Pátek , 17. 05. 2024

Aneta

Jestli mě máš ráda, tak… Jak se nenechat manipulovat partnerem. Zarazte to hned v počátku

V obláčku zamilovanosti se vám to možná nezdálo. Nebo jste měla pocit, že je normální pro něj udělat první poslední. Splnit mu každé přání. Jenže po čase si připadáte jako zahnaná do kouta. Přestáváte být sama sebou. A najednou si uvědomíte, že váš partner je zdatný manipulátor. Jak z toho ven?
Jestli mě máš ráda, tak… Manipulace partnerem zarazte hned v počátku
zdroj: 123RF.com

04. 12. 2019

Začíná to přáním, které ráda splníte

„Mně se tak líbí dlouhé vlasy. Že se nenecháš nikdy ostříhat?“ nebo „Co kdybychom raději zůstali doma? Ten film je určitě nuda, uděláme si večer jen sami pro sebe…“ Takhle to začíná. Partner vás dostane tím, že si přeje něco jiného, než byste ve skutečnosti ráda dělala vy. Dlouhé vlasy vás unavují a chtěla jste změnit střih. Ale co byste pro něj neudělala? A že jste chtěla vidět ten nový film? Co na tom, vždyť má pravdu. Společných chvilek je tak málo! Manipulace je zatím nenápadná.

Pak se přání změní ve vydírání

Ano, i v normálním vyváženém vztahu děláme kompromisy. Ovšem pokud to je takový vztah, tak mu na první otázku odpovíte, že se rozhodnete sama. Pak přijdete ostříhaná a on vám pochválí nový účes. Ale pokud je to manipulátor, budou se jeho požadavky stupňovat. Jednou pak uslyšíte například: „Jestli půjdeš na ten večírek, už se nevracej.“ nebo: „Jestli mě máš ráda, tak tohle na sebe nevezmeš.“ A tak dále, a tak dále… Když vyhovíte, definitivně tím potvrdíte, že jste se podvolila manipulaci. Nebo se vzepřete.

Začarovaný kruh. Jak z toho ven?

Možnosti skutečné manipulace jsou široké. Pokud začnete takovému partnerovi podléhat, bude se pouštět dál a dál a snižovat vaši sebedůvěru. Bude vám dávat najevo, že jste vlastně úplný hlupáček. Vůbec byste si bez něj nevěděla rady. Časem bez jeho souhlasu neuděláte nic. Jak se dostanete do bludného kruhu zautomatizovaného jednání, bude těžké dostat se ven. Nejdůležitější je uvědomit si, že partner s vámi manipuluje. A že si nechcete manipulaci nechat líbit. To, že chcete být sama sebou, neznamená, že jste partnera přestala milovat. Ale ráda musíte mít především sama sebe. Vaše sebeúcta dostala zabrat a vy ji potřebujete dostat zpět.

K TÉMATU  Rozchod. 5 důvodů, proč byste měla uvažovat o radikální změně partnera

Každý vztah musí mít své hranice. Nikdo by neměl po druhém chtít něco, co je proti jeho přirozenosti. Ovšem zbourat stereotyp, do kterého jste se manipulací partnera dostala, nebude jednoduché. Může to trvat i několik let.

Jestli mě máš ráda, tak… Manipulace partnerem zarazte hned v počátku
zdroj: 123RF.com

Teď nebo nikdy

Nejzdrženlivější reakcí na odhalenou manipulaci je “ignorovat a pokračovat”. Zkrátka a dobře na jeho hru nepřistoupíte a projevy manipulace přejdete.  Současně dáte partnerovi najevo, že o jeho manipulaci víte. Například slovy: „Nechme to být, řešme důležité věci…“ Další reakcí je tvářit se nechápavě. Jako že vůbec nevíte, co tím myslí. Že nerozumíte tomu, co je pro něj důležitého na vašich vlasech. Vy si přece rozhodujete o tom, co budete mít na hlavě. On si vás přece vzal kvůli osobnosti a ne kvůli vlasům. Co by se stalo, kdybyste o vlasy třeba přišla, měl by vás méně rád?

Další taktikou je “přeskakující gramodeska”. Na partnerovy námitky budete neustále odpovídat stejně. Nedáte se vyprovokovat, zastrašit. Budete trvat na svém. Bez dalších argumentů a vysvětlování. Prostě “vy to chcete”. A máte právo to chtít.

Dejte jasně najevo, kam až jste ochotna jít

Účinnou metodou je také změnit perspektivu jeho pohledu. Chtějte po něm totéž, co chce on po vás. Možná se začne ošívat a zjistí, že jemu by se vůbec ve vaší kůži nelíbilo. Připravte se ale, že nemusí pomoci nic. Pokud se z manipulátora stane psychický vyděrač a situace se bude stupňovat k hranici tyranie, je nutné ze vztahu odejít. A to i přesto, že bude tvrdit, jak vás miluje a že chtěl vždycky jen vaše dobro.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Poslechněte si deset hlasů z britské verze talentové show The Voice 2019, které naprosto uchvátily diváky a šokovaly porotu. To je zpěv!
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Koupelnové skříňky schovají všechna holítka, ušní vatičky, ručníky a další nezbytnosti, které nepotřebujeme mít vystavené na umyvadle. Inspirujte se v galerii krásného nábytku do koupelny!
Viber, jedna z předních světových platforem pro komunikaci a zasílání zpráv oznamuje uvedení verze Viber 10, která přináší nový elegantní design uzpůsobený pro lepší zážitek uživatelů a větší výkon aplikace, který umožňuje posílat zprávy 2 x rychleji.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.

Výběr článků

Ekologické rodičovství není jen módní trend, ale způsob, jak předat dětem důležité hodnoty týkající se ochrany naší planety. Udržitelný životní styl může pomoci snížit vaši ekologickou stopu a zároveň zajistit zdravější prostředí pro vaši rodinu. Zde jsou praktické tipy, jak začít:
Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.

Nepřehlédněte

Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek