Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Střídavá péče: Jak na ni co nejlépe připravit sebe i dítě?

Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
střídavá péče
Dítě má právo na oba rodiče.

14. 07. 2022

Střídavá péče

Nejtěžší většinou bývá domluvit se navzájem tak, aby dítě bylo spokojené. Rodiče by dítě rozhodně neměli používat jako prostředek k řešení vlastních konfliktů. Ba naopak je třeba rozpory mezi sebou potlačit a soustředit se hlavně na své dítě. Kromě toho by se rodiče měli shodnout také na výchově. Pro dítě totiž může být zmatečné, pokud má v každé z domácností nastavená jiná pravidla.

Proto je třeba nastolit alespoň podobné hranice, které dítě bude vždy dodržovat. Zapomeňte také na vzájemné pomlouvání a očerňování expartnera před dítětem, to rozhodně nemá pozitivní účinek. Ačkoliv vztah mezi vámi skončil, je třeba to překonat a zaměřit se hlavně na spokojenost dítěte.

Sdílení informací

Vzhledem k tomu, že dítě svůj čas tráví ve dvou různých domácnostech, rodiče mnohdy nemají přehled o tom, co se děje. To je častou chybou. Rodiče by měli sdílet informace, například pokud dítě u jednoho z nich prodělalo nemoc či třeba dostalo špatnou známku ve škole. Společně se pak můžete domluvit na řešení.

Jestliže řešíte nějaký problém, vždy s návrhem řešení jděte nejprve za druhým rodičem. Až poté by mělo být informováno dítě, aby nebylo zbytečně zahlceno informacemi, které ve výsledku mohou být úplně jiné. Nezapomínejte ani na to, že zejména starší děti mají také svůj názor na věc, o ten byste se měli společně zajímat.

Střídání domácností

Střídavá péče může být pro dítě poměrně stresující, každých několik dní mění prostředí, ve kterém žije. Za ideální řešení je proto považovaný stálý byt, ve kterém se střídají rodiče, nikoliv dítě. Díky tomu by se dítě nemuselo neustále přesouvat. V praxi však tato možnost není zrovna dobře realizovatelná, proto se stěhuje spíše dítě od otce k matce a naopak. Z toho důvodu je důležité snažit se alespoň nastavit v obou domácnostech podobná pravidla.

K TÉMATU  Vánoční přání: Vyrobte si vlastní krásná, pro své blízké! Inspirujte se originálními nápady, které vás možná překvapí!
dítě
Vyslechnete občas své dítě? Jeho pocity a názor jsou důležité.

Důležité faktory

Vždy byste měli nejprve myslet na přání dítěte a snažit se ho respektovat. Jestliže si hned v začátcích ujasníte své představy a přání, následně to bude jednodušší. Nejen že byste měli mluvit o kladných momentech střídavé péče, i ty negativní jsou důležité. Pro střídavou péči je nejlepší, aby rodiče bydleli relativně blízko sebe, aby dítě nemuselo střídat také školu.

Díky tomu navíc bude mít ve své blízkosti i kamarády, se kterými by měl možnost setkávat se u otce i matky. Pravidelná změna prostředí tak nebude takovým šokem, kdy si dítě musí zvykat zase na něco jiného. Nebude tak ve zbytečném stresu a předejdete nepříjemnostem. Samozřejmě je také důležité, abyste v době, kdy u sebe máte dítě, na něj měli dostatek času. Snažte se věnovat hlavně jemu, ostatní povinnosti odsuňte raději do doby, kdy máte čas pouze pro sebe.

Přínos pro dítě

Ačkoliv takový život často provází řada komplikací, ve výsledku může být střídavá péče pro dítě prospěšná. Je však třeba dodržovat výše zmíněné podmínky a povinnosti. Jakmile jsou totiž rodiče schopni spolu pro dítě fungovat a dobře se domluvit, dítě má šanci tuto velkou změnu ve svém životě dobře zvládnout. Získá tak kladné vztahy s oběma z rodičů, přičemž nebude emocionálně strádat a jeho výchova bude obsahovat mužské i ženské prvky. Střídavá péče tedy může být pozitivní, pokud se rodiče nebudou dohadovat a vše stěžovat. Dítě má totiž právo na oba rodiče.

Přípravu na střídavou péči byste rozhodně neměli podceňovat. Bohužel tento proces není jednoduchý, avšak pro dítě je třeba překonat všechny překážky. Díky tomu rozchod rodičů nemusí být traumatizujícím zážitkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

K TÉMATU  Jak vybrat vánoční dárky pro každého člena rodiny?

Jak moc poznamená rozvod vaše děti? Na celý život

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Jednou z možností, jak pozitivně ovlivnit vzhled našeho obličeje, je obličejová jóga. Jedná se o krátké cvičení, které umí oddálit projevy stárnutí a pozitivně naladit tělo i mysl. V čem spočívá?
Potřebujete ušetřit, ale zjistili jste, že nemáte nic na sebe? Nemusíte nutně procházet internetové obchody, v nichž ceny za oblečení dosahují opravdu nemalých výšek. V ideálním případě zamiřte do nejbližšího second handu a nakupujte tam.
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.
Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!

Výběr článků

Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Christian Dior, ikona módního světa. Zakladatel francouzské značky Dior, jejíž historie sahá do 40. let 20. století. Zákazníkům z celého světa nabízí jedny z nejkrásnějších oděvů, ať už jde o běžné modely nebo haute couture, šaty vysoké krejčoviny. Jaký příběh stojí za vznikem této značky?

Nepřehlédněte

Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek