Domů » Vztahy » Šťastně až na věky? Realita bývá jiná a rozchody patří k životu. Jak jim předejít nebo je ustát?
Rozchody k životu patří
zdroj: 123RF.com
Vztahy

Šťastně až na věky? Realita bývá jiná a rozchody patří k životu. Jak jim předejít nebo je ustát?

V každém vztahu jsou okamžiky štěstí a nikdo si nepřipouští, že by něco mohlo být v budoucnu jinak. Proč taky? Proč řešit možné budoucí konflikty, když je teď vše zalité sluncem. Bohužel, rozchody patří ke vztahům i k životu.

Každá pohádka začíná „…za sedmero horami a sedmero moři“ a končí „…a žili šťastně až na věky“. Jenže nikdo už neřeší, že Popelku začaly za chvíli skleněné střevíčky tlačit, z Karkulky se po osvobození z vlkova žaludku stala vegetariánka, která se bojí do lesa, a princ, který sťal hlavy sedmihlavému draku, se po boku princezny po čase začal nudit. Každý vztah se zkrátka po čase promění a záruku šťastných konců nemá nikdo. Ani v pohádce.

Rozchod často značí i konec jedné životní etapy

Rozchody patří zkrátka k životu. To ale neznamená, že je vše méně bolestivé. A že se na to můžete nějak připravit. Přesto nám rozchody pomáhají. Pomáhají nám v životě zjistit, co chceme, co potřebujeme k životu. A to se často mění s každou životní etapou. V 18 dáte přednost něčemu jinému než ve 30. To tak je správně. Člověk se mění a vyvíjí, jak prochází životem. To ale neznamená, že byste se měli s tím smířit a vždy při přechodu na jinou školu, stěhování nebo změně práce hledat nového partnera. To by bylo trochu krátkozraké.

Do každé životní etapy nového partnera?

Rozhodně ne. Jen je nutné vztah přesunout do jiné roviny. Promluvit si s partnerem o tom, co od života dále očekáváte, jak chcete žít. Není ideální zjistit až pozdě, že jste se již uklidnila a každodenní večírky nejsou pro vás, i když váš partner to tak stále cítí. Komunikace je ve vztahu stěžejní, zvláště při změnách. S partnerem vždy pečlivě plánujte, proberte možné eventuality, které mohou nastat. Na vše se nepřipravíte, ale předejdete tím do budoucna mnoha neshodám.

Simulace budoucnosti

Plánování může ve vztahu pomoci. Přeci jen si dokážete alespoň v obrysech představit, co s sebou ponese stěhování do jiného města, nová náročnější práce, pořízení psa nebo rozhodnutí mít miminko. Celou situaci si projděte, je potřeba přerozdělit domácí práce, při stěhování zajistit logistiku, názory na výchovu dítěte a hlavně je nutné se shodnout v očekávání – od sebe, partnera, vztahu. Zcela jasně řekněte, co může nastat a co tedy očekáváte, že partner udělá. Pokud se to neshoduje s jeho představou, volte kompromis. Ve vztahu musíte být přeci spokojení oba.

Ale to strašně bolí…

Rozchody bolí. Vždycky bolí, když končí něco, co milujete. A je to jako s každým smutkem, Musíte si jím projít, abyste byla schopná opět dále fungovat. Je nutné se smířit sama se sebou a naučit se žít za sebe. Odborníci doporučují nic neuspěchat, orientovat se na svůj růst. Až po čase je ale dobré si rozchod a vlastně i důvody, které k němu vedly zanalyzovat. Pomůže vám to vyhnout se v příštím vztahu podobným chybám nebo dříve rozpoznat hrozbu hádek a neshod.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest