Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Jak se účinně zbavit odumřelých buněk? Vsaďte na správný peeling

Dnes a denně je naše pleť zatěžovaná nepříznivými vlivy. Ať už se jedná o nánosy make-upu nebo nečistoty z ovzduší, to vše naší pokožce příliš neprospívá. A to nejen v jejím jádru, ale i zvenčí. Dost často pak dochází ke zhrubění pokožky, která získává našedlý tón, ovšem nechybí ani vydatně ucpané póry.
peeling
Kůže se přirozeně zbavuje odumřelých buněk a správným peelingem jí pomůžete.

14. 06. 2022

14. 06. 2022

Právě v tomto případě je nejlepší povolat do služby kvalitní peeling, který pleť zbaví veškerých nečistot a znovu jí umožní naplno zářit. Samozřejmě to ale není jen tak, peelingů je totiž celá řada. Proto se podíváme na jednotlivé způsoby, které vám pomohou s odstraněním odumřelých buněk. 

peeling
Exfoliovat nepotřebuje pouze váš obličej, ale celé tělo.

Možností, jak exfoliovat svou pleť, je celá řada. Za to patří velké dík různým technikám a také kosmetickým produktům, které nám odstraňování starých kožních buněk usnadní. Není ale peeling, jako peeling.

Peeling je metodou plnou výhod

Pleť každého z nás má řadu úžasných vlastností, přičemž jednou z nich je jistá pravidelnost co se týče obměny kožních buněk. Ty zpravidla dozrávají v průběhu měsíce a poté se samy přirozeně odloupnou. Jak ale stárneme, nebo si zanášíme pokožku víc, než je zdrávo, jsou tím logicky zhoršené běžné procesy exfoliace. A právě v tu chvíli je třeba zakročit a aktivně se postarat. Čeho kvalitním peelingem docílíte?

  • Projasňuje pleť
  • Zbavuje kůži odumřelých buněk
  • Sjednocuje barevný tón pleti
  • Stimuluje produkci kolagenu a elastinu
  • Předchází ucpávání pórů
  • Zjemňuje pokožku
  • Usnadňuje vstřebávání produktů

Z čeho můžeme vybírat?

V základu rozlišujeme dva typy – mechanický (sem patří třeba scruby s abrazivními částečkami, různé kartáče či houbičky) a chemický (obrušování kůže za pomoci ovocných kyselin či rostlinných enzymů).

Mechanický peeling

Může mít řadu podob a z domova ho známe snad úplně všichni. Je obecně nejlepší nejen pro úplné začátečníky, ale i pro ty, kteří se bojí zajít s obrušováním pokožky o trochu dál. Z hlediska pomůcek a dalších typů představuje bohaté království, proto není nic těžkého najít si pro sebe toho svého favorita, který bude vyhovovat potřebám vaší pleti. Hodit se vám mohou:

Peelingy s rostlinnými složkami

Seženete prakticky v jakékoliv drogérii nebo specializovaném obchodě. Obsahovat mohou řadu rozmanitých přírodních ingrediencí, přitom nejčastěji jsou vyrobené z jojobového vosku, přírodních olejů či jílů, obsahovat mohou také prášky z pecek, obilovin, zrníčka z ovoce (jahody, maliny, meruňky, šípek a další), kvalitní soli (mořská či himálajská) i cukry (nejčastěji třtinový), stejně tak třeba mletou kávu. Někdy najdeme peelingy i spíš na vodové bázi, ovšem pro lepší hydrataci jsou vhodnější ty s vosky, oleji či jíly.

K TÉMATU  Nechat si vytetovat psa? Prohlédněte si skvělou várku inspirace!

Na složení si dávejte velký pozor, a to zejména v momentě, kdy kladete důraz na přírodní kosmetiku. V některých exfoliačních produktech se totiž nachází takzvané mikroplasty, které (jak víme) úplně nejsou to pravé ořechové. Variací je více než dost, ovšem vždy se zaměřte na peelingy s jemnými mikročástečkami, které jsou určené výhradně pro obličejovou část.

DIY peelingy

Jejich složení v podstatě vychází z toho, co jsme psali o kus výš, přičemž každý si může poskládat suroviny tak, aby peeling krásně voněl, pěkně se nanášel a prospíval pleti.

peeling
Domácí peeling vyrobíte i doma. Na internetu najdete mnoho návodů, jak postupovat.

Domácí verze mají však i další výhodu – podstatně snižují spotřebu mikroplastů, tedy uměle vyrobených zrníček, která občas bývají součástí konvenční kosmetiky. Podomácku vyrobený peeling je tak dobrou a vůči přírodě přátelskou variantou. A pokud máme jmenovat nevýhody, může se občas stát, že si namícháte kombinaci, která vám způsobí nepříjemnou vyrážku. To ale hrozí i u klasické kosmetiky, proto pátrejte, testujte a zkoušejte.

Peelingoví pomocníci

Obrušovat svou pokožku můžete nejen pomocí kosmetiky, ale i s použitím šikovných pomůcek, mezi které řadíme klasické kartáčky, ovšem skvělé jsou i antivibrační kartáčky nebo hit poslední doby – konjakové houbičky. Ty kromě toho, že pleť čistí, mohou obsahovat i další rostlinné složky, které jsou speciálně navržené pro jednotlivé typy pletí.

péče
Nezapomínáte na pravidelnou peelingovou péči?

Chemický peeling

Ačkoli chemický peeling můžete v dnešní době aplikovat už i doma, chce to hodně cviku, pozornosti a opatrnosti. I tak se ale chemický peeling řadí spíše k procedurám, které jsou klasikou kosmetických salónů. Nedílnou součástí takové péče jsou:

AHA kyseliny

Nejvíce se v tomto případě pracuje s kyselinou glykolovou nebo mléčnou. Jedná se o alfra hydroxy kyseliny, které jsou rozpustné ve vodě a působí hlavně na povrchu kůže. S jejich pomocí je pokožka hydratovaná, mladistvá a rozzářená. AHA kyseliny mají i další výhody – redukují vrásky, předchází stárnutí a jsou ideální pro normální i suchou pokožku.

K TÉMATU  Přírodní domácí kosmetika: vyrobte si ji v pohodlí domova

BHA kyseliny

Jejich nedílnou součástí je zejména kyselina salicylová. Pod pojmem BHA se jednoduše skrývají beta hydroxy kyseliny rozpustné v tucích, které působí nejen na povrchu, ale i uvnitř pokožky. Ideální jsou zejména pro mastné typy pleti se sklonem k akné a vyrážkám, přičemž jejich účinek spočívá v redukci kožního mazu a urychlování hojení. 

Enzymy

Hlavní roli zde hrají bioaktivní enzymy z ovoce, přičemž nejčastěji se používá bromelin a papain. Oproti dvěma předchozím jsou k pokožce ještě mnohem šetrnější a působí na pleť o něco jemněji. Právě proto jsou jako přímo stvořené pro osoby s hypersenzitivní pokožkou. Pleť celkově hydratují, projasňují, očišťují a také působí protizánětlivě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní domácí kosmetika: vyrobte si ji v pohodlí domova

Péče o pleť vyžaduje stále změnu. Oblíbená kosmetika v chladném počasí nebude stačit

Zdroje článku:
https://www.forhers.com/blog/chemical-vs-mechanical-exfoliation
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.

Nepřehlédněte

Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek