Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Dětské nemoci, které jsou strašáky každého rodiče. Jak je rozpoznat?

I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
dětské nemoci
Jaké nemoci postihují nejmenší? (foto: 123RF)

08. 07. 2021

Děti jsou k nemocem náchylnější 

Úvodem stojí za zmínění říct, že děti jsou k nemocem náchylnější. Úkolem každého rodiče je pilovat jejich imunitní systém, aby lépe čelily náporu bakterií a virů. V ideálním případě se pokuste z dětského imunitního systému vytvořit neprůstřelné brnění, které bude zdatně čelit jakémkoli onemocnění. Jaké dětské nemoci je mohou potkat, pokd se o to nepokusíte?

Jelikož jsou děti náchylnější k onemocněním, mnohé nemoci pro ně mohou být daleko nebezpečnější než pro dospělého. Zmiňme si proto nejčastější dětské nemoci, které jsou pomyslnými strašáky ve skříni každého rodiče.  

Záněty středního ucha jako riziko hlavně u batolat 

Pokud začneme tím nejútlejším věkem dítěte čili dobou, kdy je batoletem, velkým rizikem je zánět středního ucha. V době, kdy je dítě batoletem, se nejedná o žádné výjimečné onemocnění. Neznamená to však, že se nemoc musí (nebo může) brát na lehkou váhu. Pokud se nemoc nezačne léčit, může to mít nemilé dopady.  

K vůbec prvním příznakům patří bolest v oušku, neklid a také neutichající pláč nebo rýma. Dostavit se může i vyšší teplota. Po prohlídce u lékaře se ordinují většinou antipyretika. Rodiče také dostávají za úkol udržovat průchodný nos.  

Pokud by zánět středního ucha došel do takového stádia, že by bolest neutichala a léky nezabíraly, ouško se píchne. K tomu však dochází po lékařském ošetření. Rodiče se však tohoto zákroku nemusí obávat, dojde po něm k obrovské úlevě.  

dětské nemoci zánět ucha
Zánět ucha umí pořádně potrápit. (foto: 123RF)

Plané neštovice jsou dětskou samozřejmostí 

Za zmínku stojí také plané neštovice, které jsou typickou nemocí v dětském věku. Mnozí rodiče se dokonce sami postarají o to, aby děti neštovice získaly v co nejzazším věku. Mluvíme totiž o nemoci, která zhoršuje svůj průběh s plynoucím věkem. Už pro děti v pubertě můžou být plané neštovice problematické, a to nemluvíme o dospělém, který může rázem chytit vysoké teploty.  

K TÉMATUFilmové snímky, které zaplní volný večer v teple u krbu

U menších dětí ve školkovém věku je průběh planých neštovic obvykle velmi střídmý. Zprvu je dítě spíše unavené a přibývající pupínky ho začnou svědit. Dítě, jelikož je vysoce nakažlivé, zůstává po dobu čtrnácti dnů doma. Povzbuzující je, že onemocnění lze dostat jen jednou v životě.  

plané neštovice
Plané neštovice člověka dostihnou jen jednou v životě. (foto: 123RF)

Infekční průjmy jsou také velmi časté 

V našem seznamu častých dětských nemocí nemůžeme zapomenout na infekční průjmy. O této zdravotní potíži můžeme mluvit v okamžiku, kdy má dítě vodnatou stolici více než třikrát denně. Obvykle však mluvíme o velmi krátkém problému, který mnohdy trvá jenom pár hodin. Pokud však trvá déle, je dobré kontaktovat lékaře. Ani infekční průjem není dobré podceňovat.  

Mezi typické příznaky infekčních průjmů patří také nechutenství, dále bolesti břicha nebo horečka či zvracení. Je důležité, aby se v tomto případě dodržoval pitný režim. Hydratace je (možná paradoxně) na prvním místě.  

infekční průjmy
Průjmy postihují i nejmenší. (foto: 123RF)

Spalničky jsou doprovázeny nepříjemnými symptomy 

Bohužel žádnou výjimkou nejsou v dětském věku ani spalničky. Mluvíme o onemocnění, které s sebou nese hromadu nepříjemných symptomů, k nimž patří například rýma, suchý dráždivý kaše, dále zánět spojivek, a nakonec se připojí i horečka. Po čtyřech dnech se může objevit také vyrážka, která se nejčastěji vyskytuje za ušima, na obličeji nebo na trupu a na končetinách (sem obvykle postupuje). 

Už při prvních příznacích je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Spalničky opravdu nejsou nemoc, se kterou byste si měli zahrávat.  

spalničky
Spalničky jsou velmi závažným onemocněním. (Foto: 123RF)

Spála není “jen” angína 

Náš seznam „dětské nemoci“ pojďme ukončit onemocněním jménem spála neboli spálová angína. Druhý název je však poměrně zavádějící. Dohání rodiče k názoru, že mluvíme o typické angíně, ale tak to opravdu není. Spálová angína se sice projevuje typickými příznaky angíny (čili jsou pro ni typické potíže s polykáním, dále nateklé a povleklé mandle nebo zduřené a bolestivé uzliny), ale je o něco nebezpečnější.  

K TÉMATUHoroskop krásy a duševního zdraví od 5. 11. do 9. 11. 2018. Začněte pracovní týden s úsměvem a prosadíte si vše!

Jejím typickým příznakem je spálová vyrážka, která se zpravidla objevuje na břiše a na hrudi, poté se rozšiřuje až do podpaží, dále na stehna a na dlaně. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby byla nastolena správná léčba. Ta se bohužel v tomto případě neobejde bez antibiotik. 

dětské nemoci angína
Angína je doprovázena bolestí v krku. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?

Nepřehlédněte

Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek