Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Domácí sirupy ve vaší kuchyni. Jak je připravit?

Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
domácí sirupy
Domácí sirupy pro zdraví. (foto: 123RF)

11. 06. 2021

V čem tkví jejich výhody?

Nejenže jsou domácí sirupy nesmírně zdravé. Ony jsou taky báječně chutné. Jak bylo uvedeno v úvodu článku, lze je použít prakticky do čehokoliv. Přitom budete in a příjemně překvapíte každou návštěvu, která u vás zasedne ke stolu. A pokud smýšlíte taky trochu ekologicky, tak vězte, že domácí sirupy jsou hitem, protože jejich výroba je nadmíru ekologická a šetří životní prostředí, protože nevyužíváte sirupů od cizích výrobců, ale děláte je hezky doma a postaru.

Jak na trhání bezinek

Nejdůležitější je správně získat květ bezinky. Je lepší jít na bezinky za suchého slunečného dne, a to nejlépe hned ráno nebo večer, aby se květiny dobře otevíraly a aby na nich nebyla vlhkost. Květy vždy odřízněte nebo odstřihněte zahradními nůžkami, abyste se nepotřísnili pylem a s větvemi zvbytečně nelomcovali.

Květy se nebudou umývat a pro vaše zdraví je proto nejvhodnější natrhat je na čistém místě, daleko od silnic. Všechny květy by měly být otevřené, ale ne suché nebo vybledlé.

K výrobě bezinkového sirupu budete potřebovat následující přísady:

  • 30-40 květů černého bezu,
  • 3 sklenice cukru,
  • 2 sklenice vody,
  • špetku kyseliny citronové.

Jak si vyrobit bezový sirup

Pojďme tedy k procesu výroby bezinkového sirupu. Do litrových sklenic nasypeme co nejvíce květů bezu. Souží to k tomu, aby byl sirup co nejvíce aromatický a koncentrovaný. Nebojte se, když sklenice naplníte sirupem, květy okamžitě sníží objem a do nádoby se toho vejde ještě spousta.

Nalijte vodu do hrnce a převařte ji. Následně přidejte cukr a kyselinu citrónovou. Přiveďte sirup k varu a pak jej vlijte do sklenic s květinami. Pak ji doplňte ještě zbývajícími květinami a pevně uzavřete víko. Sirup nechejte 10-12 hodin vychladnout. Poté ho vyfiltrujte přes síto a dobře vytlačíme květovou hmotu. Nalijte do sklenic, zavřete víčka a uložte do chladničky.

K TÉMATU  Děti bohatých hubnou, zatímco ty z chudých poměrů tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil. Co je příčinou

Sirup ze šeříku

Na takový sirup budete potřebovat 2 sklenice květů šeříku, 650 g cukru, 1 l vody, 2/3 lžičky kyseliny citronové, 6 stonků máty. Postup je velice jednoduchý, stačí květy omýt a dát spolu s mátou do velkého hrnce. Přilijete vodu, přidáte kyselinu citronovou a dáte vařit. Po deseti minutách hrnec odstavte. Vyfiltrujte květiny a vzniku šťávu spolu s cukrem vařte asi půl hodiny.

Zavaření do budoucna

Až tekutina nabyde sirupové konzistence, víte že máte hotovo. Pak už stačí jen dochutit citronem (pokud chcete) a nalít sirup do vhodné nádoby. Nejčastěji je to zavařovačka nebo skleněná průsvitná láhev. Sirup můžete skladovat v lednici nebo si ho v oněch zavařovačkách zavařit na horší časy. Taková sterilizace probíhá jednoduše – vroucí sirup nalijete do čisté sklenice, zazátkujete a obrátíte dnem vzhůru, přikryjte ručníkem a nechte vychladnout.

Variant sirupů je hned několik

Pokud vás zajímají i další druhy sirupů, nechte se inspirovat. Existuje již zmíněný šeříkový sirup, který má příjemnou nafialovělou barvu a vůní se vyrovná rozkvetlému šeříkovému keři. Taky můžete zkusit výjimečný sirup z fialek, které na zahradě v tomto jarním období jistě najdete.

Nemusí se jednat jen o květy. Už jste zkusili takový sirup z malin? Podobně pak můžete vyrobit sirup z jahod, borůvek nebo třeba rybízu. Fantazii se meze nekladou. Proč taky, když se na zahradě skýtá tolik dobrot?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí malinový sirup podle snadného receptu. Připravte si základ na lahodné domácí limonády

Nasbírejte fialky. Ne pro ozdobu vaší domácnosti, ale na výrobu tohoto léčivého sirupu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Přemýšlíte o pořízení AKU nářadí? Třeba taková AKU sekačka na baterie. To není jen zodpovědný ekologický plán. Je to dobrá volba ve všech směrech. Už jen využití moderních technologií, kdy se potkávají výhody elektrických a benzínových strojů, je toho důkazem. Žádné kabely, maximální pohodlí, perfektní výkon, spolehlivost. Jedna baterie pro všechno. Není to sen?

Nepřehlédněte

Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek