Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Hyperaktivní močák: Co dělat, když už zase musíte?

Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
hyperaktivní
Hyperaktivní močový měchýř může mít řadu příčin.

29. 06. 2022

29. 06. 2022

Pak vás s největší pravděpodobností trápí hyperaktivní močový měchýř, což je velká nepříjemnost, která komplikuje život spoustě ženám. Jak si s takovým problémem poradit? Mrkněte, co v tom vězí a jak svůj močák opětovně hodit do klidu.

Kolikrát je to ještě v normě?

Ještě než se mrkneme na hyperaktivní močový měchýř jako takový, je dobré si říct, že množství moči se samozřejmě vždy odvíjí od množství vypitých tekutin. Je proto přirozené, že čím více tekutin do sebe dostanete, tím častěji budete chodit i na malou.

Obecné tabulky říkají, že zdravý člověk by měl chodit močit přibližně 7-8x denně za předpokladu průměrného příjmu tekutin. I to je ale poněkud zavádějící. Čím těžší člověk, tím větší nároky na pitný režim, a tím pádem větší počet návštěv toalet.

Kdo tedy zvládne za den vypít tři litry a cítí se dobře, není nic neobvyklého na tom, že si přes den odskočí o něco častěji. Neznamená to tedy, že pokud chodíte na malou vícekrát, než je dané nějakými průměry, musí za tím zákonitě stát hyperaktivní močák. Ten se totiž projevuje malinko jinak, ale to už si vysvětlíme o něco níže. 

Co je vlastně hyperaktivní močák?

Pravda, hyperaktivní močový měchýř se projevuje větší četností močení, avšak specifickým znakem je, že naléhavé nutkání na malou se dostavuje ve větší míře, dost často v krátkém časovém horizontu.

Zkrátka a dobře – najednou pociťujete silný pocit na močení, jakoby váš měchýř byl hodně naplněný. Dojdete si na malou a oproti pocitům, které máte (že to už fakt nevydržíte), vyloučíte moči docela málo. A během pár minut najednou to samé prožíváte znovu, což je samo o sobě nepříjemné a stresující, a to obzvlášť, pokud se vám tohle děje v práci nebo někde ve společnosti.

V případě, že takový problém zaznamenáte, je jasné, že je třeba vyloučit ledvinové onemocnění nebo záněty močových cest, ovšem v případě, že se na nic nepřijde, mohou za tím stát i další nepříjemnosti. Co všechno za hyperaktivním močákem může stát?

 • Záněty močových cest
 • Onemocnění ledvin
 • Gynekologické záněty
 • Cukrovka
 • Slabé svaly pánevního dna
 • Neurologické onemocnění
 • Psychické důvody
 • Nevhodná a dráždivá strava
K TÉMATU  Jak udělat z vašeho dítěte ostříleného cyklistu?

Krok po kroku za poklidným měchýřem

 1. Pokud vás projevy hyperaktivního měchýře začnou trápit, předně není od věci poradit se se specialistou, který pro začátek vyloučí případné záněty a další tělesné neplechy.
 2. V každém případě, ať už zamíříte k lékaři, nebo chvilku posečkáte, vyplatí se vést si takzvaný mikční deník. V něm si budete každý den pečlivě zaznamenávat množství vypitých tekutin, zároveň také všechny vaše návštěvy toalety. Díky tomu získáte ucelený přehled o tom, jak často chodíte na malou a mimo jiné se takové údaje budou hodit i specialistovi. Pomocí mikčního deníku můžete získat dost dobré indicie z hlediska případné úpravy pitného režimu.
 3. Zároveň není od věci se kromě pití zaměřit i na stravu. Je známé, že některé dráždivé potraviny, zejména ty kořeněné a pálivé, občas vedou k problémům s močením. To samé platí také o močopudných potravinách, které vás přirozeně nutí k tomu, abyste běhali na záchod o něco častěji.
 4. Pokud však bude vše v naprostém pořádku – po stránce vyšetření, veškerých odběrů a zároveň ani mikční deník nebude mít nějaké mouchy, je velmi pravděpodobné, že jsou na vině psychické důvody. Protože, jak bylo zjištěné v řadě studií, hyperaktivní močový měchýř je často důsledkem dlouhodobého stresu nebo přehnané reakce těla na aktuální úzkosti. A ty mohou být z jakékoli oblasti – z osobního, rodinného i pracovního života. Zkuste proto zapracovat na zlepšení vaší duševní síly, vyzkoušejte meditace nebo i další způsoby, které vás hodí do pohody.
 5. A pokud ani to nepomůže, může být příčinou i další velmi častý problém – slabé svaly pánevního dna, které se mj. podílí i na pevných svalech kolem močového měchýře. Čím více jsou posílené, tím se snižuje četnost nutkání na močení a zároveň je to úžasná prevence proti inkontinenci. V tomto ohledu se například vyplatí cvičení podle Ludmily Mojžíšové nebo třeba Kegelovy cviky
K TÉMATU  Jak vám moderní technologie pomohou porozumět vašemu tělu
močení
Chodíte neustále na záchod a množství moči neodpovídá tomu, jak moc jste potřebovala?

Osobní zkušenost čtenářky

O hyperaktivním močáku a jeho stinných stránkách hodně ví také naše čtenářka Jana.

„Začalo to docela nenápadně. Měla jsem období, kdy jsem studovala, chodila do práce, bylo toho na mě v jednu chvíli hodně. Celé se to spustilo v době covidu, v období samých online schůzek a přednášek. Někdy se čas těchto online setkání protáhl, a to už jsem se na židli kroutila celá zpocená, jak jsem potřebovala na malou. Omluvit se nebylo možné, proto jsem fakt na fest seděla do konce a byla zoufalá. A asi tyhle zážitky k tomu všemu přispěly.

Jak se situace opakovala, před každou takovou schůzkou jsem se musela jít několikrát vymočit – deset minut před tím jsem šla třeba i pětkrát, vždycky jsem vymočila malinko. Prostě tak, abych měla 100% pocit, že nebudu muset čůrat. Tak moc jsem se z toho vystresovala, plus ta nálož kolem mě, že jsem si uhnala hyperaktivní močák. Trvalo asi půl roku, než se vše dalo dohromady. Hodně pomohlo se na to nesoustředit, začala jsem s meditacemi a taky jsem trochu vyladila svůj pitný režim – omezila jsem kávu a tu vyměnila spíše za bylinkové čaje.”

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zvládnout letní problémy močových cest bez antibiotik?

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/overactive-bladder/symptoms-causes/syc-20355715
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hliníkové systémy, včetně oken, dveří, fasád a příček, se staly stále oblíbenější volbou v architektuře díky svým výjimečným vlastnostem a vysoké flexibilitě. Jedním z aspektů, který získává na důležitosti, je jejich schopnost poskytovat efektivní protipožární ochranu.
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Konopí seté, latinsky cannabis sativa, je bylinou, chcete-li rostlinou, která má na naše tělo blahodárné účinky a používá se v alternativní medicíně k tlumení bolesti, léčbě neurologických onemocnění nebo zeleného zákalu. A vhodné je i na kašel. Proto se na něj teď podíváme z té lepší stránky.
Umělá inteligence je tu s námi už pěknou řadu let. Na své výsluní se však dostala až po listopadu roku 2022, kdy vznikl pokročilý chatbot, který se dokáže sám učit. Od té doby tato šikovná pomůcka mění svět podnikání i vzdělání. Jak pomůže i vám?
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Produkty s nakousnutým jablíčkem patří dlouhodobě k hitům. To ostatně prokazuje i fakt, že společnost Apple stojí na bedně v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. A pravděpodobně se ještě nějaký ten pátek mezi první trojkou udrží. Přináší totiž neustále nové a nové produkty, které jsou s obrovským zájmem a nadšením kupovány. Vezměme si takové Apple Watch – to je produkt budoucnosti, nemyslíte? Jen hrstka lidí však ví o všech věcech, které hodinky umí a ovládají.
Máme po úplňku. Co vás nyní čeká o víkendu? Nahlédněte do našeho speciálního horoskopu krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.

Výběr článků

Všichni mluví o tom, že předehra je důležitou součástí dobrého sexu. Ale jak na tu nejlepší předehru, aby vaše žena byla úplně hotová? Protože milostná předehra přichází v různých podobách, a pro někoho může být matoucí, nebo dokonce stresující se v této změti zorientovat. Ale žádný strach, proto jsme tu my, abychom vám pomohli.
Kdo by neznal roztomilá dvojčata Annie James a Hallie Parker z filmu Past na rodiče, kde si Lindsay Lohan zahrála dvojroli po boku Dennise Quaida a Natashy Richardson. A právě tento film se stal jejím odrazovým můstkem, který jí navždy změnil život.
Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?

Nepřehlédněte

Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek