Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Aromaterapie: trend, který harmonizuje duši

Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
aromaterapie
Aromaterapie je vonný trend, která se stane nedílnou součástí vaší domácnosti. (foto: 123RF)

09. 11. 2021

Aromaterapie vám vskutku poskytne to, po čem toužíte nejvíc – pohodlí, klid, příjemné vůně a relaxaci. Pokud o ní ještě nic nevíte, pojďte se s ní seznámit. Možná neodoláte a hned tuto novinku půjdete zkusit!

Proč je aromaterapie na vzestupu?

Životní podmínky naší moderní společnosti jsou neoddělitelně spjaty s častým výskytem stresových situací. Kumulují se v nás složitosti z práce, časový press, vnitřní napětí roste a vše nakonec vede k vážným funkčním poruchám těla, jež moderní terminologie označuje za chronický stres. Přiznání si že stresem trpíme a odstranění celého řetězce patologických poruch je hlavním úkolem aromaterapie.

Existují různé způsoby vystavení se různým vůním. Mohou to být:

 • inhalace,
 • masáž,
 • aplikace na povrch kůže.

Základem je aromaterapii porozumět

Slovo terapie není v názvu této metody obsaženo jen pouhou náhodou, naopak v ní má pevné místo. Pouze díky správnému porozumění aromaterapii a provedení léčebného postupu s individuálním výběrem olejů dokážete odstranit ze svého těla napětí, stres a s ním spojené nemoci. Při setkání s aromaterapeutem si musíte být jisti, že jeho hlavním úkolem je zjistit základní příčinu, která vede k vašemu napětí nebo onemocnění.

A nejen to – i pacient si musí uvědomit, jaký je důvod nerovnováhy v jeho těle. Jakmile je příčina zjištěna, je nezbytné změnit svůj postoj k situaci, což bude mít za následek odstranění obav a vdechnutí víry v uzdravení. 

Co je aromaterapie a s čím pracuje?

Aromaterapie se zabývá uzdravováním těla za pomoci jeho vystavení čistým a neředěným esenciálním olejům. Složky esenciálních olejů velmi rychle pronikají do těla a jsou přenášeny krevním oběhem do všech orgánů a tkání, přičemž uplatňují svůj mnohostranný účinek.

Tyto oleje zázračně kombinují snadné použití, účinnost a potěchu z vlivu omamných vůní. Na trhu existují čistě přírodní éterické oleje, ale i obrovské množství syntetických esenciálních olejů, které však postrádají léčivý a zdraví zlepšující účinek.

K TÉMATU  Domácí difuzér v souladu se zdravím a duší

S čím vám aromaterapie pomůže?

Aromaterapie nabízí ekologickou variantu obnovy ztraceného zdraví zaměřenou na obnovení energetické rovnováhy v těle. Aromatické oleje v první řadě normalizují duševní stav člověka prostřednictvím čichových receptorů.

Příjemné pachy vyvolávají pozitivní emoce a zároveň vyrovnávají procesy v těle, posilují imunitu, zlepšují krevní oběh a odstraňují toxiny. Aromaterapie vám umožňuje dosáhnout vnitřní rovnováhy, přičemž umožňuje oslabit a odstranit specifické příznaky konkrétní nemoci.

Aromaterapie u vás doma

Dokonce i doma můžete využít síly éterických olejů a provonět vaši domácnost podle svého gusta. Správně vybraná vůně vám může pomoci:

 • snížit stres,
 • zvednout náladu,
 • zlepšit koncentraci,
 • zvýšit práceschopnost

Způsobů, jak využít éterické vůně sami doma je hned několik. Můžete pár kapek aplikovat následujícím způsobem:

 • Éterické oleje lze přidat do zvlhčovače vzduchu.
 • Existují také aromatické ozdoby, do kterých se přidávají oleje.
 • Můžete přidat pár kapek do dlaně, po potření olejem položte ruce na obličej a zhluboka se nadechněte.
 • Pomocí aromalampy, sáčku (bylinkového sáčku) a aromatických kamenů.

Vůně jako praktický pomocník v domácnosti

Kromě blahodárných účinků na emoční a fyzický stav člověka se esenciální oleje používají i v jiných oblastech života. Především se používají v domácnosti, při mytí nebo při praní. Některé oleje se používají jako repelenty proti hmyzu. Například používání svíček s citronelovými oleji udržuje komáry co nejdál po celé léto. Praní s kapkou oleje prádlo hezky provoní namísto použití aviváže. Vhodně zvolený olej má také antibakteriální účinky.

5 kapek cypřišového esenciálního oleje a 5 kapek levandulového esenciálního oleje na látkovém pytlíčku ve skříni vám zas pomůže od molů!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aromalampa nebo difuzér? Co je lepší? A jak si jednoduše vyrobit osvěžovače s vůní vašeho domova? Dáme vám návod!

Nejlepší přírodní oleje, které jsou elixírem pro krásu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
Jak upravovat meme obrázky nebo fotky přímo v aplikaci WhatsApp? Jak změnit font textu? Jak si pohrát s nahraným záznamem zvukové zprávy? Zkuste tyto tipy.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Štědrý den je tady! Užijte si svátky se svými blízkými, a pamatujte, že smích léčí! Horoskop krásy a duševního zdraví vám ukáže, co vás může potkat. Připravila ho pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Virtuální seznamování se stalo tak oblíbenou cestou k nalezení dokonalého protějšku, že naprosto předčilo osobní kontakt. Jenže jak se v něm naučit chodit? Výběrem správné fotografie to teprve začíná! S čím zabodujete a čemu se raději vyhnout?
„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.

Výběr článků

Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Zvlášť v přechodných obdobích typu jaro a podzim to na ulicích vypadá velmi pestře. Někdo má i přes podzimní období ještě dnes kraťasy a sandály, zatímco jiný už obléká péřovku a kulicha. Co je zdravější? Jaké oblečení zvolit v přechodném období?

Nepřehlédněte

Mnoho z nás se dlouho vyhýbalo nošení bílých tenisek. A důvod je jasný – prostě se velice rychle zašpiní. Nicméně ať chceme, nebo ne, bílé tenisky jsou prostě IN, a tak se rychlostí světla dostaly do botníku prakticky každé z nás.
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek