Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Střídavá péče: Jak na ni co nejlépe připravit sebe i dítě?

Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
střídavá péče
Dítě má právo na oba rodiče.

14. 07. 2022

Střídavá péče

Nejtěžší většinou bývá domluvit se navzájem tak, aby dítě bylo spokojené. Rodiče by dítě rozhodně neměli používat jako prostředek k řešení vlastních konfliktů. Ba naopak je třeba rozpory mezi sebou potlačit a soustředit se hlavně na své dítě. Kromě toho by se rodiče měli shodnout také na výchově. Pro dítě totiž může být zmatečné, pokud má v každé z domácností nastavená jiná pravidla.

Proto je třeba nastolit alespoň podobné hranice, které dítě bude vždy dodržovat. Zapomeňte také na vzájemné pomlouvání a očerňování expartnera před dítětem, to rozhodně nemá pozitivní účinek. Ačkoliv vztah mezi vámi skončil, je třeba to překonat a zaměřit se hlavně na spokojenost dítěte.

Sdílení informací

Vzhledem k tomu, že dítě svůj čas tráví ve dvou různých domácnostech, rodiče mnohdy nemají přehled o tom, co se děje. To je častou chybou. Rodiče by měli sdílet informace, například pokud dítě u jednoho z nich prodělalo nemoc či třeba dostalo špatnou známku ve škole. Společně se pak můžete domluvit na řešení.

Jestliže řešíte nějaký problém, vždy s návrhem řešení jděte nejprve za druhým rodičem. Až poté by mělo být informováno dítě, aby nebylo zbytečně zahlceno informacemi, které ve výsledku mohou být úplně jiné. Nezapomínejte ani na to, že zejména starší děti mají také svůj názor na věc, o ten byste se měli společně zajímat.

Střídání domácností

Střídavá péče může být pro dítě poměrně stresující, každých několik dní mění prostředí, ve kterém žije. Za ideální řešení je proto považovaný stálý byt, ve kterém se střídají rodiče, nikoliv dítě. Díky tomu by se dítě nemuselo neustále přesouvat. V praxi však tato možnost není zrovna dobře realizovatelná, proto se stěhuje spíše dítě od otce k matce a naopak. Z toho důvodu je důležité snažit se alespoň nastavit v obou domácnostech podobná pravidla.

K TÉMATU  Jitka (45): Dcera byla měsíc na prázdninách u babičky. Po návratu je úplně jiná
dítě
Vyslechnete občas své dítě? Jeho pocity a názor jsou důležité.

Důležité faktory

Vždy byste měli nejprve myslet na přání dítěte a snažit se ho respektovat. Jestliže si hned v začátcích ujasníte své představy a přání, následně to bude jednodušší. Nejen že byste měli mluvit o kladných momentech střídavé péče, i ty negativní jsou důležité. Pro střídavou péči je nejlepší, aby rodiče bydleli relativně blízko sebe, aby dítě nemuselo střídat také školu.

Díky tomu navíc bude mít ve své blízkosti i kamarády, se kterými by měl možnost setkávat se u otce i matky. Pravidelná změna prostředí tak nebude takovým šokem, kdy si dítě musí zvykat zase na něco jiného. Nebude tak ve zbytečném stresu a předejdete nepříjemnostem. Samozřejmě je také důležité, abyste v době, kdy u sebe máte dítě, na něj měli dostatek času. Snažte se věnovat hlavně jemu, ostatní povinnosti odsuňte raději do doby, kdy máte čas pouze pro sebe.

Přínos pro dítě

Ačkoliv takový život často provází řada komplikací, ve výsledku může být střídavá péče pro dítě prospěšná. Je však třeba dodržovat výše zmíněné podmínky a povinnosti. Jakmile jsou totiž rodiče schopni spolu pro dítě fungovat a dobře se domluvit, dítě má šanci tuto velkou změnu ve svém životě dobře zvládnout. Získá tak kladné vztahy s oběma z rodičů, přičemž nebude emocionálně strádat a jeho výchova bude obsahovat mužské i ženské prvky. Střídavá péče tedy může být pozitivní, pokud se rodiče nebudou dohadovat a vše stěžovat. Dítě má totiž právo na oba rodiče.

Přípravu na střídavou péči byste rozhodně neměli podceňovat. Bohužel tento proces není jednoduchý, avšak pro dítě je třeba překonat všechny překážky. Díky tomu rozchod rodičů nemusí být traumatizujícím zážitkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

K TÉMATU  Rodiče mají vždycky pravdu a neustále se před nimi obhajujete. Nehádejte se, když to nemá smysl

Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 

Nepřehlédněte

Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek