Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Čističky vzduchu
Pokojové rostliny jako čističky vzduchu. (zdroj foto: www.123rf.com)

14. 10. 2020

Pokojové rostliny jako nejvýkonnější čističky vzduchu 

Úvodem je třeba ještě zmínit fakt, že pokojové rostliny jsou i odborníky označovány za vůbec nejvýkonnější čističky vzduchu. Potvrdila to dokonce i samotná NASA, která pokojové rostliny vysílá společně s kosmonauty do vesmíru. Pokojovky totiž umí velice rychle a nadmíru efektivně zlikvidovat domácí toxiny, jako je například velmi dráždivý formaldehyd.  

V praxi to vypadá tak, že rostlina veškeré toxiny, škodliviny nebo alergeny přijme a následně zpracuje. Ať už se jedná o zmiňovaný formaldehyd, o benzen, aceton nebo trichloretylen – všechno rostliny vstřebají, aniž by je to jakkoli zasáhlo nebo aniž by jim to nějak uškodilo.  

Za zmínku stojí ještě to, že pokojové rostliny fungující jako čističky vzduchu umí vzduch také zvlhčit. To ocení nejen zmiňovaní astmatici a alergici, ale prakticky všichni, koho v domácnosti sužuje suchý vzduch nutící je neustále kašlat.  

Anturie pohlcuje nebezpečné látky způsobující bolest v krku a kašel 

Jen málokdo si uvědomuje, že vzduch, který dýcháme (ať už na ulici, tak i doma) je plný nebezpečných látek způsobujících nám zdravotní problémy. Jednou takovou látkou je takzvaný amoniak, což je látka způsobující především bolesti v krku, kašel a taktéž dráždící oči.

Velice často byste amoniak našli například v hnojivu nebo v čistících prostředcích, do nichž se přidává. Konkrétně bychom ho našli například v čističích na grily nebo v čističích na sklo či trouby. Abyste se této nebezpečné látky plynoucí si ve vzduchu zbavili, pořiďte si domů krásnou a dlouhotrvající anturii, která si s látkou efektivně poradí.  

Anturie se velmi často přidává i do různých kytic a pugétů, ale lze si ji také koupit v květináčích. Jsou pro ni typické voskovité listeny podobající se srdčitým toulcům.  

Skvělými čističkami vzduchu jsou i chryzantémy 

Chryzantémy si nejčastěji pořizujeme na podzim, kdy se slaví svátek zvaný Dušičky. Kupujeme je velké, obrostlé a pokládáme je našim blízkým zesnulým na hrob. Je však velká škoda, že chryzantémy kupujeme jenom na hroby.

K TÉMATU  Módní hity pro letošní léto. Vede růžová a bláznivé potisky!

Tak hezky by se vyjímaly například v obývacím pokoji. Navíc by nám v domácnosti i posloužily. I tato krásná, pestrobarevná rostlina je efektivní čističkou vzduchu. Pohlcuje například formaldehyd, benzen a další domácí toxiny putující nám vzduchem.  

I palma pohlcuje prach, pyl a nečistoty 

V moderních domácnostech bychom narazili především na palmy, které jsou většinou ozdobou obývacích pokojů. Většinou se rozpínají v rohu místnosti a jsou pýchou celého interiéru.

Palmy jsou nenáročné rostliny, které mají pouze minimální nároky na teplotu nebo vlhkost. Když na ně nebudete zapomínat se zálivkou, pomůžou vám například s eliminací amoniaku, o kterém již byla řeč.  

Aloe vera nejen, že hojí, ale také čistí vzduch 

Čtvrtou doporučovanou pokojovou rostlinou, která se postará o čistý vzduch v interiéru, je rostlina jménem aloe vera. Tu můžete znát především díky jejím hojivým účinkům. Je ale velká škoda, že není proslulá svou schopností vyčistit vzduch v interiéru. To totiž taky umí a je v tom opravdu velmi dobrá! 

Lopatkovec odstraňuje ze vzduchu i alkohol 

S benzenem, acetonem, a dokonce i s alkoholem ve vzduchu si poradí pokojová rostlina jménem lopatkovec, která je známá pro svůj velice elegantní a velmi moderní vzhled. Pokud ji nenecháte stát na přímém slunečním světle, ale spíše ve stínu, vzduch vám vyčistí líp než ta nejvýkonnější čistička vzduchu na světě.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Netvarovat ani nestříhat! Pokojové květiny vyžadují v zimě jinou péči. Co dělat, aby měly ideální podmínky a mohly jste se z nich těšit?

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte o pořízení AKU nářadí? Třeba taková AKU sekačka na baterie. To není jen zodpovědný ekologický plán. Je to dobrá volba ve všech směrech. Už jen využití moderních technologií, kdy se potkávají výhody elektrických a benzínových strojů, je toho důkazem. Žádné kabely, maximální pohodlí, perfektní výkon, spolehlivost. Jedna baterie pro všechno. Není to sen?
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.

Nepřehlédněte

Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek