Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Čističky vzduchu
Pokojové rostliny jako čističky vzduchu. (zdroj foto: www.123rf.com)

14. 10. 2020

Pokojové rostliny jako nejvýkonnější čističky vzduchu 

Úvodem je třeba ještě zmínit fakt, že pokojové rostliny jsou i odborníky označovány za vůbec nejvýkonnější čističky vzduchu. Potvrdila to dokonce i samotná NASA, která pokojové rostliny vysílá společně s kosmonauty do vesmíru. Pokojovky totiž umí velice rychle a nadmíru efektivně zlikvidovat domácí toxiny, jako je například velmi dráždivý formaldehyd.  

V praxi to vypadá tak, že rostlina veškeré toxiny, škodliviny nebo alergeny přijme a následně zpracuje. Ať už se jedná o zmiňovaný formaldehyd, o benzen, aceton nebo trichloretylen – všechno rostliny vstřebají, aniž by je to jakkoli zasáhlo nebo aniž by jim to nějak uškodilo.  

Za zmínku stojí ještě to, že pokojové rostliny fungující jako čističky vzduchu umí vzduch také zvlhčit. To ocení nejen zmiňovaní astmatici a alergici, ale prakticky všichni, koho v domácnosti sužuje suchý vzduch nutící je neustále kašlat.  

Anturie pohlcuje nebezpečné látky způsobující bolest v krku a kašel 

Jen málokdo si uvědomuje, že vzduch, který dýcháme (ať už na ulici, tak i doma) je plný nebezpečných látek způsobujících nám zdravotní problémy. Jednou takovou látkou je takzvaný amoniak, což je látka způsobující především bolesti v krku, kašel a taktéž dráždící oči.

Velice často byste amoniak našli například v hnojivu nebo v čistících prostředcích, do nichž se přidává. Konkrétně bychom ho našli například v čističích na grily nebo v čističích na sklo či trouby. Abyste se této nebezpečné látky plynoucí si ve vzduchu zbavili, pořiďte si domů krásnou a dlouhotrvající anturii, která si s látkou efektivně poradí.  

Anturie se velmi často přidává i do různých kytic a pugétů, ale lze si ji také koupit v květináčích. Jsou pro ni typické voskovité listeny podobající se srdčitým toulcům.  

Skvělými čističkami vzduchu jsou i chryzantémy 

Chryzantémy si nejčastěji pořizujeme na podzim, kdy se slaví svátek zvaný Dušičky. Kupujeme je velké, obrostlé a pokládáme je našim blízkým zesnulým na hrob. Je však velká škoda, že chryzantémy kupujeme jenom na hroby.

K TÉMATU  Voděnka a voskovka. Nejen tyto pokojovky si zamilují začínající pěstitelé

Tak hezky by se vyjímaly například v obývacím pokoji. Navíc by nám v domácnosti i posloužily. I tato krásná, pestrobarevná rostlina je efektivní čističkou vzduchu. Pohlcuje například formaldehyd, benzen a další domácí toxiny putující nám vzduchem.  

I palma pohlcuje prach, pyl a nečistoty 

V moderních domácnostech bychom narazili především na palmy, které jsou většinou ozdobou obývacích pokojů. Většinou se rozpínají v rohu místnosti a jsou pýchou celého interiéru.

Palmy jsou nenáročné rostliny, které mají pouze minimální nároky na teplotu nebo vlhkost. Když na ně nebudete zapomínat se zálivkou, pomůžou vám například s eliminací amoniaku, o kterém již byla řeč.  

Aloe vera nejen, že hojí, ale také čistí vzduch 

Čtvrtou doporučovanou pokojovou rostlinou, která se postará o čistý vzduch v interiéru, je rostlina jménem aloe vera. Tu můžete znát především díky jejím hojivým účinkům. Je ale velká škoda, že není proslulá svou schopností vyčistit vzduch v interiéru. To totiž taky umí a je v tom opravdu velmi dobrá! 

Lopatkovec odstraňuje ze vzduchu i alkohol 

S benzenem, acetonem, a dokonce i s alkoholem ve vzduchu si poradí pokojová rostlina jménem lopatkovec, která je známá pro svůj velice elegantní a velmi moderní vzhled. Pokud ji nenecháte stát na přímém slunečním světle, ale spíše ve stínu, vzduch vám vyčistí líp než ta nejvýkonnější čistička vzduchu na světě.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Netvarovat ani nestříhat! Pokojové květiny vyžadují v zimě jinou péči. Co dělat, aby měly ideální podmínky a mohly jste se z nich těšit?

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?
Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Nezajímá vás politika? Měla by. Nenechte rozhodovat o své budoucnosti jiné a jděte k urnám. Proč? Politici se přetahují o moc, kterou můžeme dělit na lokální a globální. Uvědomte si, že je důležité, jaký člověk stojí v čele. Manipulátor, nebo někdo rozumný?
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?

Nepřehlédněte

Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek