Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Fixace hypotéky jako věčná otázka. Na jak dlouho úvěr zafixovat?

Letos se očekává, že začnou padat ceny nemovitostí. Důvodem je právě panující koronavirová krize, která dostane řadu lidí na finanční dno. Jelikož se propad cen nemovitostí předpokládá, lidé zjišťují své možnosti týkající se hypotéky.
fixace hypotéky
Na jak dlouho zafixovat hypotéku? (zdroj foto: www.123rf.com)

06. 01. 2021

Získat hypoteční úvěr bylo ještě donedávna velice složité a velmi těžké. Jenže poté přišel nový typ onemocnění, kterou celou Českou republiku obrátil na ruby a s ní i všechna ustanovení nebo zákony. Česká národní banka se rozhodla zmírnit požadavky pro žadatele o hypotéku čili zpřístupnila hypoteční úvěry většímu množství lidí. Možnosti fixace hypotéky však zůstaly stejné.

Například došlo ke zrušení toho, že lze získat jen osmdesátiprocentní hypotéku. Mnohé banky mohou nabízet i devadesátiprocentní hypoteční úvěr. Také už tak nezávisí na výši příjmech. Neodvíjí se od ní totiž výše splátek, jako tomu bylo ještě donedávna.  

Ve zkratce lze tedy říct, že na hypotéku najednou dosáhne daleko větší množství lidí než dřív. Lidé si proto zjišťují své možnosti a snaží se rozhodnout, jaké fixační období by pro ně bylo nejideálnější.  

Co je to fixační období neboli fixace hypotéky? 

Na úvod je třeba definovat, co to vlastně je fixační období. Co to znamená? O co se jedná? Fixačním obdobím se rozumí doba, během které má klient zafixovanou úrokovou sazbu hypotéky. V tomto období je úrok neměnný, stejně tak se nemění výše splátek daného úvěru.  

Zároveň ale platí, že během tohoto fixačního období nelze splatit hypotéku předčasně, aniž by vám nebyly naúčtovány sankce a poplatky. Splatit hypotéku bez sankce je možné až po vypršení fixační doby. V této chvíli je také možné refinancovat hypotéku.  

Existuje krátké a dlouhé fixační období 

V současné době rozlišujeme dvě fixační období, a to krátké fixační období a dlouhé fixační období. Rozdílem mezi jednotlivými fixačními obdobími je především délka fixace.  

Krátké fixační období 

Pakliže budeme mluvit o krátkém fixačním období, mluvíme o období kratším než pět let. Pro krátké fixační období se většinou rozhodují jedinci, kteří chtějí ušetřit a kterým nevadí změny.  

K TÉMATU  Jednoduché a originální nápady na krásné vánoční dekorace. Vyrobte si doma vlastní výzdobu

Krátká doba fixace (období je většinou dlouhé jeden či tři roky) je vhodná i pro žadatele, kteří si vyřizují hypotéku s příliš nevýhodným úrokem. Po uplynutí roku či tří je pravděpodobné, že úrok poklesne, tudíž nebudou dlouho sužováni vysokou úrokovou sazbou.  

Také se pro krátké fixační období rozhodují jedinci, jež chtějí v blízké budoucnosti nemovitost prodat.  

Dlouhé fixační období 

Co se týče dlouhého fixačního období, mluvíme v tomto případě o fixaci delší pěti let. Nejčastěji se setkáme s desetiletým fixačním obdobím nebo pak s třicetiletým fixačním obdobím, ale taktéž některé banky nabízí i dvacetileté nebo pětadvacetileté fixace. 

Dlouhé fixační období je vhodné především pro ty, kteří mají rádi jistotu a kteří nechtějí měnit své splátky a podobně. Přichází však v úvahu jedině v okamžiku, kdy jsou úrokové sazby nízké, respektive kdy se hypotéka vyřizuje ve chvíli, kdy jsou hypoteční sazby skutečně výhodné.  

Jaké jsou aktuální úrokové sazby? 

Je třeba konstatovat, že trh s nemovitostmi stejně jako trh s hypotečními úvěry prochází každým dnem spoustou změn. Ty se projevují jak na měnících se podmínkách pro žadatele o hypotéku, tak na hypotečních úrocích, jež se prakticky denně mění.  

V roce 2019 jsme se mohli setkat s úrokovými sazbami dosahujících až tří procent. To bylo sice hodně, na druhou stranu se jednalo stále o přijatelný úrok, který k hypotéce náležel. Aktuálně je úrok nižší, sahá pod dvě a půl procenta. Důvodem je nový typ onemocnění, který zkrátka přístup bank k žadatelům o hypotéky rapidně změnil.  

Banky nabízející hypoteční úvěry nemají za sebou zrovna dobrý rok. Analytici se navíc domnívají, že to nejhorší teprve přijde, jelikož ta pravá koronavirová krize přijde až letos. Se zvyšující se nezaměstnaností se bude snižovat zájem o koupi nemovitostí a banky tak budou přistupovat k razantním a dříve pro ně naprosto nemyslitelným krokům.  

K TÉMATU  Praktické rozvržení kuchyně: Jak uspořádat zóny tak, aby dávaly smysl?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Alternativní bydlení. Existují i jiná řešení, než drahá hypotéka nebo pronájem

Pohádková sídla. Kdo ze světových celebrit má nejdražší domov?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
Každému je nejspíš jasné, že bez zdravé životosprávy a pravidelného cvičení je téměř nemožné si vypracovat štíhlou postavu. Dneska se zaměříme na cvičení. Protože víme, jak je těžké začít cvičit, tak aby nás to všechny bavilo, proto vám v dnešním článku přinášíme pět jednoduchých cviků, které vám zdokonalí vaši postavu.
Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz. Prodejnu má v Praze v budově Obecního domu. Ale pozor, prodejna je ve druhém patře! Nikoliv v přízemí. Abyste nezabloudili, použijte služební vchod (z ulice u Obecního domu) hned vedle výlohy Blanky Matragi a nechejte se vyvézt výtahem do druhého patra. Za nízké ceny získáte zlato i v Brně, v ikonické cihlové budově Dornych, vedle Vaňkovky. Právě nízká cena a vysoké skladové zásoby přivádí k tomuto tradičnímu prodejci investičního zlata a stříbra nové zájemce o bezpečné uložení finančních prostředků do drahých kovů. Že jsou ceny zlatých cihel a zlatých mincí u tohoto prodejce skutečně nejnižší, se můžete přesvědčit na stránce investiční zlato. Ceník v euro je na stránce investičné zlato. Přízemní cenou zlata se tento prodejce výrazně odlišuje od ostatních nabídek na trhu. Potvrzuje to i jeho umístění na prvním místě loňského srovnání finančních produktů v kategorii prodejců drahých kovů (soutěž pořádá server Finparáda společnosti Scott & Rose).
V restauraci, v kavárně i v každodenním životě. Kdo, za koho a kdy platí, to je dobré si s partnerem vyjasnit předem. Jinak může dojít k nepříjemnému trapasu.
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.
Pokud se chcete cítit pohodlně, zařaďte do vašeho šatníku i kvalitní spodní prádlo. Na následujících řádcích se zaměříme na dámské kalhotky. Jestliže netušíte, podle jakých parametrů spodní díl prádla vybrat, nezoufejte! My vám to totiž níže rádi prozradíme. Proto čtěte a pojďte se inspirovat společně s námi.
Leoš Mareš v rámci akce DobroDen opět prokázal svou štědrost a dobrou vůli k pomoci. Tato dobročinná akce, kterou moderátor zahájil v roce 2015, spočívá v tom, že Leoš Mareš přispěje jednou korunou na charitu za každého svého sledujícího na sociální síti Instagram.
Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Knížky pro děti jsou nejen zábavným zdrojem pro trávení volného času, ale také přínosným nástrojem pro rozvoj dětského myšlení a fantazie. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších knih, které nejenže děti baví, ale také jim pomáhají rozvíjet se.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?

Výběr článků

Tenhle pilný papoušek aktivně řeší svůj vzhled. Když se mu jeho vlastní ocasní peří zdá krátké, neváhá svůj zevnějšek pracně vylepšit. Nebo by se dalo prohlásit, že se tento Agapornis chlubí cizím peřím?
Victoria Beckham slaví padesátiny a její životní cesta je jako z pohádky. Od úspěšné zpěvačky nejznámější dívčí skupiny světa přes manželství s fotbalovou hvězdou Davidem Beckhamem až po založení globální módní značky. Přečtěte si, jak Victoria a David vychovávají své čtyři děti a proč je jejich rodinný život příkladem harmonie a úspěchu
S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.

Nepřehlédněte

Rodičovský příspěvek čeká navýšení o 80 tisíc korun, nebude se ale vztahovat na každého. Stát chce zavést také zálohované výživné, které má pomoci rodičům samoživitelům a zefektivnit boj s neplatiči alimentů. Na koho se změny vztahují a od kdy by měly platit?
Virtuální seznamování se stalo tak oblíbenou cestou k nalezení dokonalého protějšku, že naprosto předčilo osobní kontakt. Jenže jak se v něm naučit chodit? Výběrem správné fotografie to teprve začíná! S čím zabodujete a čemu se raději vyhnout?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek