Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
nejčastější fóbie
Jaké fóbie jsou nejčastější mezi ženami? (foto: 123RF)

13. 05. 2021

Máte pocit, že trpíte nějakou fóbií? Že vám něco nahání nevysvětlitelný strach? Tato emoce je zcela normální, strach nemusí vždy symbolizovat fóbii. Pokud s pocitem jde ruku v ruce i úzkost či husí kůže, silné bušení srdce, pocení nebo třes a sucho v ústech, pak o fóbii skutečně mluvit můžeme. Jaké nejčastější fóbie trápí ženy?

Na světě existuje více než 500 různých fóbií 

Nejen nevysvětlitelný strach, ale také sucho v ústech, nevolnost, silné bušení srdce, neklid, pocit ohrožení, návaly chladu a horka, mravenčení nebo obava ze smrti či strach ze zešílení. To vše lze definovat jako příznaky fóbií, kterých je mezi námi už přes pět stovek. Možná patříte mezi šťastlivce, které netrápí ani jedna z nich, bohužel pro mnohé je to znepříjemnění každičkého dne.  

Fóbie se totiž mohou vyskytnout v práci, při běžných aktivitách nebo činnostech, i při sportu. Rázem se tak z poměrně spokojeného člověka stane člověk vyděšený.  

Podle posledních statistik trápí fóbie až deset procent populace. Dalo by se říct, že mluvíme o problému, který je poměrně častý. Mezi pacienty najdeme i řadu žen. Zmiňme si fóbie, které trápí především toto něžné pohlaví.  

Nejčastější fóbie žen 

Arachnofobie – strach z pavouků 

Čeho se nejvíce bojí ženy? To lze poměrně snadno určit. Jsou to pavouci. Za svůj život jste jistě viděli nejednu ženu, která se pavouků nejen štítí, ale doslova bojí až k smrti. Při pohledu na ně se naprosto zděsí, křičí, ječí, skáče a utíká před ním. I když je pravdou, že tento drobný živočich se ženy bojí více než ona jeho.  

Strachu z pavouků se také jinak říká arachnofobie. Když člověk uvidí pavouka, začne doslova panikařit. Mnohdy k ohromné panice vedou jenom pavučiny v rohu místnosti, které někdo delší dobu neumetal.  

K TÉMATUStres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Paradoxně se tvrdí, že s touto fóbií lze zatočit tak, když se svému strachu postavíte čelem. Čili když si takového pavouka pořídíte domů jako domácího mazlíčka. Podobným způsobem se lze zbavit i strachu z hadů či podobných zvířat.  

nejčastější fóbie arachnofobie
Strach z pavouků není nic neobvyklého. (foto: 123RF)

Achluofobie – strach ze tmy 

Mezi nejčastější fóbie žen lze zařadit také takzvanou achluofobii, což je neopodstatněný (respektive často neopodstatněný) strach ze tmy. Již bylo zmíněno, že mnoho fóbií pochází z našeho dětství. A achluofobie je jednou z nich. V případě tohoto strachu si často ani neuvědomíme, co za ním vlastně stojí. Pravděpodobně mohou být na vině nějaké strašidelné zvuky, stíny nebo hlasy.  

I s touto fóbií je možné zatočit. Nemusíte se však tmě postavit čelem, ale stačí podstoupit hypnózu.  

achluofobie
Nebo vás snad sužuje strach ze tmy? (Foto: 123RF)

Atychifobie – strach ze selhání 

V současné době se právě ženy ženou za kariérními postupy. Není pro ně tak klíčová rodina, ale kariérní růst a úspěch obecně. Při plnění tohoto cíle je často překážkou takzvaná atychifobie čili strach ze selhání, z neúspěchu. Kvůli tomuto strachu mají strach začít s novou činností. Bojí se toho, že neuspějí, že selžou. Právě proto se nepouští do ničeho nového, protože se domnívají, že to nevyjde.  

Proti tomuto strachu je možné bojovat, a to hlavně myšlenkami. Je zapotřebí změnit svůj přístup a změnit své myšlení, jen tak lze zatočit s fóbií, která nám ztěžuje život.  

strach ze selhání
Strach ze selhání je dnes na denním pořádku. (Foto: 123RF)

Klaustrofobie – strach z malých prostorů 

Čtvrtou nejčastější fóbií, která se vyskytuje u žen, je klaustrofobie. Tu pravděpodobně nemusíme dlouze představovat, je poměrně známá. Jedná se o strach z malých prostor. Samozřejmě to není ryze ženská záležitost, i pánové se malých a stísněných prostor obávají, ale je to jedna z nejčastějších fóbií žen.  

A jak se projevuje? Člověka zachvátí panika. Má potřebu se co nejdříve dostat z místnosti pryč. Tento pocit se může projevit také v zaseknutém výtahu nebo v zamčené koupelně.  

klaustrofobie
Je vám strach z malých prostor blízký? (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATUKdyž svatba neproběhne podle představ. I v tento slavný den se může něco pokazit!

Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.

Nepřehlédněte

Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek