Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Věková diskriminace v práci je jev, který lze obtížně prokázat! Je třeba zatím jen doufat!

Jste-li ve věku 55+ a hledáte zaměstnání, můžete se s tím běžně setkat. Věková diskriminace při žádosti o zaměstnání je v naší zemi poměrně běžná. Způsobů, jak ji prokázat a jak se jí bránit, není bohužel mnoho. Ale jsou.
Jste-li ve věku 55+ a hledáte zaměstnání, věková diskriminace se vás nejspíš dotkne
zdroj: 123RF.com

05. 04. 2019

Výpověď kvůli věku

Bezprostřední zkušenost se ztrátou vlastní práce z důvodu věku má podle empirického šetření 32 % populace. Nejčastěji to přitom uvádějí lidé ve věku 55-59 let. Na ombudsmanku se nedávno obrátily dvě úřednice ve věku 64 let, které zažily nepříjemný nátlak, aby souhlasily s dohodou o ukončení pracovního poměru. Obě ženy na dohodu nepřistoupily, ale dostaly výpověď pro nadbytečnost. A to přesto, že na obdobné místo bylo vypsáno nové výběrové řízení. Účelem prý bylo „omlazení“ kolektivu.

Inzeráty mluví jasně. Diskriminace až v 29 %!

Určitě jste se setkala se zněním pracovních nabídek typu: „Jsi aktivní a chceš pracovat v mladém kolektivu?“ „Máš ráda výzvy? Nabízíme práci v dynamicky se rozvíjejícím týmu.“ „Já na takové inzeráty už dávno neodpovídám,“ říká šedesátiletá obchodní manažerka. „Většinou se nenamáhají ani odpovědět, a pokud ano, nikdy jsem ještě nepostoupila do druhého kola, kde bych se mohla osobně představit.“

Mnoho lidí, kteří hledají práci po padesátce, konstatuje, že ji našlo jen díky známým. Přitom mnoho z nich bylo nuceno akceptovat horší práci, než odpovídala jejich kvalifikaci. A tak například vysokoškolačky dozorují v galeriích za 60 Kč/hodinu, včetně víkendů.

Šedesátiletý uchazeč a třicetiletý personalista

Okamžitě jste v nevýhodě. Mladý zaměstnanec, který o vašem přijetí rozhoduje, totiž často podléhá oblíbeným stereotypům. Nejčastější je, že starší zaměstnanci jsou méně výkonní a produktivní. To ovšem platí pouze v případě fyzicky náročného povolání. U ostatních naopak k výkonnosti přibývají zkušenosti, které mohou být pro výkon práce podstatnější, než fyzická zdatnost. Dalším rozšířeným mýtem je, že starší zaměstnanci nejsou tak motivováni k výkonu a práce pro ně není důležitá. Průzkumy však ukazují, že postoje k práci a význam zaměstnání v životě člověka se s věkem nemění.

K TÉMATU  Mužské vs ženské práce. Je všechno jen na vás nebo máte doma povinnosti rozdělené? Jak to doma vyladit, aby to klapalo?

Podle zákonů nemusíte uvádět věk, ale…

Podle současných zákonů nemusíte ve svém životopise uvádět některé soukromé údaje, včetně věku. Ale uvádíte své předcházející pracovní zkušenosti a vzdělání. Už z toho si každý manažer při třídění životopisů potenciálních zaměstnanců udělá obrázek, kolik vám to asi je. A životopis letí na hromádku těch, kteří se na pohovor nepozvou. Jestliže je personalista z mladší generace, možná si plete pracovní prostředí s partou svých přátel, s nimiž tráví volný čas. Jakkoli je totiž důležitý „dynamický kolektiv“, nejdůležitější v práci je být slušnými kolegy a dělat dobře svou odbornost, pro kterou jste byli přijati.

Východisko zatím není

Jak z tohoto bludného kruhu ven, je těžké radit. Získání kvalifikovaného zaměstnání kolem šedesátky je zvláště v některých oborech opravdu velký problém. Ale pokud se nezmění celková atmosféra ve společnosti (a nejen české), která přestane adorovat mládí, a vrátí se také k tomu, že bude ctít zkušenosti starších, kvalifikované práce pro lidi v předdůchodovém a důchodovém věku bude stále málo.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.
Rozchod není nikdy příjemný. Ztratíte člověka, na kterém vám ještě před časem velmi záleželo, a v srdci zůstává nepříjemné prázdno. Když se k tomu přidá fakt, že o vás mezi společnými známými váš ex partner mluví velmi nevybíravě, je to nesnesitelné. Máme pro vás tipy, co dělat, abyste tuto situaci zvládla.
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.

Nepřehlédněte

Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek