Domů » Životní styl » Psychika » Aromaterapie: trend, který harmonizuje duši
Psychika Životní styl

Aromaterapie: trend, který harmonizuje duši

aromaterapie
Aromaterapie je vonný trend, která se stane nedílnou součástí vaší domácnosti. (foto: 123RF)
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.

Aromaterapie vám vskutku poskytne to, po čem toužíte nejvíc – pohodlí, klid, příjemné vůně a relaxaci. Pokud o ní ještě nic nevíte, pojďte se s ní seznámit. Možná neodoláte a hned tuto novinku půjdete zkusit!

Proč je aromaterapie na vzestupu?

Životní podmínky naší moderní společnosti jsou neoddělitelně spjaty s častým výskytem stresových situací. Kumulují se v nás složitosti z práce, časový press, vnitřní napětí roste a vše nakonec vede k vážným funkčním poruchám těla, jež moderní terminologie označuje za chronický stres. Přiznání si že stresem trpíme a odstranění celého řetězce patologických poruch je hlavním úkolem aromaterapie.

Existují různé způsoby vystavení se různým vůním. Mohou to být:

 • inhalace,
 • masáž,
 • aplikace na povrch kůže.

Základem je aromaterapii porozumět

Slovo terapie není v názvu této metody obsaženo jen pouhou náhodou, naopak v ní má pevné místo. Pouze díky správnému porozumění aromaterapii a provedení léčebného postupu s individuálním výběrem olejů dokážete odstranit ze svého těla napětí, stres a s ním spojené nemoci. Při setkání s aromaterapeutem si musíte být jisti, že jeho hlavním úkolem je zjistit základní příčinu, která vede k vašemu napětí nebo onemocnění.

A nejen to – i pacient si musí uvědomit, jaký je důvod nerovnováhy v jeho těle. Jakmile je příčina zjištěna, je nezbytné změnit svůj postoj k situaci, což bude mít za následek odstranění obav a vdechnutí víry v uzdravení. 

Co je aromaterapie a s čím pracuje?

Aromaterapie se zabývá uzdravováním těla za pomoci jeho vystavení čistým a neředěným esenciálním olejům. Složky esenciálních olejů velmi rychle pronikají do těla a jsou přenášeny krevním oběhem do všech orgánů a tkání, přičemž uplatňují svůj mnohostranný účinek.

Tyto oleje zázračně kombinují snadné použití, účinnost a potěchu z vlivu omamných vůní. Na trhu existují čistě přírodní éterické oleje, ale i obrovské množství syntetických esenciálních olejů, které však postrádají léčivý a zdraví zlepšující účinek.

S čím vám aromaterapie pomůže?

Aromaterapie nabízí ekologickou variantu obnovy ztraceného zdraví zaměřenou na obnovení energetické rovnováhy v těle. Aromatické oleje v první řadě normalizují duševní stav člověka prostřednictvím čichových receptorů.

Příjemné pachy vyvolávají pozitivní emoce a zároveň vyrovnávají procesy v těle, posilují imunitu, zlepšují krevní oběh a odstraňují toxiny. Aromaterapie vám umožňuje dosáhnout vnitřní rovnováhy, přičemž umožňuje oslabit a odstranit specifické příznaky konkrétní nemoci.

Aromaterapie u vás doma

Dokonce i doma můžete využít síly éterických olejů a provonět vaši domácnost podle svého gusta. Správně vybraná vůně vám může pomoci:

 • snížit stres,
 • zvednout náladu,
 • zlepšit koncentraci,
 • zvýšit práceschopnost

Způsobů, jak využít éterické vůně sami doma je hned několik. Můžete pár kapek aplikovat následujícím způsobem:

 • Éterické oleje lze přidat do zvlhčovače vzduchu.
 • Existují také aromatické ozdoby, do kterých se přidávají oleje.
 • Můžete přidat pár kapek do dlaně, po potření olejem položte ruce na obličej a zhluboka se nadechněte.
 • Pomocí aromalampy, sáčku (bylinkového sáčku) a aromatických kamenů.

Vůně jako praktický pomocník v domácnosti

Kromě blahodárných účinků na emoční a fyzický stav člověka se esenciální oleje používají i v jiných oblastech života. Především se používají v domácnosti, při mytí nebo při praní. Některé oleje se používají jako repelenty proti hmyzu. Například používání svíček s citronelovými oleji udržuje komáry co nejdál po celé léto. Praní s kapkou oleje prádlo hezky provoní namísto použití aviváže. Vhodně zvolený olej má také antibakteriální účinky.

5 kapek cypřišového esenciálního oleje a 5 kapek levandulového esenciálního oleje na látkovém pytlíčku ve skříni vám zas pomůže od molů!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aromalampa nebo difuzér? Co je lepší? A jak si jednoduše vyrobit osvěžovače s vůní vašeho domova? Dáme vám návod!

Nejlepší přírodní oleje, které jsou elixírem pro krásu