Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Domácí sirupy ve vaší kuchyni. Jak je připravit?

Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
domácí sirupy
Domácí sirupy pro zdraví. (foto: 123RF)

11. 06. 2021

V čem tkví jejich výhody?

Nejenže jsou domácí sirupy nesmírně zdravé. Ony jsou taky báječně chutné. Jak bylo uvedeno v úvodu článku, lze je použít prakticky do čehokoliv. Přitom budete in a příjemně překvapíte každou návštěvu, která u vás zasedne ke stolu. A pokud smýšlíte taky trochu ekologicky, tak vězte, že domácí sirupy jsou hitem, protože jejich výroba je nadmíru ekologická a šetří životní prostředí, protože nevyužíváte sirupů od cizích výrobců, ale děláte je hezky doma a postaru.

Jak na trhání bezinek

Nejdůležitější je správně získat květ bezinky. Je lepší jít na bezinky za suchého slunečného dne, a to nejlépe hned ráno nebo večer, aby se květiny dobře otevíraly a aby na nich nebyla vlhkost. Květy vždy odřízněte nebo odstřihněte zahradními nůžkami, abyste se nepotřísnili pylem a s větvemi zvbytečně nelomcovali.

Květy se nebudou umývat a pro vaše zdraví je proto nejvhodnější natrhat je na čistém místě, daleko od silnic. Všechny květy by měly být otevřené, ale ne suché nebo vybledlé.

K výrobě bezinkového sirupu budete potřebovat následující přísady:

  • 30-40 květů černého bezu,
  • 3 sklenice cukru,
  • 2 sklenice vody,
  • špetku kyseliny citronové.

Jak si vyrobit bezový sirup

Pojďme tedy k procesu výroby bezinkového sirupu. Do litrových sklenic nasypeme co nejvíce květů bezu. Souží to k tomu, aby byl sirup co nejvíce aromatický a koncentrovaný. Nebojte se, když sklenice naplníte sirupem, květy okamžitě sníží objem a do nádoby se toho vejde ještě spousta.

Nalijte vodu do hrnce a převařte ji. Následně přidejte cukr a kyselinu citrónovou. Přiveďte sirup k varu a pak jej vlijte do sklenic s květinami. Pak ji doplňte ještě zbývajícími květinami a pevně uzavřete víko. Sirup nechejte 10-12 hodin vychladnout. Poté ho vyfiltrujte přes síto a dobře vytlačíme květovou hmotu. Nalijte do sklenic, zavřete víčka a uložte do chladničky.

K TÉMATU  Recepty ze šeříku: hitem letošní sezóny je šeříkový sirup. Přidáváme i další skvělé recepty z redakce

Sirup ze šeříku

Na takový sirup budete potřebovat 2 sklenice květů šeříku, 650 g cukru, 1 l vody, 2/3 lžičky kyseliny citronové, 6 stonků máty. Postup je velice jednoduchý, stačí květy omýt a dát spolu s mátou do velkého hrnce. Přilijete vodu, přidáte kyselinu citronovou a dáte vařit. Po deseti minutách hrnec odstavte. Vyfiltrujte květiny a vzniku šťávu spolu s cukrem vařte asi půl hodiny.

Zavaření do budoucna

Až tekutina nabyde sirupové konzistence, víte že máte hotovo. Pak už stačí jen dochutit citronem (pokud chcete) a nalít sirup do vhodné nádoby. Nejčastěji je to zavařovačka nebo skleněná průsvitná láhev. Sirup můžete skladovat v lednici nebo si ho v oněch zavařovačkách zavařit na horší časy. Taková sterilizace probíhá jednoduše – vroucí sirup nalijete do čisté sklenice, zazátkujete a obrátíte dnem vzhůru, přikryjte ručníkem a nechte vychladnout.

Variant sirupů je hned několik

Pokud vás zajímají i další druhy sirupů, nechte se inspirovat. Existuje již zmíněný šeříkový sirup, který má příjemnou nafialovělou barvu a vůní se vyrovná rozkvetlému šeříkovému keři. Taky můžete zkusit výjimečný sirup z fialek, které na zahradě v tomto jarním období jistě najdete.

Nemusí se jednat jen o květy. Už jste zkusili takový sirup z malin? Podobně pak můžete vyrobit sirup z jahod, borůvek nebo třeba rybízu. Fantazii se meze nekladou. Proč taky, když se na zahradě skýtá tolik dobrot?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí malinový sirup podle snadného receptu. Připravte si základ na lahodné domácí limonády

Nasbírejte fialky. Ne pro ozdobu vaší domácnosti, ale na výrobu tohoto léčivého sirupu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek