Pátek , 24. 05. 2024

Jana

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
nejčastější fóbie
Jaké fóbie jsou nejčastější mezi ženami? (foto: 123RF)

13. 05. 2021

Máte pocit, že trpíte nějakou fóbií? Že vám něco nahání nevysvětlitelný strach? Tato emoce je zcela normální, strach nemusí vždy symbolizovat fóbii. Pokud s pocitem jde ruku v ruce i úzkost či husí kůže, silné bušení srdce, pocení nebo třes a sucho v ústech, pak o fóbii skutečně mluvit můžeme. Jaké nejčastější fóbie trápí ženy?

Na světě existuje více než 500 různých fóbií 

Nejen nevysvětlitelný strach, ale také sucho v ústech, nevolnost, silné bušení srdce, neklid, pocit ohrožení, návaly chladu a horka, mravenčení nebo obava ze smrti či strach ze zešílení. To vše lze definovat jako příznaky fóbií, kterých je mezi námi už přes pět stovek. Možná patříte mezi šťastlivce, které netrápí ani jedna z nich, bohužel pro mnohé je to znepříjemnění každičkého dne.  

Fóbie se totiž mohou vyskytnout v práci, při běžných aktivitách nebo činnostech, i při sportu. Rázem se tak z poměrně spokojeného člověka stane člověk vyděšený.  

Podle posledních statistik trápí fóbie až deset procent populace. Dalo by se říct, že mluvíme o problému, který je poměrně častý. Mezi pacienty najdeme i řadu žen. Zmiňme si fóbie, které trápí především toto něžné pohlaví.  

Nejčastější fóbie žen 

Arachnofobie – strach z pavouků 

Čeho se nejvíce bojí ženy? To lze poměrně snadno určit. Jsou to pavouci. Za svůj život jste jistě viděli nejednu ženu, která se pavouků nejen štítí, ale doslova bojí až k smrti. Při pohledu na ně se naprosto zděsí, křičí, ječí, skáče a utíká před ním. I když je pravdou, že tento drobný živočich se ženy bojí více než ona jeho.  

Strachu z pavouků se také jinak říká arachnofobie. Když člověk uvidí pavouka, začne doslova panikařit. Mnohdy k ohromné panice vedou jenom pavučiny v rohu místnosti, které někdo delší dobu neumetal.  

K TÉMATU  Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Paradoxně se tvrdí, že s touto fóbií lze zatočit tak, když se svému strachu postavíte čelem. Čili když si takového pavouka pořídíte domů jako domácího mazlíčka. Podobným způsobem se lze zbavit i strachu z hadů či podobných zvířat.  

nejčastější fóbie arachnofobie
Strach z pavouků není nic neobvyklého. (foto: 123RF)

Achluofobie – strach ze tmy 

Mezi nejčastější fóbie žen lze zařadit také takzvanou achluofobii, což je neopodstatněný (respektive často neopodstatněný) strach ze tmy. Již bylo zmíněno, že mnoho fóbií pochází z našeho dětství. A achluofobie je jednou z nich. V případě tohoto strachu si často ani neuvědomíme, co za ním vlastně stojí. Pravděpodobně mohou být na vině nějaké strašidelné zvuky, stíny nebo hlasy.  

I s touto fóbií je možné zatočit. Nemusíte se však tmě postavit čelem, ale stačí podstoupit hypnózu.  

achluofobie
Nebo vás snad sužuje strach ze tmy? (Foto: 123RF)

Atychifobie – strach ze selhání 

V současné době se právě ženy ženou za kariérními postupy. Není pro ně tak klíčová rodina, ale kariérní růst a úspěch obecně. Při plnění tohoto cíle je často překážkou takzvaná atychifobie čili strach ze selhání, z neúspěchu. Kvůli tomuto strachu mají strach začít s novou činností. Bojí se toho, že neuspějí, že selžou. Právě proto se nepouští do ničeho nového, protože se domnívají, že to nevyjde.  

Proti tomuto strachu je možné bojovat, a to hlavně myšlenkami. Je zapotřebí změnit svůj přístup a změnit své myšlení, jen tak lze zatočit s fóbií, která nám ztěžuje život.  

strach ze selhání
Strach ze selhání je dnes na denním pořádku. (Foto: 123RF)

Klaustrofobie – strach z malých prostorů 

Čtvrtou nejčastější fóbií, která se vyskytuje u žen, je klaustrofobie. Tu pravděpodobně nemusíme dlouze představovat, je poměrně známá. Jedná se o strach z malých prostor. Samozřejmě to není ryze ženská záležitost, i pánové se malých a stísněných prostor obávají, ale je to jedna z nejčastějších fóbií žen.  

A jak se projevuje? Člověka zachvátí panika. Má potřebu se co nejdříve dostat z místnosti pryč. Tento pocit se může projevit také v zaseknutém výtahu nebo v zamčené koupelně.  

klaustrofobie
Je vám strach z malých prostor blízký? (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Blahodárná NREM fáze spánku vám zlepší i vlasy. Proč spát pravidelně 8 hodin denně

Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vstávejte s úsměvem! I na dnešní sváteční den pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová horoskop, který poradí, čeho se dnes raději vyvarovat.
Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
Dnes, 10. února 2024 začíná Nový čínský rok, který nám přináší energii Dřevěného Draka. Symbolizující proměny, sílu a odvahu, Rok Dřevěného Draka slibuje emocionální a společenské výzvy, ale také obrovský potenciál pro růst a rozvoj.
Horoskop astroložky Nadi Šmídové vám napoví, čemu se následující pracovní týden raději vyhnout, co můžete očekávat, a který den je nejvhodnější odpočívat. Kdy budete plodné v práci, a kdy naopak vypustit a dopřát si masáž? A který den probrat s partnerem váš intimní život?
Den matek, který připadá na druhou neděli v květnu, je příležitostí k oslavě mateřství. Leoš Mareš, známý český moderátor, se rozhodl tento svátek oslavit zveřejněním videa na sociálních sítích, kde přeje své mamince vše nejlepší. Jeho příspěvek rychle získal pozornost a přilákal mnoho reakcí od jeho sledujících.
Nic nevykouzlí v obývacím pokoji lepší atmosféru než krby a krbová kamna. Planoucí oheň je nejen přírodním zdrojem tepla, ale působí i jako balzám na duši. Když se venku ochlazuje a za okny padne tma, zářivé plamínky se postarají o pocit pohodlí a útulnosti. Prohlédněte si krásné krby a krbová kamna a možná dostanete chuť si zatopit dřevem.
Návštěva kadeřnice není zrovna levnou záležitostí a málokdo si může dovolit ji navštěvovat pravidelně, jakmile se objeví odrosty nebo šediny. Naštěstí existují barvy na domácí užití, díky nimž se snadno obarvíte sama. Jak ale na to a čemu se vyhnout? Poradíme vám.
Nakupování potravin se za poslední měsíce posunulo na zcela jinou úroveň. Pryč jsou časy, kdy se stály fronty před supermarketem nebo kdy se zdlouhavě skládal nákup na pás a poté se následně s obrovským vynaloženým úsilím táhl domů.
Česání vlasů nevypadá jako velká věda a na první pohled se zdá, že se na něm nedá nic zkazit. Opak je ale pravdou. To, zda správně používáte svůj hřeben, má vliv například na to, jak moc se vám vlasy mastí, ale i na jejich celkové zdraví a vzhled. Otázka je tedy nasnadě. Češete se správně?
Určitě jste i v zimě potkávaly spoustu lidí v teniskách. Již několik let je to módní obuv pro všechny příležitosti. A právě přicházející teplé období nám dovolí více využít přednosti této pohodlné obuvi.

Výběr článků

Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
Zdá se vám, že se váš život nevyvíjí tím správným směrem? Zarazili jste se v určitém bodě, odkud se vám nedaří pohnout ani o píď? Řešení je celá řada. Je na vás, které si nakonec zvolíte. Já zkusila koučink a dodnes nelituji!
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.

Nepřehlédněte

Letošní podzimní móda je opravdu pestrá a barevná. Vedou úplety, pláštěnky, kožené kabáty, umělé kožešiny, svetry, šaty a sukně, včetně asymetrických.
Jaro už klepe na dveře a po dlouhém chladném období se všichni těšíme na první květiny, které nám přinesou radost a vůni do bytu. Stejně tak se každoročně těšíme i na módní trendy, díky kterým je oblékání příjemná zábava a estetická hra. Pojďte si s námi projít TOP trendy pro jaro 2020. Jdeme na to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek