Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Plánujeme prázdniny. Kam dát děti na léto, když máte jen dva týdny dovolené

Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.
Prázdniny jsou pro děti radostí, ne tak pro rodiče. Volných dnů je totiž víc, než mají dovolené.
zdroj: 123RF.com

23. 04. 2019

Školní prázdniny mají celkem 60 dnů

Hlavní letní prázdniny trvají letos 44 pracovních dnů. Ostatní, tj. pololetní, jarní, velikonoční, podzimní a vánoční, nasčítáme do 16 pracovních dnů. Během roku mají ještě ředitelé škol pravomoc vypsat tzv. ředitelské volno. A to až na pět dní ve školním roce. Celkem se tedy dopočítáme 65 pracovních dnů, po které je třeba, abyste dětem obstaraly zábavu nebo hlídání. Přitom běžná dovolená dospělých je 20, maximálně 25 pracovních dnů. Co tedy po zbylých 40 pracovních dnů s dětmi, které se těší na zážitky?

V hlavní roli čas a peníze

Letní prázdniny jsou nejnáročnější na organizaci a čas. Možnosti využití volného času jsou velmi různorodé a je jich poměrně dost. Tematické tábory, jazykové, filmové, s koňmi, sportovní, taneční. Často pořádají tábory sportovní a zájmové kluby a oddíly, které dítě navštěvuje během roku. Nejčastěji tábor trvá 8-14 kalendářních dnů, příměstský pět. Dítě tak může být maximálně 10 pracovních dnů na běžném táboře a dalších pět na příměstském. Pak si vezmete 10 dnů dovolené. Stále ještě vám zbude zhruba dvacet volných dnů. Druhým kritériem je finanční náročnost a ta je pro mnoho rodičů značná, někdy až nedostupná. Běžné tábory stojí průměrně 4000 Kč/8 dnů. Příměstské můžete najít i o tisícovku levněji, ovšem jsou jen na pět dnů. Teď to vynásobte počtem dětí.

Budou se podílet i prarodiče?

Eventualitou je prožít spolu jako rodina pouze týden. Další týden si rozdělit tak, že o dítě bude pečovat vždy jeden z rodičů. Pokud máte vícero dědečků a babiček, kteří mají navíc třeba chalupu, máte vyhráno. V opačném případě musíte počítat buď s většími výdaji, nebo třeba s tím, že dítě bude část prázdnin trávit doma. To není vůbec na škodu, pokud bydlíte na vesnici či v malém městě, kde máte přírodu takřka za zády. V městském bytě či u mladšího školního dítěte je to větší problém.

K TÉMATU  Sebeobětování a jak s ním zatočit? Vždyť přece nemusíte dělat všechno!

Další možností je upravit si pracovní dobu. Pokud vám to zaměstnavatel umožní, můžete ráno jít do práce dřív a část odpoledne pak strávit s dětmi na plovárně, v lese, na krátkém výletě. Nebo využít home office, pokud ho vaše firma nabízí. Tvůrčí práce má v tomto případě výhodu, pracovat se dá odkudkoli a kdykoli.

Můžete tak sledovat nabídky dovolené last minute a vyrazit s dětmi třeba na poslední chvíli za výhodnou cenu k moři. Vy můžete pracovat, zatímco děti si budou užívat u bazénu.

Začněte plánovat už na jaře

Nejvíce se osvědčuje rodinný plánovací kalendář, nebo starý dobrý excel. Pro každé dítě i pro vás udělejte jeden řádek a nahoru napište dny podle kalendáře a barevně rozdělte na týdny. Nezapomeňte na řádky pro sebe, případně pro další členy rodiny, kteří budou prázdniny s dětmi trávit. Možná najdete speciální plánovací aplikaci, která bude flexibilnější a data z ní pošlete všem zainteresovaným členům rodiny. Nutné je zadat dobře data příjezdů a odjezdů. Nezapomeňte na mezičas. Někdy totiž musíte vybalit, vyprat a zase zabalit. Výhodou jsou odjezdy k babičkám. Tam se dá po domluvě jet třeba rovnou z tábora nebo z dovolené a prádlo vyprat na místě.

Často se stává, že dítě každého věku bude v druhé polovině prázdnin z různých přejezdů a změn prostředí unavené. Dopřejte mu proto alespoň jednou za prázdniny pár dnů v domácím prostředí.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.

Nepřehlédněte

Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek