Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Dětské nemoci, které jsou strašáky každého rodiče. Jak je rozpoznat?

I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
dětské nemoci
Jaké nemoci postihují nejmenší? (foto: 123RF)

08. 07. 2021

Děti jsou k nemocem náchylnější 

Úvodem stojí za zmínění říct, že děti jsou k nemocem náchylnější. Úkolem každého rodiče je pilovat jejich imunitní systém, aby lépe čelily náporu bakterií a virů. V ideálním případě se pokuste z dětského imunitního systému vytvořit neprůstřelné brnění, které bude zdatně čelit jakémkoli onemocnění. Jaké dětské nemoci je mohou potkat, pokd se o to nepokusíte?

Jelikož jsou děti náchylnější k onemocněním, mnohé nemoci pro ně mohou být daleko nebezpečnější než pro dospělého. Zmiňme si proto nejčastější dětské nemoci, které jsou pomyslnými strašáky ve skříni každého rodiče.  

Záněty středního ucha jako riziko hlavně u batolat 

Pokud začneme tím nejútlejším věkem dítěte čili dobou, kdy je batoletem, velkým rizikem je zánět středního ucha. V době, kdy je dítě batoletem, se nejedná o žádné výjimečné onemocnění. Neznamená to však, že se nemoc musí (nebo může) brát na lehkou váhu. Pokud se nemoc nezačne léčit, může to mít nemilé dopady.  

K vůbec prvním příznakům patří bolest v oušku, neklid a také neutichající pláč nebo rýma. Dostavit se může i vyšší teplota. Po prohlídce u lékaře se ordinují většinou antipyretika. Rodiče také dostávají za úkol udržovat průchodný nos.  

Pokud by zánět středního ucha došel do takového stádia, že by bolest neutichala a léky nezabíraly, ouško se píchne. K tomu však dochází po lékařském ošetření. Rodiče se však tohoto zákroku nemusí obávat, dojde po něm k obrovské úlevě.  

dětské nemoci zánět ucha
Zánět ucha umí pořádně potrápit. (foto: 123RF)

Plané neštovice jsou dětskou samozřejmostí 

Za zmínku stojí také plané neštovice, které jsou typickou nemocí v dětském věku. Mnozí rodiče se dokonce sami postarají o to, aby děti neštovice získaly v co nejzazším věku. Mluvíme totiž o nemoci, která zhoršuje svůj průběh s plynoucím věkem. Už pro děti v pubertě můžou být plané neštovice problematické, a to nemluvíme o dospělém, který může rázem chytit vysoké teploty.  

K TÉMATU  Představujeme Viber 10: Zcela nový design, skrytá čísla v chatech a skupinové hovory! Už jste ho zkusily?

U menších dětí ve školkovém věku je průběh planých neštovic obvykle velmi střídmý. Zprvu je dítě spíše unavené a přibývající pupínky ho začnou svědit. Dítě, jelikož je vysoce nakažlivé, zůstává po dobu čtrnácti dnů doma. Povzbuzující je, že onemocnění lze dostat jen jednou v životě.  

plané neštovice
Plané neštovice člověka dostihnou jen jednou v životě. (foto: 123RF)

Infekční průjmy jsou také velmi časté 

V našem seznamu častých dětských nemocí nemůžeme zapomenout na infekční průjmy. O této zdravotní potíži můžeme mluvit v okamžiku, kdy má dítě vodnatou stolici více než třikrát denně. Obvykle však mluvíme o velmi krátkém problému, který mnohdy trvá jenom pár hodin. Pokud však trvá déle, je dobré kontaktovat lékaře. Ani infekční průjem není dobré podceňovat.  

Mezi typické příznaky infekčních průjmů patří také nechutenství, dále bolesti břicha nebo horečka či zvracení. Je důležité, aby se v tomto případě dodržoval pitný režim. Hydratace je (možná paradoxně) na prvním místě.  

infekční průjmy
Průjmy postihují i nejmenší. (foto: 123RF)

Spalničky jsou doprovázeny nepříjemnými symptomy 

Bohužel žádnou výjimkou nejsou v dětském věku ani spalničky. Mluvíme o onemocnění, které s sebou nese hromadu nepříjemných symptomů, k nimž patří například rýma, suchý dráždivý kaše, dále zánět spojivek, a nakonec se připojí i horečka. Po čtyřech dnech se může objevit také vyrážka, která se nejčastěji vyskytuje za ušima, na obličeji nebo na trupu a na končetinách (sem obvykle postupuje). 

Už při prvních příznacích je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Spalničky opravdu nejsou nemoc, se kterou byste si měli zahrávat.  

spalničky
Spalničky jsou velmi závažným onemocněním. (Foto: 123RF)

Spála není “jen” angína 

Náš seznam “dětské nemoci” pojďme ukončit onemocněním jménem spála neboli spálová angína. Druhý název je však poměrně zavádějící. Dohání rodiče k názoru, že mluvíme o typické angíně, ale tak to opravdu není. Spálová angína se sice projevuje typickými příznaky angíny (čili jsou pro ni typické potíže s polykáním, dále nateklé a povleklé mandle nebo zduřené a bolestivé uzliny), ale je o něco nebezpečnější.  

K TÉMATU  Léty ověřené recepty, jak na drobné popáleniny

Jejím typickým příznakem je spálová vyrážka, která se zpravidla objevuje na břiše a na hrudi, poté se rozšiřuje až do podpaží, dále na stehna a na dlaně. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby byla nastolena správná léčba. Ta se bohužel v tomto případě neobejde bez antibiotik. 

dětské nemoci angína
Angína je doprovázena bolestí v krku. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte problém s neustále se mastícími vlasy? Vadí vám, že vlasy nevydrží fresh po dobu delší než dvou dnů? Možná děláte několik chyb, kvůli kterým se vlasy mastí až abnormálně. Nemyjete je příliš často?
Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.
Zajímá vás, jak udělat ze svého rande nezapomenutelný zážitek? V našem článku "Originální rande! Tipy na skvělé rande" vám přinášíme jednoduché a praktické rady, jak osvěžit vaše romantické setkání. Od netradičních míst po kreativní aktivity – pojďte s námi objevit nápady, které oživí vaše rande a vytvoří nezapomenutelné vzpomínky. Přečtěte si naše tipy a udělejte z každého rande jedinečný zážitek pro vás oba. Co tedy říkáte na to, abyste se společně vydali na nové dobrodružství lásky?
Muž s velkým přirozením je snem mnoha žen. Co když je ale až "moc" velké?
Je to už 33 let od doby, kdy se na televizních obrazovkách tehdejšího Československa poprvé objevil seriál "Dallas", představující divákům příběh bohaté rodiny Ewingů, jejichž životy jsou protkány intrikami, mocí a ambicemi v ropném průmyslu. Kdo by neznal "Dallas", s jeho nezapomenutelnými postavami a dramatickými zvraty, které udržovaly diváky v napětí po celá desetiletí?
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Trend na TikToku #lazygirljob mění stojaté vody kariéry. A za vším hledejme influencerku Gabrielle Judge. Ne všichni, ale s tímhle trendem souhlasí a hlavně starší generace mluví o rozmazlenosti dnešní generace. Ale jak se ukazuje, ženy, které se daly na cestu a vystoupily z karierního kolotoče si umí své rozhodnutí hravě obhájit!
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
Modelace prsou představuje chirurgický zákrok, jehož účelem je změnit tvar prsou. Nejčastěji jde o zvednutí prsou, jejich zpevnění, a případně lze operaci kombinovat s vložením implantátů pro zvětšení prsou. Jde o zákrok, který může ženám pomoci nabýt zpět ztracené sebevědomí.
Plánujete si nechat v létě udělat piercing? V tom případě je dobré si předtím něco zjistit. Ne každý čerstvý piercing se v létě dokáže rychle zahojit. A navíc vás čeká i mnoho dalších nepříjemností.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
I malé dítko dokáže zařídit pořádné trapasy. Přesvědčte se sama!

Výběr článků

Médii v poslední době hýbou protichůdné zprávy o elektronických cigaretách. Amerika je dokonce oficiálně s ohledem na aktuální vysokou úmrtnost mládeže, v souvislosti s elektronickými cigaretami, zakazuje. Je vapování pro kuřáky spíše nebezpečím, nebo lepší alternativou? Ptali jsme se MUDr. Marka Dvořáka.
Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.

Nepřehlédněte

Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Nejoblíbenější nápoj na světě skrývá hodně zajímavostí. Dnes se podíváme hned na 5 zajímavostí, které o tomto nápoji rozhodně neznáte. Některé z nich jsou šokující. Kromě následujících zajímavostí vám nabídneme ještě stručný výčet dalších informací, které jistě neznáte o nápoji, který pijete každé ráno u snídaně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek