Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Výchova nebo geny?

Po kom je to dítě tak divoké? Udělala jsem někde chybu při výchově? Nebo jsou to prostě geny?
výchova dětí
Geny vs. výchova

Jedno z nejstarších otázek v oblasti výchovy a psychologie rodičů zní: “Proč je mé dítě takové, jaké je?” Někteří rodiče se v zoufalství ptají, zda udělali nějakou chybu ve své výchově, když se setkávají s náročným nebo “divokým” chováním svých dětí. Jiní se ptají, zda jsou to prostě geny, které mají vliv na chování jejich potomků. Tento článek se pokusí rozebrat tuto komplexní otázku a podívat se na to, jak výchova a geny mohou ovlivňovat chování dětí.

Výchova a její role na vývoj dítěte

Výchova hraje zásadní roli v tom, jak se dítě vyvíjí a jak se chová. Rodiče mají možnost vést své děti k hodnotám, etice a sociálním dovednostem. Dobrá výchova může přispět k vytvoření zdravého sebevědomí a k rozvoji emocionální inteligence u dítěte. Rodiče mohou také stanovit hranice a pravidla, která pomáhají dětem porozumět společenským normám a chování.

Role genů

Geny také hrají významnou roli v chování dětí. Některé rysy, jako je temperament, náchylnost k určitým nemocem, a dokonce i některé aspekty osobnosti, mohou být ovlivněny genetikou. Geny mohou mít vliv na to, jak rychle se dítě vyvíjí, jak reaguje na stres nebo jak snadno se učí.

Vzory chování

Kombinace výchovy a genů vytváří unikátní vzory chování u každého dítěte. Je důležité si uvědomit, že neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, zda je chování dítěte výsledkem výchovy nebo genetiky. Spíše se jedná o složitý interplay mezi těmito faktory.

Flexibilita a porozumění

Výchova a geny nejsou neměnné a neustále se vyvíjí. Je důležité, aby rodiče byli flexibilní a otevření novým informacím a postojům. Porozumění tomu, že každé dítě je jedinečné a může vyžadovat individuální přístup, je klíčové.

Závěr

Závěrem lze říci, že výchova a geny jsou důležité faktory ovlivňující chování dětí. Jejich vzájemný vztah je složitý a často se liší v závislosti na konkrétní situaci. Důležité je, aby rodiče byli informovaní, flexibilní a vnímaví k potřebám svých dětí. Koneckonců, nikdo neposkytne lepší odpověď na otázku “Výchova nebo geny?” než samotné dítě, které je výsledkem těchto dvou faktorů.

K TÉMATU  Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Čím se řídit, pokud plánujete dítě a co předtím promyslet?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Domov je místem, kde se chceme cítit bezpečně. Již po staletí je ochrana domova důležitou samozřejmostí napříč různými kulturami. I naši předkové chránili své domovy před kletbami, zlými duchy, bídou či útoky nepřátel.
Samoopalovací krémy, pěny nebo oleje jsou šikovnou věcičkou, kterou si nejedna z nás zamilovala. Důvod je prostý – jedná se o zdravější alternativu opalování, zajistí bronzový nádech mimo letní sezónu, a navíc dokážou dodat barvičku i těm, kterým není shůry dáno a poměrně složitě se opalují.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Společnost RunCzech, organizátor Volkswagen Maratonu Praha a mnohých dalších populárních běžeckých závodů a akcí, se spojil se společností Rakuten Viber, která provozuje jednu z předních světových komunikačních aplikací Viber.
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
V domácnosti se mohou vyskytovat různí nepřátelé. Máme tím na mysli malé tvorečky, kteří jsou v přírodě velmi pilní a silní, i přesto, že jsou tak malí. Mezi ně patří i mravenci, co se mohou objevit jak v bytě, tak i domě nebo chalupě. Jak se jich zbavit?
Film Svatá režiséra Jiřího Stracha zaujal diváky svým silným příběhem a vynikajícími hereckými výkony. Jiřina Bohdalová (92) v hlavní roli důchodkyně Olgy předvedla nezapomenutelný výkon, který si získal srdce publika. Vedle ní excelovala také Lenka Vlasáková (52), která ztvárnila její dceru. Diváci ocenili jak emocionální hloubku filmu, tak mistrovské herectví obou hlavních představitelek.
Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?
Déšť, sníh, mráz, vítr venku. Doma studená ložnice, přetopený pokoj. Pleti tak náhlé výkyvy rozhodně neprospívají. Pleti výkyvy počasí neprospívají a právě v zimě je hydratace ještě důležitější, než v letních měsících. Jak to a které krémy použít?

Výběr článků

Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.

Nepřehlédněte

Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek