Středa , 19. 06. 2024

Leoš

7 tipů, jak si (ne)říct o zvýšení platu

Víc peněz by se určitě hodilo. Ceny rostou, to je nezpochybnitelné. Ale vaše mzda je už pár let pořád stejná. Ne každý má to štěstí, že má takového zaměstnavatele, který svým zaměstnancům pravidelně nebo aspoň nepravidelně mzdu či odměny zvyšuje. Jak si tedy slušně říct o lepší peníze, abyste před šéfem nebo šéfkou neztratili tvář?
zvýšení platu
Chcete větší peníze a nevíte, jak na to?

09. 01. 2023

Říct si o zvýšení platu je věc velmi ošemetná. Mnoho z nás to neumí, ať ze stydlivosti nebo si třeba nejsme vědomi svých dosavadních úspěchů. A někteří se bojí říct si o vyšší mzdu ze strachu, že o své místo přijdou. Jenže kdo nic neriskuje, ani nic nezíská. A když přednesete svou prosbu nebo požadavek slušně, rozhodně vás nikdo vyhodit nemůže. Maximálně odejdete z kanceláře svého šéfa či šéfky s nepořízenou.

1. Nebuďte oběť

Přijdete-li s požadavkem na větší peníze s argumenty, že nemáte na nájem/hypotéku nebo na jídlo, s úspěchem se s nejvyšší pravděpodobností úplně nesetkáte. Emoce do vyjednávání o mzdě nepatří. Vašeho zaměstnavatele nemusí zajímat, jaké osobní problémy máte. Jeho zajímáte jen vy a vaše pracovní dovednosti a úspěchy, z kterých má prospěch i on sám.

2. Nevyhrožujte

Dostanete-li se do úzkých, nikdy nevyhrožujte s tím, že když vám zaměstnavatel nepřidá, odejdete, nebo že půjdete na nemocenskou. Tím svého zaměstnavatele jedině naštvete.

3. Začněte svými úspěchy

Místo toho, abyste začali tím, co vás trápí, co nezvládáte a co vás tíží, předložte šéfovi silný argument, proč by vám měl zvýšit mzdu. Než za ním vyrazíte, napište si na papír, co už jste zvládli pro svého zaměstnavatele vykonat a jaký prospěch z toho měl. Úspěchy řaďte chronologicky a nezapomeňte zmínit, na čem pracujete aktuálně.

4. Udělejte si rešerši

Pokud zaměstnavatel na zvýšení mzdy kývne, může následovat otázka, o kolik (stovek, tisíců) korun zvýšení mzdy požadujete. Udělejte si proto předem důkladnou rešerši toho, kolik jiní lidé na stejné nebo obdobné pozici vydělávají. Nemůžete jen tak nějakou částku střelit od boku. Musíte ji umět vyargumentovat.

šéf
Emoce nechte stranou. Na svého šéfa si připravte argumenty, proč by vám měl zvýšit plat.

5. Zapátrejte mezi dalšími zaměstnanci

Třeba se mezi nimi najde někdo, kdo už kdysi o zvýšení platu žádal a uspěl. Nebo neuspěl, obě informace pro vás mají cenu zlata. Zaměstnanec vám může dát cenné rady ohledně toho, jak se mu podařilo si větší peníze vydupat. Ale co když se mu to nepodařilo? Pak aspoň budete vědět, co nemáte při tomto ošemetném rozhovoru dělat vy a čemu je zapotřebí se vyhnout.

K TÉMATU  Jak ušetřit za svatbu? Přinášíme vám 9 tipů

6. Vyčkejte na příhodnou chvíli

Když není šéf v dobrém rozpoložení, nemá cenu začínat rozhovor o zvýšení platu. Počkejte si, až bude v lepším rozmaru a bude mít chuť si na vás udělat čas a vyslechnout, co máte na srdci. Případně vyčkejte na dobu, kdy úspěšně splníte nějaký úkol a zavdáte mu tak další důvod k tomu, proč byste si zasloužili lepší mzdu.

práce
Udělejte si průzkum mezi kolegy. Nežádal už někdo z nich o vyšší peníze?

7. Připravte se na neúspěch

I když se na tento rozhovor připravíte sebelépe a svému zaměstnavateli předložíte sebelepší argumenty, nikdy není zaručené, že i tak uspějete. Na zklamání byste ale měli být připravení, abyste nejednali v emocích nebo aby neklesla vaše pracovní morálka. Vždycky je lepší mít vrabce v hrsti než holuba na střeše. Zkusíte to zase jindy.

TIP NAVÍC: Podle mnohých odborníků je nejlepší říct si o zvýšení mzdy na konci roku. V té době firmy plánují rozpočty na další rok. Dále berte v potaz to, že zaměstnavatel na zvýšení mzdy kývnout může, ale za určitých podmínek. Například budete muset vzít nějakou práci navíc. Jste na to připravení? Máte vůbec kapacitu na to, abyste mohli pracovat víc, nebo vám za to zvýšení platu nestojí?

Všechno si dvakrát rozmyslete, než na svého zaměstnavatele nastoupíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

12 věcí, do kterých má smysl investovat peníze

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Zdroje článku:
www.jobs.cz, www.ziba.cz, www.patalie.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Celebrity umí dost často překvapit, zejména modelky, o kterých byste si řekli, že za celý den sní pouze misku suché rýže a list salátu. O poprask na TikToku se postarala modelka Bella Hadid a její sandwich. Tak schválně, co říkáte na její kulinářské umění?
Vlasy jsou korunou krásy - a tak na ně i řada žen pohlíží. Ve chvíli, kdy začnou padat a jejich lesk se ztrácí, začínají panikařit a ptát se, jak proti těmto dopadům mohou bojovat, jak jim mohou čelit. Pokud by se zeptaly svých kadeřníků, ti by jim odpověděli jedno - vše začíná u správné péče.  
Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.
Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Mám báječnou kariéru, vydělávám pěkné peníze, ale s osobním životem to vázne. Neseznamuji se, nikam nechodím a vlastně se soustředím jen na práci.
Že je to nemožné? Není, vážně ne. Běhat můžete i ráda bez toho, aniž byste cítila sebemenší odpor k teniskám, běžeckému úboru nebo k rannímu vstávání a potu. Nic z toho totiž běh obsahovat nemusí. Jen možná máte o běhání zkreslené představy.
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.

Výběr článků

Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Zboží z Německa a Německé potraviny - slova, která vyvolávají v mysli mnoha lidí asociace na vynikající kvalitu a špičkové produkty. Pro moderní ženy, které dbají na svůj životní styl a chtějí nakupovat inteligentně, je Německo vynikajícím zdrojem kvalitních výrobků a příležitostí k úsporám. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, jak se stát mistrkou nakupování a získat ty nejlepší produkty z Německa, aniž byste zbytečně utrácely.
Řasy jsou krásnou ozdobou každé ženy a nejlépe dokážou zaujmout tehdy, když jsou husté a dlouhé. Ne každá žena takové řasy má. Nemusíte si kvůli nim lepit umělé řasy. Poradíme vám účinné tipy, jak můžete své řasy zvětšit a prodloužit. Naučte se následující tipy a můžete se dočkat řas, které jste si vždy přáli.

Nepřehlédněte

Takzvané koitální sblížení představuje zajímavou techniku, která může ještě vylepšit vaše sexuální zážitky. Setkat se lze také s názvem koitální vyrovnávání, tento termín je označován také zkratkou CAT z anglického coital alignment technique.
Věděla jste, že obleková pánská vesta může být jedním z nejuniverzálnějších kousků v šatníku každé ženy? Je to tak, můžete ji nosit jak na volno, tak tzv. slim fit. Pojďme se podívat tomuto trendu na zub.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek