Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Jestli mě máš ráda, tak… Jak se nenechat manipulovat partnerem. Zarazte to hned v počátku

V obláčku zamilovanosti se vám to možná nezdálo. Nebo jste měla pocit, že je normální pro něj udělat první poslední. Splnit mu každé přání. Jenže po čase si připadáte jako zahnaná do kouta. Přestáváte být sama sebou. A najednou si uvědomíte, že váš partner je zdatný manipulátor. Jak z toho ven?
Jestli mě máš ráda, tak… Manipulace partnerem zarazte hned v počátku
zdroj: 123RF.com

04. 12. 2019

Začíná to přáním, které ráda splníte

„Mně se tak líbí dlouhé vlasy. Že se nenecháš nikdy ostříhat?“ nebo „Co kdybychom raději zůstali doma? Ten film je určitě nuda, uděláme si večer jen sami pro sebe…“ Takhle to začíná. Partner vás dostane tím, že si přeje něco jiného, než byste ve skutečnosti ráda dělala vy. Dlouhé vlasy vás unavují a chtěla jste změnit střih. Ale co byste pro něj neudělala? A že jste chtěla vidět ten nový film? Co na tom, vždyť má pravdu. Společných chvilek je tak málo! Manipulace je zatím nenápadná.

Pak se přání změní ve vydírání

Ano, i v normálním vyváženém vztahu děláme kompromisy. Ovšem pokud to je takový vztah, tak mu na první otázku odpovíte, že se rozhodnete sama. Pak přijdete ostříhaná a on vám pochválí nový účes. Ale pokud je to manipulátor, budou se jeho požadavky stupňovat. Jednou pak uslyšíte například: „Jestli půjdeš na ten večírek, už se nevracej.“ nebo: „Jestli mě máš ráda, tak tohle na sebe nevezmeš.“ A tak dále, a tak dále… Když vyhovíte, definitivně tím potvrdíte, že jste se podvolila manipulaci. Nebo se vzepřete.

Začarovaný kruh. Jak z toho ven?

Možnosti skutečné manipulace jsou široké. Pokud začnete takovému partnerovi podléhat, bude se pouštět dál a dál a snižovat vaši sebedůvěru. Bude vám dávat najevo, že jste vlastně úplný hlupáček. Vůbec byste si bez něj nevěděla rady. Časem bez jeho souhlasu neuděláte nic. Jak se dostanete do bludného kruhu zautomatizovaného jednání, bude těžké dostat se ven. Nejdůležitější je uvědomit si, že partner s vámi manipuluje. A že si nechcete manipulaci nechat líbit. To, že chcete být sama sebou, neznamená, že jste partnera přestala milovat. Ale ráda musíte mít především sama sebe. Vaše sebeúcta dostala zabrat a vy ji potřebujete dostat zpět.

K TÉMATU  Ohlédnutí za Love Island 2021: Připomeňte si jeho hlavní účastníky

Každý vztah musí mít své hranice. Nikdo by neměl po druhém chtít něco, co je proti jeho přirozenosti. Ovšem zbourat stereotyp, do kterého jste se manipulací partnera dostala, nebude jednoduché. Může to trvat i několik let.

Jestli mě máš ráda, tak… Manipulace partnerem zarazte hned v počátku
zdroj: 123RF.com

Teď nebo nikdy

Nejzdrženlivější reakcí na odhalenou manipulaci je „ignorovat a pokračovat“. Zkrátka a dobře na jeho hru nepřistoupíte a projevy manipulace přejdete.  Současně dáte partnerovi najevo, že o jeho manipulaci víte. Například slovy: „Nechme to být, řešme důležité věci…“ Další reakcí je tvářit se nechápavě. Jako že vůbec nevíte, co tím myslí. Že nerozumíte tomu, co je pro něj důležitého na vašich vlasech. Vy si přece rozhodujete o tom, co budete mít na hlavě. On si vás přece vzal kvůli osobnosti a ne kvůli vlasům. Co by se stalo, kdybyste o vlasy třeba přišla, měl by vás méně rád?

Další taktikou je „přeskakující gramodeska“. Na partnerovy námitky budete neustále odpovídat stejně. Nedáte se vyprovokovat, zastrašit. Budete trvat na svém. Bez dalších argumentů a vysvětlování. Prostě „vy to chcete“. A máte právo to chtít.

Dejte jasně najevo, kam až jste ochotna jít

Účinnou metodou je také změnit perspektivu jeho pohledu. Chtějte po něm totéž, co chce on po vás. Možná se začne ošívat a zjistí, že jemu by se vůbec ve vaší kůži nelíbilo. Připravte se ale, že nemusí pomoci nic. Pokud se z manipulátora stane psychický vyděrač a situace se bude stupňovat k hranici tyranie, je nutné ze vztahu odejít. A to i přesto, že bude tvrdit, jak vás miluje a že chtěl vždycky jen vaše dobro.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.
Rozvodové řízení je jedním z nejobtížnějších milníků v životě. Zvláště když obě strany zažívají vztek nebo bolest a jsou do toho zapojeny děti. Jak můžete přistupovat k rozvodu z rozumnějšího a informovanějšího hlediska, abyste usnadnili rozchod sobě i své rodině?
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek