Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Čističky vzduchu
Pokojové rostliny jako čističky vzduchu. (zdroj foto: www.123rf.com)

14. 10. 2020

Pokojové rostliny jako nejvýkonnější čističky vzduchu 

Úvodem je třeba ještě zmínit fakt, že pokojové rostliny jsou i odborníky označovány za vůbec nejvýkonnější čističky vzduchu. Potvrdila to dokonce i samotná NASA, která pokojové rostliny vysílá společně s kosmonauty do vesmíru. Pokojovky totiž umí velice rychle a nadmíru efektivně zlikvidovat domácí toxiny, jako je například velmi dráždivý formaldehyd.  

V praxi to vypadá tak, že rostlina veškeré toxiny, škodliviny nebo alergeny přijme a následně zpracuje. Ať už se jedná o zmiňovaný formaldehyd, o benzen, aceton nebo trichloretylen – všechno rostliny vstřebají, aniž by je to jakkoli zasáhlo nebo aniž by jim to nějak uškodilo.  

Za zmínku stojí ještě to, že pokojové rostliny fungující jako čističky vzduchu umí vzduch také zvlhčit. To ocení nejen zmiňovaní astmatici a alergici, ale prakticky všichni, koho v domácnosti sužuje suchý vzduch nutící je neustále kašlat.  

Anturie pohlcuje nebezpečné látky způsobující bolest v krku a kašel 

Jen málokdo si uvědomuje, že vzduch, který dýcháme (ať už na ulici, tak i doma) je plný nebezpečných látek způsobujících nám zdravotní problémy. Jednou takovou látkou je takzvaný amoniak, což je látka způsobující především bolesti v krku, kašel a taktéž dráždící oči.

Velice často byste amoniak našli například v hnojivu nebo v čistících prostředcích, do nichž se přidává. Konkrétně bychom ho našli například v čističích na grily nebo v čističích na sklo či trouby. Abyste se této nebezpečné látky plynoucí si ve vzduchu zbavili, pořiďte si domů krásnou a dlouhotrvající anturii, která si s látkou efektivně poradí.  

Anturie se velmi často přidává i do různých kytic a pugétů, ale lze si ji také koupit v květináčích. Jsou pro ni typické voskovité listeny podobající se srdčitým toulcům.  

Skvělými čističkami vzduchu jsou i chryzantémy 

Chryzantémy si nejčastěji pořizujeme na podzim, kdy se slaví svátek zvaný Dušičky. Kupujeme je velké, obrostlé a pokládáme je našim blízkým zesnulým na hrob. Je však velká škoda, že chryzantémy kupujeme jenom na hroby.

K TÉMATU  Byty na pár metrech čtverečních. I s malým prostorem se dají vykouzlit divy!

Tak hezky by se vyjímaly například v obývacím pokoji. Navíc by nám v domácnosti i posloužily. I tato krásná, pestrobarevná rostlina je efektivní čističkou vzduchu. Pohlcuje například formaldehyd, benzen a další domácí toxiny putující nám vzduchem.  

I palma pohlcuje prach, pyl a nečistoty 

V moderních domácnostech bychom narazili především na palmy, které jsou většinou ozdobou obývacích pokojů. Většinou se rozpínají v rohu místnosti a jsou pýchou celého interiéru.

Palmy jsou nenáročné rostliny, které mají pouze minimální nároky na teplotu nebo vlhkost. Když na ně nebudete zapomínat se zálivkou, pomůžou vám například s eliminací amoniaku, o kterém již byla řeč.  

Aloe vera nejen, že hojí, ale také čistí vzduch 

Čtvrtou doporučovanou pokojovou rostlinou, která se postará o čistý vzduch v interiéru, je rostlina jménem aloe vera. Tu můžete znát především díky jejím hojivým účinkům. Je ale velká škoda, že není proslulá svou schopností vyčistit vzduch v interiéru. To totiž taky umí a je v tom opravdu velmi dobrá! 

Lopatkovec odstraňuje ze vzduchu i alkohol 

S benzenem, acetonem, a dokonce i s alkoholem ve vzduchu si poradí pokojová rostlina jménem lopatkovec, která je známá pro svůj velice elegantní a velmi moderní vzhled. Pokud ji nenecháte stát na přímém slunečním světle, ale spíše ve stínu, vzduch vám vyčistí líp než ta nejvýkonnější čistička vzduchu na světě.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Netvarovat ani nestříhat! Pokojové květiny vyžadují v zimě jinou péči. Co dělat, aby měly ideální podmínky a mohly jste se z nich těšit?

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Domácí kosmetika vznikne během chvilky! Oční linky, stíny, tvářenka, rtěnka a lesk v jednom, make-up i pudr. Šest receptů, které překvapí svou jednoduchostí a plně nahradí kupované produkty. Nevěříte?
Léto? Čas dovolených, výletů s přáteli a hlavně svateb. A všude si vás někdo bude chtít zvěčnit. Jak se před fotoaparátem chovat, aby se vám už nikdy nepomstil? To vás naučíme v jednom rychlém školení! Zkuste to podle našeho manuálu správného focení.
Teplo domova, domácnost, ze které čiší pohoda, plápolající oheň v krbu, pohodová hudba, tlumené osvětlení, a především přírodní materiály. Vítejte ve vašem novém domově, kde díky dánskému hygge trendu konečně zavládl klid, mír a dokonalá pohodička.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Sociální sítě vůbec nejsou tak nevinné, jak se tváří. Už jste někdy slyšely o tom, že vás bez výčitek mohou definitivně připravit o pracně vydřené štíhlé křivky, dobrou náladu i celkovou rovnováhu?
Máte doma nějakého čtyřnohého mazlíčka? Nebo dokonce přímo psa? Tohle video vás pobaví! Jak dokonale nenápadní umí být psí hříšníci?
Je zřejmé, že vnímání krásy a dokonalosti je hodně subjektivní záležitost. To, co je pro někoho úchvatné, je pro druhého nezajímavé a naopak. I přes odlišnosti vnímání jsme ale vlivem doby uvízli v bublině, která rozděluje společnost na krásné a ošklivé, asi tak jako v pohádkách, na které jsme se dívali odmalička.
I přímotopy jdou s dobou. Ta si žádá úsporné a efektivní přístroje, které nebude třeba schovávat do skříní, ale naopak vystavovat na obdiv členům domácnosti i návštěvám.

Výběr článků

Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Společnost RunCzech, organizátor Volkswagen Maratonu Praha a mnohých dalších populárních běžeckých závodů a akcí, se spojil se společností Rakuten Viber, která provozuje jednu z předních světových komunikačních aplikací Viber.

Nepřehlédněte

Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Možná by vás ani nenapadlo, že masáž a pořádnou péči ocení i váš čtyřnohý kamarád. Podívejte se, jak si relaxující buldoček užívá masáž!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek