Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Plánujeme prázdniny. Kam dát děti na léto, když máte jen dva týdny dovolené

Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.
Prázdniny jsou pro děti radostí, ne tak pro rodiče. Volných dnů je totiž víc, než mají dovolené.
zdroj: 123RF.com

23. 04. 2019

Školní prázdniny mají celkem 60 dnů

Hlavní letní prázdniny trvají letos 44 pracovních dnů. Ostatní, tj. pololetní, jarní, velikonoční, podzimní a vánoční, nasčítáme do 16 pracovních dnů. Během roku mají ještě ředitelé škol pravomoc vypsat tzv. ředitelské volno. A to až na pět dní ve školním roce. Celkem se tedy dopočítáme 65 pracovních dnů, po které je třeba, abyste dětem obstaraly zábavu nebo hlídání. Přitom běžná dovolená dospělých je 20, maximálně 25 pracovních dnů. Co tedy po zbylých 40 pracovních dnů s dětmi, které se těší na zážitky?

V hlavní roli čas a peníze

Letní prázdniny jsou nejnáročnější na organizaci a čas. Možnosti využití volného času jsou velmi různorodé a je jich poměrně dost. Tematické tábory, jazykové, filmové, s koňmi, sportovní, taneční. Často pořádají tábory sportovní a zájmové kluby a oddíly, které dítě navštěvuje během roku. Nejčastěji tábor trvá 8-14 kalendářních dnů, příměstský pět. Dítě tak může být maximálně 10 pracovních dnů na běžném táboře a dalších pět na příměstském. Pak si vezmete 10 dnů dovolené. Stále ještě vám zbude zhruba dvacet volných dnů. Druhým kritériem je finanční náročnost a ta je pro mnoho rodičů značná, někdy až nedostupná. Běžné tábory stojí průměrně 4000 Kč/8 dnů. Příměstské můžete najít i o tisícovku levněji, ovšem jsou jen na pět dnů. Teď to vynásobte počtem dětí.

Budou se podílet i prarodiče?

Eventualitou je prožít spolu jako rodina pouze týden. Další týden si rozdělit tak, že o dítě bude pečovat vždy jeden z rodičů. Pokud máte vícero dědečků a babiček, kteří mají navíc třeba chalupu, máte vyhráno. V opačném případě musíte počítat buď s většími výdaji, nebo třeba s tím, že dítě bude část prázdnin trávit doma. To není vůbec na škodu, pokud bydlíte na vesnici či v malém městě, kde máte přírodu takřka za zády. V městském bytě či u mladšího školního dítěte je to větší problém.

K TÉMATUJana (35): Utekla jsem s dětmi od násilníka. Teď nás nedokážu živit

Další možností je upravit si pracovní dobu. Pokud vám to zaměstnavatel umožní, můžete ráno jít do práce dřív a část odpoledne pak strávit s dětmi na plovárně, v lese, na krátkém výletě. Nebo využít home office, pokud ho vaše firma nabízí. Tvůrčí práce má v tomto případě výhodu, pracovat se dá odkudkoli a kdykoli.

Můžete tak sledovat nabídky dovolené last minute a vyrazit s dětmi třeba na poslední chvíli za výhodnou cenu k moři. Vy můžete pracovat, zatímco děti si budou užívat u bazénu.

Začněte plánovat už na jaře

Nejvíce se osvědčuje rodinný plánovací kalendář, nebo starý dobrý excel. Pro každé dítě i pro vás udělejte jeden řádek a nahoru napište dny podle kalendáře a barevně rozdělte na týdny. Nezapomeňte na řádky pro sebe, případně pro další členy rodiny, kteří budou prázdniny s dětmi trávit. Možná najdete speciální plánovací aplikaci, která bude flexibilnější a data z ní pošlete všem zainteresovaným členům rodiny. Nutné je zadat dobře data příjezdů a odjezdů. Nezapomeňte na mezičas. Někdy totiž musíte vybalit, vyprat a zase zabalit. Výhodou jsou odjezdy k babičkám. Tam se dá po domluvě jet třeba rovnou z tábora nebo z dovolené a prádlo vyprat na místě.

Často se stává, že dítě každého věku bude v druhé polovině prázdnin z různých přejezdů a změn prostředí unavené. Dopřejte mu proto alespoň jednou za prázdniny pár dnů v domácím prostředí.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.

Nepřehlédněte

Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek