Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Střídavá péče: Jak na ni co nejlépe připravit sebe i dítě?

Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
střídavá péče
Dítě má právo na oba rodiče.

14. 07. 2022

Střídavá péče

Nejtěžší většinou bývá domluvit se navzájem tak, aby dítě bylo spokojené. Rodiče by dítě rozhodně neměli používat jako prostředek k řešení vlastních konfliktů. Ba naopak je třeba rozpory mezi sebou potlačit a soustředit se hlavně na své dítě. Kromě toho by se rodiče měli shodnout také na výchově. Pro dítě totiž může být zmatečné, pokud má v každé z domácností nastavená jiná pravidla.

Proto je třeba nastolit alespoň podobné hranice, které dítě bude vždy dodržovat. Zapomeňte také na vzájemné pomlouvání a očerňování expartnera před dítětem, to rozhodně nemá pozitivní účinek. Ačkoliv vztah mezi vámi skončil, je třeba to překonat a zaměřit se hlavně na spokojenost dítěte.

Sdílení informací

Vzhledem k tomu, že dítě svůj čas tráví ve dvou různých domácnostech, rodiče mnohdy nemají přehled o tom, co se děje. To je častou chybou. Rodiče by měli sdílet informace, například pokud dítě u jednoho z nich prodělalo nemoc či třeba dostalo špatnou známku ve škole. Společně se pak můžete domluvit na řešení.

Jestliže řešíte nějaký problém, vždy s návrhem řešení jděte nejprve za druhým rodičem. Až poté by mělo být informováno dítě, aby nebylo zbytečně zahlceno informacemi, které ve výsledku mohou být úplně jiné. Nezapomínejte ani na to, že zejména starší děti mají také svůj názor na věc, o ten byste se měli společně zajímat.

Střídání domácností

Střídavá péče může být pro dítě poměrně stresující, každých několik dní mění prostředí, ve kterém žije. Za ideální řešení je proto považovaný stálý byt, ve kterém se střídají rodiče, nikoliv dítě. Díky tomu by se dítě nemuselo neustále přesouvat. V praxi však tato možnost není zrovna dobře realizovatelná, proto se stěhuje spíše dítě od otce k matce a naopak. Z toho důvodu je důležité snažit se alespoň nastavit v obou domácnostech podobná pravidla.

K TÉMATU  Rozchod. 5 důvodů, proč byste měla uvažovat o radikální změně partnera
dítě
Vyslechnete občas své dítě? Jeho pocity a názor jsou důležité.

Důležité faktory

Vždy byste měli nejprve myslet na přání dítěte a snažit se ho respektovat. Jestliže si hned v začátcích ujasníte své představy a přání, následně to bude jednodušší. Nejen že byste měli mluvit o kladných momentech střídavé péče, i ty negativní jsou důležité. Pro střídavou péči je nejlepší, aby rodiče bydleli relativně blízko sebe, aby dítě nemuselo střídat také školu.

Díky tomu navíc bude mít ve své blízkosti i kamarády, se kterými by měl možnost setkávat se u otce i matky. Pravidelná změna prostředí tak nebude takovým šokem, kdy si dítě musí zvykat zase na něco jiného. Nebude tak ve zbytečném stresu a předejdete nepříjemnostem. Samozřejmě je také důležité, abyste v době, kdy u sebe máte dítě, na něj měli dostatek času. Snažte se věnovat hlavně jemu, ostatní povinnosti odsuňte raději do doby, kdy máte čas pouze pro sebe.

Přínos pro dítě

Ačkoliv takový život často provází řada komplikací, ve výsledku může být střídavá péče pro dítě prospěšná. Je však třeba dodržovat výše zmíněné podmínky a povinnosti. Jakmile jsou totiž rodiče schopni spolu pro dítě fungovat a dobře se domluvit, dítě má šanci tuto velkou změnu ve svém životě dobře zvládnout. Získá tak kladné vztahy s oběma z rodičů, přičemž nebude emocionálně strádat a jeho výchova bude obsahovat mužské i ženské prvky. Střídavá péče tedy může být pozitivní, pokud se rodiče nebudou dohadovat a vše stěžovat. Dítě má totiž právo na oba rodiče.

Přípravu na střídavou péči byste rozhodně neměli podceňovat. Bohužel tento proces není jednoduchý, avšak pro dítě je třeba překonat všechny překážky. Díky tomu rozchod rodičů nemusí být traumatizujícím zážitkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

K TÉMATU  Vánoční přání: Vyrobte si vlastní krásná, pro své blízké! Inspirujte se originálními nápady, které vás možná překvapí!

Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nezajímá vás politika? Měla by. Nenechte rozhodovat o své budoucnosti jiné a jděte k urnám. Proč? Politici se přetahují o moc, kterou můžeme dělit na lokální a globální. Uvědomte si, že je důležité, jaký člověk stojí v čele. Manipulátor, nebo někdo rozumný?
Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Výběrem svatebních šatů stráví mnoho nevěst i několik týdnů. Patříte k těm, které se nemohou rozhodnout? Nechte se inspirovat módními trendy roku 2022 a možná najdete, co hledáte.
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.

Nepřehlédněte

Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek