Středa , 17. 07. 2024

Martina

Chytrý mobil neškodí jen spánku. Jak moc ohrožuje váš zrak a kdy vám jde doslova o život?

Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…

19. 07. 2018

19. 07. 2018

Čím „geniálnější“ mobilní telefon je, tím více nás pobízí k jeho používání. Nebo to vidíte jinak? Takový smartphone nám dnes hlídá úrovně stresu, slevy v obchodech, jídelníček i dodržování pitného režimu. Bedlivě sleduje také pravidelnost menstruace, ovulaci a šance na početí. Je to tedy náš nepostradatelný parťák? Nenechte se zmást, stejně jako pomáhá, dokáže i škodit. Co všechno vám mobil může „přihrát“?

Zrak, který není tak docela v pořádku

Že kapesní výkřiky moderní techniky vydávají elektromagnetické záření, to není žádnou novinkou. Ono jasné a linoucí se světlo podle lékařů oddaluje spánek, neboť si příliš nerozumí s přirozenou produkcí hormonu melatoninu, jenž navozuje ospalost. Je to vše? Bohužel ne. Před expozicí modrofialového světla varuje i americká optometrická asociace. Ta na základě své vlastní studie tvrdí, že nadměrné používání smartphonů způsobuje rozmazané vidění, suchost očí i zvýšené riziko makulární degenerace, což je onemocnění vedoucí k slepotě. V sázce jsou prý také zhoršené pozorovací schopnosti a poškození sítnice. Jistou prevencí je dle názoru tamních expertů snížení jasu na minimum. Jenže pozor, ani toto opatření prý není všemohoucí, pokud na displej „zíráte“ celé hodiny…

Trable se zády. A rozhodně ne malé

Z expertních odhadů s průkaznými daty jednoznačně vyplývá, že počet pacientů trpících bolestmi zad v posledních letech vzrostl o bezmála 60 %. Náhoda? Ale kdeže. Pokud jste jedním z nich i vy, měla byste zbystřit. Vysvětlení tohoto jevu přináší americká lékařka a zároveň předsedkyně ontarijské chiropraktické asociace Ayla Azad.

„Uživatelé mobilních telefonů při používání svého zařízení často naklání hlavu vpřed a nepřirozeně se hrbí. Tím, jak přenáší svou váhu dopředu, vyvíjí velký tlak na ramena i spodní část krku. To je také důvod, proč se ozývají bolesti hlavy, zad, krku a dokonce i znecitlivění a brnění rukou. Toto špatné držení těla negativně ovlivňuje klouby, svaly, vazy i nervy, proto si vždy uvědomujte svou pozici, jinak riskujete vleklé potíže,“ vysvětluje výše jmenovaná specialistka. Tak bacha na to!

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na neděli 9. 9. 2018. Pozor na trávení! Věnujte se hlavně jídelníčku! Novoluní v Panně přinese nové začátky

Riziko dopravní nehody. Na něj extra pozor

Asi málokdo si uvědomuje, že takový mobil je vlastně život ohrožující – a to vážně. Nevěříte? Jako důkaz tohoto tvrzení může posloužit nedávná tisková zpráva amerického výzkumného ústavu Tech Transportation Institute. V ní se uvádí, že v celé čtvrtině dopravních nehod mají „prsty“ telefony, kvůli kterým se řidiči dostatečně nevěnují okolnímu provozu. Není těžké uhodnout, že následky mohou v některých případech být doslova drtivé… A co vy, kontrolujete za volantem svůj aparát?

A kolik hodin denně „spolkne“ používání smartphonu konkrétně vám? Přiznejte se….

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
Televize Óčko přináší do českého televizního éteru odvážný formát, který rozvířil vody ve Velké Británii i dalších zemích. Naked Attraction, seznamovací reality show, která odhaluje více než jen osobnost svých účastníků, nyní otevírá dveře castingů pro svou tuzemskou verzi. V této jedinečné soutěži se účastníci představují v nejupřímnější formě – zcela bez oblečení, což umožňuje odlišný pohled na výběr potenciálního partnera. Odvaha stát se součástí Naked Attraction může účastníkům přinést nejen nové zážitky, ale možná i lásku jejich života.
Babí léto nám o víkendu přinese dobrou náladu. Volné dny věnujte péči o pokožku, troše zdravého pohybu venku, a večery si nechte pro sebe. Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová?
Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.
Kolotoč v práci, cestou domů nákup a možná i vyzvednout děti ze školky. Musíte tohle zvládnout sama? Kdo pomůže vám? Jak rozdělit práci v rodině, abyste si ulevila a zároveň se ostatní aktivně přičinili? S drobnými pracemi mohou pomáhat už i děti od tří let. A dokonce je to dobře, když pomohou.
Není krém jako krém. Existuje rozdíl mezi tím, jaké krémy používáte na suchou, citlivou nebo mastnou pleť. Každá pokožka potřebuje něco jiného. Platí to i pro krémy určené pro denní a noční péči. Každý z nich plní úplně jiné úkoly. Jaký?
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
Meghan Markle, Vévodkyně ze Sussexu, si během svého partnerství a manželství s princem Harrym dokázala znepřátelit řadu příznivců královské rodiny. Čím je kontroverzní Američanka proti sobě poštvala?
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.

Výběr článků

Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
Silná intuice, opakující se sny nebo déja vu. To vše jsou údajně známky reinkarnace. Tedy toho, že žijete už "několikátý" život. Znamená to, že se vaše duše vrací znovu v jiné životní formě. Věříte nebo nevěříte?

Nepřehlédněte

Tento týden bude ovlivněn přesunem Venuše do znamení Lva, což přinese do našich životů větší důraz na vztahy, krásu a společenské aktivity. Venuše v Lvu podporuje sebevědomí a odvahu projevovat své city. Očekávejte nárůst energie a chuti na změnu ve všech oblastech života.
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek