Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Chytrý mobil neškodí jen spánku. Jak moc ohrožuje váš zrak a kdy vám jde doslova o život?

Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…
ženy a chytrý telefon
Zdroj: 123RF.com

19. 07. 2018

19. 07. 2018

Čím „geniálnější“ mobilní telefon je, tím více nás pobízí k jeho používání. Nebo to vidíte jinak? Takový smartphone nám dnes hlídá úrovně stresu, slevy v obchodech, jídelníček i dodržování pitného režimu. Bedlivě sleduje také pravidelnost menstruace, ovulaci a šance na početí. Je to tedy náš nepostradatelný parťák? Nenechte se zmást, stejně jako pomáhá, dokáže i škodit. Co všechno vám mobil může „přihrát“?

Zrak, který není tak docela v pořádku

Že kapesní výkřiky moderní techniky vydávají elektromagnetické záření, to není žádnou novinkou. Ono jasné a linoucí se světlo podle lékařů oddaluje spánek, neboť si příliš nerozumí s přirozenou produkcí hormonu melatoninu, jenž navozuje ospalost. Je to vše? Bohužel ne. Před expozicí modrofialového světla varuje i americká optometrická asociace. Ta na základě své vlastní studie tvrdí, že nadměrné používání smartphonů způsobuje rozmazané vidění, suchost očí i zvýšené riziko makulární degenerace, což je onemocnění vedoucí k slepotě. V sázce jsou prý také zhoršené pozorovací schopnosti a poškození sítnice. Jistou prevencí je dle názoru tamních expertů snížení jasu na minimum. Jenže pozor, ani toto opatření prý není všemohoucí, pokud na displej „zíráte“ celé hodiny…

Trable se zády. A rozhodně ne malé

Z expertních odhadů s průkaznými daty jednoznačně vyplývá, že počet pacientů trpících bolestmi zad v posledních letech vzrostl o bezmála 60 %. Náhoda? Ale kdeže. Pokud jste jedním z nich i vy, měla byste zbystřit. Vysvětlení tohoto jevu přináší americká lékařka a zároveň předsedkyně ontarijské chiropraktické asociace Ayla Azad.

„Uživatelé mobilních telefonů při používání svého zařízení často naklání hlavu vpřed a nepřirozeně se hrbí. Tím, jak přenáší svou váhu dopředu, vyvíjí velký tlak na ramena i spodní část krku. To je také důvod, proč se ozývají bolesti hlavy, zad, krku a dokonce i znecitlivění a brnění rukou. Toto špatné držení těla negativně ovlivňuje klouby, svaly, vazy i nervy, proto si vždy uvědomujte svou pozici, jinak riskujete vleklé potíže,“ vysvětluje výše jmenovaná specialistka. Tak bacha na to!

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na týden od 22. 10. do 26. 10. 2018. Kdy se raději vyhnout hádce? A který den probrat s partnerem váš intimní život?

Riziko dopravní nehody. Na něj extra pozor

Asi málokdo si uvědomuje, že takový mobil je vlastně život ohrožující – a to vážně. Nevěříte? Jako důkaz tohoto tvrzení může posloužit nedávná tisková zpráva amerického výzkumného ústavu Tech Transportation Institute. V ní se uvádí, že v celé čtvrtině dopravních nehod mají „prsty“ telefony, kvůli kterým se řidiči dostatečně nevěnují okolnímu provozu. Není těžké uhodnout, že následky mohou v některých případech být doslova drtivé… A co vy, kontrolujete za volantem svůj aparát?

A kolik hodin denně „spolkne“ používání smartphonu konkrétně vám? Přiznejte se….

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.

Nepřehlédněte

Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek