Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Svatební šaty 2019: barevné, overal i tutu sukně. V zahraničí se nevěsty odvážou víc. Víme, co se letos nosí

Šaty a móda, to je nám ženám vlastní. Šaty, obzvláště ty svatební, jsou jistým odrazem nás samotných, proto se i při výběru často neubráníme emocím. Při výběru hraje roli mnoho faktorů. V den D chceme být všechny okouzlující. Jak tedy postupovat a co se vlastně letos nosí doma i v zahraničí?
Svatební šaty jsou jistým odrazem nás samotných, proto se i při výběru často neubráníme emocím.
zdroj: 123RF.com

Vkus je jedna věc, další roli při výběru vhodných svatebních šatů hraje naše postava, množství financí, ale třeba i styl, ve kterém svatba bude. „Co se postavy týče, hodně určující nejsou jen naše tělesné proporce jako takové, ale i výška,“ radí Lenka Smrčková, svatební koordinátorka.

K výběru si přizvěte kamarádku

Ve svatební den se veškerá pozornost upíná na nevěstu. Proto si při hledání šatů berte s sebou kamarádku, nebo maminku. Zkrátka člověka, který vás zná nejvíce, respektuje a vnímá váš styl i vaši osobnost.

Profesionálové v půjčovnách nebo obchodech vám předvedou řadu šatů, které vám padnou. Spousta z nich, díky praxi a vkusu, dokáže pouhým okem odhadnout i vaše přání. Přesto se nemusí úplně trefit. Dejte i na svůj vlastní pocit. Jde přeci jen o váš den.

Trendy 2019

Barevné nebo bílé?

Šaty barevné či klasicky bílé? Tyto otázky si pokládá spousta nevěst. Pokud úplně nevíte, mohou pro vás být velkou inspirací i nevěsty ze zahraničí nebo známé herečky. Například když se ženil princ Harry, internet zaplavily fotografie ze svatby. Určitě si pamatujete šaty Kate Middleton. Krásné bílé šaty, které upoutaly pozornost díky rafinovanému výstřihu do tvaru V, krajkovým rukávům a dlouhé vlečce.

U nás převládají bílé

U nás, stejně jako ve zbytku světa, převládají klasicky bílé šaty. Přesto se některé nevěsty dokážou odvázat stejně jako ty zahraniční a obléknou se do barvy. Zpravidla je to, když se vdávají podruhé. „Oblíbená mezi barvami je ivory nebo champagne. A není divu, bílá je sázka na jistotu a tou se pořád nevěsty řídí. Mohu jen říci, že ačkoli jsou zahraniční svatby celkově hodně rozdílné a nevěsty více experimentují, přesto i tam bílá barva vyhrává,“ říká odbornice.

K TÉMATU  Jak ušetřit za svatbu? Přinášíme vám 9 tipů

Cena je často na prvním místě

Cena je pro nevěsty mnohdy stěžejní. Některé volí ušití od předních českých i zahraničních návrhářů. V oblibě je také objednávat si šaty přes internetové zahraniční obchody. Tam je to podle Lenky Smrčkové  sázka do loterie. „Sama jsem viděla opravdu moc hezké, stylové šaty ze zahraničního serveru. Ale stejně tak mnoho nevěst bylo nešťastných, řešily nekvalitní ušití, neodpovídající velikost podle tabulek a další věci,“ varuje odbornice.

Ušít, koupit nebo půjčit?

Mnoho budoucích nevěst také řeší, zda si šaty nechat ušít, koupit hotové nebo si je půjčit. Ušití, i když se to zprvu nezdá, může ve finále vyjít cenově lépe, než půjčení šatů. Záleží však na tom, jak se k tomu postavíte. Pokud vám šaty někdo navrhne a ušije, tak je tu určitá jistota, že budou z kvalitního materiálu a budou vám krásně kopírovat siluetu postavy, což se jistě ve svatební den počítá. Nedá se ale dopředu říci, kolik zaplatíte. Ceny se pohybují různě. Může to být v řádech pár tisíc až po desetitisíce, v extrémních případech i statisíce. Stejně je tomu i u zapůjčených šatů.

Vypůjčené

Tady je několik otazníků. Řeší se především cena. Ta se u vypůjčených šatů odvíjí od stáří šatů, kolekce, materiálu, typu a trendovosti. V každou dobu jsou oblíbené určité styly a střihy. Odbornice ovšem doporučuje nevyzdvihovat pouze trendy, ale především vybírat srdcem ty, které se vám líbí a které budou slušet vaší postavě. V těch se totiž budete cítit nejlépe. Je to přece váš den.

Můžete mít i overal

Doba pokročila a overaly jsou stále oblíbenější. Proto se začaly vyskytovat i v repertoáru svatebního oblečení nevěst. Neděste se. Můžete mít opravdu krásný overal, který hezky vykreslí vaši postavu. Ale uznáváme, že je to už jiný styl. Chce to i jistou dávku odvahy a bezchybnou, hodně štíhlou a hlavně vysokou postavu.

K TÉMATU  Jak vybrat spodní prádlo: na výběru záleží. Co hraje velkou roli?

Tutu sukýnky

Hitem poslední sezóny jsou tutu sukýnky, doplněné bodym nebo korzetem. Už se objevují i u nás. Oblíbenost spočívá v tom, že jsou hodně variabilní, mohou být dlouhé i krátké a seženete je v rozmanité škále barev. Můžete mít třeba stejnou jako vaše dcera a hezky spolu ladit. Tutu sukýnky jsou také oblíbené u družiček.

Tip pro družičky: Tutu sukýnka, tenisky, doplněné trikem nebo bodym. A doporučení: vše v barvě svatební výzdoby.

Co na to nevěsty…

Lenka oslovila samotné nevěsty, aby se zeptala, jaké šaty u nich hrají prim. A jak to dopadlo?

„Předně bych ráda vzkázala velké díky všem, které se zapojily do mojí ankety. Zúčastnilo se jí neuvěřitelných 429 nevěst!“ vzkazuje Lenka Smrčková.

Bílá barva vede, oblíbená je i ivory

Asi nikoho nepřekvapí, že bílá barva zvítězila nad ostatními. Nic jiného se ani snad čekat nedalo. Oblíbenost bílé barvy je stále velká, u nás i v zahraničí. 319 respondentek odpovědělo, že ve svatební den obléknou bílé šaty. Mezi barvami zvítězily ivory, champagne a tělová.  Z oslovených nevěst barevnou možnost využije 38. Pouze 11 z oslovených se ve svatební den obleče do tutu sukně.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pod tímto jménem si lze představit nejen Nizozemce známého jako Ledový muž, ale současně i jeho zázračnou techniku otužování, která po celém světě zaznamenala neuvěřitelný boom a vedla k inspiraci mnoha a mnoha lidí. Wim Hof je proslulý svou odolností vůči chladu a je několikanásobným rekordmanem v této oblasti. V čem jeho metoda spočívá?
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?

Nepřehlédněte

Kdo by neznal kultovní seriál Přátelé, který je oblíbený napříč mnoha generacemi? Rosse, Rachel, Monicu, Joeyho, Chandlera a Phoebe milujeme všichni, ovšem pamatujete si děti, které v seriálu hrály? Kdo ztvárnil Bena a Emmu, jedny z důležitých postav seriálu? A co dělají nyní?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek