Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

7 tipů, jak si (ne)říct o zvýšení platu

Víc peněz by se určitě hodilo. Ceny rostou, to je nezpochybnitelné. Ale vaše mzda je už pár let pořád stejná. Ne každý má to štěstí, že má takového zaměstnavatele, který svým zaměstnancům pravidelně nebo aspoň nepravidelně mzdu či odměny zvyšuje. Jak si tedy slušně říct o lepší peníze, abyste před šéfem nebo šéfkou neztratili tvář?
zvýšení platu
Chcete větší peníze a nevíte, jak na to?

09. 01. 2023

Říct si o zvýšení platu je věc velmi ošemetná. Mnoho z nás to neumí, ať ze stydlivosti nebo si třeba nejsme vědomi svých dosavadních úspěchů. A někteří se bojí říct si o vyšší mzdu ze strachu, že o své místo přijdou. Jenže kdo nic neriskuje, ani nic nezíská. A když přednesete svou prosbu nebo požadavek slušně, rozhodně vás nikdo vyhodit nemůže. Maximálně odejdete z kanceláře svého šéfa či šéfky s nepořízenou.

1. Nebuďte oběť

Přijdete-li s požadavkem na větší peníze s argumenty, že nemáte na nájem/hypotéku nebo na jídlo, s úspěchem se s nejvyšší pravděpodobností úplně nesetkáte. Emoce do vyjednávání o mzdě nepatří. Vašeho zaměstnavatele nemusí zajímat, jaké osobní problémy máte. Jeho zajímáte jen vy a vaše pracovní dovednosti a úspěchy, z kterých má prospěch i on sám.

2. Nevyhrožujte

Dostanete-li se do úzkých, nikdy nevyhrožujte s tím, že když vám zaměstnavatel nepřidá, odejdete, nebo že půjdete na nemocenskou. Tím svého zaměstnavatele jedině naštvete.

3. Začněte svými úspěchy

Místo toho, abyste začali tím, co vás trápí, co nezvládáte a co vás tíží, předložte šéfovi silný argument, proč by vám měl zvýšit mzdu. Než za ním vyrazíte, napište si na papír, co už jste zvládli pro svého zaměstnavatele vykonat a jaký prospěch z toho měl. Úspěchy řaďte chronologicky a nezapomeňte zmínit, na čem pracujete aktuálně.

4. Udělejte si rešerši

Pokud zaměstnavatel na zvýšení mzdy kývne, může následovat otázka, o kolik (stovek, tisíců) korun zvýšení mzdy požadujete. Udělejte si proto předem důkladnou rešerši toho, kolik jiní lidé na stejné nebo obdobné pozici vydělávají. Nemůžete jen tak nějakou částku střelit od boku. Musíte ji umět vyargumentovat.

šéf
Emoce nechte stranou. Na svého šéfa si připravte argumenty, proč by vám měl zvýšit plat.

5. Zapátrejte mezi dalšími zaměstnanci

Třeba se mezi nimi najde někdo, kdo už kdysi o zvýšení platu žádal a uspěl. Nebo neuspěl, obě informace pro vás mají cenu zlata. Zaměstnanec vám může dát cenné rady ohledně toho, jak se mu podařilo si větší peníze vydupat. Ale co když se mu to nepodařilo? Pak aspoň budete vědět, co nemáte při tomto ošemetném rozhovoru dělat vy a čemu je zapotřebí se vyhnout.

K TÉMATU  Vaše práce vás nebaví? Nebojte se začít jinde znova v jakémkoli věku

6. Vyčkejte na příhodnou chvíli

Když není šéf v dobrém rozpoložení, nemá cenu začínat rozhovor o zvýšení platu. Počkejte si, až bude v lepším rozmaru a bude mít chuť si na vás udělat čas a vyslechnout, co máte na srdci. Případně vyčkejte na dobu, kdy úspěšně splníte nějaký úkol a zavdáte mu tak další důvod k tomu, proč byste si zasloužili lepší mzdu.

práce
Udělejte si průzkum mezi kolegy. Nežádal už někdo z nich o vyšší peníze?

7. Připravte se na neúspěch

I když se na tento rozhovor připravíte sebelépe a svému zaměstnavateli předložíte sebelepší argumenty, nikdy není zaručené, že i tak uspějete. Na zklamání byste ale měli být připravení, abyste nejednali v emocích nebo aby neklesla vaše pracovní morálka. Vždycky je lepší mít vrabce v hrsti než holuba na střeše. Zkusíte to zase jindy.

TIP NAVÍC: Podle mnohých odborníků je nejlepší říct si o zvýšení mzdy na konci roku. V té době firmy plánují rozpočty na další rok. Dále berte v potaz to, že zaměstnavatel na zvýšení mzdy kývnout může, ale za určitých podmínek. Například budete muset vzít nějakou práci navíc. Jste na to připravení? Máte vůbec kapacitu na to, abyste mohli pracovat víc, nebo vám za to zvýšení platu nestojí?

Všechno si dvakrát rozmyslete, než na svého zaměstnavatele nastoupíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

12 věcí, do kterých má smysl investovat peníze

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Zdroje článku:
www.jobs.cz, www.ziba.cz, www.patalie.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.

Nepřehlédněte

Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek