Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Vánoce ve znamení udržitelnosti. Dejte dárek nejen blízkým, ale i přírodě

Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
udržitelnost
Udržitelnost je ten nejlepší dárek, který můžete dát přírodě.

01. 12. 2022

01. 12. 2022

Udržitelná kosmetika

Kosmetika obecně patří k nejvděčnějším vánočním dárkům. A samozřejmě v dnešní době najdete spoustu značek, které dbají na udržitelnost svých produktů a vyrábí kosmetické přípravky šetrné nejen k pokožce či vlasům, ale i k životnímu prostředí. Neobsahují žádnou nežádoucí chemii a jednotlivé ingredience jsou čerpány z přírody tím nejjemnějším způsobem. A aby to byl udržitelný dárek v tom pravém smyslu, biologicky rozložitelné jsou samozřejmě i obaly. Takovou kosmetiku seženete v mnoha podobách od drobných mýdel, parfémů až po luxusní krémy.

kosmetika
Kosmetika je jedním z nejvděčnějších dárků, ale také dokážou její bezhlavé nákupy proklatě zatížit přírodu.

Udržitelná móda

I řada módních značek přišla na trh s udržitelnou módou, která je sice o kapku dražší než ta šitá v Bangladéši za hrozivých podmínek, ovšem svou úlohu plní fantasticky – nejenže vydrží delší dobu, čímž se zamezí plýtvání, ale především je vyrobená z biologicky rozložitelných materiálů, které přírodě neškodí. Jednou z možností je samozřejmě i věnování věcí z druhé ruky, i když jasně – to kouzlo novoty je prostě nenahraditelné.

Udržitelné dobroty

Z hlediska toho konečného výsledku jsou nejrůznější pochutiny snad nejekologičtější – ať už se jedná o BIO kávu, fair trade čokolády, koření nebo další mňamky, u nich je to jednoduché – prostě nám skončí ve spokojeném pupíku. Zásadní je tady ale opět obal a potěšíme vás, že i tyhle dárky jsou ve velkém množství k dostání i v ekologických obalech, protože řada značek už dnes dbá na udržitelnost.

víno
Jedlé dárky jsou vděčné dárky a i tady se dá kouzlit s obalovým materiálem.

Udržitelné doplňky pro domácnost i zahradu

Věnovat pod stromečkem můžete i řadu dalších drobností jak do domácnosti, tak i na zahradu. A zatímco třeba na doma jsou ideální různé dřevěné doplňky, výrobníky perlivé vody, eko hrnečky či nejrůznější sady pro dokonalé provonění interiéru, v případě zahrady se zase může jednat o kompostéry, eko sady pro pěstování a údržbu rostlinek i řadu dalších pomocníků.

Udržitelné doplňky pro sportovce

Pokud chcete věnovat pod stromečkem i něco pěkného pro sportovní nadšence, a přitom být ohleduplní k přírodě, i tady se nachází spousta možností – od eco-friendly sportovního oblečení až po korkové podložky, válce a další pomůcky pro cvičení.

K TÉMATU  Perníkové cupcakes se skořicovým krémem. Malé voňavé dortíky nejen na Vánoce

Udržitelné dárky pro tvořivce

Máte v okolí někoho, kdo od srdce rád tvoří? Dobrou zprávou je, že udržitelné dárky můžete pořídit i kreativcům – od ekologických per, tužek, až po plátna a zdravotně nezávadné barvy.

Jak dárky ekologicky zabalit?

V neposlední řadě, když už tu vyzdvihujeme udržitelnost, byste se měli zamyslet i nad samotným zabalením oněch dárků přátelských k přírodě. I tady můžete popustit uzdu své kreativní stránce.

Zapomeňte na potištěné, často zbytečně drahé ozdobné role balicího papíru, které jsou vždy ještě zatavené v plastové folii. Mnohem lépe uděláte, když sáhnete po obyčejném papíru z recyklovaného materiálu. Využít můžete i staré látky, kartonové krabice, kterým tak dáte druhý život nebo skleněné nádoby. Když pak takový dáreček doplníte ručně psanou jmenovkou a kouskem jehličí nebo sušeného ovoce, už balení samo o sobě udělá druhému radost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalíšek: Vše, co o jeho používání potřebujete vědět

DIY: Vánoční dekorace z recyklovaných materiálů. Jednoduchý návod, jak na to!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
Milán – mekka módy, kam se dostanete prakticky za pár korun. Dopravu můžete zvolit leteckou, ale ve hře je i jízda osobním autem (vždyť leží sotva 800 kilometrů daleko). Ať už se však do italského města dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte zde navštívit řadu nádherných míst. Tahle jsou ta nejdůležitější, abyste skutečně mohli říct, že jste viděli Milán po všech jeho stránkách.
Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.
Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.
Příprava na pohovor v digitální době vyžaduje trochu jiný přístup než klasický pohovor. S rozvojem technologií a nárůstem online pracovních pohovorů je důležité vědět, jak se na takový pohovor připravit, abyste byli úspěšní. Zde je několik praktických tipů, jak se připravit na pohovor v dnešním digitálním světě.
Můj život byl vždycky v podstatě šťastný a já jsem za to bylo velmi vděčná. Poznala jsem muže, o kterém jsem si myslela, že je to ten pravý. Náš vztah fungoval perfektně a já byla ráda, že mám po svém boku životního partnera. To jsem však ještě netušila, co je můj muž opravdu zač.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.

Výběr článků

Sleduji ho přes skleničku vína. Podívá se mým směrem, usměje se. Ten jeho úsměv, odzbrojující úsměv. Cítím, jak se mi celým tělem rozlévá horko. Vykouzlím na své tváři úsměv. Evidentně to vzal jako pozvání, protože teď míří ke mně.
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?

Nepřehlédněte

Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek