Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Čističky vzduchu
Pokojové rostliny jako čističky vzduchu. (zdroj foto: www.123rf.com)

14. 10. 2020

Pokojové rostliny jako nejvýkonnější čističky vzduchu 

Úvodem je třeba ještě zmínit fakt, že pokojové rostliny jsou i odborníky označovány za vůbec nejvýkonnější čističky vzduchu. Potvrdila to dokonce i samotná NASA, která pokojové rostliny vysílá společně s kosmonauty do vesmíru. Pokojovky totiž umí velice rychle a nadmíru efektivně zlikvidovat domácí toxiny, jako je například velmi dráždivý formaldehyd.  

V praxi to vypadá tak, že rostlina veškeré toxiny, škodliviny nebo alergeny přijme a následně zpracuje. Ať už se jedná o zmiňovaný formaldehyd, o benzen, aceton nebo trichloretylen – všechno rostliny vstřebají, aniž by je to jakkoli zasáhlo nebo aniž by jim to nějak uškodilo.  

Za zmínku stojí ještě to, že pokojové rostliny fungující jako čističky vzduchu umí vzduch také zvlhčit. To ocení nejen zmiňovaní astmatici a alergici, ale prakticky všichni, koho v domácnosti sužuje suchý vzduch nutící je neustále kašlat.  

Anturie pohlcuje nebezpečné látky způsobující bolest v krku a kašel 

Jen málokdo si uvědomuje, že vzduch, který dýcháme (ať už na ulici, tak i doma) je plný nebezpečných látek způsobujících nám zdravotní problémy. Jednou takovou látkou je takzvaný amoniak, což je látka způsobující především bolesti v krku, kašel a taktéž dráždící oči.

Velice často byste amoniak našli například v hnojivu nebo v čistících prostředcích, do nichž se přidává. Konkrétně bychom ho našli například v čističích na grily nebo v čističích na sklo či trouby. Abyste se této nebezpečné látky plynoucí si ve vzduchu zbavili, pořiďte si domů krásnou a dlouhotrvající anturii, která si s látkou efektivně poradí.  

Anturie se velmi často přidává i do různých kytic a pugétů, ale lze si ji také koupit v květináčích. Jsou pro ni typické voskovité listeny podobající se srdčitým toulcům.  

Skvělými čističkami vzduchu jsou i chryzantémy 

Chryzantémy si nejčastěji pořizujeme na podzim, kdy se slaví svátek zvaný Dušičky. Kupujeme je velké, obrostlé a pokládáme je našim blízkým zesnulým na hrob. Je však velká škoda, že chryzantémy kupujeme jenom na hroby.

K TÉMATUVyhazujete lógr po vypití kávy? Existují minimálně 4 způsoby, jak ho využít v domácnosti

Tak hezky by se vyjímaly například v obývacím pokoji. Navíc by nám v domácnosti i posloužily. I tato krásná, pestrobarevná rostlina je efektivní čističkou vzduchu. Pohlcuje například formaldehyd, benzen a další domácí toxiny putující nám vzduchem.  

I palma pohlcuje prach, pyl a nečistoty 

V moderních domácnostech bychom narazili především na palmy, které jsou většinou ozdobou obývacích pokojů. Většinou se rozpínají v rohu místnosti a jsou pýchou celého interiéru.

Palmy jsou nenáročné rostliny, které mají pouze minimální nároky na teplotu nebo vlhkost. Když na ně nebudete zapomínat se zálivkou, pomůžou vám například s eliminací amoniaku, o kterém již byla řeč.  

Aloe vera nejen, že hojí, ale také čistí vzduch 

Čtvrtou doporučovanou pokojovou rostlinou, která se postará o čistý vzduch v interiéru, je rostlina jménem aloe vera. Tu můžete znát především díky jejím hojivým účinkům. Je ale velká škoda, že není proslulá svou schopností vyčistit vzduch v interiéru. To totiž taky umí a je v tom opravdu velmi dobrá! 

Lopatkovec odstraňuje ze vzduchu i alkohol 

S benzenem, acetonem, a dokonce i s alkoholem ve vzduchu si poradí pokojová rostlina jménem lopatkovec, která je známá pro svůj velice elegantní a velmi moderní vzhled. Pokud ji nenecháte stát na přímém slunečním světle, ale spíše ve stínu, vzduch vám vyčistí líp než ta nejvýkonnější čistička vzduchu na světě.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Netvarovat ani nestříhat! Pokojové květiny vyžadují v zimě jinou péči. Co dělat, aby měly ideální podmínky a mohly jste se z nich těšit?

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Módní trendy se mění jako na běžícím pásu, což statně potvrzují i všichni módní stylisté. Ti v současné době radí jedno – nebojte se kožených modelů, ty s námi ještě nějaký ten pátek zůstanou. A ostatně mají pravdu - kůže opravdu dominuje letošnímu podzimu a bylo by mylné se domnívat, že zanedlouho odejde z módy. Zatím to vypadá, že s námi zůstane až do podzimu nadcházejícího. 
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?

Nepřehlédněte

Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek