Neděle , 10. 12. 2023

Julie

Vánoce ve znamení udržitelnosti. Dejte dárek nejen blízkým, ale i přírodě

Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
udržitelnost
Udržitelnost je ten nejlepší dárek, který můžete dát přírodě.

01. 12. 2022

01. 12. 2022

Udržitelná kosmetika

Kosmetika obecně patří k nejvděčnějším vánočním dárkům. A samozřejmě v dnešní době najdete spoustu značek, které dbají na udržitelnost svých produktů a vyrábí kosmetické přípravky šetrné nejen k pokožce či vlasům, ale i k životnímu prostředí. Neobsahují žádnou nežádoucí chemii a jednotlivé ingredience jsou čerpány z přírody tím nejjemnějším způsobem. A aby to byl udržitelný dárek v tom pravém smyslu, biologicky rozložitelné jsou samozřejmě i obaly. Takovou kosmetiku seženete v mnoha podobách od drobných mýdel, parfémů až po luxusní krémy.

kosmetika
Kosmetika je jedním z nejvděčnějších dárků, ale také dokážou její bezhlavé nákupy proklatě zatížit přírodu.

Udržitelná móda

I řada módních značek přišla na trh s udržitelnou módou, která je sice o kapku dražší než ta šitá v Bangladéši za hrozivých podmínek, ovšem svou úlohu plní fantasticky – nejenže vydrží delší dobu, čímž se zamezí plýtvání, ale především je vyrobená z biologicky rozložitelných materiálů, které přírodě neškodí. Jednou z možností je samozřejmě i věnování věcí z druhé ruky, i když jasně – to kouzlo novoty je prostě nenahraditelné.

Udržitelné dobroty

Z hlediska toho konečného výsledku jsou nejrůznější pochutiny snad nejekologičtější – ať už se jedná o BIO kávu, fair trade čokolády, koření nebo další mňamky, u nich je to jednoduché – prostě nám skončí ve spokojeném pupíku. Zásadní je tady ale opět obal a potěšíme vás, že i tyhle dárky jsou ve velkém množství k dostání i v ekologických obalech, protože řada značek už dnes dbá na udržitelnost.

víno
Jedlé dárky jsou vděčné dárky a i tady se dá kouzlit s obalovým materiálem.

Udržitelné doplňky pro domácnost i zahradu

Věnovat pod stromečkem můžete i řadu dalších drobností jak do domácnosti, tak i na zahradu. A zatímco třeba na doma jsou ideální různé dřevěné doplňky, výrobníky perlivé vody, eko hrnečky či nejrůznější sady pro dokonalé provonění interiéru, v případě zahrady se zase může jednat o kompostéry, eko sady pro pěstování a údržbu rostlinek i řadu dalších pomocníků.

Udržitelné doplňky pro sportovce

Pokud chcete věnovat pod stromečkem i něco pěkného pro sportovní nadšence, a přitom být ohleduplní k přírodě, i tady se nachází spousta možností – od eco-friendly sportovního oblečení až po korkové podložky, válce a další pomůcky pro cvičení.

K TÉMATU  Kde se vzaly vánoční tradice aneb 5 zajímavostí, které (možná) nevíte

Udržitelné dárky pro tvořivce

Máte v okolí někoho, kdo od srdce rád tvoří? Dobrou zprávou je, že udržitelné dárky můžete pořídit i kreativcům – od ekologických per, tužek, až po plátna a zdravotně nezávadné barvy.

Jak dárky ekologicky zabalit?

V neposlední řadě, když už tu vyzdvihujeme udržitelnost, byste se měli zamyslet i nad samotným zabalením oněch dárků přátelských k přírodě. I tady můžete popustit uzdu své kreativní stránce.

Zapomeňte na potištěné, často zbytečně drahé ozdobné role balicího papíru, které jsou vždy ještě zatavené v plastové folii. Mnohem lépe uděláte, když sáhnete po obyčejném papíru z recyklovaného materiálu. Využít můžete i staré látky, kartonové krabice, kterým tak dáte druhý život nebo skleněné nádoby. Když pak takový dáreček doplníte ručně psanou jmenovkou a kouskem jehličí nebo sušeného ovoce, už balení samo o sobě udělá druhému radost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalíšek: Vše, co o jeho používání potřebujete vědět

DIY: Vánoční dekorace z recyklovaných materiálů. Jednoduchý návod, jak na to!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.

Nepřehlédněte

Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek