Středa , 29. 11. 2023

Zina

Krmit psa masem, nebo granulemi? Obojí má svá pro a proti

Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
granule
Jaká strava je pro vašeho psa nejlepší?

30. 05. 2023

Každému z nás je jasné, že strava psa zásadně ovlivňuje jeho kondici i zdravotní stav. Od těchto aspektů se následně odvíjí jeho nálada, chování ale i fyzický stav (kvalita kostí, srsti a kloubů). Psí strava má dvě dominantní cesty – krmení granulemi, nebo krmení masem. Specialisté se stále nemohou shodnout, který způsob je správný. Jde určit, co je pro psa vhodnější?

Výhody a nevýhody krmení granulemi

Hlavním kladem a výhodou je univerzálnost a snadnost přípravy. Jediná starost u krmení granulemi je správný výběr. Následně je již pouze podáváte svému čtyřnohému mazlíčkovi v doporučeném množství. Odpadne vám starost s vařením či jinou přípravou krmení. To jde ruku v ruce se skladováním. Granule stačí uchovávat na suchém místě. V lednici ani v mrazáku nic nepřekáží a nezabírá místo. Důležité je ohlídat si složení! Granule musí být zdrojem správných živin i energie tak, aby to vyhovovalo právě vašemu pejskovi, a když vyberete granule kvalitní, máte tak zároveň jistotu, že váš pes dostává vše, co k vývoji potřebuje.

Granule příliš negativ nemají, avšak nějaké se najdou. Jedním z nich je aroma. Průmyslovou výrobou vznikne charakteristická, ale ne příliš příjemná vůně. Ne každý pes ji dokáže tolerovat. Další nevýhodou je stravitelnost. Granule jsou suchá strava, která vyžaduje mnohem intenzivnější činnost metabolitu při trávení než např. u masa. A v neposlední řadě, někteří pejsci jsou zkrátka mlsní, a i když jim kupujeme nejkvalitnější granule na trhu, nemusí jim chutnat.

Výhody a nevýhody krmení masem

Při volbě krmení masem hned na začátku narazíte na rozcestník. Krmit hotovými masovými konzervami, nebo masové porce připravovat doma?

První zmíněná varianta je obohacena o potřebné vitamíny a minerály. Pejsky navíc přitáhne velice líbivá vůně. Nevýhoda tohoto krmení je možnost tvorby střevních potíží, z toho důvodu jsou vhodné především pro menší plemena. Další velkou nevýhodou je cena. Konzervy nejsou rozhodně levná záležitost a na velkého psa jich potřebujete hodně.

K TÉMATU  Které potraviny jsou pro psy jedovaté?

Na domácí přípravu psího krmení je ovšem potřeba zkušenost nebo důkladné nastudování předem. Musíte mít přehled, zda strava obsahuje všechny potřebné vitamíny, minerály i živiny, potřebné k prosperitě psa. Není vhodné mazlíčka krmit pouze masem, doporučuje se doplňovat ho příkrmy.

Ideální poměr je 2/3 masa či bílkovin a 1/3 příkrmu (např. rýže). Daň za náročnou přípravu stravy je splacena tím, že přesně víte, co mazlíček konzumuje.  Připravte se ovšem na lednici i mrazák plné masa.

Jaká forma masa je nejlepší?

Pokud jste se rozhodli pro přípravu domácí stravy, nastává otázka: Jaké maso a v jaké formě ho podávat? Lze ho pejskovi servírovat v syrovém i vařeném stavu. S oběma variantami neuděláte chybu. Čerstvé maso musíte skladovat v mrazáku při minimální teplotě -18 °C, jinak hrozí mikrobiální kontaminace. Velká přednost syrového masa je ve složení. Na rozdíl od komerčně vyráběného krmení obsahuje enzymy, které jsou velice důležité pro imunitní systém a trávení psa. Tepelnou úpravou enzymy zničíme, ve vařeném mase se tedy nevyskytují.

Neměli byste však kombinovat jednou syrové, podruhé vařené. Psovi tím leda rozházíte žaludek. Když se rozhodnete pro vařenou stravu, pak se smiřte s tím, že už budete muset vařit úplně vše. To stejné v případě BARF (syrové stravy).

Poznámka: Pokud váš pes není zvyklý na syrové maso, musíte ho navyknout postupně. Jeho žaludek je sice na syrovou stravu uzpůsobený, ale jestli ho celý život krmíte granulemi, musíte ho přivyknout. V opačném případě mu tak můžete přivodit zácpu nebo průjem.

granule
Granule jsou praktické, ale ne každý pejsek jim přijde na chuť.

Po jakém druhu masa sáhnout?

Pes je přirozený masožravec, proto bychom mu měli podávat pouze hodnotné maso. Kvalitními druhy jsou kuřecí a krůtí maso, drůbeží krky a žaludky. Vhodné je také hovězí maso a žaludky. Tak jako člověk, i psi by měli mít pravidelný přísun ryb, na druhu nezáleží. Do jídelníčku zařaďte i mořské živočichy. Bílkoviny můžete doplnit také formou vařeného vajíčka, neslazeného bílého jogurtu či kefírem.

K TÉMATU  Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Nezanedbatelnou část psího jídelníčku, kromě bílkovin, tvoří také tuky, sacharidy, vláknina, vitaminy nebo minerály. Na ně nezapomínejte a vytvořte svému mazlíčkovi vyvážený jídelníček.

Ačkoliv si můžete vybrat cestu stravy vašeho psa, poslední slovo má čtyřnohý parťák. Je možné, že mu strava nesedne nebo mu to zkrátka nezachutná. Jediný klíč k úspěchu a spokojenosti mazlíčka je zkoušet, zkoušet, zkoušet. Vy sami nejlíp víte, co mu chutná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Zdroje článku:
www.akc.org, www.dogfoodadvisor.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.

Nepřehlédněte

To je tvrdý oříšek, protože LEGO® sad je velice mnoho a liší se od sebe různými vlastnostmi: velikostí kostek, tematikou, barvou, tvarem a dodatečnými funkcemi. Každá stavebnice je jinak přizpůsobena určité věkové skupině. Čím se řídit při výběru kostek? Jak se správně rozhodnout? Napovíme v této publikaci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek