Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Jestli mě máš ráda, tak… Jak se nenechat manipulovat partnerem. Zarazte to hned v počátku

V obláčku zamilovanosti se vám to možná nezdálo. Nebo jste měla pocit, že je normální pro něj udělat první poslední. Splnit mu každé přání. Jenže po čase si připadáte jako zahnaná do kouta. Přestáváte být sama sebou. A najednou si uvědomíte, že váš partner je zdatný manipulátor. Jak z toho ven?
Jestli mě máš ráda, tak… Manipulace partnerem zarazte hned v počátku
zdroj: 123RF.com

04. 12. 2019

Začíná to přáním, které ráda splníte

„Mně se tak líbí dlouhé vlasy. Že se nenecháš nikdy ostříhat?“ nebo „Co kdybychom raději zůstali doma? Ten film je určitě nuda, uděláme si večer jen sami pro sebe…“ Takhle to začíná. Partner vás dostane tím, že si přeje něco jiného, než byste ve skutečnosti ráda dělala vy. Dlouhé vlasy vás unavují a chtěla jste změnit střih. Ale co byste pro něj neudělala? A že jste chtěla vidět ten nový film? Co na tom, vždyť má pravdu. Společných chvilek je tak málo! Manipulace je zatím nenápadná.

Pak se přání změní ve vydírání

Ano, i v normálním vyváženém vztahu děláme kompromisy. Ovšem pokud to je takový vztah, tak mu na první otázku odpovíte, že se rozhodnete sama. Pak přijdete ostříhaná a on vám pochválí nový účes. Ale pokud je to manipulátor, budou se jeho požadavky stupňovat. Jednou pak uslyšíte například: „Jestli půjdeš na ten večírek, už se nevracej.“ nebo: „Jestli mě máš ráda, tak tohle na sebe nevezmeš.“ A tak dále, a tak dále… Když vyhovíte, definitivně tím potvrdíte, že jste se podvolila manipulaci. Nebo se vzepřete.

Začarovaný kruh. Jak z toho ven?

Možnosti skutečné manipulace jsou široké. Pokud začnete takovému partnerovi podléhat, bude se pouštět dál a dál a snižovat vaši sebedůvěru. Bude vám dávat najevo, že jste vlastně úplný hlupáček. Vůbec byste si bez něj nevěděla rady. Časem bez jeho souhlasu neuděláte nic. Jak se dostanete do bludného kruhu zautomatizovaného jednání, bude těžké dostat se ven. Nejdůležitější je uvědomit si, že partner s vámi manipuluje. A že si nechcete manipulaci nechat líbit. To, že chcete být sama sebou, neznamená, že jste partnera přestala milovat. Ale ráda musíte mít především sama sebe. Vaše sebeúcta dostala zabrat a vy ji potřebujete dostat zpět.

K TÉMATU  Jste žena v ohrožení? 4 typy partnerek, kterým jsou muži nejčastěji nevěrní!

Každý vztah musí mít své hranice. Nikdo by neměl po druhém chtít něco, co je proti jeho přirozenosti. Ovšem zbourat stereotyp, do kterého jste se manipulací partnera dostala, nebude jednoduché. Může to trvat i několik let.

Jestli mě máš ráda, tak… Manipulace partnerem zarazte hned v počátku
zdroj: 123RF.com

Teď nebo nikdy

Nejzdrženlivější reakcí na odhalenou manipulaci je “ignorovat a pokračovat”. Zkrátka a dobře na jeho hru nepřistoupíte a projevy manipulace přejdete.  Současně dáte partnerovi najevo, že o jeho manipulaci víte. Například slovy: „Nechme to být, řešme důležité věci…“ Další reakcí je tvářit se nechápavě. Jako že vůbec nevíte, co tím myslí. Že nerozumíte tomu, co je pro něj důležitého na vašich vlasech. Vy si přece rozhodujete o tom, co budete mít na hlavě. On si vás přece vzal kvůli osobnosti a ne kvůli vlasům. Co by se stalo, kdybyste o vlasy třeba přišla, měl by vás méně rád?

Další taktikou je “přeskakující gramodeska”. Na partnerovy námitky budete neustále odpovídat stejně. Nedáte se vyprovokovat, zastrašit. Budete trvat na svém. Bez dalších argumentů a vysvětlování. Prostě “vy to chcete”. A máte právo to chtít.

Dejte jasně najevo, kam až jste ochotna jít

Účinnou metodou je také změnit perspektivu jeho pohledu. Chtějte po něm totéž, co chce on po vás. Možná se začne ošívat a zjistí, že jemu by se vůbec ve vaší kůži nelíbilo. Připravte se ale, že nemusí pomoci nic. Pokud se z manipulátora stane psychický vyděrač a situace se bude stupňovat k hranici tyranie, je nutné ze vztahu odejít. A to i přesto, že bude tvrdit, jak vás miluje a že chtěl vždycky jen vaše dobro.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Rozvod, rozchod nebo jen neustálá smůla na chlapy – důvodů, proč jste i ve čtyřiceti letech stále sama může být vícero. Ženy se však nechtějí snu o šťastném životě vzdávat, vždyť jim na světě zbývá ještě mnoho let. A tak se ptají na jedno – jak a kde najít chlapa po 40?
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek