Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Hyperaktivní močák: Co dělat, když už zase musíte?

Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
hyperaktivní
Hyperaktivní močový měchýř může mít řadu příčin.

29. 06. 2022

29. 06. 2022

Pak vás s největší pravděpodobností trápí hyperaktivní močový měchýř, což je velká nepříjemnost, která komplikuje život spoustě ženám. Jak si s takovým problémem poradit? Mrkněte, co v tom vězí a jak svůj močák opětovně hodit do klidu.

Kolikrát je to ještě v normě?

Ještě než se mrkneme na hyperaktivní močový měchýř jako takový, je dobré si říct, že množství moči se samozřejmě vždy odvíjí od množství vypitých tekutin. Je proto přirozené, že čím více tekutin do sebe dostanete, tím častěji budete chodit i na malou.

Obecné tabulky říkají, že zdravý člověk by měl chodit močit přibližně 7-8x denně za předpokladu průměrného příjmu tekutin. I to je ale poněkud zavádějící. Čím těžší člověk, tím větší nároky na pitný režim, a tím pádem větší počet návštěv toalet.

Kdo tedy zvládne za den vypít tři litry a cítí se dobře, není nic neobvyklého na tom, že si přes den odskočí o něco častěji. Neznamená to tedy, že pokud chodíte na malou vícekrát, než je dané nějakými průměry, musí za tím zákonitě stát hyperaktivní močák. Ten se totiž projevuje malinko jinak, ale to už si vysvětlíme o něco níže. 

Co je vlastně hyperaktivní močák?

Pravda, hyperaktivní močový měchýř se projevuje větší četností močení, avšak specifickým znakem je, že naléhavé nutkání na malou se dostavuje ve větší míře, dost často v krátkém časovém horizontu.

Zkrátka a dobře – najednou pociťujete silný pocit na močení, jakoby váš měchýř byl hodně naplněný. Dojdete si na malou a oproti pocitům, které máte (že to už fakt nevydržíte), vyloučíte moči docela málo. A během pár minut najednou to samé prožíváte znovu, což je samo o sobě nepříjemné a stresující, a to obzvlášť, pokud se vám tohle děje v práci nebo někde ve společnosti.

V případě, že takový problém zaznamenáte, je jasné, že je třeba vyloučit ledvinové onemocnění nebo záněty močových cest, ovšem v případě, že se na nic nepřijde, mohou za tím stát i další nepříjemnosti. Co všechno za hyperaktivním močákem může stát?

 • Záněty močových cest
 • Onemocnění ledvin
 • Gynekologické záněty
 • Cukrovka
 • Slabé svaly pánevního dna
 • Neurologické onemocnění
 • Psychické důvody
 • Nevhodná a dráždivá strava
K TÉMATUZánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Krok po kroku za poklidným měchýřem

 1. Pokud vás projevy hyperaktivního měchýře začnou trápit, předně není od věci poradit se se specialistou, který pro začátek vyloučí případné záněty a další tělesné neplechy.
 2. V každém případě, ať už zamíříte k lékaři, nebo chvilku posečkáte, vyplatí se vést si takzvaný mikční deník. V něm si budete každý den pečlivě zaznamenávat množství vypitých tekutin, zároveň také všechny vaše návštěvy toalety. Díky tomu získáte ucelený přehled o tom, jak často chodíte na malou a mimo jiné se takové údaje budou hodit i specialistovi. Pomocí mikčního deníku můžete získat dost dobré indicie z hlediska případné úpravy pitného režimu.
 3. Zároveň není od věci se kromě pití zaměřit i na stravu. Je známé, že některé dráždivé potraviny, zejména ty kořeněné a pálivé, občas vedou k problémům s močením. To samé platí také o močopudných potravinách, které vás přirozeně nutí k tomu, abyste běhali na záchod o něco častěji.
 4. Pokud však bude vše v naprostém pořádku – po stránce vyšetření, veškerých odběrů a zároveň ani mikční deník nebude mít nějaké mouchy, je velmi pravděpodobné, že jsou na vině psychické důvody. Protože, jak bylo zjištěné v řadě studií, hyperaktivní močový měchýř je často důsledkem dlouhodobého stresu nebo přehnané reakce těla na aktuální úzkosti. A ty mohou být z jakékoli oblasti – z osobního, rodinného i pracovního života. Zkuste proto zapracovat na zlepšení vaší duševní síly, vyzkoušejte meditace nebo i další způsoby, které vás hodí do pohody.
 5. A pokud ani to nepomůže, může být příčinou i další velmi častý problém – slabé svaly pánevního dna, které se mj. podílí i na pevných svalech kolem močového měchýře. Čím více jsou posílené, tím se snižuje četnost nutkání na močení a zároveň je to úžasná prevence proti inkontinenci. V tomto ohledu se například vyplatí cvičení podle Ludmily Mojžíšové nebo třeba Kegelovy cviky
K TÉMATUVaše práva a možnosti v restauraci. Můžete jídlo reklamovat, když vám nechutná nebo když je studené?
močení
Chodíte neustále na záchod a množství moči neodpovídá tomu, jak moc jste potřebovala?

Osobní zkušenost čtenářky

O hyperaktivním močáku a jeho stinných stránkách hodně ví také naše čtenářka Jana.

„Začalo to docela nenápadně. Měla jsem období, kdy jsem studovala, chodila do práce, bylo toho na mě v jednu chvíli hodně. Celé se to spustilo v době covidu, v období samých online schůzek a přednášek. Někdy se čas těchto online setkání protáhl, a to už jsem se na židli kroutila celá zpocená, jak jsem potřebovala na malou. Omluvit se nebylo možné, proto jsem fakt na fest seděla do konce a byla zoufalá. A asi tyhle zážitky k tomu všemu přispěly.

Jak se situace opakovala, před každou takovou schůzkou jsem se musela jít několikrát vymočit – deset minut před tím jsem šla třeba i pětkrát, vždycky jsem vymočila malinko. Prostě tak, abych měla 100% pocit, že nebudu muset čůrat. Tak moc jsem se z toho vystresovala, plus ta nálož kolem mě, že jsem si uhnala hyperaktivní močák. Trvalo asi půl roku, než se vše dalo dohromady. Hodně pomohlo se na to nesoustředit, začala jsem s meditacemi a taky jsem trochu vyladila svůj pitný režim – omezila jsem kávu a tu vyměnila spíše za bylinkové čaje.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zvládnout letní problémy močových cest bez antibiotik?

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/overactive-bladder/symptoms-causes/syc-20355715
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

PLC House je rodinný dům v argentinském Villa Allende. Byl navržen čistě a lineárně, s ohledem na praktičnost, úspornnost a flexibilitu. Tři ložnice, každá s vlastní koupelnou, prostorný prosklený obývací pokoj s výhledem ven na terasu a vzrostlé stromy. To vše na jednom jediném patře. Není nádherný?
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.

Nepřehlédněte

Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek