Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Jak široká je hranice zdraví a nemoci? Anorexie z jiného úhlu

Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
anorexie
Anorexie je nemoc, stejně jako rakovina, stejně jako nemocné srdce.

03. 08. 2022

03. 08. 2022

Možná se ptáte, jak anorektikům pomoci, na to však neexistuje jednoznačná odpověď. Důležité je však pochopení, které jim můžete nabídnout. Proto si je důležité ujasnit, jak duševní onemocnění anorexie doopravdy funguje.

Anorexie je nemoc

Anorexie je nemoc, nemoc jako rakovina, nemoc jako chřipka, avšak duševní, ne fyzická. V tomto případě je napaden mozek, lépe řečeno – myšlenky.

Tato porucha je nenápadná, plíží se a zaútočí ve správný čas. Přiživuje se na pochybách vlastní mysli, persistuje na zchátralém sebevědomí a stane se jediným pravým přítelem, kterého se nemocný nechce vzdát. 

Právě proto je mnoho anorektiků mladšího věku, náctiletí se pohybují v určité komunitě lidí, kde je váha podstatným atributem krásy a kde „dokonalá“ postava mnohdy přičítá plusové body k celkovému obrazu člověka. Hubená znamená krásná, alespoň tak si to někteří vykládají, a takto vzniká nenávist vůči vlastnímu tělu, které není takové, jako kterékoliv jiné, ideální.

Cvičení a zdravá strava je přece cesta k dokonalé postavě, domnívají se. Rodičům či blízkým se takový přístup mnohdy zamlouvá, nevidí tu realitu za oponou. Cvičí za účelem kompenzace – spálení kalorií, které přijali, a jídlem začínají být posedlí. Většinou se onemocnění objeví, ale nikdo mu na začátku v jeho rozkvětu nevěnuje přílišnou pozornost.

Úbytek váhy

Anorexií trpí i ti, kteří nejsou pod hranicí zdravé hmotnosti. Průzkumy poukazují, že podváhu má pouze 6 % lidí s tímto onemocněním. Redukce váhy je pro anorexii typická, avšak nemusí být tak rychlá, či tak rapidní.

Anorexie je zákeřná, schovává se za idejí zdravého životního stylu, a ačkoli zdravé BMI celkem široké rozpětí, je těžké nemoc odhalit.

Nárůst a následný pokles sebevědomí

Zlom přichází, když se nenápadné poruše a jejímu milému „hostiteli“ začne dařit pospolu. Prvotní pokles hmotnosti je jejich první společné vítězství, které působí jako droga. Okolí si nižší hmotnosti cení, chválí ji a považuje za úspěch, a právě v této fázi na malou chvíli narůstá sebevědomí, aby zanedlouho mohlo dopadnout na dno.

V jednom těle jako by byly dvě duše, jedna usiluje o život a druhá o smrt, oběma ovšem nejde vyhovět. Začátky rozpuku onemocnění se stanou příjemnou vzpomínkou. Tento pocit krásy bude na dlouhou dobu ten poslední, který anorektik zažije.

K TÉMATU  Krátká nebo střední délka střihu? Zkrácení, barvení a kompletní proměna pro odvážné!

Nedostatek versus žádné jídlo

Anorektici jí, ale minimálně, nebo alespoň nedostatečně. Když člověk trpí anorexií, neznamená to, že nepřijímá žádnou potravu.

Kdyby jakýkoliv žijící lidský jedinec na planetě nepřijímal potravu, umřel by do šedesáti dnů. Anorektici většinou musí fungovat v běžném světě a k této funkci je nutná určitá dávka energie. Nemocný se spokojí s minimem takové energie.

Věčné lži

Lež, v anorektickém životě, nabývá jiných rozměrů – má za úkol zachovat důstojnost. Jak si má anorektik říct o pomoc, když ji nechce přijmout?

Lhaní chrání před studem. Přece jen, samostatně jíst jsme se naučili již v útlém věku. Teď to však nejde! Lehčí než snaha je lež, a proto to neustálé zatajování pravdy. Víc než na jídlo se anorektik soustředí na svou mapu lží, protože je jednoduché se do ní zamotat.

anorexie
Víc než na jídlo se anorektik soustředí na svoji mapu lží.

Smrt, za kterou může anorexie

Jistě jste už slyšeli o smrti vyhladověním, smrti, kdy na sobě tělo už nemá ani tenoučkou vrstvičku tuku a svalů. To je to bolestivé finále, které dokáže způsobit anorexie.

Mnohdy však utrpení spojené s léčbou pacient nezvládne a zabije se sám dříve, než to stihne porucha. Anorexie je sebepoškozování podobné řezání se žiletkou. Tak jako rány, i omezení jídelníčku je přípravou na konečný stav. Sebevražda má být jakousi cestou z labyrintu. 

Zdravotní komplikace jako vztyčený prst

Myslíte-li si, že člověk trpící anorexií nezná zdravotní komplikace, které tato porucha obnáší, jste na omylu. Tito lidé si jsou vědomi, o co všechno mohou přijít – o možnost otěhotnět, o vyrovnanou srdeční činnost, o tvrdé kosti, o menstruaci atd.

anorexie
Cokoliv jen nebýt znovu tlustá. Pro nemocného anorexií jde vše ostatní stranou.

Problém je v tom, že síť poruchy příjmu potravy je pevná. Když onemocnění dosáhne určité úrovně, anorektik necítí žádné vzrušení, když se doktor rozčiluje nad fyzickou kondicí zřízeného těla. Není cesty ven, a proto budu dál dělat to, co doposud, říká si. 

S anorexií často přichází i deprese. Ta má za úkol zbavit se pudu sebezáchovy, který je člověku přirozený.

Ochrana anorexie, ochrana sebe

Splynutí – nemoc a nemocný se spojí v celek. Jeden chrání druhého jako matka své potomky. Jejich vztah funguje na vzájemném užitku. Anorexie je přítelem, který jediný dokáže porozumět bolesti, avšak k vlastnímu životu a další predaci potřebuje lidské tělo.

K TÉMATU  Lenka (32): Jsem závislá na přejídání se. Můj problém mě dohnal skoro k sebevraždě

Kdykoliv se bude kdokoliv snažit poruchu nemocnému vzít, bude se bránit, respektive, bude JI bránit. Proč? Chorý člověk žije tak dlouho v nepohodě, že zapomene na chvíle štěstí. Největším strašákem je pro anorektika doba PŘED tzv. „doba, když jsem byl ještě tlustý/á“. Toto životní období se nezapsalo jako to příjemné z mnoha důvodů, a proto není žádná touha vrátit se do podobné situace.

Úzkost a porucha příjmu potravy

Porucha příjmu potravu zmírňuje stavy úzkosti s ní spojené. Právě když úzkost stoupá k vrcholu, anorexie ji vyřeší, uvedu příklad:

Slečna trpící anorexií si dala k obědu víc, než měla v plánu, a tak úzkost narůstá. Řešení, které vyhodnotí nemocný mozek jako ideální, úzkost zkrotí – dívka půjde cvičit, dá si příště méně jídla nebo jídlo vyzvrací (i anorektici zvrací, jedná se o tzv. purgativní anorexii).

Místo hodiny strávené překonáváním strachu z jídla a jeho množství, je za půl hodiny problém vyřešen a zajisté méně bolestněji, alespoň pro anorektika.

Řešení – léčba

Léčba anorexie spočívá v jídle, žádný psycholog ani psychiatr vám neřekne nic jiného. Člověk s poruchou příjmu potravy musí překonat svůj strach z jídla a kalorií.

Nesmí přemýšlet, co je zdravé a co zase nezdravé, protože takové rozdělení strach z potravy zhoršuje. Zdraví lidé nepřemýšlí co, jak a kde budou jíst, a proto ani léčící se anorektik by neměl. Jídlo je lék! Postupné změny jídelníčku by mohly pomoci se vyrovnat s nejistotou, kterou anorektik cítí.

Pokud trpíš tímto onemocněním, nezapomeň, že jíst víc neznamená jíst příliš.

Jsi v zajetí anorexie?

Pamatujte, jídlo může být medicínou i jedem, záleží na množství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

6 celebrit, které věčně trápí kila navíc, anebo se je naučily hrdě nosit!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.

Nepřehlédněte

Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek