Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Co dělat, když váš bývalý partner neplatí výživné?

Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
výživné
Co dělat, když partner neplatí výživné? (foto: 123rf.com)

29. 03. 2021

Na co si dejte pozor

V následujících řádcích vycházíme z toho, že o placení dávky jménem výživné na dítě rozhodl soud. Jestliže se jedná pouze o ústní dohodu mezi vámi, bude potřeba nejprve podat návrh na určení vyživovací povinnosti k okresnímu soudu v místě bydliště. Díky tomu bude váš bývalý partner právně nucen pravidelně platit alimenty.

Sama ale máte nárok na různé příspěvky a dávky pro matky samoživitelky.

Zkuste domluvu

Může se stát, že se váš bývalý partner dostal do finančních potíží a vám na účet nepřišly peníze na výživné. Než se pustíte do složitého procesu vymáhání výživného, zkuste partnera kontaktovat. Je možné, že zrovna prochází finanční krizí a má nouzi o peníze.

Nebo je naopak v pořádku, ale pouze zapomněl odeslat peníze z účtu. Dokud ho nekontaktujete a nezeptáte se ho, nemá cenu se nervovat. Třeba se vše vysvětlí a vy se dočkáte i omluvy.

Alimenty vymáhejte

Pokud jste bývalého partnera kontaktovala, ale nenašli jste společnou řeč a peníze vám stále na účet nedorazily, je potřeba přejít k radikálnějšímu řešení. Nachystejte si rodný list svého dítěte i soudní rozsudek o výživném. A vydejte se do boje. Peníze od svého bývalého partnera jednoduše vymáhejte.

Exekuci můžete v případě neplacení výživného využít již v prvním měsíci, kdy vám peníze nepřišly. Proto se nebojte a kontaktujte exekutora. Společně vypracujete potřebné dokumenty – a exekutor následně začne od vašeho bývalého vymáhat peníze, například uvalí exekuci na jeho bankovní účet nebo mzdu.

Trestní oznámení

V případě, že váš ex neplatí alimenty více jak 4 měsíce, můžete na něj podat trestní oznámení. Stačí zajít na nejbližší pobočku Policie ČR a se strážníky vše vyřešit. Opět budete potřebovat rodný list dítěte i rozsudek o výživném. Následně s policistou vše sepíšete na stanici a policie vás bude o všem průběžně informovat.

K TÉMATU  Čím se řídit, pokud plánujete dítě a co předtím promyslet?

Ačkoliv policie vám peníze zpět nezíská, neboť to není jejich povinností, spoléháme na to, že hrozba trestního stíhání a možného pobytu ve vězení vašeho bývalého partnera natolik vyděsí, že začne peníze okamžitě posílat, i kdyby si kvůli tomu musel někde půjčit.

Jde to i zpětně

Pokud vám váš bývalý partner dluží na alimentech na dítě, ale vy jste nepodnikla žádné právní kroky k jeho vymáhání, nebojte se. Vaše dítě o peníze nepřijde. Alimenty jde totiž vymáhat i zpětně – a to po dobu tří let. Přesto ale platí, že čím dříve začnete celou situaci řešit, tím lépe.  Naštěstí bude od tohoto roku vypláceno i zálohové výživné státem v případě, že otec dítěte selže.

Co když peníze bývalý partner nemá

V některých případech se bohužel stane, že bývalý partner peníze nemá, a tudíž nemá výživné z čeho platit. Ale i tato situace se dá řešit. Může se uvalit exekuce na sociální dávky, pokud je bývalý partner pobírá. Co se vymáhání alimentů na dítě týče, mají přednost před ostatními pohledávkami.

To znamená, že v případě, že váš bývalý partner nesplácí více věcí (půjčka na byt/auto, spotřebitelský úvěr a podobně), vymáhání výživného na dítě bude mít před těmito platbami přednost. Druhou možností je vymáhat peníze od jeho rodičů. Ovšem to lze v jen opravdu vážných případech, kupříkladu když se dítě nachází v hmotné nouzi.

Pokud jste se ocitla v situaci, že vám váš bývalý partner přestal posílat peníze na dítě, je situaci důležité začít řešit co nejdříve. Pokud nebude reagovat na vaše hovory a přestane s vámi komunikovat, nebojte se přejít k radikálnímu řešení.

Skutečnost, že spolu s bývalým partnerem již nesdílíte společnou domácnost přeci neznamená, že již není otcem vašeho dítěte. Nebojte se obrátit na exekutora a policii.

K TÉMATU  Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život

Váš přítel má dítě? Mějte na paměti několik věcí, které vám pomůžou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.

Nepřehlédněte

Pokud se vám při přečtení názvu dnešního článku vybavilo rozesmáté dítě na venkovním hřišti, zkuste nyní tu představu trochu změnit. Houpání totiž zdaleka nemusí být výsadou dětí. Houpačky umístěné v bytech nabízí prostor pro odpočinek a zároveň jsou velmi zajímavým doplňkem interiéru.
Drží vás stále novoroční předsevzetí? Jste stále odhodlaní zhubnout povánoční kilogramy nebo jste se rozhodli zhubnout nezávisle na tom, že je začátek roku, který se obvykle v duchu plnění novoročních předsevzetí nese? Možná vás trápí, že kilogramy nejdou dolů tak rychle, jak byste očekávali. Na vině může být pomalé spalování. To naštěstí lze podpořit, a to spalovači tuků. Tedy opravdu se jedná o něco, co funguje? Nebo jsou to jenom dobře propagované produkty slibující nám štíhlou a sexy postavu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek