Domů » Rodina » Matka samoživitelka. Na co vše máte nárok? Přehled dávek a příspěvků na jednom místě
Rodina

Matka samoživitelka. Na co vše máte nárok? Přehled dávek a příspěvků na jednom místě

spatna matka
Zdroj: 123RF.com
Být sama na výchovu dítěte, ať už z jakéhokoliv důvodu, není věc jednoduchá. Zapomeňme dnes na psychologický podtext a složitosti rodiče, který zvládá sám roli mámy – táty dohromady. Pojďme se zaměřit na čistě materiální stránku věci. I ta není jednoduchá. Na jaké dávky a příspěvky máte nárok a kde je žádat?

Nemusí to být nutně jen matka, kdo je sám na výchovu dítěte, i když v 90 % je to tak. Také termín samoživitelka není úplně přesný, nicméně se nejčastěji používá. Mnoho rodičů (otců) na své dítě přispívá pravidelně a podílí se i na nepravidelných výdajích typu sportovní výbava, jazykové kurzy, letní tábory apod. Spíše se tedy hodí termín, který používá i zákon: osaměle žijící rodič. A na co vše má ten, kdo vychovává dítě sám, nárok? Je mnoho druhů různých materiálních pomocí, příspěvků a dávek, které lze čerpat. Pojďme si je přiblížit.

Alimenty

Pravidelná měsíční platba od rodiče, který trvale s dítětem nežije. Její výše se vypočítává od měsíční mzdy rodiče, který platí, tj. většinou otce. Kromě alimentů je ještě možnost po dohodě nebo soudně získat příspěvky na další výdaje jako jsou léky, tábory, sportovní výbava, jazykové kurzy a další. Platit může ovšem pouze ten rodič, který je uveden v rodném listě. Pokud ho žena neuvede, nemá na platby alimentů nárok. Alimenty jsou uzavírány dohodou obou rodičů, není-li možné dospět k dohodě, jsou ustanoveny soudně. Jsou také vymahatelné a to i zpětně. Existuje i oficiální tabulka pro výpočet výživného, schválená Ministerstvem spravedlnosti ČR. Tabulka ale není pro soudy závazná, proto ji berte pouze jako orientační.

Porodné

Dříve měla na tento státní příspěvek nárok každá žena. I proto se porodnému říkalo někdy „kočárkovné“. Už je to ale jinak. Porodné již není vypláceno plošně, je určeno pouze pro maminky s nižšími příjmy. Konkrétně jsou to příjmy do 2,7 násobku životního minima tři měsíce před porodem. Do toho je počítán příjem celé rodiny, resp. všech členů, kteří spolu žijí v jedné domácnosti. Pokud je otec dítěte uveden v rodném listě, a nežije s matkou, je nutné ho oficiálně vyloučit ze společné domácnosti. Pak se jeho příjem nezapočítává. Porodné se vyplácí ve výši 13 000 Kč na jedno dítě, 10 000 Kč na dítě druhé. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

PPM (tzv. mateřská)

U mateřské jsou podmínky stejné pro všechny matky, ať již žijí v páru či jsou na dítě samy. Podmínkou peněžité pomoci v mateřství  je být zaměstnaná nebo si v případě OSVČ platit nemocenské pojištění 270 dní v posledních dvou letech a 180 dní před porodem. Výpočet výše mateřské je pak odvíjen od výše mzdy, resp. od výše nemocenského pojištění. Mateřská je vyplácena po dobu 28 týdnů. Řeší Okresní správa sociálního zabezpečení.

Rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená pak ve většině případů rovnou navazuje na mateřskou a můžete ji čerpat až do 4 let věku dítěte. Zde je vše stejné pro samoživitelky i ostatní matky. Pro každého je pak vyměřena částka 220 000 Kč, která se podle zvolené délky rodičovské rozpočítává na tuto dobu rovnoměrně. Čerpání můžete měnit po třech měsících. Aktuálně se ale jedná o zvýšení této částky, termín, kdy k tomu dojde ještě není pevně dán. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

Přídavky na dítě

Jsou určeny pro péči o nezaopatřené děti. Pokud rodina či osoby žijící ve společné domácnosti nedosahují součtu příjmů ve výši 2,7 násobku životního minima, je jim určen přídavek na dítě. Ten se vyplácí až do věku 26 let dítěte (pokud dítě studuje) a je rozdělen podle věku dítěte. U dítěte do 6 let věku je to 500 Kč, od 6 do 15 let věku je to 610 Kč, od 15 do 26 let věku dítěte pak 700 Kč/měsíc. Žádejte na Úřadu práce.

Příspěvky na bydlení

Na tento příspěvek mají nárok jen ti, kteří mají nízké příjmy a jsou v místě bydliště hlášeni k trvalému pobytu. Dále se postupuje podle určeného koeficientu. Příjmy se dokládají každé čtvrtletí a podle nich je vypočítáno, na jakou výši příspěvku je nárok. Přesnou výši zkuste vypočítat v online kalkulačce nebo se zajděte zeptat na pobočku Ministerstva práce a sociálních věcí, které dávku vyplácí.

Dávky v hmotné nouzi

Je možné i čerpat dávky v hmotné nouzi. Mezi ně patří třeba příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc a další dávky. Některé jsou jednorázové, jiné i měsíční, v každém případě se ale vztahují pouze na ty, kterým po přídavcích na dítě, příspěvku na bydlení a dalších nezbudou žádné další prostředky na obživu.

Bude se hodit:

Na internetu si i můžete dopředu dávky spočítat. Na finančních portálech jsou volně dostupné kalkulačky Přídavků na dítě, příspěvku na bydlení, rodičovské i mateřské. Nečekejte, až vám vše vypočtou úřady a pro přehled si můžete vše dopředu sami spočítat.

V příštím díle přineseme přehled neziskových organizací a sdružení, které mohou také pomoci samoživitelkám s tíživou situací.

štítky
data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

komentáře

Klikněte pro napsání komentáře

Přidejte svůj názor

 • Moc se mi nelíbí, když má společnost nést zodpovědnost za každou ženu, která si špatně vybere partnera. Pak se divíme že je tu všude samý grázl.

  • A muzete sem prosim napsat navod jak si zodpovedne vybrat partnera??A nebojte se to rozvest.Dekuji 🙂

  • Si delas srandu ty vis ze tobe vztah vydrzi do konce zivota,ze nebudes mit nehodu ze ty ty davky nebudes potrebovat.jsi vestec wauwau

  • hele dve mne vytlokli z bytu meho vlastniho nikdo ti neveri utoci na tebe a krici breci atd sociopatky vse ji daji soc pracovnice tebe bud obvini nebo uteces dvakrat mne stalo byt a prachy vse??milenci socka ohaknute socky ? insolventy socky milence ta prvni po me osum pokusu najit vola jako ja a nic sama ?? je 22 sama samozivitelka dama druha invalida po otrave v praci bouracku o sest let pozdeji taky v praci nic mi nedaji prodej majetek ti reknou pronajem ??prodej nebo popelnice ??dane co jsem platil 200 s dan sto soc 400 dph dilu zdar a maminkam samopbjehlicim
   ´´´´vse si radi koalice dve tri ty sam ??

  • Tak by společnost měla např ve školách už taky vést jak najít správného člověka tj. Jak se v lidech vyznat

 • Davek je dost, i kdyz na slusne zivobyti to pochopitelne nestaci. Pokud partner neplati alimenty, tak jste v haji.

 • vypočítat si můžem cokoliv když si ůřady postaví hlavu že nemáte nárok na nic tak k čemu jsou ňáký výpočty si pak ňáký ty svoje výpočty můžete takleda někam vystavit a dívat se nato.

 • Ty lzi o samozivitelkach si uz konecne strcte nekam. Na zplozeni ditete jsou vzdy potreba dva. Vetsina otcu radne a vcas plati vyzivne a nekteri nemale a podileji se radi na financovani dalsich aktivit svych potomku. Radi by vychovavali sve deti a je jim v tom kolikrat zenami braneno a jsou casto napadani, ze sexualne zneuzivaji sve deti. Je to hanba, co se to deje a kdyz rodice jsou vzajemne na sebe postvavani a zbrani jsou deti. Veskere damske a jine ligy jen prilevaji olej do ohne. Znovu opakuji pro podobne spolky, kdyz jsou oba rodice aktivni ve vyzive a vychove sveho ditete pojem samozivitelstvi neexistuje a je to jedna velka spolecenska lez.
  Lubos

  • jste na omylu, je plno otců nezodpovědných, raději ani nechodí do práce, nebo pracují na černo – aby nemuseli plaitt, není pak ani z čeho platit alimenty natož něco jiného.

  • A na to jste přišel kde?
   Nás exmanzel mlátil, nechával nás hlady, třeba týden nebyl doma. Alimenty začal platit, až po podání exekuce na jeho rodiče..
   S další přítelkyní si pořídil dítě ještě než nás rozvedli, a také je zbil a opustil.
   Kde je tedy ta otcovska láska, pane?
   Zhrzený muž, a výkřik do tmy?

  • o sve zene reknu jen jedno peko jako mel tchan kopie tchyne a dramata doma ona dite ted doma tona me deti manipulace a patologocke lzi ted uz vim co je zac patologocky lhar a sociopat vse sedi jak alkoholizmus i drogy v jejich rodine stejne terozizuje dokonale lze veri se ji nemaji svedomi ani soucit ??proc mrzaka dite i muze a podvadi vedle ditete s jinam ,?? a po navratu obere o vse penize trizni a zaver udani za psicho trapeni jo lhar je dokonaly jen ma trhliny vypoved presto zene se veri ???????i predesleho partnera tak ohlala ze ji skopal nemuze mit deti ?? lez pro mne a proc ?? bal jsem ze zensky ta prvni stejna psicho a dalsi lez olhala svagra umne mamice sebral dedu k sobe a branil pred zlou tchyni tak dceruska ma ex i toho une tak ohlala ,? veril jsem az vse udeala i me dramata ontchyni mel i ja hnus nikomu nepreji patologickou hlarku

  • je spousta otcu,kteri sve deti ani neznaji,nezajimaji se a alimenty jim musi byt strhavany z vyplaty,zijou si svuj zivot,kdezto matky se o deti musi starat a k tomu jeste mnohe pracuji…proto pojem samozivitelka je naprosto v poradku…nebo si opravdu myslite,ze z alimentu 2500kc utahnete celou domacnost???

  • Souhlasím s Lubošem! Většina otců by chtěla vychovávat své potomky! Mě se ozvali když malé byly dva roky.12tisic dna testy kvůli soudům na spochybneni otcovství určení se zápisem do RL biologického otce. ..že mi dva roky tajila že je má holka,ok.ze sem si je okamžitě vzal k sobě s igelitkou věci.bez dokladů.ok.ze sem s malou mohl žít jen další tři roky ,kdy mě partnerka ustavícne citove vydírala,opouštěla s malou,přiživovala se a ještě mě obvinila z násilnickým útokům fyzickým , tu drsná že mě udělala. A když už nebylo co že mě tahat ..tak tahle doprdele i smalou. 230km. To už tak ok není. Narozdíl od ní chodím do práce a platím hypotéku na barák který jsem pro svou rodinu pořídil..nedá se to vypsat do pár řádků. Pointa: jsem přesvědčen z z každé druhé matky samozivitelky by vám všem bylo pěkné na blití!

 • A matka,co dře jak šroub,přesahuje minimum o pár stovek,nedostane nic.To abych asi polevila!Je to nespravedlivý..

 • co tata samozivitel invalida po prac urazu a syn nemoc po traumatu mrtvice po komplikace miminko zanet strednihi ucha ??

 • Většina dnešních tzv. matek samoživitelek je samoživitelkami účelově, protože právě na všech těchto dávkách se dá dobře vyžít. Když právě nežijí s otcem dítěte, hned si najdou do domácnosti dalšího chlapa, ale nikde společné příjmy neuvádějí a tváří se tak, jako naprosté chudinky, které opravdu, ale opravdu na ten nájem nemají. Znám z mého okolí spoustu takovýchto “samoživitelek” a špatně si opravdu nežijí.
  Dokud stát toto bude podporovat a nebude ctít opravdovou rodinu, jiné to nebude. Je to smutné a mrzí mě, že i na tyto dávky jdou mé daně.

  • Přesně tak. Já si třeba nedovedu představit,že bych se válela doma a byla závislá jen na dávkách. Díky tomu, že chodím makat,dostávám alimenty a přídavky na děti na nic jiného nárok nemám. Jen doufám,že nepřijdu i o ty přídavky. Jinak nevím. Co je to hmotná nouze neznám a znát asi ani nebudu.
   P.S. žijí sama s osmiletymi dětmi.

 • … a budou ty matky samoživitelky někdy v životě také pracovat, aby alespoň nějaké peníze, které získaly od státu, vrátily státu zpět? Když čtu, na co všechno mají nárok, tak o tom dost pochybuji….

 • No nevím jak tady tak čtu ty vaše komentáře, tak si připadám fakt špatně. Sama jsem samoživitelka mám dvě malé děti, stálou práci a v době kdy se nestarám o děti brigádu. V podstatě chodím z práce do práce a z dávek jsem od státu neviděla ani korunu, protože na ně nemám nárok. Ano asi jsou i takoví kteří toho zneužívají, ale nemůžete nás házet všechny do jednoho pytle. Stejně jako není ,,Rom jako Rom”. A kurzy jak najít toho správného partnera, to si snad děláte už srandu ne??