

Onemocnění štítné žlázy se může projevit také bolestí bradavek, kterou provází nadměrné a časté ochlupení kolem nich. Chloupky v okolí bradavek jsou zcela přirozené, ovšem jakmile se zvýší jejich růst, vyhledejte lékaře.

Abyste předešly různým nemocem, je dobré pravidelně provádět samovyšetření prsou, které zahrnuje také kontrolu bradavek. Jestli z nich vytéká nějaká tekutina kromě mateřského mléka po porodu nebo mleziva v těhotenství, s návštěvou lékaře neotálejte, byť by šlo o pouhou banalitu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Manuál kojení: které potraviny zlepšují produkci mléka? A jak je správně načasovat, abyste vy i miminko dostali to nejlepší?

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zdroje článku:
www.medicalnewstoday.com, www.webmd.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?

Nepřehlédněte

Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek