Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Zjistěte, proč vás bolí bradavky: Důvodem může být i nevhodná podprsenka

Bradavky patří mezi nejcitlivější části ženského těla. Většinou jsou bodem, který při správné stimulaci dokáže u ženy vyvolat vzrušení, ovšem někdy mohou dost bolet. Co může být příčinou bolesti bradavek?
bradavky
Bradavky můžou bolest z různých příčin. Vliv má i spodní prádlo.

31. 03. 2023

Kojení

Během těhotenství jsou ženská prsa velmi citlivá, nemluvě o bradavkách. Žlázy, které se v ňadrech nachází, začínají produkovat mateřské mléko, které je nezbytnou potravou pro novorozence. Kojení je častým důvodem, proč bolí bradavky, a to hned z několika důvodů. Tím nejčastějším je špatná technika kojení, kdy se kojenec špatně přisaje nebo mu to nejde přisát. 

Dalším důvodem může být ucpání mlékovodu, ze kterého může vzniknou nesnesitelně bolestivý zánět prsou. Na záněty jsou vynikající studené obklady, například tvaroh nebo jogurt dokáže zánět z prsa vytáhnout. Stává se, že jakmile je dítě starší a rostou mu zoubky, může do bradavky kousnout. Pokud k tomu dojde, dopřejte svému zraněnému prsu klid a pouze z něj mléko odstříkávejte odsávačkou.

Jakmile vás začnou při kojení bolet bradavky, je vždy lepší se obrátit na laktační poradkyni, která hned zjistí, co je příčinou a jak ji napravit, zejména v začátcích, kdy mnoho novopečených maminek v oblasti kojení tápe.

Nepříjemné infekce

Bradavkám se nevyhýbají ani infekce, které jsou častým zdrojem bolesti bradavek. Mezi ty nejčastější patří mykózy, ovšem objevují se i bakteriální, stafylokokové či virové infekce. Mykóza je často nenápadná infekce, která se nijak zvlášť na bradavkách neprojevuje. Dobře se jí daří tam, kde je tma a vlhko, kožní záhyby pod prsy jsou ideálním místem. Postupně se pak tato infekce dostane až k bradavkám. Důležitá je hygiena a čisté spodní prádlo.

Infekce většinou poznáte podle toho, že bradavky jsou horké, bolest může přijít až dlouho poté. Horkost bradavek je způsobena prouděním velkého množství krve. V každém případě je dobré navštívit lékaře.

Ekzémy a psoriáza

Ekzémy dokážou velmi potrápit, zvláště ty, se kterými se člověk potýká celý život. Bohužel, ani bradavkám se ekzémy nevyhýbají, mohou se objevit prakticky kdekoliv na těle. O to víc bolí na bradavkách, které jsou už samy o sobě tolik citlivé. Je dobré si uvědomit, že ekzémy se objevují tehdy, když například začnete používat nové mýdlo, deodorant, prací prášek nebo krém.

K TÉMATU  Co si počít, když vám život znepříjemňuje hormonální akné?

Jakmile se ekzém objeví, okamžitě přestaňte používat kosmetiku a počkejte dva dny, dokud ekzém nezmizí. Jestliže ani po dvou dnech se ekzému nemůžete zbavit, je dobré návštěvu specialisty neodkládat, mohlo by se jednat o závažnější onemocnění.

Hormony

Je obecně známo, že hormony v ženském těle způsobují mnoho změn, jednou z nich je i citlivost bradavek, která může vyústit až v nepříjemnou bolest. Ta souvisí s menstruací, užíváním nové hormonální antikoncepce, obdobím těhotenství nebo během šestinedělí. Dobrou zprávou je, že hormonální změny během pár dní odezní, s nimi i bolest bradavek.

kojení
Bolest bradavek při kojení je běžná.

Spodní prádlo

Bolest bradavek se objevuje také při nošení některého spodního prádla. Nevhodný materiál a nevhodná velikost bradavky dráždí tím, jak se prádlo o bradavky tře, což způsobí krátkou bolest, která zmizí hned, jakmile vyměníte své staré spodní prádlo za nové. V tomto případě se vyhýbejte krajkám, volte prodyšné a přírodní materiály a hlavně, správnou velikost podprsenky.

Štítná žláza

Onemocnění štítné žlázy se může projevit také bolestí bradavek, kterou provází nadměrné a časté ochlupení kolem nich. Chloupky v okolí bradavek jsou zcela přirozené, ovšem jakmile se zvýší jejich růst, vyhledejte lékaře.

Abyste předešly různým nemocem, je dobré pravidelně provádět samovyšetření prsou, které zahrnuje také kontrolu bradavek. Jestli z nich vytéká nějaká tekutina kromě mateřského mléka po porodu nebo mleziva v těhotenství, s návštěvou lékaře neotálejte, byť by šlo o pouhou banalitu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Manuál kojení: které potraviny zlepšují produkci mléka? A jak je správně načasovat, abyste vy i miminko dostali to nejlepší?

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zdroje článku:
www.medicalnewstoday.com, www.webmd.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zdravotní stav princezny Kate je předmětem každodenního zájmu. Již několik měsíců statečně bojuje s rakovinou, což vyvolává obavy nejen mezi jejími blízkými, ale i veřejností. Nedávno se ukázalo, že léčba nepokračuje podle očekávání a princezna Kate trpí závažnými vedlejšími účinky chemoterapie.
Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
Nakupování dárků přes internet roku od roku roste. Co nesmíte přehlédnout, aby vše proběhlo hladce a hlavně včas? Dodržujte následující rady!
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
Ráda se vydáváte na pěší výlety do lesů, na horské hřebeny nebo podél řek? Milujete ten den, kdy máte čas jen sama pro sebe a věnujete ho pohybu a dlouhému rozjímání v přírodě? Nebo raději chodíte na procházky ve dvou? Poznejte ty nekrásnější pěší trasy, které tu máme.
Tak trochu se stydíte za své podpaží? Buďte v klidu, vždyť jeho tmavší zbarvení se dá poměrně snadno napravit. K takovému účelu se přímo nabízí brambora, mléko, kokosový olej nebo stará dobrá jedlá soda. Jakých postupů se držet?
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Neustále si něco píšou na mobilu, navštěvují se, a rozhodně si nejste jistá, že jste schopná se na to dále dívat? Poradíme vám, jak vyzrát na situaci, kdy se váš přítel stýká se svou ex.

Výběr článků

Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.
Svícny a svíčky nemusíte zapálit, jen když něco slavíte nebo když se blíží advent. Vytváří útulnou atmosféru, která zahřeje a pohladí. Obzvlášť, když je za okny nevlídné počasí nebo večerní tma, je plamen svíčky doslova relaxačním prvkem. Inspirujte se krásnými kousky!

Nepřehlédněte

Věděli jste, že člověk stráví v posteli v průměru až třetinu svého života? Proto pokud vybíráte novou postel do vaší ložnice, je třeba umět vybrat správně. Pohodlná a dostatečně velká postel totiž může podpořit váš zdravý spánek. Naopak nevhodná postel může způsobovat problémy, jako je nespavost nebo bolesti zad. Postel je zároveň důležitou součástí interiéru a je dominantou ložnice, jejíž celkový vzhled ovlivňuje. Vybrat si správnou postel tak může také pomoci dotvořit celkovou atmosféru v místnosti.
Podzim je ideálním obdobím pro posílení imunity, a můžete toho dosáhnout tím, že zařadíte do své stravy superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek