Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Plánujeme prázdniny. Kam dát děti na léto, když máte jen dva týdny dovolené

Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.
Prázdniny jsou pro děti radostí, ne tak pro rodiče. Volných dnů je totiž víc, než mají dovolené.
zdroj: 123RF.com

23. 04. 2019

Školní prázdniny mají celkem 60 dnů

Hlavní letní prázdniny trvají letos 44 pracovních dnů. Ostatní, tj. pololetní, jarní, velikonoční, podzimní a vánoční, nasčítáme do 16 pracovních dnů. Během roku mají ještě ředitelé škol pravomoc vypsat tzv. ředitelské volno. A to až na pět dní ve školním roce. Celkem se tedy dopočítáme 65 pracovních dnů, po které je třeba, abyste dětem obstaraly zábavu nebo hlídání. Přitom běžná dovolená dospělých je 20, maximálně 25 pracovních dnů. Co tedy po zbylých 40 pracovních dnů s dětmi, které se těší na zážitky?

V hlavní roli čas a peníze

Letní prázdniny jsou nejnáročnější na organizaci a čas. Možnosti využití volného času jsou velmi různorodé a je jich poměrně dost. Tematické tábory, jazykové, filmové, s koňmi, sportovní, taneční. Často pořádají tábory sportovní a zájmové kluby a oddíly, které dítě navštěvuje během roku. Nejčastěji tábor trvá 8-14 kalendářních dnů, příměstský pět. Dítě tak může být maximálně 10 pracovních dnů na běžném táboře a dalších pět na příměstském. Pak si vezmete 10 dnů dovolené. Stále ještě vám zbude zhruba dvacet volných dnů. Druhým kritériem je finanční náročnost a ta je pro mnoho rodičů značná, někdy až nedostupná. Běžné tábory stojí průměrně 4000 Kč/8 dnů. Příměstské můžete najít i o tisícovku levněji, ovšem jsou jen na pět dnů. Teď to vynásobte počtem dětí.

Budou se podílet i prarodiče?

Eventualitou je prožít spolu jako rodina pouze týden. Další týden si rozdělit tak, že o dítě bude pečovat vždy jeden z rodičů. Pokud máte vícero dědečků a babiček, kteří mají navíc třeba chalupu, máte vyhráno. V opačném případě musíte počítat buď s většími výdaji, nebo třeba s tím, že dítě bude část prázdnin trávit doma. To není vůbec na škodu, pokud bydlíte na vesnici či v malém městě, kde máte přírodu takřka za zády. V městském bytě či u mladšího školního dítěte je to větší problém.

K TÉMATU  Eva (25): Máma si našla mladšího přítele. Ale skončila jsem s ním v posteli já

Další možností je upravit si pracovní dobu. Pokud vám to zaměstnavatel umožní, můžete ráno jít do práce dřív a část odpoledne pak strávit s dětmi na plovárně, v lese, na krátkém výletě. Nebo využít home office, pokud ho vaše firma nabízí. Tvůrčí práce má v tomto případě výhodu, pracovat se dá odkudkoli a kdykoli.

Můžete tak sledovat nabídky dovolené last minute a vyrazit s dětmi třeba na poslední chvíli za výhodnou cenu k moři. Vy můžete pracovat, zatímco děti si budou užívat u bazénu.

Začněte plánovat už na jaře

Nejvíce se osvědčuje rodinný plánovací kalendář, nebo starý dobrý excel. Pro každé dítě i pro vás udělejte jeden řádek a nahoru napište dny podle kalendáře a barevně rozdělte na týdny. Nezapomeňte na řádky pro sebe, případně pro další členy rodiny, kteří budou prázdniny s dětmi trávit. Možná najdete speciální plánovací aplikaci, která bude flexibilnější a data z ní pošlete všem zainteresovaným členům rodiny. Nutné je zadat dobře data příjezdů a odjezdů. Nezapomeňte na mezičas. Někdy totiž musíte vybalit, vyprat a zase zabalit. Výhodou jsou odjezdy k babičkám. Tam se dá po domluvě jet třeba rovnou z tábora nebo z dovolené a prádlo vyprat na místě.

Často se stává, že dítě každého věku bude v druhé polovině prázdnin z různých přejezdů a změn prostředí unavené. Dopřejte mu proto alespoň jednou za prázdniny pár dnů v domácím prostředí.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Jedna z prvních věcí, kterou spatříte, jakmile vejdete. Designové věšáky jsou nápaditými a originálními kousky, které doladí interiér podle vašich představ. Na věšák patří všechno, co potřebujeme mít po ruce tak často, že to neschováváme do skříně. Designové věšáky ale nenajdou svoje místo jen za vchodovými dveřmi. Vyjímat se budou i v ložnici nebo dětském pokoji.
Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
Všude kolem nás vykukují nové módní kousky, které prostě musíme mít. Vše máme krásně naservírované na talíři. Současná doba zkrátka a dobře nahrává fast fashion, která je sice na pohled hezká, ale dříve či později se promění v nevábný kus hadru. Jinak to totiž ani nejde. Nemůžeme za pár kaček dostat něco, co nám vydrží navěky, pořád pěkné, necuckaté, sytě barevné. A právě tímhle se dostáváme k tomu, proč tedy dát přednost slow fashion a podpořit raději české značky.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.

Nepřehlédněte

Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek