Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Domácí sirupy ve vaší kuchyni. Jak je připravit?

Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
domácí sirupy
Domácí sirupy pro zdraví. (foto: 123RF)

11. 06. 2021

V čem tkví jejich výhody?

Nejenže jsou domácí sirupy nesmírně zdravé. Ony jsou taky báječně chutné. Jak bylo uvedeno v úvodu článku, lze je použít prakticky do čehokoliv. Přitom budete in a příjemně překvapíte každou návštěvu, která u vás zasedne ke stolu. A pokud smýšlíte taky trochu ekologicky, tak vězte, že domácí sirupy jsou hitem, protože jejich výroba je nadmíru ekologická a šetří životní prostředí, protože nevyužíváte sirupů od cizích výrobců, ale děláte je hezky doma a postaru.

Jak na trhání bezinek

Nejdůležitější je správně získat květ bezinky. Je lepší jít na bezinky za suchého slunečného dne, a to nejlépe hned ráno nebo večer, aby se květiny dobře otevíraly a aby na nich nebyla vlhkost. Květy vždy odřízněte nebo odstřihněte zahradními nůžkami, abyste se nepotřísnili pylem a s větvemi zvbytečně nelomcovali.

Květy se nebudou umývat a pro vaše zdraví je proto nejvhodnější natrhat je na čistém místě, daleko od silnic. Všechny květy by měly být otevřené, ale ne suché nebo vybledlé.

K výrobě bezinkového sirupu budete potřebovat následující přísady:

  • 30-40 květů černého bezu,
  • 3 sklenice cukru,
  • 2 sklenice vody,
  • špetku kyseliny citronové.

Jak si vyrobit bezový sirup

Pojďme tedy k procesu výroby bezinkového sirupu. Do litrových sklenic nasypeme co nejvíce květů bezu. Souží to k tomu, aby byl sirup co nejvíce aromatický a koncentrovaný. Nebojte se, když sklenice naplníte sirupem, květy okamžitě sníží objem a do nádoby se toho vejde ještě spousta.

Nalijte vodu do hrnce a převařte ji. Následně přidejte cukr a kyselinu citrónovou. Přiveďte sirup k varu a pak jej vlijte do sklenic s květinami. Pak ji doplňte ještě zbývajícími květinami a pevně uzavřete víko. Sirup nechejte 10-12 hodin vychladnout. Poté ho vyfiltrujte přes síto a dobře vytlačíme květovou hmotu. Nalijte do sklenic, zavřete víčka a uložte do chladničky.

K TÉMATU  Novoroční předsevzetí. Jaká si dát, abyste je s přehledem splnily?

Sirup ze šeříku

Na takový sirup budete potřebovat 2 sklenice květů šeříku, 650 g cukru, 1 l vody, 2/3 lžičky kyseliny citronové, 6 stonků máty. Postup je velice jednoduchý, stačí květy omýt a dát spolu s mátou do velkého hrnce. Přilijete vodu, přidáte kyselinu citronovou a dáte vařit. Po deseti minutách hrnec odstavte. Vyfiltrujte květiny a vzniku šťávu spolu s cukrem vařte asi půl hodiny.

Zavaření do budoucna

Až tekutina nabyde sirupové konzistence, víte že máte hotovo. Pak už stačí jen dochutit citronem (pokud chcete) a nalít sirup do vhodné nádoby. Nejčastěji je to zavařovačka nebo skleněná průsvitná láhev. Sirup můžete skladovat v lednici nebo si ho v oněch zavařovačkách zavařit na horší časy. Taková sterilizace probíhá jednoduše – vroucí sirup nalijete do čisté sklenice, zazátkujete a obrátíte dnem vzhůru, přikryjte ručníkem a nechte vychladnout.

Variant sirupů je hned několik

Pokud vás zajímají i další druhy sirupů, nechte se inspirovat. Existuje již zmíněný šeříkový sirup, který má příjemnou nafialovělou barvu a vůní se vyrovná rozkvetlému šeříkovému keři. Taky můžete zkusit výjimečný sirup z fialek, které na zahradě v tomto jarním období jistě najdete.

Nemusí se jednat jen o květy. Už jste zkusili takový sirup z malin? Podobně pak můžete vyrobit sirup z jahod, borůvek nebo třeba rybízu. Fantazii se meze nekladou. Proč taky, když se na zahradě skýtá tolik dobrot?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí malinový sirup podle snadného receptu. Připravte si základ na lahodné domácí limonády

Nasbírejte fialky. Ne pro ozdobu vaší domácnosti, ale na výrobu tohoto léčivého sirupu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek