Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Co dělat, když váš bývalý partner neplatí výživné?

Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
výživné
Co dělat, když partner neplatí výživné? (foto: 123rf.com)

29. 03. 2021

Na co si dejte pozor

V následujících řádcích vycházíme z toho, že o placení dávky jménem výživné na dítě rozhodl soud. Jestliže se jedná pouze o ústní dohodu mezi vámi, bude potřeba nejprve podat návrh na určení vyživovací povinnosti k okresnímu soudu v místě bydliště. Díky tomu bude váš bývalý partner právně nucen pravidelně platit alimenty.

Sama ale máte nárok na různé příspěvky a dávky pro matky samoživitelky.

Zkuste domluvu

Může se stát, že se váš bývalý partner dostal do finančních potíží a vám na účet nepřišly peníze na výživné. Než se pustíte do složitého procesu vymáhání výživného, zkuste partnera kontaktovat. Je možné, že zrovna prochází finanční krizí a má nouzi o peníze.

Nebo je naopak v pořádku, ale pouze zapomněl odeslat peníze z účtu. Dokud ho nekontaktujete a nezeptáte se ho, nemá cenu se nervovat. Třeba se vše vysvětlí a vy se dočkáte i omluvy.

Alimenty vymáhejte

Pokud jste bývalého partnera kontaktovala, ale nenašli jste společnou řeč a peníze vám stále na účet nedorazily, je potřeba přejít k radikálnějšímu řešení. Nachystejte si rodný list svého dítěte i soudní rozsudek o výživném. A vydejte se do boje. Peníze od svého bývalého partnera jednoduše vymáhejte.

Exekuci můžete v případě neplacení výživného využít již v prvním měsíci, kdy vám peníze nepřišly. Proto se nebojte a kontaktujte exekutora. Společně vypracujete potřebné dokumenty – a exekutor následně začne od vašeho bývalého vymáhat peníze, například uvalí exekuci na jeho bankovní účet nebo mzdu.

Trestní oznámení

V případě, že váš ex neplatí alimenty více jak 4 měsíce, můžete na něj podat trestní oznámení. Stačí zajít na nejbližší pobočku Policie ČR a se strážníky vše vyřešit. Opět budete potřebovat rodný list dítěte i rozsudek o výživném. Následně s policistou vše sepíšete na stanici a policie vás bude o všem průběžně informovat.

K TÉMATU  Krásně vypadající dárek vždy potěší. Inspirujte se praktickými nápady na balení dárků pro své nejbližší!

Ačkoliv policie vám peníze zpět nezíská, neboť to není jejich povinností, spoléháme na to, že hrozba trestního stíhání a možného pobytu ve vězení vašeho bývalého partnera natolik vyděsí, že začne peníze okamžitě posílat, i kdyby si kvůli tomu musel někde půjčit.

Jde to i zpětně

Pokud vám váš bývalý partner dluží na alimentech na dítě, ale vy jste nepodnikla žádné právní kroky k jeho vymáhání, nebojte se. Vaše dítě o peníze nepřijde. Alimenty jde totiž vymáhat i zpětně – a to po dobu tří let. Přesto ale platí, že čím dříve začnete celou situaci řešit, tím lépe.  Naštěstí bude od tohoto roku vypláceno i zálohové výživné státem v případě, že otec dítěte selže.

Co když peníze bývalý partner nemá

V některých případech se bohužel stane, že bývalý partner peníze nemá, a tudíž nemá výživné z čeho platit. Ale i tato situace se dá řešit. Může se uvalit exekuce na sociální dávky, pokud je bývalý partner pobírá. Co se vymáhání alimentů na dítě týče, mají přednost před ostatními pohledávkami.

To znamená, že v případě, že váš bývalý partner nesplácí více věcí (půjčka na byt/auto, spotřebitelský úvěr a podobně), vymáhání výživného na dítě bude mít před těmito platbami přednost. Druhou možností je vymáhat peníze od jeho rodičů. Ovšem to lze v jen opravdu vážných případech, kupříkladu když se dítě nachází v hmotné nouzi.

Pokud jste se ocitla v situaci, že vám váš bývalý partner přestal posílat peníze na dítě, je situaci důležité začít řešit co nejdříve. Pokud nebude reagovat na vaše hovory a přestane s vámi komunikovat, nebojte se přejít k radikálnímu řešení.

Skutečnost, že spolu s bývalým partnerem již nesdílíte společnou domácnost přeci neznamená, že již není otcem vašeho dítěte. Nebojte se obrátit na exekutora a policii.

K TÉMATU  Single život aneb výhody, které máte, když jste sama

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život

Váš přítel má dítě? Mějte na paměti několik věcí, které vám pomůžou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.

Nepřehlédněte

Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek