Domů » Vztahy » Toužíte se k ex partnerovi vrátit. Jak obnovit rozbitý vztah, aby bylo všechno zase jako dřív
Vztahy

Toužíte se k ex partnerovi vrátit. Jak obnovit rozbitý vztah, aby bylo všechno zase jako dřív

Obnova vztahu
Obnovení vztahu. (zdroj foto: pixabay.com)
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.

Trávíte společně krásné chvíle, chodíte na večeře, jezdíte na dovolenou a přesto se po nějaké době stane něco, co vaším vztahem silně otřese (nevěra, lhaní). Začnete partnera podezřívat, nedůvěřovat mu, nebo vám na něm začnou vadit věci, které byly dříve v pořádku.

S partnerem následně začne váznout komunikace, každý si děláte především své věci a krásné okamžiky, které dříve byly naprosto přirozené a samozřejmé, začnou rázem ubývat. Existuje mnoho lidí, kteří tento problém vyřeší tak, že dotyčného opustí a jdou hledat někoho jiného, protože zapracovat na vztahu je pro ně až příliš mnoho práce. Najít si někoho jiného jim připadá jako mnohem lepší a rychlejší nápad.

Jestliže vy ale patříte do té druhé skupiny, kdy si s partnerem dokážete představit společnou budoucnost, rodinu či bydlení, protože zkrátka víte, že je to ten pravý či pravá, začnete uvažovat nad tím, jak vztah obnovit a co udělat proto, aby vše bylo jako dřív. Samozřejmě, nic není ztraceno a vše se dá v určitém případě zachránit.

Komunikujte a mějte porozumění

Každý vztah začíná přitažlivostí a slepým zamilováním, kdy si s partnerem ve všem rozumíme. Následuje série úprav (co bychom si přáli aby partner dělal, s čím by měl pomoci a snažíme si ho „předělat“ ku pohledu svému), odpuštění a porozumění (přiznejme si to, když je člověk zamilovaný, je ochoten odpustit věci, které jsou jiným lidem očividné, ale my ty chyby v danou chvíli nevidíme).

Jako poslední následuje rozpad kvůli nedorozumění (málo komunikace), chybám či nedostatečné vzájemné toleranci. Návrat do takového vztahu je možný, avšak velmi náročný. Důležitá je komunikace a porozumění si o tom, co se stalo a touha po změně a nápravě.

Proč se vztah rozpadl?

Pro vyřešení každého problému ve vztahu je důležité mu nejdříve porozumět a pochopit ho. Bez toho, aniž bychom věděli, proč jsme se vlastně rozešli – co bylo tím hlavním důvodem, nemůžeme vztah nikdy obnovit. Může to být důvod, který se udál (něco, čím jsme partnera rozčilovali, že jsme trvale dělali) a nebo to může být stále přetrvávající problém, který ještě pořád děláme.

Přemýšlejte o vašem vztahu, jak postupně probíhal a kde se najednou váš vztah změnil a stala se ona osudná změna. Jakmile přijdete na důvod, je řešení o něco lehčí. Hledání chyby, která vedla k rozpadu pomáhá partnerům jej změnit a obnovit jejich vztah. Odborníci říkají, že proces zjišťování příčin rozpadu je mnohem efektivnější, pokouší-li se o něj obě strany.

V odpuštění je kouzlo

Jakmile přijdeme na výše zmíněné, je na řadě další krok a tím je vzájemné odpouštění chyb. Pokud se stále budeme držet toho, co způsobilo zánik vztahu a budeme to partnerovi neustále při každé příležitosti připomínat, povede to leda tak k opětovnému rozchodu. Zkuste pochopit, proč partner danou věc udělal, co ho k tomu vedlo a jednou provždy mu to odpusťte – pokud si tedy přejete, aby tento vztah přetrval i do budoucna.

Vzájemné odpuštění může vést k novému životu a novému vztahu mezi vámi. Pokud ale zjistíte, že se jeden z vás opět dopustil stejné chyby (podvádění, lhaní), snažte se na sobě zapracovat do budoucna, abyste neopakovali stejné chyby s budoucími partnery. Po opakované chybě budete muset nechat vašeho partnera odejít navždy.

Obnova vztahu
Naučte se odpouštět. (zdroj foto: pixabay.com)

Zavažte se

Jakmile se k sobě vrátíte zpět, zavažte se příslibem vůči svému partnerovi a řekněte mu, k čemu jste se rozhodli. Jakmile se zavážete závazkem vůči svému partnerovi, snažte se vyhýbat chybám, které jste v minulosti dělali a snažte se onen závazek dodržovat. Mnoho lidí se zaváže a s postupem času závazek přestane dodržovat.

Soudržnost těchto závazků je velmi důlěžitá při nápravě vztahů, aby vydržely. Jak se říká „Nemůžeme změnit minulost, ale budoucnost možná.“ Uvědomte si chyby z minulosti a snažte se je do budoucna již neopakovat.

Změňte sami sebe

Možná nemůžete změnit partnera ku pohledu svému, ale můžete změnit sami sebe. Změna sebe sama je dobrým způsobem řešení problémů a obnovení vztahu. Takové změny mohou vést k tomu, že budete působit atraktivněji a váš partner si toho začne všímat a akceptovat to. Pokud chcete, aby se vám partner začal ve věcech přizpůsobovat, pak začněte u sebe a když na vás uvidí změny, začne se měnit i on sám.

Změna sám sebe neznamená, že se máte podřizovat ve věcech partnerovi, ale je to skvělý způsob jak tím zapracovat na spokojenějším vztahu.

Komunikace je klíč k úspěchu

Většina problémů ve vztazích je skutečně způsobena špatnou komunikací (či úplnou nekomunikací) s partnerem. Velmi často je vidět, že nedorozumění či drobné chyby způsobeny nekomunikací mezi páry, jsou častou příčinou rozpadu vztahů. Přistupujte k problémům ve vztazích kladně a pokuste se, aby partneři pochopili skutečnou situaci.

Komunikace znamená společné sdílení faktů, pocitů, pravdy, vzájemná podpora, pomoc a odpuštění. Přijímejte to s otevřenou myslí. Nesnažte se bránit a nebo odolávat argumentům partnera a vzájemně se obviňovat nebo na sebe „házet špínu“. Nechte komunikaci být kreativní a otevřenou, trochu kritickou. Jen tak můžete společně vytvořit harmonický vztah, ve kterém můžete otevřeně mluvit o všem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rozchod, smrt, nebo nemoc? Postavte se ke krizi správně a změňte si život k lepšímu

Co dělat po rozchodu. Jak rychle zapomenout a neudělat další chyby?

Opomíjení zabijáci vztahu: špatná komunikace i rozvrh domácích prací! Co váš vztah může ještě dostat do krize?