Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

9 tipů pro vaření zdravých pokrmů

Zdroj:123RF.com

10. 08. 2017

Aby jídlo bylo dietní, lze jej upravovat prakticky jakýmkoli známým způsobem vyjma smažení. Znamená to, že se můžete pustit klidně do vaření, dušení, blanšírování, pečení, jak je komu libo. Co ještě byste o přípravě zdravých pokrmů měly vědět?

1. Vitamíny obsažené v ovoci a zelenině jsou citlivé na kovy, a proto vždy při jejich přípravě a servírování používejte nerez nebo skleněné nádoby

2. Povrch krájeného ovoce a zeleniny je vystaven vzdušnému kyslíku, což vede ke snižování obsahu vitaminů. Nádoby s takto upravenými potravinami zakryjte neprodyšnými poklicemi nebo foliemi.

3. Vařte pouze v nádobách, které jdou dobře uzavřít. Pod poklice nahlížejte pokud možno co nejméně a pokrmy příliš nemíchejte.

4. Pokrájenou zeleninu i ovoce vařte v minimálním množství vody. Obvykle postačí 1 dl a opět výhradně v nádobách s dobře těsnícími poklicemi.

5. Tekutinu, která zbyla po vaření brambor či zeleniny, díky svému vysokému obsahu vitamínů a minerálních solí, můžete použít třeba k podlévání masa nebo jako vývar.

6. Solí se až těsně před dokončením pokrmu. Jedině tak můžete zabránit dalším ztrátám výživných látek.

7. Luštěniny vařte ve vodě, ve které byly namáčeny k bobtnání. Když dosáhnou bodu varu, snižte teplotu na minimum. Zelenina i luštěniny se totiž musí vařit pouze mírným varem.

8. Doba vaření by měla být minimální. Dlouhodobým vařením ztrácí vláknina své typické vlastnosti.

9. Hotová jídla neudržujte příliš dlouho teplá. To, co nespotřebujete, ihned zchlaďte a v případě potřeby ohřívejte po porcích.

Máte nějaký svůj tip? Sem s ním!

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak nejlépe překvapit a potěšit svého partnera? Muži to mají o dost jednodušší. Ženy během roku „nenápadně“ naznačují, co by se jim líbilo, a pak to s trochou štěstí najdou pod stromečkem. Ale co vybrat pro manžela, přítele, dědečka nebo strýčka? Většinou mluví o tom, jaké se jim líbí auto, motorka, a že ten obytný vůz za dva miliony by si moc přáli. Nechte je snít dál a překvapte je originálními a designově vychytanými dárky z Tipa.eu.
Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.

Nepřehlédněte

Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek