Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Co dělat, když váš bývalý partner neplatí výživné?

Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
výživné
Co dělat, když partner neplatí výživné? (foto: 123rf.com)

29. 03. 2021

Na co si dejte pozor

V následujících řádcích vycházíme z toho, že o placení dávky jménem výživné na dítě rozhodl soud. Jestliže se jedná pouze o ústní dohodu mezi vámi, bude potřeba nejprve podat návrh na určení vyživovací povinnosti k okresnímu soudu v místě bydliště. Díky tomu bude váš bývalý partner právně nucen pravidelně platit alimenty.

Sama ale máte nárok na různé příspěvky a dávky pro matky samoživitelky.

Zkuste domluvu

Může se stát, že se váš bývalý partner dostal do finančních potíží a vám na účet nepřišly peníze na výživné. Než se pustíte do složitého procesu vymáhání výživného, zkuste partnera kontaktovat. Je možné, že zrovna prochází finanční krizí a má nouzi o peníze.

Nebo je naopak v pořádku, ale pouze zapomněl odeslat peníze z účtu. Dokud ho nekontaktujete a nezeptáte se ho, nemá cenu se nervovat. Třeba se vše vysvětlí a vy se dočkáte i omluvy.

Alimenty vymáhejte

Pokud jste bývalého partnera kontaktovala, ale nenašli jste společnou řeč a peníze vám stále na účet nedorazily, je potřeba přejít k radikálnějšímu řešení. Nachystejte si rodný list svého dítěte i soudní rozsudek o výživném. A vydejte se do boje. Peníze od svého bývalého partnera jednoduše vymáhejte.

Exekuci můžete v případě neplacení výživného využít již v prvním měsíci, kdy vám peníze nepřišly. Proto se nebojte a kontaktujte exekutora. Společně vypracujete potřebné dokumenty – a exekutor následně začne od vašeho bývalého vymáhat peníze, například uvalí exekuci na jeho bankovní účet nebo mzdu.

Trestní oznámení

V případě, že váš ex neplatí alimenty více jak 4 měsíce, můžete na něj podat trestní oznámení. Stačí zajít na nejbližší pobočku Policie ČR a se strážníky vše vyřešit. Opět budete potřebovat rodný list dítěte i rozsudek o výživném. Následně s policistou vše sepíšete na stanici a policie vás bude o všem průběžně informovat.

K TÉMATU  Jak říct šéfovi NE a zachovat si duševní zdraví?

Ačkoliv policie vám peníze zpět nezíská, neboť to není jejich povinností, spoléháme na to, že hrozba trestního stíhání a možného pobytu ve vězení vašeho bývalého partnera natolik vyděsí, že začne peníze okamžitě posílat, i kdyby si kvůli tomu musel někde půjčit.

Jde to i zpětně

Pokud vám váš bývalý partner dluží na alimentech na dítě, ale vy jste nepodnikla žádné právní kroky k jeho vymáhání, nebojte se. Vaše dítě o peníze nepřijde. Alimenty jde totiž vymáhat i zpětně – a to po dobu tří let. Přesto ale platí, že čím dříve začnete celou situaci řešit, tím lépe.  Naštěstí bude od tohoto roku vypláceno i zálohové výživné státem v případě, že otec dítěte selže.

Co když peníze bývalý partner nemá

V některých případech se bohužel stane, že bývalý partner peníze nemá, a tudíž nemá výživné z čeho platit. Ale i tato situace se dá řešit. Může se uvalit exekuce na sociální dávky, pokud je bývalý partner pobírá. Co se vymáhání alimentů na dítě týče, mají přednost před ostatními pohledávkami.

To znamená, že v případě, že váš bývalý partner nesplácí více věcí (půjčka na byt/auto, spotřebitelský úvěr a podobně), vymáhání výživného na dítě bude mít před těmito platbami přednost. Druhou možností je vymáhat peníze od jeho rodičů. Ovšem to lze v jen opravdu vážných případech, kupříkladu když se dítě nachází v hmotné nouzi.

Pokud jste se ocitla v situaci, že vám váš bývalý partner přestal posílat peníze na dítě, je situaci důležité začít řešit co nejdříve. Pokud nebude reagovat na vaše hovory a přestane s vámi komunikovat, nebojte se přejít k radikálnímu řešení.

Skutečnost, že spolu s bývalým partnerem již nesdílíte společnou domácnost přeci neznamená, že již není otcem vašeho dítěte. Nebojte se obrátit na exekutora a policii.

K TÉMATU  Svatba nebo život na psí knížku? Záleží na tom, jak moc se chcete (od)vázat

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život

Váš přítel má dítě? Mějte na paměti několik věcí, které vám pomůžou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
Asi každý z nás už někdy nějaký ochutnal. Zatímco někomu chutnají více, jinému méně. Očekáváme od nich, že nás doslova nakopnou, dodají nám energii. Úkolem energetických nápojů je zlepšit koncentraci a podpořit soustředění. Málokdo z nás už se ale ohlíží na zdravotní dopad těchto tolik oblíbených drinků.
Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
Léto je nejkrásnější období v roce. A přináší s sebou také zážitky, na které se nezapomíná. Jaké jsou výhody letního flirtu, a proč by jej měl alespoň jednou za život zkusit každý z nás? Letní románek je prostě nezapomenutelný!
Podzim už je tady a vy pomalu měníte i svůj šatník. Jaké budou podzimní trendy 2023 a co si na sebe obléknout? Inspirujte se našimi tipy.
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.
Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.
V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Sváteční atmosféra je o víc než jen vánočním stromečku a dárcích. Jak vykouzlit tu pravou vánoční pohodu? Dnešní článek na Dámské Lize přináší osvědčené tipy, které vám pomohou vytvořit nezapomenutelnou atmosféru na Štědrý den. Od kouzelného osvětlení po voňavé lahůdky, zjistěte, co by nemělo chybět ve vašem vánočním repertoáru a jak si užít tento magický čas s rodinou a přáteli.
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.

Výběr článků

Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Black House má jednu zvláštnost. Voda v mělkém vnitřním bazénu umí v kombinaci s prosklenými stěnami odrážet sluneční světlo do každé části domu. Je koncipován pro maximální využití nepřímého slunečního záření. Podívejte se na tu nádheru.

Nepřehlédněte

Nápoj původem z Jižní a Střední Ameriky je u nás považován za halucinogenní drogu. Ovšem američtí šamani na něj mají úplně jiný názor. Lidé proto neváhají utratit desetitisíce korun, aby podstoupili rituál, který jim má změnit celý život.
Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek