Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
nejčastější fóbie
Jaké fóbie jsou nejčastější mezi ženami? (foto: 123RF)

13. 05. 2021

Máte pocit, že trpíte nějakou fóbií? Že vám něco nahání nevysvětlitelný strach? Tato emoce je zcela normální, strach nemusí vždy symbolizovat fóbii. Pokud s pocitem jde ruku v ruce i úzkost či husí kůže, silné bušení srdce, pocení nebo třes a sucho v ústech, pak o fóbii skutečně mluvit můžeme. Jaké nejčastější fóbie trápí ženy?

Na světě existuje více než 500 různých fóbií 

Nejen nevysvětlitelný strach, ale také sucho v ústech, nevolnost, silné bušení srdce, neklid, pocit ohrožení, návaly chladu a horka, mravenčení nebo obava ze smrti či strach ze zešílení. To vše lze definovat jako příznaky fóbií, kterých je mezi námi už přes pět stovek. Možná patříte mezi šťastlivce, které netrápí ani jedna z nich, bohužel pro mnohé je to znepříjemnění každičkého dne.  

Fóbie se totiž mohou vyskytnout v práci, při běžných aktivitách nebo činnostech, i při sportu. Rázem se tak z poměrně spokojeného člověka stane člověk vyděšený.  

Podle posledních statistik trápí fóbie až deset procent populace. Dalo by se říct, že mluvíme o problému, který je poměrně častý. Mezi pacienty najdeme i řadu žen. Zmiňme si fóbie, které trápí především toto něžné pohlaví.  

Nejčastější fóbie žen 

Arachnofobie – strach z pavouků 

Čeho se nejvíce bojí ženy? To lze poměrně snadno určit. Jsou to pavouci. Za svůj život jste jistě viděli nejednu ženu, která se pavouků nejen štítí, ale doslova bojí až k smrti. Při pohledu na ně se naprosto zděsí, křičí, ječí, skáče a utíká před ním. I když je pravdou, že tento drobný živočich se ženy bojí více než ona jeho.  

Strachu z pavouků se také jinak říká arachnofobie. Když člověk uvidí pavouka, začne doslova panikařit. Mnohdy k ohromné panice vedou jenom pavučiny v rohu místnosti, které někdo delší dobu neumetal.  

K TÉMATU  Putovní kamínky jako český fenomén

Paradoxně se tvrdí, že s touto fóbií lze zatočit tak, když se svému strachu postavíte čelem. Čili když si takového pavouka pořídíte domů jako domácího mazlíčka. Podobným způsobem se lze zbavit i strachu z hadů či podobných zvířat.  

nejčastější fóbie arachnofobie
Strach z pavouků není nic neobvyklého. (foto: 123RF)

Achluofobie – strach ze tmy 

Mezi nejčastější fóbie žen lze zařadit také takzvanou achluofobii, což je neopodstatněný (respektive často neopodstatněný) strach ze tmy. Již bylo zmíněno, že mnoho fóbií pochází z našeho dětství. A achluofobie je jednou z nich. V případě tohoto strachu si často ani neuvědomíme, co za ním vlastně stojí. Pravděpodobně mohou být na vině nějaké strašidelné zvuky, stíny nebo hlasy.  

I s touto fóbií je možné zatočit. Nemusíte se však tmě postavit čelem, ale stačí podstoupit hypnózu.  

achluofobie
Nebo vás snad sužuje strach ze tmy? (Foto: 123RF)

Atychifobie – strach ze selhání 

V současné době se právě ženy ženou za kariérními postupy. Není pro ně tak klíčová rodina, ale kariérní růst a úspěch obecně. Při plnění tohoto cíle je často překážkou takzvaná atychifobie čili strach ze selhání, z neúspěchu. Kvůli tomuto strachu mají strach začít s novou činností. Bojí se toho, že neuspějí, že selžou. Právě proto se nepouští do ničeho nového, protože se domnívají, že to nevyjde.  

Proti tomuto strachu je možné bojovat, a to hlavně myšlenkami. Je zapotřebí změnit svůj přístup a změnit své myšlení, jen tak lze zatočit s fóbií, která nám ztěžuje život.  

strach ze selhání
Strach ze selhání je dnes na denním pořádku. (Foto: 123RF)

Klaustrofobie – strach z malých prostorů 

Čtvrtou nejčastější fóbií, která se vyskytuje u žen, je klaustrofobie. Tu pravděpodobně nemusíme dlouze představovat, je poměrně známá. Jedná se o strach z malých prostor. Samozřejmě to není ryze ženská záležitost, i pánové se malých a stísněných prostor obávají, ale je to jedna z nejčastějších fóbií žen.  

A jak se projevuje? Člověka zachvátí panika. Má potřebu se co nejdříve dostat z místnosti pryč. Tento pocit se může projevit také v zaseknutém výtahu nebo v zamčené koupelně.  

klaustrofobie
Je vám strach z malých prostor blízký? (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Barva bot o vás hodně prozradí a v případě lodiček to platí dvojnásob. Vyberte si barvu podle svého vkusu a osobnosti a doplňte svůj outfit chytře a vkusně. Lodičky jsou klasické dámské boty, kterými nikdy žádný model nepokazíte. Můžete je brát na slavnostní příležitosti k róbám, ale využijete je i v casual módě. Ženy v byznysu je také ocení ke kostýmkům nebo do práce na jednání. Lodičky jsou kouzelně ženské, proto se vyplatí mít jich víc párů. Jaké barvy by neměly chybět ve vašm obetníku objevíte v tomto článku.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.

Nepřehlédněte

Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek