Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Seriálová nostalgie. Televizní seriály z doby totality se stále vysílají, a dokonce jsou v oblibě mladších diváků! Jak to?

Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
České televizní seriály z období totality jsou fenomén
zdroj: 123RF.com

21. 01. 2019

Příběhy lidí, profesí a událostí nikdy nezevšední

Televizní seriály natáčené do poloviny 90. let měly vždy konec v dohledu. Většinou mívaly šest až třináct dílů. Příběhy jednotlivých postav tak nebyly na počátku natáčení jen ve vizích scenáristů, jako v dnešních nekonečných seriálech. Často ani herec neví, zda jeho postava za několik týdnů nebo let „zemře“, „odjede pracovat do daleké země“, nebo prostě jiným způsobem ze seriálu vypadne. Seriál byl uceleným dílem, buď speciálně napsaným pro televizi, nebo na motivy nějaké knihy. Herec se tak hned při angažování dozvěděl celý svůj osud. Měl jednodušší práci, protože mohl svou figuru příslušně vystavět a přemýšlet o ní jako o celku, ne jako o někom, kdo neví, co udělá zítra. To se určitě odrazilo v jeho výkonu. A možná i ta konečnost seriálu a komplexnost postav je něčím, co diváky stále přitahuje.

Renomovaní tvůrci i významní herci

Častými tvůrci scénářů byli významní spisovatelé a dramatici Jaroslav Dietl, Jiří Hubač, Oldřich Daněk či Otto Zelenka. Střídali se režiséři Zdeněk Podskalský, František Filip, Karel Kachyňa, Jaroslav Dudek, ale také Václav Vorlíček a další, kteří se věnovali dětským sériím. Obsazováni byli nejznámější herci, tak můžeme zhlédnout výkony Marie Rosůlkové, Dany Medřické, Zdeňka Řehoře, Jany Štěpánkové, Eduarda Cupáka, Daniely Kolářové, Vladimíra Ráže, Ivy Janžurové, Radoslava Brzobohatého a mnoha dalších. Hudba byla zadávána špičkovým skladatelům, jako byli Jiří Malásek, Jiří Bažant, Petr Hapka, Karel Svoboda, Ladislav Štaidl, Jindřich Brabec nebo Karel Krautgartner.

Ne všechny byly politické

Mnoho seriálu prolínala politika. Pokud se chcete podívat na reálný život za socialismu nebo idealisticky zdůvodněné jednání „správných komunistů“, pusťte si například Muže na radnici nebo ještě lépe Okres na severu. V Třiceti případech majora Zemana najdete od každého něco, bohužel, místo detektivních zápletek převládla jednoznačně politika. Seriál je však dobrým příkladem, jak se dá dobře zkreslit historie, například Mimikry o skutečném únosu letadla do SRN s paralelou na proces se skupinou The Plastic People of the Universe. Jestliže se chcete jen pobavit nebo si filmově připomenout historii, koukněte se na F. L. Věka, Hříšné lidé města pražského, Cirkus Humberto nebo Návštěvníky.

K TÉMATU  Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

Proč se tedy dívat?

Že je takový seriál odrazem své doby, je samozřejmé. I proto mohou být tato díla dobrou školou života, která bystrým divákům odhalí z totalitní éry více, než desítky odborných knih. Na webových stránkách České a slovenské filmové databáze si k nim můžete přečíst komentáře, které to dokumentují. Za všechny jeden z nich k seriálu Zákony pohybu z r. 1978: „…ale proboha – tohle o sobě soudruzi natočili? Vždyť to ukazuje zcela perfektně, jak ten systém fungoval. Alibismus, faleš a neschopnost, nekompetentnost a plánované hospodářství. Když tohle vidí člověk, který v tom žil jenom chvíli, nechápe, jak to, že se ten systém ekonomicky mohl udržet tak dlouho.“

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Tenhle neobvyklý dům v přírodě je snem snad každého malého kluka. Pokud zůstanete sami na pustém ostrově, už víte, jak se tam zařídit, než dorazí pomoc. Ze své smůly uděláte prázdninový pobyt v ráji.
Když spolu jedou dospělé holky na dovolenou, neznamená to, že jsou ve vztahu nešťastné. I když spolu často jezdí právě ty, které jsou singl. Proč si dát pozor na to, s kým a kam jedete?
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Vztahy s tchyní jsou kapitolou partnerského života samy o sobě. I když v mnoha případech jde o vztahy skvělé, v jiných to může značně skřípat. Zatímco někdy dělá tchyně naschvály, jindy si žena nenastaví jisté hranice, které se poté neustále překračují.
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Tato stavba klame tělem. Na první pohled vypadá jako obyčejná stodola, ale uvnitř se skrývá moderní rezidence. Obrovský prostor v prvním patře, překrásný dřevěný interiér a obrovské prosklené čelo budovy, skýtající výhled na nedaleké hory. Kdo by nebral takové bydlení?
Jsem vdaná za svého muže dlouhých devatenáct let, máme tři děti, a i když jsme si prošli někdy těžkým obdobím, všechno jsme spolu ustáli. Teď ale přišlo něco, co nás rozdělilo a nevím, zda to ještě někdy může být zase jako dřív.
Květiny v interiéru nejsou žádnou novinkou. Aby také ano, vždyť se s nimi bylo možné setkat už před hodně dlouhou dobou. Naši předkové je milovali. Není se čemu divit, jelikož se jednalo o nadčasovou záležitost.
Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a dva světy, pokračování Jakubiskovy legendární pohádky Perinbaba. Perinbaba a dva světy vstoupí v Česku a na Slovensku do kin 7. prosince 2023

Výběr článků

Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Letos se konal již osmadvacátý ročník hudebních Cen Anděl. Uděluje se celkem čtrnáct ocenění ve čtrnácti kategoriích. Hned tři interpreti získali každý po dvou soškách, takže letošní ročník nemá jasného vítěze.
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.

Nepřehlédněte

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek