Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
nejčastější fóbie
Jaké fóbie jsou nejčastější mezi ženami? (foto: 123RF)

13. 05. 2021

Máte pocit, že trpíte nějakou fóbií? Že vám něco nahání nevysvětlitelný strach? Tato emoce je zcela normální, strach nemusí vždy symbolizovat fóbii. Pokud s pocitem jde ruku v ruce i úzkost či husí kůže, silné bušení srdce, pocení nebo třes a sucho v ústech, pak o fóbii skutečně mluvit můžeme. Jaké nejčastější fóbie trápí ženy?

Na světě existuje více než 500 různých fóbií 

Nejen nevysvětlitelný strach, ale také sucho v ústech, nevolnost, silné bušení srdce, neklid, pocit ohrožení, návaly chladu a horka, mravenčení nebo obava ze smrti či strach ze zešílení. To vše lze definovat jako příznaky fóbií, kterých je mezi námi už přes pět stovek. Možná patříte mezi šťastlivce, které netrápí ani jedna z nich, bohužel pro mnohé je to znepříjemnění každičkého dne.  

Fóbie se totiž mohou vyskytnout v práci, při běžných aktivitách nebo činnostech, i při sportu. Rázem se tak z poměrně spokojeného člověka stane člověk vyděšený.  

Podle posledních statistik trápí fóbie až deset procent populace. Dalo by se říct, že mluvíme o problému, který je poměrně častý. Mezi pacienty najdeme i řadu žen. Zmiňme si fóbie, které trápí především toto něžné pohlaví.  

Nejčastější fóbie žen 

Arachnofobie – strach z pavouků 

Čeho se nejvíce bojí ženy? To lze poměrně snadno určit. Jsou to pavouci. Za svůj život jste jistě viděli nejednu ženu, která se pavouků nejen štítí, ale doslova bojí až k smrti. Při pohledu na ně se naprosto zděsí, křičí, ječí, skáče a utíká před ním. I když je pravdou, že tento drobný živočich se ženy bojí více než ona jeho.  

Strachu z pavouků se také jinak říká arachnofobie. Když člověk uvidí pavouka, začne doslova panikařit. Mnohdy k ohromné panice vedou jenom pavučiny v rohu místnosti, které někdo delší dobu neumetal.  

K TÉMATU  5 typicky ženských nemocí, které nás trápí

Paradoxně se tvrdí, že s touto fóbií lze zatočit tak, když se svému strachu postavíte čelem. Čili když si takového pavouka pořídíte domů jako domácího mazlíčka. Podobným způsobem se lze zbavit i strachu z hadů či podobných zvířat.  

nejčastější fóbie arachnofobie
Strach z pavouků není nic neobvyklého. (foto: 123RF)

Achluofobie – strach ze tmy 

Mezi nejčastější fóbie žen lze zařadit také takzvanou achluofobii, což je neopodstatněný (respektive často neopodstatněný) strach ze tmy. Již bylo zmíněno, že mnoho fóbií pochází z našeho dětství. A achluofobie je jednou z nich. V případě tohoto strachu si často ani neuvědomíme, co za ním vlastně stojí. Pravděpodobně mohou být na vině nějaké strašidelné zvuky, stíny nebo hlasy.  

I s touto fóbií je možné zatočit. Nemusíte se však tmě postavit čelem, ale stačí podstoupit hypnózu.  

achluofobie
Nebo vás snad sužuje strach ze tmy? (Foto: 123RF)

Atychifobie – strach ze selhání 

V současné době se právě ženy ženou za kariérními postupy. Není pro ně tak klíčová rodina, ale kariérní růst a úspěch obecně. Při plnění tohoto cíle je často překážkou takzvaná atychifobie čili strach ze selhání, z neúspěchu. Kvůli tomuto strachu mají strach začít s novou činností. Bojí se toho, že neuspějí, že selžou. Právě proto se nepouští do ničeho nového, protože se domnívají, že to nevyjde.  

Proti tomuto strachu je možné bojovat, a to hlavně myšlenkami. Je zapotřebí změnit svůj přístup a změnit své myšlení, jen tak lze zatočit s fóbií, která nám ztěžuje život.  

strach ze selhání
Strach ze selhání je dnes na denním pořádku. (Foto: 123RF)

Klaustrofobie – strach z malých prostorů 

Čtvrtou nejčastější fóbií, která se vyskytuje u žen, je klaustrofobie. Tu pravděpodobně nemusíme dlouze představovat, je poměrně známá. Jedná se o strach z malých prostor. Samozřejmě to není ryze ženská záležitost, i pánové se malých a stísněných prostor obávají, ale je to jedna z nejčastějších fóbií žen.  

A jak se projevuje? Člověka zachvátí panika. Má potřebu se co nejdříve dostat z místnosti pryč. Tento pocit se může projevit také v zaseknutém výtahu nebo v zamčené koupelně.  

klaustrofobie
Je vám strach z malých prostor blízký? (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.
Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
Představa, že v davu lidí zahlédneme člověka, do kterého se zamilujeme na první pohled je krásná a šílená zároveň. Lásku na první pohled známe především z romantických filmů, jenže jak to s ní ve skutečnosti je? Opravdu se jedná o lásku na první pohled, nebo jen o přitažlivost, kterou snadno zaměníme s hlubokým citem? Pojďme se tomuto vzácnému jevu podívat na kloub.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Výběrem svatebních šatů stráví mnoho nevěst i několik týdnů. Patříte k těm, které se nemohou rozhodnout? Nechte se inspirovat módními trendy roku 2022 a možná najdete, co hledáte.
Ještě váš byt nedýchá vánoční atmosférou? Do Štědrého dne zbývá dost času, abyste do bytu vnesli ducha Vánoc. Výzdobu nemusíte kupovat hotovou, je to finančně poměrně náročné. Stačí pár drobností koupit, něco nasbírat v přírodě, inspirovat se a začnou se dít zázraky.
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.

Nepřehlédněte

Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek