Pátek , 03. 02. 2023

Blažej

Vánoce ve znamení udržitelnosti. Dejte dárek nejen blízkým, ale i přírodě

Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
udržitelnost
Udržitelnost je ten nejlepší dárek, který můžete dát přírodě.

01. 12. 2022

01. 12. 2022

Udržitelná kosmetika

Kosmetika obecně patří k nejvděčnějším vánočním dárkům. A samozřejmě v dnešní době najdete spoustu značek, které dbají na udržitelnost svých produktů a vyrábí kosmetické přípravky šetrné nejen k pokožce či vlasům, ale i k životnímu prostředí. Neobsahují žádnou nežádoucí chemii a jednotlivé ingredience jsou čerpány z přírody tím nejjemnějším způsobem. A aby to byl udržitelný dárek v tom pravém smyslu, biologicky rozložitelné jsou samozřejmě i obaly. Takovou kosmetiku seženete v mnoha podobách od drobných mýdel, parfémů až po luxusní krémy.

kosmetika
Kosmetika je jedním z nejvděčnějších dárků, ale také dokážou její bezhlavé nákupy proklatě zatížit přírodu.

Udržitelná móda

I řada módních značek přišla na trh s udržitelnou módou, která je sice o kapku dražší než ta šitá v Bangladéši za hrozivých podmínek, ovšem svou úlohu plní fantasticky – nejenže vydrží delší dobu, čímž se zamezí plýtvání, ale především je vyrobená z biologicky rozložitelných materiálů, které přírodě neškodí. Jednou z možností je samozřejmě i věnování věcí z druhé ruky, i když jasně – to kouzlo novoty je prostě nenahraditelné.

Udržitelné dobroty

Z hlediska toho konečného výsledku jsou nejrůznější pochutiny snad nejekologičtější – ať už se jedná o BIO kávu, fair trade čokolády, koření nebo další mňamky, u nich je to jednoduché – prostě nám skončí ve spokojeném pupíku. Zásadní je tady ale opět obal a potěšíme vás, že i tyhle dárky jsou ve velkém množství k dostání i v ekologických obalech, protože řada značek už dnes dbá na udržitelnost.

víno
Jedlé dárky jsou vděčné dárky a i tady se dá kouzlit s obalovým materiálem.

Udržitelné doplňky pro domácnost i zahradu

Věnovat pod stromečkem můžete i řadu dalších drobností jak do domácnosti, tak i na zahradu. A zatímco třeba na doma jsou ideální různé dřevěné doplňky, výrobníky perlivé vody, eko hrnečky či nejrůznější sady pro dokonalé provonění interiéru, v případě zahrady se zase může jednat o kompostéry, eko sady pro pěstování a údržbu rostlinek i řadu dalších pomocníků.

Udržitelné doplňky pro sportovce

Pokud chcete věnovat pod stromečkem i něco pěkného pro sportovní nadšence, a přitom být ohleduplní k přírodě, i tady se nachází spousta možností – od eco-friendly sportovního oblečení až po korkové podložky, válce a další pomůcky pro cvičení.

K TÉMATU  Nakupování bez obalu: nový trend, na který se nalaďte

Udržitelné dárky pro tvořivce

Máte v okolí někoho, kdo od srdce rád tvoří? Dobrou zprávou je, že udržitelné dárky můžete pořídit i kreativcům – od ekologických per, tužek, až po plátna a zdravotně nezávadné barvy.

Jak dárky ekologicky zabalit?

V neposlední řadě, když už tu vyzdvihujeme udržitelnost, byste se měli zamyslet i nad samotným zabalením oněch dárků přátelských k přírodě. I tady můžete popustit uzdu své kreativní stránce.

Zapomeňte na potištěné, často zbytečně drahé ozdobné role balicího papíru, které jsou vždy ještě zatavené v plastové folii. Mnohem lépe uděláte, když sáhnete po obyčejném papíru z recyklovaného materiálu. Využít můžete i staré látky, kartonové krabice, kterým tak dáte druhý život nebo skleněné nádoby. Když pak takový dáreček doplníte ručně psanou jmenovkou a kouskem jehličí nebo sušeného ovoce, už balení samo o sobě udělá druhému radost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalíšek: Vše, co o jeho používání potřebujete vědět

DIY: Vánoční dekorace z recyklovaných materiálů. Jednoduchý návod, jak na to!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stavby, které vznikají vyřazením lodních kontejnerů, si získávají stále více příznivců. Pokud jste se ještě s takovými domy nesetkali, pravděpodobně si myslíte, že výsledek nebude vypadat nijak vábně a obyvatelně. Nicméně opak je pravdou. Proč kontejnerové domy získávají na popularitě, když dnešní trh nabízí další, již ověřené alternativy bydlení v podobě rodinných či panelových domů?
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?
Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?

Nepřehlédněte

Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek