Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Krmit psa masem, nebo granulemi? Obojí má svá pro a proti

Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
granule
Jaká strava je pro vašeho psa nejlepší?

30. 05. 2023

Každému z nás je jasné, že strava psa zásadně ovlivňuje jeho kondici i zdravotní stav. Od těchto aspektů se následně odvíjí jeho nálada, chování ale i fyzický stav (kvalita kostí, srsti a kloubů). Psí strava má dvě dominantní cesty – krmení granulemi, nebo krmení masem. Specialisté se stále nemohou shodnout, který způsob je správný. Jde určit, co je pro psa vhodnější?

Výhody a nevýhody krmení granulemi

Hlavním kladem a výhodou je univerzálnost a snadnost přípravy. Jediná starost u krmení granulemi je správný výběr. Následně je již pouze podáváte svému čtyřnohému mazlíčkovi v doporučeném množství. Odpadne vám starost s vařením či jinou přípravou krmení. To jde ruku v ruce se skladováním. Granule stačí uchovávat na suchém místě. V lednici ani v mrazáku nic nepřekáží a nezabírá místo. Důležité je ohlídat si složení! Granule musí být zdrojem správných živin i energie tak, aby to vyhovovalo právě vašemu pejskovi, a když vyberete granule kvalitní, máte tak zároveň jistotu, že váš pes dostává vše, co k vývoji potřebuje.

Granule příliš negativ nemají, avšak nějaké se najdou. Jedním z nich je aroma. Průmyslovou výrobou vznikne charakteristická, ale ne příliš příjemná vůně. Ne každý pes ji dokáže tolerovat. Další nevýhodou je stravitelnost. Granule jsou suchá strava, která vyžaduje mnohem intenzivnější činnost metabolitu při trávení než např. u masa. A v neposlední řadě, někteří pejsci jsou zkrátka mlsní, a i když jim kupujeme nejkvalitnější granule na trhu, nemusí jim chutnat.

Výhody a nevýhody krmení masem

Při volbě krmení masem hned na začátku narazíte na rozcestník. Krmit hotovými masovými konzervami, nebo masové porce připravovat doma?

První zmíněná varianta je obohacena o potřebné vitamíny a minerály. Pejsky navíc přitáhne velice líbivá vůně. Nevýhoda tohoto krmení je možnost tvorby střevních potíží, z toho důvodu jsou vhodné především pro menší plemena. Další velkou nevýhodou je cena. Konzervy nejsou rozhodně levná záležitost a na velkého psa jich potřebujete hodně.

K TÉMATU  Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Na domácí přípravu psího krmení je ovšem potřeba zkušenost nebo důkladné nastudování předem. Musíte mít přehled, zda strava obsahuje všechny potřebné vitamíny, minerály i živiny, potřebné k prosperitě psa. Není vhodné mazlíčka krmit pouze masem, doporučuje se doplňovat ho příkrmy.

Ideální poměr je 2/3 masa či bílkovin a 1/3 příkrmu (např. rýže). Daň za náročnou přípravu stravy je splacena tím, že přesně víte, co mazlíček konzumuje.  Připravte se ovšem na lednici i mrazák plné masa.

Jaká forma masa je nejlepší?

Pokud jste se rozhodli pro přípravu domácí stravy, nastává otázka: Jaké maso a v jaké formě ho podávat? Lze ho pejskovi servírovat v syrovém i vařeném stavu. S oběma variantami neuděláte chybu. Čerstvé maso musíte skladovat v mrazáku při minimální teplotě -18 °C, jinak hrozí mikrobiální kontaminace. Velká přednost syrového masa je ve složení. Na rozdíl od komerčně vyráběného krmení obsahuje enzymy, které jsou velice důležité pro imunitní systém a trávení psa. Tepelnou úpravou enzymy zničíme, ve vařeném mase se tedy nevyskytují.

Neměli byste však kombinovat jednou syrové, podruhé vařené. Psovi tím leda rozházíte žaludek. Když se rozhodnete pro vařenou stravu, pak se smiřte s tím, že už budete muset vařit úplně vše. To stejné v případě BARF (syrové stravy).

Poznámka: Pokud váš pes není zvyklý na syrové maso, musíte ho navyknout postupně. Jeho žaludek je sice na syrovou stravu uzpůsobený, ale jestli ho celý život krmíte granulemi, musíte ho přivyknout. V opačném případě mu tak můžete přivodit zácpu nebo průjem.

granule
Granule jsou praktické, ale ne každý pejsek jim přijde na chuť.

Po jakém druhu masa sáhnout?

Pes je přirozený masožravec, proto bychom mu měli podávat pouze hodnotné maso. Kvalitními druhy jsou kuřecí a krůtí maso, drůbeží krky a žaludky. Vhodné je také hovězí maso a žaludky. Tak jako člověk, i psi by měli mít pravidelný přísun ryb, na druhu nezáleží. Do jídelníčku zařaďte i mořské živočichy. Bílkoviny můžete doplnit také formou vařeného vajíčka, neslazeného bílého jogurtu či kefírem.

K TÉMATU  Alergie trápí i zvířata! Jak pomoci alergickému psovi?

Nezanedbatelnou část psího jídelníčku, kromě bílkovin, tvoří také tuky, sacharidy, vláknina, vitaminy nebo minerály. Na ně nezapomínejte a vytvořte svému mazlíčkovi vyvážený jídelníček.

Ačkoliv si můžete vybrat cestu stravy vašeho psa, poslední slovo má čtyřnohý parťák. Je možné, že mu strava nesedne nebo mu to zkrátka nezachutná. Jediný klíč k úspěchu a spokojenosti mazlíčka je zkoušet, zkoušet, zkoušet. Vy sami nejlíp víte, co mu chutná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Zdroje článku:
www.akc.org, www.dogfoodadvisor.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Polyamorie během posledních několika let přestává být tabu a začíná se k ní hlásit čím dál tím více lidí, a to včetně osob pohybujících se v showbyznysu. Co to povídáme, vlastně především celebrity polyamorii zpopularizovaly.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Máte potíže s vysokým cholesterolem? Trápí vás kožní vyrážky nebo ekzémy? S tím vám může pomoci strava, která je sice bez barvy, ale to jí na účinnosti vůbec neubírá. Co si tedy servírovat pravidelně?
Umělci potřebují ke svému tvoření velkou spoustu inspirace. Aby byli skutečně dobří a ve svém oboru vynikali, musí se do svého řemesla naprosto ponořit. A to často vede k situacím za hranicemi běžného chápání.
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Na umělé nehty se používá gel nebo akryl. Některé ženy si je nemohou vynachválit. Jiné, a to i ty, které je třeba dočasně používaly, říkají "už nikdy více". Co rozděluje tyto dva tábory? Třeba jen to, že o umělé se nemusíte delší dobu starat a jsou stále upravené. Na přirozených nehtech musíte pracovat denně, jinak nebudou nikdy vypadat dobře.
Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Po dlouhém období samoty jsem si našla přítele, můj život začal být zase o něco šťastnější. Všechno nám klapalo a vypadalo to nadějně. Byli jsme spolu spokojení a pomalu začínali přemýšlet nad společným rodinným životem. Tak jsem se rozhodla, že by Petra mohla poznat i má matka, abych zjistila, co na něj říká ona. Zpočátku vše vypadalo dobře, ale to, co se stalo pak, mě strašlivě zasáhlo.
Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.
Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.

Výběr článků

Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Zahalte se do tepla a vydejte se s námi na lednové dobrodružství plné venkovních aktivit vhodných pro všechny věkové kategorie! Bez ohledu na věk si můžete užít odpoledne při sáňkování, procházky v zasněženém lese či stavbu sněhuláka. Připravte se na lednovou zábavu a objevte radost z aktivit pod širým nebem.

Nepřehlédněte

Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Obrovskou tragédii prožívá moderátorka Novy Petra Svoboda (41). Za tragických okolností přišla v neděli odpoledne o manžela. Manažer Ondřej Křivka (†39) utrpěl fatální nehodu na kole, srazil ho nepozorný řidič.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek